2. ledna 2016

Thessaloniki International Wine Competition otevřena

Řečtí vinaři otevírají podávání přihlášek

Wine Producers Association of the Northern Greece spolu s pořadatelem Tif-Helexpo Oenos zvou k účasti na mezinárodní soutěž Thessaloniki International Wine and Spirituous Beverages of Vitivinicultural Origin Competition
Soutěž se koná v Soluni těsně před Vinalies Internationales 24. až 26. února pod záštitou Mezinárodní organizace pro révu a víno (OIV). On-line přihlášky je možné podívat od 4. ledna a vzorky je třeba doručit do 12. února.
Další informace lze najít na webových stránkách, v Pozvánce, Pravidlech a Účastnickém formuláři.
Z loňského klání putovala jedna stříbrná medaile na Slovensko, jiné středoevropské země na řecké mezinárodní soutěži neuspěly.

Narozeniny slaví Roman Beneš

Narozeniny dnes slaví Roman Beneš z Hrušek.

1. ledna 2016

Ohlédnutí za sekty roku 2015

Export sektů za 3,9 miliardy EUR

Více než 85% sektů vyvážených do světa pochází z Francie, Itálie a Španělska. V roce 2014 tyto tři země společně prodaly za svými hranicemi více než 5,7 milionu hektolitrů šumivých vín v hodnotě 3,9 miliardy EUR. Podle zprávy Wine Monitor - Nomisma vzroste vývoz z těchto tří zemí v roce 2015 ve srovnání s rokem 2014 o 8% podle objemu a o 15% podle hodnoty. Na tomto růstu se budou nejvíc podílet italské produkty, které vzrostou z 840 milionů na přibližně 990 milionů EUR.
Přesto tento výkon italského exportu bledne ve srovnání s francouzskou produkcí: galský export by měl dosáhnout 3 miliardy EUR, z čehož více než 2,7 miliardy EUR připadne na Champagne. Mnohem méně exportuje Španělsko, pravděpodobně to bude kolem 420 milionů EUR. 

Skutečně rozdílné ceny

Výmluvné jsou zejména průměrné exportní ceny: 17,1 EUR / litr za francouzský sekt (25,3 eur v případě Champagne), 3,57 EUR za italský (3,59 pro Prosecco a 3,42 pro Asti) a 2,55 EUR za španělský (3,11 pro Cavu).
Růst italských vývozů způsobila právě hospodářská krize. Při hledání kvalitních produktů za nižší ceny obrátili spotřebitelé svou pozornost na úkor Francouzů na italské šumivé, které od té doby nejen upevňuje svou pozici na trhu, ale i nadále roste. 

Asti doplácí na úspěch Prosecca

80% množství z Itálie vyvezeného sektu je Prosecco, které je důvodem překonání francouzského exportu. To však zároveň způsobilo pokles Asti, jehož zahraniční prodeje podle objemu od roku 2009 klesly o více než 30%. Trhy, kde Prosecco zažívá skutečný boom, jsou Velká Británie, Spojené státy, Švýcarsko, Kanada a skandinávské země a Asti klesají tržby hlavně v Rusku, Německu, Spojených státech a v Japonsku.

Narozeniny slaví Marek Suský

Narozeniny dnes slaví Marek Suský z Velkých Pavlovic.

31. prosince 2015

Jak dostat víno do filmu

Víno ve filmu

Co je motivem pro přítomnost vína ve filmu? Mají vinařství zájem v něm být? Některé příklady tento vztah osvětlí.
Ve Francii minulý měsíc zmírnil parlament Evin zákon, který přísně zakazoval jakékoliv finanční transakce, aby se láhev alkoholu objevovala ve filmu.
"Víno je společenský symbol, dokáže rozlišit osoby a důvody jejich chování," říká Olivier Bouthillier, zakladatel agentury Marques & Films, která se specializuje na umístění produktů na plátna a obrazovky.
"Proto si žádný režisér nevybere víno, které nikdo nezná," pokračuje. Proto jsou také nejžádanější nejznámější vinařství. Tím se také dají ušetřit peníze za natáčení, pokud se ve filmu objeví samotná vinařství nebo jejich produkty.

Partnerství win-win

Château d'Yquem, 1er cru supérieur podle klasifikace z roku 1855, hrálo několikrát ve filmech Claude Chabrola, který byl jeho milovníkem.
"Chcete-li točit film a v případě, že je žádost motivována upřímnou snahou ukázat hodnotu našich vín, rádi věnujeme láhev," říká Arnaud de Laforcade, finanční ředitel Château Cheval Blanc. Toto slavné vinařství ze Saint-Emilion si dokonce zahrálo v disneyovce Ratatouille (2007) vedle slavného Château Latour.
Slavné Mouton-Rothschild, Lafite-Rothschild, Haut-Brion nebo Margaux, všechna Grand Cru Classé z 1855 se také mohou objevit v neškodných scénách. Jejich představitelé sice na žádosti odpovídají, že jsou "velmi zaneprázdněni", ale pokud se s herci nebo režiséry spřátelí, svůj souhlas většinou poskytnou.
Tato prestižní vína se nepotřebují objevovat ve filmu, aby podpořily svůj prodej. Ale je to pro ně referencí, které může velmi dobře odůvodnit partnerství "win-win".

Láhev ve druhém plánu a etiketa napůl zahalená

Chateau Angelus ze Saint-Emilion pod vedením svého majitele Huberta Boüarda se ve filmech objevuje. V polovině listopadu se v nejnovější bondovce Spectre objevilo v jedné scéně na stole jednoho hosta, kde se letmo ukáže i jeho etiketa. Angelus se poprvé objevil i v prvním Craigově Bondovi Casino Royale (2006).
Obrovský reklamní kousek? "V této scéně je láhev v pozadí a napůl zakrytá," relativizuje Olivier Bouthillier. "Málokdo vidí, jestli je to Angelus," říká profesionál.
Bez ohledu na to nezaplatil Angelus za tuhle prezentaci ani korunu, protože "to producenti chtěli připojit k filmu naše víno, které mají ve svém sklepě," odpověděla Stephanie Boüard.

Champagne a Bond

Champagne Bollinger i Dom Pérignon, které vstoupily do světa elegantního tajného agenta v roce 1973, by asi zaplatily za svůj vstup do světa Jamese Bonda.
Ale "oficiální dodavatel" britské koruny už od dob královny Viktorie v roce 1884 říká, že to nepotřebuje: "Tato forma "britství" pro Bollinger potvrzuje to, co zákazníci vědí," shrnuje marketingový ředitel značky Clement Ganier.

Louis de Funes a amatérská reklama

Někdy je ale vinařství samotné překvapené, když se jejich lahve objeví na obrazovce, aniž by se před tím někdo na něco ptal. Saint-Julien Léoville las Cases grand cru classé z roku 1855 se proslavilo filmem Křidýlko nebo stehýnko (1976) s Louis de Funes a Coluche, ale "poprvé jsme to všichni viděli až při jeho promítání," prozrazuje ředitel vinařství Pierre Graffeuille.
Režisér Claude Zidi a Louis de Funes "v podstatě amatérsky, syrově a náhodně vytvořili pozoruhodnou reklamu, mnohem lepší, než kdyby to bylo připravené," vysvětluje.

30. prosince 2015

Konzumace vína na obyvatele v roce 2014 v celosvětovém srovnání

Rekordmani z malých států

Zemí, která i v roce 2014 vypila nejvíc vína na obyvatele, je opět Vatikán, potvrzují čísla zveřejněná kalifornským Wine Institut. Spotřeba jeho 836 obyvatel dosahuje 54,26 litry na osobu a rok. Následuje ho rovněž malá Andorra se spotřebou 46,26 litrů na obyvatele.
Třetí zemí je Chorvatsko s konzumací 44,20 litrů na obyvatele následované sousedním Slovinskem (44.07 litrů na obyvatele) a Norfolk Island, kde jeho 2.182 obyvatel spotřebovalo v roce 2014 93.000 litrů vína (42,66 litrů na obyvatele). 

Vinařské státy v popředí

První velkou zemí je na šestém místě Francie (42,66 litrů na obyvatele), následuje Portugalsko a Švýcarsko (41,74, resp. 40,49 litrů na obyvatele). Na 13. místě je Itálie s 33,30 litrů vína na osobu, na 19. místě Německo s 24,84 l na osobu, dvacátá Austrálie (24,53 litrů na obyvatele), třiadvacátá Argentina (23,46 litrů na osobu) a třicátá Velká Británie (21,99 litrů na obyvatele). Na 33. místě je Španělsko (21,26 litrů vína na osobu), na 48. místě Kanada (14,75 litrů na osobu) a Spojené státy na 62. místě jen s 10,25 litrů na obyvatele. Ještě horší jsou Jižní Afrika na 76. místě s 7,37 litry na hlavu, Rusko na 77. místě s 6,95 litrů na obyvatele), stoprvní Japonsko (2,73 l na obyvatele), stotřináctá Brazílie (1,70 l na obyvatele) a stopětadvacátá Čína (1,18 litrů na obyvatele).

A Češi?

Konzumace vína v České republice je těsně pod hranicí 20 litrů na obyvatele (kterou první překonává Bulharsko s 20,60 litrů na obyvatele) a dosáhla 19,65 litrů na obyvatele.

Sejdou se Rus, Němec a Američan...

Alkohol v Rusku

Rusové v roce 2015 pili méně: v roce 2014 byla spotřeba čistého alkoholu na jednoho obyvatele 13,5 litrů a v roce 2015 11,5 litrů. A kromě toho Rusové méně často kupují vodku a více víno.
Podle Rosstat se změnilo nejen množství, ale i preference. Podle poslední zprávy Rusové koupili o 4,7% méně alkoholu než ve stejném období loňského roku (859 milionů litrů proti 953 milionům litrů čistého alkoholu). Víno a ostatní alkoholické nápoje (cider, poiret, medovinu) kupují častěji (o 3,5%, resp. o 20,3% více). Současně o 22,8% klesla spotřeba nízkoalkoholických koktejlů a o 6,7% prodeje vodky. Téměř na stejné úrovni zůstal prodej brandy a piva (snížení o méně než 5%).

Pokles výroby vína v Německu

Očekává se, že v roce 2015 o 2,8% klesne výroba vína v Německu na 8,95 milionu hektolitrů proti 9,21 milionu hektolitrů v loňském roce. Ještě v říjnu se předpokládalo, že Německo do konce roku vyprodukuje 9,13 milionů hektolitrů vína.
Podle nové prognózy klesla výroba bílého vína o 2,9% na 5,67 milionu hektolitrů, z toho vína z odrůdy Ryzlink rýnský o 1% na 1,92 milionu hektolitrů. Dřívější předpověď prognózovala růst ve výši 3%.
Produkce červeného vína očekává pokles o 2,7% na 3,28 milionu hektolitrů.

Spojené státy s rekordem úmrtí kvůli alkoholu

Počet úmrtí kvůli konzumaci alkoholu dosáhl ve Spojených státech svého rekordu za 35 let. V roce 2014 zemřelo na otravu alkoholem, cirhózou jater a další podobné příčiny 30,7 tisíc Američanů - víc než z předávkování drogami a z užívání drog (28,6 tisíc osob). 
Tato čísla nezahrnují úmrtí kvůli řízení pod vlivem alkoholu ani vraždy spáchané pod vlivem alkoholu. Spotřeba alkoholických nápojů na obyvatele je od konce roku 1990 rostoucí, ale velmi různorodá: na jedné straně 10% populace vypije v průměru 74 sklenic alkoholu týdně, zatímco 30% nepije vůbec. Spotřeba také není homogenní a liší se stát od státu. Za touto nerovnoměrností je i různorodá daňová politika jednotlivých států.

Narozeniny slaví Vladimír Kurka a Milan Kosík

Narozeniny dnes slaví Vladimír Kurka z Prostřední Suché a Milan Kosík z Perné.

29. prosince 2015

Campari kalendář s Kate Hudson je zveřejněný

Vzácný kalendář, netradiční kampaň 


Salma Hayek, Eva Mendes, Jessica Alba, Milla Jovovich, Penelope Cruz, Uma Thurman a Eva Green - seznam nedávných "Campari Calendar Girls" má vždy prominentní obsazení. Na jeho dalším vydání se podílí Kate Hudson, herečka a hollywoodská hvězda. Poprvé v historii kultovního kalendáře je jeho počet omezen na 9.999 kusů a není na prodej, fanoušci ho mohou získat pod kampaní s heslem "BitterSweet". Campari jim dává prostřednictvím sociálních sítí na výběr, jak zvolí svou preferovanou jednu jedinou chuť. 
O hashtagy #goBitter a #goSweet a online hlasování na www.bittersweetcampaign.com je velký zájem a na všech platformách je možné volit.

Kate Hudson s fotografem Michelangelo Di Battista

Fotografie Kate Hudson nafotil mezinárodně uznávaný módní fotograf Michelangelo Di Battista. 
"Já sama mám raději svou sladší stránku - ale naproti tomu upřednostňuji hořkou chuť," řekla Hudson při příležitosti prezentace kalendáře v New Yorku. 
"Kate Hudson ztělesňuje dva zdánlivě protichůdné póly Campari. Tato kombinace představuje pro letošní kalendář ideální kontrast mezi modernitou a tradicí," prohlásil nadšeně Bob Kunze-Concewitz, generální ředitel Gruppo Campari.

Výsledky argentinské soutěže Vinandino 2015

Vinandino 2015

Hodnocení vín a destilátů vinného původu na největší argentinské soutěži Vinandino 2015 probíhalo 14. až 18. září. Soutěž pod patronací OIV a UIOE organizuje Instituto nacional de vivinicultura a Asociación de Profesionales en Enología y Alimentos de Argentina. Supervizi hodnocení podle pravidel OIV měla na starosti Claudia Quini a hodnotitelé pocházeli z Chile, Brazílie, Bolívie, Peru, Uruguaye, Španělska a Francie.
Přihlášení jednoho vzorku bylo zpoplatněno 100 USD (91 EUR). 
Celkem bylo uděleno 198 medailí, z toho bylo 8 Velkých zlatých, 50 Zlatých a 140 Stříbrných. Nebýt německého rodinného vinařstvíneúnavného účastníka většiny světových soutěží a jeho pěti medailí, neputovala by do Evropy jediná medaile. Kromě dalších dvou medailí, které získal tradiční australský producent, zůstaly všechny ostatní udělené medaile na území Latinské a Střední Ameriky.

Vinandino 2015 Double Gold Gold Silver Celkem
Argentina 8 40 126 174
Australia 2 2
Bolivia 1 2 3
Brasil 3 2 5
Germany 1 4 5
Mexico 1 2 3
Uruguay 2 4 6
Celkem 8 50 140 198

28. prosince 2015

Kim Kardashian a Kanye West zkusí pěstovat vlastní víno

Kim Kardashian a Kanye West si udělají vlastní víno

Kim Kardashian a Kanye West chtějí produkovat své vlastní víno. Kim s Kanye a dětmi žijí v současnosti u Kris Jenner a svůj dům v kalifornském Malibu nabízejí k prodeji za 20 milionů USD.
Zdá se ale, že rodina rozhodla, že dům se nebude prodávat a Kanye a Kim oživí původní vinici, která se nachází na jeho pozemcích.

Domácí Yeezus Wine

"Kanye žertoval, že chce mít víno s názvem Yeezus Wine. Pak se nad tím Kim a Kanye vážně zamysleli a rozhodli se oživit vinohrad a vyrábět vlastní víno. Tahle vína by ale neměla být na prodej, jako to udělali Brad Pitt a Angelina Jolie se svým rosé Miraval, Kim a Kanye chtějí víno vyrábět pouze pro sebe," řekl zdroj blízký rodině.

Arménští pěstitelé protestovali kvůli nezaplacené úrodě

Protesty pěstitelů před ministerstvem 

Pěstitelé v Arménii uspořádali v Jerevanu před ministerstvem zemědělství 22. prosince protesty kvůli opožděným platbám za révu vinnou, kterou už vinařům dodali.
Ministerstvo zemědělství ujistilo pěstitele, že vláda poskytne vinařství, které pěstitelům dluží, úvěr.
Pěstitelé si na opožděné platby stěžovali už v říjnu. Pěstitelé potvrdili, že hrozny prodávaly asi za 0,15 USD za kilogram, ale arménsko ruské vinařství Кахцрашенский винный завод jim dosud nezaplatilo.
"Vedení vinařství mi slíbilo zaplatit dluh před koncem roku, ale teď řekli, že peníze zaplatí až v březnu nebo v květnu," řekl jeden z účastníků protestní akce, a dodal, že celkově mu dluží přes 3 tisíce USD.
Představitelé ministerstva kontaktovali ředitele vinařství, který potvrdil nemožnost zaplatit dříve než v dubnu 2016.

Ministerstvo v roli banky

"Sám producent je v obtížné finanční situaci a platit dluhy nemůže. Majitelé vinařství požádali o půjčku, ale protože se nemohly prokázat dostatečnými příjmy, byla jim odepřená. Vláda se pokusí dohodnout kompromis, aby mu mohla poskytnout úvěr, ze kterého by pěstitelé získali své peníze," potvrdilo ministerstvo.
Pokles cen ve Francii
Ano někteří francouzští pěstitelé nebyli letos spokojeni. Ne kvůli opožděným platbám, ale kvůli poklesu cen. Proto byla i Francie svědkem jejich protestů na přelomu září a října.

Narozeniny slaví Romana Syrovátková, Radek Popovič a Jan Kachyňa

Narozeniny dnes slaví Romana Syrovátková z Velkých Pavlovic, Radek Popovič ze Žalhostic a Jan Kachyňa z Velkých Bílovic.

27. prosince 2015

Američanovo vinařství v Gruzii lehlo popelem. Přátelé pořádají sbírku

Požár zničil Pheasant's Tears 

Proslulé gruzínské vinařství Pheasant's Tears Johna Wurdemana v Sighnaghi v Kakheti zachvátil 11. prosince požár, který ho úplně zničil. Za své vzaly i veškerý osobní majetek a sbírka etnografických artefaktů, které John shromažďoval od devadesátých let, kdy se v Gruzii po přesídlení ze Spojených států usadil. 
John Wunrdeman je kromě vinařství dobře známým obhájcem gruzínského přírodního vína a gruzínské kultury.

Aukce a sbírka na jeho obnovu 

Johnovy přátelé a kolegové spojili své síly a 27. prosince pořádají charitativní aukci vzácných vín, jejíž výtěžek pomůže Johnovi a jeho ženě Ketevan obnovit dům a vinařství. Už dřív založili přátelé crowdfundingovou kampaň na jejich podporu, která z potřebných 30 tisíc USD zatím přinesla 23,75 tisíc USD.
Původní dům, kde John a Ketevan vítali své hosty
Pohled na Sighnaghi

Výsledky Mondial des Pinots 2015

Srpnové ohlédnutí za Mondial des Pinots

Na začátku září byly ve švýcarském Sierre předány diplomy a medaile z mezinárodní soutěže Mondial des Pinots, která se pod záštitou a s pravidly OIV konala 15. až 17. srpna. Přihlášených vzorků bylo přes deset tisíc a poplatek za přihlášení vzorku byl 150 EUR. K hodnocení přihlášených vín pozval organizátor soutěže Vinea padesát osm degustátorů, z nichž švýcarských bylo 26.

Slovanská hodnotitelská stopa

Po boku všech dalších se hodnocení zúčastnily Slovenka Edita Ďurčová a Češka Martina Kottová. Celkem byla udělená 341 medaile a z toho byly 3 Velké zlaté, 94 Zlaté a 244 Stříbrné. 
Přehled úspěchů  vinařů z jednotlivých zemí vypadá takto:

Mondial des Pinots Double Gold Gold Silver Celkem
Argentina 2 2 4
Australia 1 1
Bulgaria 2 2
Canada 1 1 2
Czechia 2 2 4
France 3 8 11
Germany 1 8 24 33
Hungary 2 2
Italy 2 1 3
Liechtenstein 1 1
Netherlands 1 1
New Zealand 3 4 7
Romania 1 1
Slovakia 3 3 6
South Africa 1 1
Switzerland 1 71 190 262
Celkem 3 94 244 341

Úspěchy vinařů ze Střední a východní Evropy nezastínily švýcarské, francouzské ani německé producenty. ale o řád níž byly s ostatními účastníky srovnatelné. Český producent se účastnil jediný a pro všechny své přihlášené vzorky odvezl medaile, o šest slovenských medailí se podělilo pět slovenských producentů.

Narozeniny slaví Jaroslav Chaloupecký

Narozeniny dnes slaví Jaroslav Chaloupecký ze Znojma.