Přeskočit na hlavní obsah

Příspěvky

Zobrazují se příspěvky z července 24, 2016

Němečtí vinaři mají obavy z letošního ročníku, je šílený

Vydatné deště V důsledku vydatných dešťů v posledních několika měsících vzrostla obava německých vinařství před šířením houbových chorob.  “Padlí se stalo celonárodním problémem nejen tady v Badenu, ale také v dalších německých vinařských oblastech i v jiných zemích EU," uvedl Peter Wohlfarth, generální ředitel Badenské vinařské asociace. Zástupci průmyslu i z regionů Rheinhessen, Pfalz a Württemberg tyto problémy také potvrdili. "Tak obrovská napadení za posledních deset let nepamatujeme," řekl Ernst Büscher z Německého vinařského institutu - Deutsches Weininstitut (DWI). Padlí je zrádné Plíseň napadá spodní stranu listu révy i mladé hrozny a následkem toho odumírají části rostliny. Její výskyt způsobují především trvalé srážky a obecně vlhké počasí.

Pátý ročník poysdorfského Saurüsselu se představí zítra

Na letní terase hotelu Veltlin v rakouském Poysdorfu se na zítřejší open air party představí už pátý ročník obnovené speciality.  Poysdorfer Saurüssel s tradicí od roku 1977 byl znovu představený v ročníku 2011. Dnes se produkci tohoto lehkého suchého vína z odrůdy Grüner Veltliner s garantovaným obsahem alkoholu 11,5 % obj. věnuje šestnáct poysdorfských vinařů, kteří ho v žádném případě nenabízejí v supermarketech, ale pouze ve vlastních vinařstvích. Až zítra 30. června skončí produkce vokálního sboru Kreuz & Quer a DJ Harry, můžete tuhle specialitu koupit u místních vinařů Weingut Ebinger , Gut Kellerstöckl , Weingut Harald Haimer , Weingut Hauser , Weingut & Destillerie Heger a dalších.

Japonská rekordní cena jednoho hroznu vína za víc než milion

První letošní aukce drahých hroznů Na letošní japonské první aukci ovocných plodů vydražil majitel ze západu Japonska vinný hrozen za 1.100.000 jenů, téměř 10 tisíc EUR. Hrozen odrůdy Ruby Roman s třiceti bobulemi o velikosti ping-pongového míčku pořídil Takamaru Konishi pro supermarket Kurashi Kaientai. "Vystavíme tenhle kousek v našem obchodě, abychom navnadili chutě našich zákazníků," řekl médiím šťastný kupující. Loňská rekorní cena dosáhla 1 milion ¥ za hrozen stejné odrůdy s 26 bobulemi a váhou 700 gramů. Majitelem se stal hotel, který tím lákal nové zákazníky.

Letošní sklizeň v Champagne musí být nižší a začít později

Zástupci šampaňských domů a vinařských společností se 20. července domluvili na hektarových výnosech ve sklizni 2016. Dohodnutá horní hranice 9.700 kilogramů na hektar je jednou z nejnižších sklizní v posledních dvou desetiletích a je o 300 kg / ha nižší, než v roce 2015. Kromě toho je dohodnutá rezerva maximálně 1.100 kg / ha, o jejímž uvolnění se rozhodne 1. února 2017, aby se na trh dostalo maximální množství 10.800 kg / ha. Základní limity pro letošní sklizeň byly dohodnuté v reakci na letošní složité klimatické podmínky, jarní mráz, lokální krupobití a v mnoha oblastech napadení hroznů plísňovou nemocí padlí. Z důvodu pozdního kvetení byl také posunut začátek sklizně až po 15. září.

Jihoafrická soutěž letos dostupná i pro české vinaře

Evropská vína se mohou porovnat s jihoafrickými Protože se díky iniciativě českého časopisu Sommelier mohou za příznivých podmínek zúčastnit letošního jubilejního dvacátého ročníku velké jihoafrické soutěže Michelangelo International Wine and Spirits Awards 2016 i producenti z Česka, je na místě zrekapitulovat loňské výsledky této soutěže.  Mezi devatenácti hodnotiteli z Kanady, Spojených států, Francie, Maďarska a dalších zemí byla i Helena Baker z Česka.  Porota udělila celkem 596 medailí, z toho 13 Platinových, 89 Velkých zlatých, 225 Zlatých a 269 Stříbrných. Mimo Jižní Afriku z nich putovalo pouze 15 medailí. Změní se tento poměr už letos? Výsledky Michelangelo International Wine and Spirits Awards 2015 Platinum Double Gold Gold Silver Total Australia 1 1 1 3 Chile 1 1 1 3 Kenya 1 1 New Zealand 1 1 Slovenia 1 1 2 South Afri

Bude mít Nový Zéland apelace? Zákon už leží na stole

Apelace u protinožců Vinice v Marlborough Nový Zéland ještě nemá žádná chráněná zeměpisná označení původu ani jejich systém, přestože přípravy probíhají už deset let. To se má vbrzku změnit.  Ministerstvo obchodu Nového Zélandu právě předložilo k veřejné diskusi návrh Geographical Indications (Wine and Spirirts) Registration Act 2006 (GI Act), který bude následně projednávat novozélandský parlament. Registraci GI bude provádět Intellectual Property Office of New Zealand (IPONZ), součást ministerstva a registrace budou zpoplatněné.  Cena za apelaci Zeměpisná označení původu nebudou registrována "navždy", jako je tomu v Evropě nebo v sousední Austrálii, ale vždy jen na určitý počet let a půjdou prodlužovat. Poplatky jsou navržené ve více variantách, v návrhu se předpokládá za registraci 8.800 NZD, za desetileté udržování 5.000 NZD a za její desetileté prodloužení 2.500 NZD. Dvacet let vzniku a trvání ochrany názvu apelace by tak přišlo na necelých 10.500 EUR.

Turecké vinařství na síti

Reklama ani na víno Chateau Nuzun založené v roce 2004 V turecké politice nastaly změny a ty se bezpochyby dotknou i tureckého hospodářství. Co to bude znamenat pro turecká vinařství, dnes i v minulosti uznávaná a oceňovaná i na mezinárodních vinařských soutěžích? Pro turecké vinařství a celý alkoholový průmysl vše začalo už před třemi lety 11. června 2013. Tehdy byl v ústředním věstníku zveřejněný zákon číslo 6487, který zakázal jakoukoli reklamu na alkoholické nápoje a podporu jejich konzumace vůči spotřebitelům. Některá vinařství zareagovala zrušením svých webových stránek nebo na nich umístila odkaz na tento zákon. Mezi ně patří vinařství Corvus , Pamukkale Winery nebo Yunatçılar . A vinařství Turasan nemá ani to, na svém webu zveřejňuje pouze svou adresu. V těchto i dalších případech nezáleží na koncovce domény, změny se dotýkají webů s americkou koncovkou .com i s tureckou koncovkou .com.tr. Hrozba technického blokování přístupu na web zatím nepůsobí.