31. března 2016

Švýcarští vinaři jsou zneklidněni: po octomilce přichází brouk zabiják

Octomilka už Švýcarsko navštívila

Během jarního setkání vinařů v hotelu Krone ve švýcarském městě Lenzburgu ležícím v centrální oblasti kantonu Aargau varoval komisař pro vinnou révu Peter Rey před novými útoky škůdců. Ve své prezentaci nových onemocnění nabádal vinaře ke všímavosti a rychlé výměně informací o vznikajících škodách.
Upozornil na symptomy již známé octomilky projevující se na listech, jejichž kraje se po napadení zabarvují červeno-černě. Octomilka nedávno stála za stažením pěti vín z prodeje jednoho saského vinařství, i když paradoxně příčinou byl insekticid, který proti ní vinařství použilo.

Prevence a odborná kontrola v laboratořích

Další nová nemoc, kdy listy žloutnou, je nemoc Flavescence dorée šířící se již v Ticinu a ve Vaudu, která napadenou révu úplně zničila. Peter Rey všechny zúčastněné vinaře naléhavě vyzval ke spolupráci a také zdůraznil, aby - pokud najdou takto poškozené listy - je okamžitě poslali do laboratoří Agroscope v Changins, protože se “jedná o nebezpečné agresivní onemocnění, které má být vyhodnoceno pouze v laboratoři." Dodal, že jeho případné rozšíření je pouze otázkou času a škody jsou potom obrovské.

Vinaři v Ticinu už klučili vinice

Bakterie Flavescence dorée přenášená brouky o velikosti 4 až 6 milimetrů má na úrodu dramatické důsledky: Spolkový úřad pro zemědělství nařídil v případě zjištění jejího výskytu naprosté vyklučení vinic. Příkladem je Ticino: "Při napadení 15 procent plochy zde musely být zrušeny veškeré vinice ležící v těsné blízkosti napadení," vysvětluje Andreas Meier pěstitel z Wurenlingenu. "Žili jsme tak trochu na sudu se střelným prachem," doplnil dále vinař.Již za starých Římanů byla známa houbová choroba Esca, která se projevuje žloutnutím listů, napadne celý kmínek révy, který potom odumře. Naštěstí jeden biolog našel formu plísně, která zafungovala jako protijed. "Příroda je fenomenální," řekl Rey, a s tím je spojena naděje, že i na škůdce se dá vyzrát.