Přeskočit na hlavní obsah

Láhev s vínem starým 1.500 let

Římské víno v německém muzeu

Foto Altera Levatur
Láhev vína z říše římské byla nalezena v roce 1867 při hloubení základů budovy nedaleko města Speyer v německém regionu Porýní-Falc. Je doloženo, že na tomto místě stála ve čtvrtém století našeho letopočtu římská osada.
Předpokládá se proto, že láhev pochází přibližně z roku 325 až 350 našeho leotopočtu a je zřejmé, že je to nejstarší neotevřená láhev vína na světě. Její stáří je srovnatelné s dějinami vinařství, které je díky archeologickým nálezům v okolí Kaspického a Černého moře zdokladováno už šest tisíc let.
Při provádění stavebních prací se našly dva sarkofágy s mužem a ženou, kteří byli na posmrtnou cestu vybaveni muž deseti lahvemi vína a žena šesti dalšími. Z nich však pouze tato jediná byla neporušená a obsahuje víno v tekutém stavu.
Od svého nálezu je jedenapůl litrová láhev vystavená v Historisches Museum der Pfalz ve Speyeru.
Monika Christmann, profesorka Univerzity v Geisenheimu a současná prezidentka Mezinárodní organizace pro révu a víno (OIV), v diskusi před pěti lety řekla, že víno pravděpodobně není mikrobiologicky poškozené, ale jeho ochutnání by bylo zážitkem jen stěží.Populární příspěvky z tohoto blogu

České mezinárodní Oenoforum 2015

Před dvěma týdny začala pod patronací OIV pořádaná česká mezinárodní soutěž Oenoforum 2015. Poplatek za přihlášení vína činil 65 €. Téměř 350 přihlášených vín z jedenácti zemí hodnotilo 36 hodnotitelů, z nichž 75 % bylo z Česka a Slovenska, po dvou z Itálie a Portugalska a po jednom z Rakouska, Bulharska a Moldávie. Celkem byly uděleny 3 Velké zlaté medaile, 66 Zlatých a 36 Stříbrných a z těchto 105 medailí si vinaři ze Střední Evropy rozdělili 93. Čeští a slovenští producenti dosáhli na rovných 90 medailí představujících 86 %, ještě více, než jaké bylo jejich zastoupení mezi hodnotiteli. Celkově středoevropané uspěli takto: Velká zlatá Zlatá Stříbrná Česko 1 47 27 Německo 2 Rumunsko 1 Slovensko 1 10 4 Vína z vinařství prezidenta soutěže si na lahev přilepí 3 medaile a 2 Vítěze kategorie a vína sponzora soutěže získala 7 medailí a 1 Vítěze kategorie. O zbývajících 12 medailí se podělil

Port Wine day 2016: více na síti

Víno na síti Letošní Port Wine day se koná 10. září a spolu s ochutnávkami a prohlídkami muzeí je - a pro čtenáře magazínu WA9 zejména - zajímavá teoretická část. Témata, která se budou za týden diskutovat, jsou "jak sestavit správného interaktivního turistického průvodce, který bude komunikovat mezi čtenářem a vinařem" nebo "internet je vlastně šestý smysl, víno a sociální média," "jak se hledá a koupí víno dnes a zítra," ale také "aplikace jsou nové nástroje, kterými vnímáme svět, jsou cestou ke konzumentovi?" Na seznamu přednášejících jsou proto lidé jako Ryan Opaz, bloger na Catavino a pořadatel European Wine Bloggers Conference, Heini Zachariassen, zakladatel aplikace Vivino nebo blogerka Janna Rijpma Meppelink z NOMOh . O loňském Port Wine day píšeme zde .

Oenoforum: česká mezinárodní soutěž letos v Lednici udělila 137 medailí

Výsledky soutěže Oenoforum 2016 V jubilejním desátém ročníku české mezinárodní soutěže Oenoforum 2016, která přijímá přihlášky vín z celého světa a koná se pod záštitou OIV, se letos poměřilo 456 vín přihlášených z devíti zemí. Přihláška jednoho vína stála 1600 CZK a dvoudenního hodnocení se v Lednici ve dnech 21. až 22.  dubna zúčastnilo celkem třicet sedm hodnotitelů z deseti zemí. Do konečného žebříčku se dostala vinařství z devíti přihlášených zemí oproti loňským osmi , ale letošní součty obsahují jeden nepříjemný diplomatický omyl.