Přeskočit na hlavní obsah

Falcké víno proti rasismu

Změní víno náladu ve společnosti?

Lukas Krauss, mladý vinař z falckého Lambsheimu, chtěl něco udělat proti rasistickým tendencím ve společnosti. Výsledkem je neobvyklý vinařský projekt "Víno proti rasismu". A připojilo se už téměř 2.500 vinařů, obchodníků s vínem a příznivců vína z celého Německa.
"Nálada v zemi se zhoršuje, to mi dělá starosti," řekl Krauss televizi SWR. Platforma proto shromažďuje dary, organizuje úlevy pro uprchlíky a slouží k výměně názorů. K tomu má víno pozitivně naladit, což je od počátku základní myšlenka. Všechny zúčastněné ale spojuje to, že proti rasismu ukazují svou tvář.

Provokativní etiketa

Zatímco někteří prostě jen darují pár láhví vína, další organizují setkání s uprchlíky. A vinař Martin Bauer z Landau se svým bratrem dokonce připravili speciální víno. Na etiketě je napsáno: "Pokud jste rasista, terorista nebo jen kretén, nepijte můj Sauvignon Blanc!"

Populární příspěvky z tohoto blogu

České mezinárodní Oenoforum 2015

Před dvěma týdny začala pod patronací OIV pořádaná česká mezinárodní soutěž Oenoforum 2015. Poplatek za přihlášení vína činil 65 €. Téměř 350 přihlášených vín z jedenácti zemí hodnotilo 36 hodnotitelů, z nichž 75 % bylo z Česka a Slovenska, po dvou z Itálie a Portugalska a po jednom z Rakouska, Bulharska a Moldávie. Celkem byly uděleny 3 Velké zlaté medaile, 66 Zlatých a 36 Stříbrných a z těchto 105 medailí si vinaři ze Střední Evropy rozdělili 93. Čeští a slovenští producenti dosáhli na rovných 90 medailí představujících 86 %, ještě více, než jaké bylo jejich zastoupení mezi hodnotiteli. Celkově středoevropané uspěli takto: Velká zlatá Zlatá Stříbrná Česko 1 47 27 Německo 2 Rumunsko 1 Slovensko 1 10 4 Vína z vinařství prezidenta soutěže si na lahev přilepí 3 medaile a 2 Vítěze kategorie a vína sponzora soutěže získala 7 medailí a 1 Vítěze kategorie. O zbývajících 12 medailí se podělil

Největší američtí pijani

Spotřeba alkoholu od nízké (modrá) po vysokou (červená) Podle průzkumu Institute for Health Metrics and Evaluation (IHME) z University of Washington, stojí za nárůstem spotřeby alkoholu jeho zvýšená obliba mezi ženami, i když procento konzumentů alkoholu se v průběhu času nijak nemění. V American Journal of Public Health publikovaná studie je vůbec první studií, která sledovala trendy v konzumaci alkoholu v jednotlivých okresech USA mezi lety 2002-2012. Počet těžkých pijanů, definovaných spotřebou jednoho drinku denně v případě žen a dvou drinků denně v případě mužů, od roku 2005 prudce vzrostl až o 17,2%. V roce 2012 bylo možné považovat 8,2% Američanů za těžké pijany a 18,3% za nadměrné pijany, konzumující během jedné příležitosti alespoň jedenkrát v uplynulém měsíci čtyři a více drinků v případě žen a pět a více v případě mužů. Celostátní trendy ukazují mnohem rychlejší eskalaci nadměrného pití žen než mužů s nárůstem o 17,5% mezi lety 2005 a 2012, zatímco počty nadměrný