7. ledna 2017

Láhev s vínem starým 1.500 let

Římské víno v německém muzeu

Foto Altera Levatur
Láhev vína z říše římské byla nalezena v roce 1867 při hloubení základů budovy nedaleko města Speyer v německém regionu Porýní-Falc. Je doloženo, že na tomto místě stála ve čtvrtém století našeho letopočtu římská osada.
Předpokládá se proto, že láhev pochází přibližně z roku 325 až 350 našeho leotopočtu a je zřejmé, že je to nejstarší neotevřená láhev vína na světě. Její stáří je srovnatelné s dějinami vinařství, které je díky archeologickým nálezům v okolí Kaspického a Černého moře zdokladováno už šest tisíc let.
Při provádění stavebních prací se našly dva sarkofágy s mužem a ženou, kteří byli na posmrtnou cestu vybaveni muž deseti lahvemi vína a žena šesti dalšími. Z nich však pouze tato jediná byla neporušená a obsahuje víno v tekutém stavu.
Od svého nálezu je jedenapůl litrová láhev vystavená v Historisches Museum der Pfalz ve Speyeru.
Monika Christmann, profesorka Univerzity v Geisenheimu a současná prezidentka Mezinárodní organizace pro révu a víno (OIV), v diskusi před pěti lety řekla, že víno pravděpodobně není mikrobiologicky poškozené, ale jeho ochutnání by bylo zážitkem jen stěží.6. ledna 2017

Víno přesně do poštovní schránky

Láhev jako kniha

Láhev ve tvaru válce je minulostí. Britský zásilkový klub milovníků vína Garçon Wines nabízí svá vína v plochých plastových lahvích.
Důvod je prostý. Pokud nejste doma, nemůžete objednanou zásilku od doručovací služby převzít. Pokud se ale vejde do poštovní schránky, je po problému.
Za myšlenkou plochých lahví doručovaných v plochých krabicích stojí devětadvacetiletý Londýňan Joe Revell. Inspiroval ho kamarád, který nakupoval vína v e-shopu, ale protože často nebyl z pracovních důvodů v době doručení doma, nemohl už zaplacenou zásilku převzít.

Obchodní výzva

V té chvíli si Revell uvědomil díru na trhu a ve spolupráci s jednou čínskou společností navrhl 0,75 litrovou, ale tenčí a mírně delší plastovou láhev klasického Bordeaux stylu. Přesně takovou, aby i zabalená prošla otvorem ve schránce na dopisy.
Pro Revellův klub jsou cílovou skupinou lidé ve věku 18 až 40 let, žijící a pracující ve městě a lidé, kteří vedou rušný a nepravidelný život, ale chtějí zkoušet různá vína.
Přestože o lahvích, řemeslných papírových boxech, úspěšném účinkování v TV show nebo o v lednu připravovaném crowdfundingu toho Garçon Wines milovníkům vína říkají hodně, o vínech, která jim do jejich poštovních schránek pošlou, poněkud tajemně mlčí.

5. ledna 2017

Po evropské můře mají ve vinicích v Napa evropský virus

Rulandský virus

Ještě než se v kalifornských vinicích rozloučili se škůdcem s americkým názvem European Grapevine Moth, získali pěstitelé v Napa další evropský dárek, Grapevine Pinot Gris virus (GPGV). 
Vinice v Napa Valley, St. Helena
Ten dosud ohrožoval hlavně vinohrady v zemích jako jsou Česko, Slovensko, Itálie, Francie, Německo, Řecko, Turecko, Španělsko, Portugalsko, Slovinsko, Chorvatsko, Srbsko, Černá Hora, Bosna, Makedonie, Rumunsko a dále na východ Ukrajina, Gruzie, Čína, Jižní Korea a Japonsko, ale už i v Kanadě. Nyní se přidaly Spojené státy.

Začalo to v Alto Adige

Symptomy nemoci šířené s GPGV byly poprvé pozorovány v severoitalské provincii Trento ve vinicích v Alto Adige v roce 2003. V roce 2012 tento virus oficiálně uznali italští výzkumníci jako nový. 

4. ledna 2017

Rakouský sekt chce být špičkový a i v zahraničí respektovaný

Tři jakostní stupně

Jak jsme informovali v listopadu 2015, v Rakousku dokončili přípravu nové klasifikace rakouských sektů s označením původu, které ponesou název Österreichische Sekt mit geschützter Ursprungsbezeichnung (g.U.). 
Na sklonku minulého roku tuto klasifikaci jako nařízení podepsal Andrä Rupprechter, spolkový ministr zemědělství, lesnictví, životního prostředí a vodního hospodářství.
Třístupňové označení jednotlivých jakostních úrovní je "Klassik", "Reserve" a "Große Reserve." Cílem přijetí normy je zajistit domácí špičkovou produkci šumivých vín i jejich mezinárodní věhlas.

Norma jako vánoční dárek

Po dvouletém procesu nastavování kvality rakouského šumivého vína se jeho producenti shodli na sjednocení přísných pravidel.

3. ledna 2017

VinoVision Paris: nový veletrh pro vína chladnějšího klimatu

Vína severních oblastí

Francouzské vinařské oblasti Burgundska, Champagne, Alsaska a Loiry pořádají spolu s produkční společností Comexposium nový vinařský veletrh. Pod názvem VinoVision Paris se uskuteční 12. až 14. února 2017 a na prvním ročníku se na ploše 15.000 m² očekává účast 650 vystavovatelů.
Na žádost zahraničních producentů bude pod heslem "cool climate wine" jeden pavilon věnován vinařům z Německa, Rakouska a Nového Zélandu.
"Čekali jsme dlouhou dobu, než se bude významný vinařský veletrh pořádat i v Paříži. Jsme velmi rádi, že účastníky veletrhu budou významné regionální organizace," říká Renaud Hamaide, generální ředitel Comexposium.
Podle Pierre Clementa, prezidenta Asociace francouzských severních vinařských oblastí, která je zakladatelem VinoVision Paris, "je to poprvé, kdy regionální sdružení spojila své síly a všechny významné subjekty vinařského průmyslu se sejdou v Paříži. VinoVision Paris je vynikající výkladní skříň, zajímavá pro mezinárodní zákazníky, kteří mohou znovu objevit naše vína a jejich rozmanitost."

2. ledna 2017

Pernod Ricard prodal svůj podíl v mexickém producentovi brandy a vína

Brandy i vína se staronovým vlastníkem

Francouzský nápojový gigant Pernod Ricard prodal svůj podíl ve společném podniku Bodega Las Copas druhému společníkovi. Prodej zahrnuje jak značky brandy Domecq, Presidente, Don Pedro a Azteca de Oro, tak i vinařství Ensenada v Mexiku. Prodej má být vypořádán do konce fiskálního roku 2016/2017
Koupí společnosti Allied Domecq v roce 2005 získal Pernod Ricard nejen vína a brandy pod značkou Domecq, ale také whisky Ballantine's a Champagne Mumm.
Kupujícími podílu v Bodega Las Copas je sdružení andaluského producenta vína a lihovin González Byass a producenta Grupo Emperador Spain, stoprocentní dcery Emperador Inc. čínsko-filipínského miliardáře Andrew Tana.