13. února 2016

Největší sud na světě je z Francie

Největší vinný sud je z Languedocu

Největší sud na světě s kapacitou 300 tisíc litrů vína je dvanáct metrů dlouhý, má průměr šest metrů, váží 40 tun a patří Château Puech-Haut.
K jeho výrobě spotřeboval bednář Nousseet 37 tun dubového dřeva.
Ačkoli může sud pojmout stovky tisíc litrů vína, nesmí být použit pro tento účel. Gérard Bru, vlastník vinařství, řekl, že obří sud pravděpodobně použije pro nejrůznější aktivity a možná dokonce uvnitř udělá vinotéku.
Château Puech-Haut je známé i svým spojením s uměním. Gérard Bru zve různé populární umělce k dekoraci běžných sudů. Mnohé z nich jsou nyní vystaveny v galeriích a soukromých sbírkách po celém světě.

Tradice Mercieru

Sud z Languedocu není první francouzský obří sud. Například na konci XIX století Eugene Mercier ze stejnojmenného šampaňského domu ukazoval obří sud na různých pařížských výstavách. Jeho první sud byl relativně malý, uchoval asi 75.000 lahví (50 tisíc litrů), ale jeho další a nejznámější sud vyrobený v roce 1885 měl objem 200 tisíc litrů vína.

Mikulovský sud

Návštěvníci mikulovského zámku znají zdejší obří sud. Jeho objem je přes 100 tisíc litrů, váží 26 tun, měří na délku 621 cm, průměr hlavy je 447 cm a průměr přes střed neboli břicho 524 cm. Bednář Specht se třemi tovaryši stavěl gigantický sud přímo v zámeckém sklepě, údaje o délce stavby kolísají mezi 228 a 273 dny

12. února 2016

Falcké víno proti rasismu

Změní víno náladu ve společnosti?

Lukas Krauss, mladý vinař z falckého Lambsheimu, chtěl něco udělat proti rasistickým tendencím ve společnosti. Výsledkem je neobvyklý vinařský projekt "Víno proti rasismu". A připojilo se už téměř 2.500 vinařů, obchodníků s vínem a příznivců vína z celého Německa.
"Nálada v zemi se zhoršuje, to mi dělá starosti," řekl Krauss televizi SWR. Platforma proto shromažďuje dary, organizuje úlevy pro uprchlíky a slouží k výměně názorů. K tomu má víno pozitivně naladit, což je od počátku základní myšlenka. Všechny zúčastněné ale spojuje to, že proti rasismu ukazují svou tvář.

Provokativní etiketa

Zatímco někteří prostě jen darují pár láhví vína, další organizují setkání s uprchlíky. A vinař Martin Bauer z Landau se svým bratrem dokonce připravili speciální víno. Na etiketě je napsáno: "Pokud jste rasista, terorista nebo jen kretén, nepijte můj Sauvignon Blanc!"

Co pijí americké ženy a jak často

Detaily preferencí amerických konzumentů vína 


Americká nezisková organizace Wine Market Council sdružující zástupce všech částí vinařského průmyslu v úterý zveřejnila nový průzkum spotřebitelských zvyků příznivců vína. Zástupci rady prezentovali výstupy tohoto průzkumu 25. ledna 2016 na konferenci v New Yorku. 
Zde jsou stručné závěry jednotlivých řečníků:

John Gillespie, prezident Wine Market Council, upozornil:
 • Od roku 2000 se segment vysokofrekvenčních konzumentů vína (ti, kteří víno pijí několikrát týdně nebo denně) více než zdvojnásobil - ze 7,6% všech plnoletých dospělých v roce 2000 na 13% v roce 2015.
 • V letech 2000 - 2005 segment příležitostných konzumentů vína (ti, kteří konzumují víno jednou týdně nebo méně) narostl z 18% na 26% všech plnoletých dospělých.
 • V letech 2005 až 2010 došlo k nárůstu ve vysokofrekvenčních konzumentů vína z 7,9% na 13,9% populace plnoletých, který vedli Millenials. Ti také způsobili pokles příležitostných konzumentů vína z 26,2% na 20,3%.
 • V letech 2010 a 2015 se oba segmenty změnily jen mírně, ale segment příležitostných konzumentů víno mírně vzrostl a segment vysokofrekvenčních konzumentů mírně klesl.
Danny Brager, Senior Vice President Beverage Alcohol Practice Area z agentury Nielsen, uvedl:
 • Za alkoholické nápoje utratí ročně američtí spotřebitelé 216 miliard USD, z toho 104 miliard USD připadá na pivo, 80 miliard USD na lihoviny a 32 miliard USD na víno.
 • Spotřeba šumivého vína podle hodnoty roste tempem 11,7% v roce 2015, zatímco spotřeba tichého vína roste o 5,2%.
 • Spotřebitelé i nadále preferují nákupy dražsších vín, což vede k dvouciferným prodejním nárůstům prodejů vín dražších něž 11 USD a ztrátám pro ty na spodním okraji.
 • Výrazně více Millennials (o 40%), než odstatní dospělí, pije pivo, víno a lihoviny alespoň několikrát do roka; pouze 4% Millenials pije několikrát za rok jen víno.
Jennifer Pagano, Direct of Research z Wine Market Council, a Danelle Kosmal, Vice President Beverage Alcohol Practice Area z Nielsen, společně presentovaly nejnovější údaje o tom, jak pijí víno ženy:
 • Víno u žen vítězí. Ženy zkonzumují ve Spojených státech 57% vína podle objemu.
 • 51% žen ve věku 21-24 se zajímá o bio produkty a upřednostňuje je při svých nákupech, a to včetně vína. Ze všech žen je toto rozhodující pro 38% ze všech žen (oproti 32% mužů).
 • Ženy v 66% případech nákup vína plánují.
 • Značným podílem se na konzumaci žen podílejí Millennials, většinou jsou městské a vzdělané a více etnicky různorodé, než typicky ženské konzumentky vína.
 • Dámské konzumentky vína preferují "tradiční, klasické a sofistikované" etikety, než jiné extravagantnější typy etiket. 26% žen si kupuje vína, která byly vytvořená speciálně pro ženy.
 • Ženy si s větší pravděpodobností koupí víno, které nikdy před tím nezkoušely, jen na základě dojmu z etikety nebo na základě doporučení přátel, rodiny nebo zaměstnance obchodu, než víno o kterém četly.
Na konferenci také představil Nicholas Johnston z Texas Tech University jeho výzkumy Millennials konzumentů vína ohledně preferencí pro alternativní obaly vín.

11. února 2016

Invigor bude pro vinařského obra rok sbírat a analyzovat maloobchodní data

Invigor v kontraktu s Treasury Wine Estate

Invigor Group, společnost analyzující velká data, nasadí svou platformu Insights Retail na celý sortiment alkoholických nápojů australského giganta Treasury Wine Estate.
Software Insights Retail sbírá data v reálném čase skenováním online a offline cen zboží, spotřebitelské poptávky a marketingových aktivit. Platforma získaná data analyzuje a nabízí návrhy dalšího postupu, aby její klienti maximalizovali tržby a marže.
Smlouva je uzavřena na dobu jednoho roku.
 

První divadelní adaptace Bokovky na Starém kontinentu

Bokovka v divadle

Divadelní adaptace novely Bokovka bude mít premiéru v londýnském West Endu v květnu. Filmová adaptace Bokovky režiséra Alexandra Payneho, ve které hráli Paul Giamatti a Thomas Haden Church, získala Oscara za nejlepší adaptovaný scénář v roce 2004.
Hru bude v divadle St James Theatre režírovat David Grindley pro Pinot Productions Limited ji produkují Matt Chisling a Amy Anzel. Herecké obsazení zatím nebylo oznámeno. Hra se má uvádět pouze od 26. května do 9. července.
Bokovka je příběhem dvou čtyřicátníků, kteří prožijí týdenní výlet v Kalifornii, srdci amerického vinařství.
Divadelní adaptace zažila úspěšnou sezónu ve Spojených státech v roce 2013.

10. února 2016

Po Sherry i Prosecco s koncovkou .wine

Consorzio di Tutela del Prosecco DOC zahájilo provoz svého webu na doménách .wine a .vin, tedy www.prosecco.wine. Stránky Conegliano Valdobbiadene Prosecco Superiore Consortium DOCG zůstávají na doméně www,prosecco.it
"Jsme velmi potěšeni s nedávným zahájením Prosecco.wine a Prosecco.vin," řekl Stefano Zanette, prezident Prosecco DOC Consorzio." 
První stránky na světě s koncovkou .wine uvedlo vloni Sherry.

Diageo prodalo své poslední americké vinařství

Poslední prodej Diagea v Severní Americe

Kalifornské vinařství Chalone Vineyard v Monterey County prodalo Diageo zájemci Foley Family Wines za nezveřejněnou částku.
Tímto prodejem se Diageo zbavilo svého posledního vinařskéh podniku ve Spojených státech, když většinu vloni prodalo australskému Treasury Wine Estates (TWE) za 600 milionů USD.
Prodej zahrnoval značky a 240 akrů vinice. Vinice mají výhled na Salinas Valley a Chalone Vineyard je jediným vinařstvím v AVA Chalone. Součástí je i jedna z nejstarších produkujících vinic v Monterey County s Chenin Blanc, jehož výsadba se datuje do roku 1919.

Převaha Chardonnay

Přibližně 50% produkce Chalone Vinayard je Chardonnay, ačkoli vinařství má řadu dalších bílých a červených odrůd včetně Pinot Blanc, Pinot Noir a Grenache.
Převaha Chardonnay v produkci Chalone byla klíčovým faktorem při rozhodování, proč TWE toto vinařství nakonec odmítlo, řekl generální ředitel Michael Clarke listu Sydney Morning Herald.
Diageo koupilo Chalone Estate v roce 2004 za 170 milionů GBP.
Chalone prodávalo kolem 30.000 kartonů ročně v roce 2004 a následně produkce vzrostla až na 200.000 kartonů.
Foley Family Wines byly založené v roce 1996 a ve svém portfoliu mají širokou škálu vinařství v Kalifornii a na Novém Zélandu.

Nový web pro podporu francouzské vinařské turistiky

Nový francouzský vinařský web

Ministr zahraničí Laurent Fabius včera zahájil provoz webového portálu "VisitFrenchWine" na podporu francouzské vinařské turistiky.
"Chcete-li vidět velký význam vinařství," zdůraznil ministr, musíte vědět, že "francouzský export vína (7,6 miliardy EUR v roce 2014) je ekvivalentní prodeji 114 vojenských letadel Rafale."
Dvojjazyčné anglicko francouzské stránky umožní navigaci mezi různými nabídkami ubytování ve vinařstvích, seznámit se s mapami významných vinařských oblastí nebo prohlédnout portréty vinařů.

"Tento web přispěje k záření našich vín"

"Více než produktem se víno stává kulturou. Turisté hledají příběhy, dokonalost výrobku a seznámení se s tím, co jedí a pijí. Tento web přispěje k záření našich vín a otevření našich oblastí a cílem je, aby co nejvíce lidí, Francouzů i zahraničních hostů, mělo přístup k našim produktům," řekl Fabius.
V roce 2010 byla návštěvnost francouzských vinařsko-turistických stránek asi 3 miliony zahraničních turistů a cílem pro rok 2020 mají být 4 miliony. Jedná se o asijské i americké návštěvníky, jejichž zájem o návštěvě sklepů a francouzských vinic roste nejvíc, ale Francouzi se chtějí přiblížit i evropským zákazníkům, Belgičanům, Britům nebo Němcům.

Skvělé partnerství

Stránky už podpořilo na padesát soukromých partnerů včetně Relais & Chateaux, Moët Hennessy či velkých vinařství Château Haut Lafitte Smith nebo Clos de Vougeot.
V současné době je 61% vinných turistů z Francie a 39% ze zahraničí. Jejich typický profil je "většinou muž ve věku 46 let. Pravidelně alespoň jednou týdně konzumuje víno 75%, což je nad francouzským průměrem 64%.

Narozeniny slaví Ludmila Vlašicová a Martin Škrobák

Narozeniny dnes slaví Ludmila Vlašicová ze Sedlece a Martin Škrobák z Čejkovic.

9. února 2016

Drony nad vinohrady ušetří peníze

Sucho zvyšuje nároky na zavlažování

Uprostřed jednoho z nejhorších období sucha v historii Kalifornie objevují vinaři nové způsoby, jak udržet produkci a zisk.
Vinařství Hahn Vineyards využilo řešení společností PrecisionHawk a mobilního operátora Verizon a nasadilo bezpilotní letouny.
Drony létají nad vinohrady a shromažďují informace o růstu révy. Prostřednictvím senzorů měří teplotu a vlhkost a tyto údaje odesílají do centrální databáze. V ní jsou shromážděné i údaje z okolních meteorologických stanic o rychlosti větru, jeho směru, vlhkosti a srážkách. Specializovaný software ThingSpace z dílny Verizon pak tyto data analyzuje a nastaví systém zavlažování tak, aby dodával vinohradům optimální množství vláhy.

Ekonomické řešení

Verizon předpokládá, že jeho řešení zvýší výnos o 10% a sníží spotřebu vody o 30%. Když se tyto dva faktory spojí, představují pro pěstitele značnou část příjmů.
Tato platforma bude k dispozici velkým vinařstvím i malým a středním. Hahn Vinayards je ziskový producent, který si počáteční inevstici 12.000 USD může dovolit. Ale menší vinařství mohou na projekty, které snižují nároky na přírodní zdroje, získat státní dotace.
 

Narozeniny slaví Marek Štýbl, Blanka Ježková a Jiří Ruibar

Narozeniny dnes slaví Marek Štýbl z Křepic, Blanka Ježková z Ostrožské Lhoty a Jiří Ruibar z Jezeřan - Maršovic.

8. února 2016

Francouzský soud pokutoval za falešné roséPokuta deset tisíc EUR

Růžové víno nevzniká smícháním bílého a červeného. Dnes zejména ve Spojených státech velmi úspěšní producenti z francouzského Provence, kteří tvrdě bojovali za uznání jejich rosé vín, byli rozzuření, když EU v roce 2009 krátce umožnila producentům smíchání červeného a bílého.
Vinařské družstvo Vinovalie z jihozápadní oblasti Tarn dostalo pokutu více než 10.000 EUR právě za produkci rosé cestou smíchání dvou vín a tři členové vedení dostali další pokuty od jednoho do pěti tisíc EUR.
Podle rozsudku družstvo Vinovalie v roce 2012 "aby získalo rosé mísilo bílé víno s červeným bez registrace tohoto procesu."

Rozmach rosé

Růže víno je ve Francii velmi populární, zejména v teplejších jižních oblastech, kde muži i ženy vychlazené růžové rádi popíjejí v horkém letním odpoledni. Tato obliba se rozšířila do mnoha dalších zemí a rosé už má podíl na celosvětové spotřebě tichých vín téměř 10%.
Míchání červeného s bílým vínem je dnes ve Francii vnímané jako kacířské a vinaři ho dávno opustili, protože to byla velká překážka pro rozvoj trhu s ním. Do té doby zákazníci rosé vnímali jako víno málo kvalitní.

Jiná technika

Tvorba rosé je ve skutečnosti mnohem složitější a dosáhnout výrazný růžový odstín vyžaduje speciální techniku. Po rozdrcení červených hroznů se červené slupky nechají macerovat v bílém moštu po dobu několika hodin a po dosažení správného odstínu se teprve odstraní.
Produkce růžového mícháním bílého a červeného je povolena v nových světových producentských oblastech jako je Jižní Afrika, Austrálie nebo Kalifornii, ale i tam je extrémně vzácná a je odsuzována většinou výrobců.
Družstvo Vinovalie sdružuje 470 vinařů s 3.800 hektary vinic.

Pro snadnější prořezávání révy

Stroje k prořezávání vinohradu

Výrobci z mnoha zemí se účastnili šestadvacátého ročníku přehlídky nových vinohradnických strojů Blankenhornsberger Maschinenvorführung, organizovaném minulý týden ve středu odpoledne německým zemským vinařským institutem Staatlichen Weinbauinstituts Freiburg na jeho vinicích.
Foto Joshua Kocher

Novinky výrobců z celé Evropy

Prezentace se zúčastnilo několik set vinařů z Kaiserstuhlu a Tunibergu a zapáleně zkoumali nejnovější stroje. Tématem letošního ročníku bylo prořezávání. V předchozích ročnících se prezentovaly hlavně stroje k obdělávání půdy, ale letos se předváděly novinky výrobců z Francie, Rakouska, Itálie, Německa a Švýcarska. Nové stroje předváděly prořezávání i vyvazování vinohradu. Početní návštěvníci diskutovali na stáncích a byli překvapení možnostmi nových zařízení. Zástupci výrobců prezentovali stroje i detaily jejich provozu.
Winzerkreis Ihringen podával k radosti návštěvníků horké párky i nápoje.

Narozeniny slaví Jaroslav Novák

Narozeniny dnes slaví Jaroslav Novák z Suchohrdel.

7. února 2016

Anglický Nyetimber pořídil 44 hektarů pozemků pro expanzi svých vinic

Expanze producenta britského sektu 

Vinařství Nyetimber získalo 44 hektarů ve West Chiltington ke své expanzi. Na pozemcích je nyní golfové hřiště.
Nyetimber vlastní 152 hektarů vinic s pěti vinicemi ve West Sussexu a dalšími v Hampshire. Vinařství bylo založené v roce 1988 a je průkopníkem anglických šumivých vín. Jako první anglické vinařství osázelo své vinohrady klasickými odrůdami Pinot Noir, Pinot Meunier a Chardonnay, které se používají k výrobě Champagne. Pouze tyto tři odrůdy pěstuje až dosud a znich produkuje pět druhů šumivých vín jako Classic Blend, Blanc de Blancs a Demi-Sec.

Raketový nárůst prodejů

Britský obchodník Waitrose Cellar, který má 60% podíl na anglickém trhu off-trade, potvrzuje, že prodeje Nyetimber se v loňském roce výšily o 393%, což výrazně překonalo průměrný nárůst prodejů anglického sektu o 188% meziročně.
V současné době je v Anglii a Walesu 470 komerčních vinic a 135 vinařství. A English sparkling wine má i důvěru investorů a na britské ostrovy expandují také tradiční producenti z francouzské Champagne.