5. března 2016

Výsledky Vinalies Internationales 2016

Výsledky Vinalies 2016

Hodnocení vín dvaadvacátého ročníku francouzské soutěže Vinalies Internationales 2016 pořádané pod záštitou OIV probíhalo letos v Paříži od 26. února do 1. března. Podmínkou účasti bylo zaplacení poplatku 135 EUR za přihlášený vzorek.
Mezinárodní porota udělila vinařům z jednatřiceti zemí celkem 1.032 medailí, z toho 253 Zlaté a 779 Stříbrných. Výsledky podle jednotlivých zemí jsou tyto:Gold Silver Total
Argentina
1 15 16
Australie
1 7 8
Austria
1 2 3
Bolivie
1
1
Brasil
4 7 11
Bulgaria

14 14
Canada
12 8 20
Croatia

1 1
Czechia
7 18 25
France
83 343 426
Germany
1 9 10
Greece
7 18 25
Hungary
4 16 20
Chile
13 30 43
Israel

6 6
Italy
6 30 36
Lebanon

3 3
Luxembourg
4 6 10
Mexico
1 5 6
Morocco
3 6 9
Portugal
34 61 95
Romania
6 10 16
Slovakia
18 37 55
Spain
31 59 90
Switzerland
7 42 49
Taiwan

1 1
Tunisia

1 1
Turkey
2 13 15
United Kingdom
1 1 2
United States

1 1
Uruguay
5 9 14
Total
253 779 1032

Ocenění čeští producenti

S pětapadesáti medailemi byli mimořádně úspěšní slovenští producenti, kteří tím mezi hodnocenými zeměmi získali čtvrtou příčku za Francií, Portugalskem a Španělskem. 
O osmou a devátou příčku se podělili čeští vinaři s řeckými, když předstihli i producenty z Kanady a Maďarska. Do Česka si medaile přivážejí producenti Bohemia Sekt a její značky Chateau Bzenec a Habánské sklepy, Nové vinařství, Spielberg CZ, Vinařství Josef Dufek, Vinařství Čech, Vinařství Krist, Vinařství Mikrosvín Mikulov, Vinařství Štěpánek, Vinařství U Kapličky, Vinselekt Michlovský, Vinařství Horák, Zámecké vinařství Bzenec a Znovín Znojmo.

Narozeniny slaví Emílie Blahůšková a Šárka Herzánová

Narozeniny dnes slaví Emílie Blahůšková z Nového Šaldorfu-Sedlešovic a Šárka Herzánová z Kobylí.

4. března 2016

Bratr kytaristy Midnight Oil prodal své vinařství

Prodej šesti hektarového vinařství

Vinař Kim Moginie, bratr Jima Moginie, kytaristy Midnight Oil, se svou manželkou Frances prodali své australské vinařství Joadja Winery poblíž Berrimy, které je nejstarší v oblasti Southern Highlands v New South Walles.


Jim Moginie, Alan Healy, Evelyn Finnerty a hosté
Rustikální vinařství na křižovatkách silnic Greenhills a Joadja s 8,5 hektary pozemků, které také hostilo události jako Music in the Vines a pravidelně představovalo kytaristu Jima Moginie, bylo založené před více než 30 lety. Na šesti hektarech vinic se pěstuje pět červených a bílých odrůd jako Chardonnay, Pinot Grigio a Sauvignon Blanc.
Vinařství koupili místní kupující Paul a Maureen Maloy s dcerou Siobhan Maloy a zetěm Matthew Toomey. Toomey pracuje v maloobchodě s vínem a pro všechny to bude první zkouška pokračovat v produkci vína ve vinařství s kapacitou zpracování 50 tun hroznů.

Další vinařství a jeho 33 hektarů

Vinařství Joadja bylo oceněné na více než 1,8 milionů AUD a realitní kancelář Professionals Southern Highlands potvrdila: "Nabízí se zde nyní spousta vinic, ale velmi málo, která mají i vinařství." Dodal, že celá oblast Southern Highlands se stala velmi populární pro organizaci svateb. Vinařství Southern Highland Wines v Sutton Forest s 33 hektary vinic je také velmi oblíbené místo pro pořádání svateb a loni v listopadu ho za 4.850.000 AUD koupil malajsijský dostihový magnát Teo Ah Khing.

Spotřeba alkoholu v parlamentu Velké Británie

Westminsterský palác, sídlo Parlamentu Spojeného království - Sněmovny lordů a Dolní sněmovny, má značný přísun alkoholu, aby zásobil svých více než deset barů, restaurací a kaváren.
V letech 2012 až 2014 se ve Westminsteru prodalo alkoholu za 1.400.000 GBP. Nejoblíbenějším nápojem bylo víno a žebříček vede Dolní sněmovna se Sauvignon Blanc.
Během dvou let se prodalo téměř 50.000 lahví Sauvignon Blanc a následoval jej Merlot s 26.000 prodaných lahví.

Narozeniny slaví František Procházka

Narozeniny dnes slaví František Procházka ze Sedlece.

3. března 2016

Postup dohod o obchodu USA a EU vinaře neuspokojuje
Johannes Schmuckenschlager
a Sergio ChiamparinoSergio Chiamparino, prezident Sdružení evropských vinařských regionů (AREV) a Johannes Schmuckenschlager, rakouský vinařský prezident, se shodují v opatrném přístupu k závěrům dvanáctého kola jednání o TTIP mezi Evropskou unií a Spojenými státy, které skončilo minulý týden. "Náročné evropské vinařské normy nesmí být obětovány výměnou za řešení technických překážek volného obchodu," uvedl Schmuckenschlager. AREV této souvislosti vyzývá Evropskou komisi a její vyjednavače, aby trvali mimo jiné na ochraně evropských zeměpisných označení, uznání enologických postupů Mezinárodní organizace pro révu a víno (OIV) a evropského označení "bio víno" ve Spojených státech. 
Vinaři v Napa Valley si už význam zeměpisných označení dobře uvědomují.

Turci si v Turecku tureckého vína nepopijí

Významný producent hroznů a skoro žádného vína

Turecko je šesté na žebříčku světových producentů hroznů, ale jen 3% úrody se používá pro výrobu vína. Dlouholeté vinařské tradice vymírají.
Spotřeba čistého alkoholu je v Turecku 1,6 litrů na osobu a rok, což je jedna z nejnižších v OECD. Zástupci vinařského průmyslu dávají tento stav za vinu špatné byrokracii a krutým zákonům. Vládnoucí Strana spravedlnosti a rozvoje povzbuzuje lidi, aby nepili alkohol, a pokud ano, pak pouze doma. Vláda proto výrazně zvýšila daně na výrobu raki, národní anýzové lihoviny pálené ze zkvašených vinných hroznů. Zdanění v oblasti vína není tak progresivní, ale i vinaři trpí tlakem státu.

Žádný marketing na víno

Vinice Kavaklıdere
Zákon přijatý v roce 2013 omezuje veškeré marketingové aktivity ve vinařském průmyslu: od reklamních a sponzorských smluv přes zákaz webové propagace až po degustace - ani ve svém vlastním vinařství je vinaři nemohou nabízet. 
Pro získání licence na provozování obchodu s alkoholem je nutné i roky shromažďovat množství různých dokumentů. Výsledkem jsou uzavřená vinařství nebo přechod na výrobu vinných moštů. 

Když už víno, pak na export

Nicméně někteří výrobci exportují, protože vláda, která se snaží snížit spotřebu alkoholu v zemi, podporuje vývoz vína do zahraničí. Podle analytiků a úspěchů na zahraničních vinařských soutěžích se kvalita tureckého vína v posledním desetiletí výrazně zlepšila, což zajišťuje poptávku zejména v Evropě. Odhaduje se, že v roce 2014 činil export tureckého vína 2,6 milionu litrů. 
Hlavními odběrateli tureckého vína jsou Belgie, Německo a Spojené království, kde žije početná turecká diaspora a provozuje se mnoho tureckých restaurací.

2. března 2016

Australský vinařský festival s vládní dotací

Za vínem a jídlem do Grampians

Australský festival vína a jídla Grampians Grape Escape získal vládní dotaci 35.000 AUD (23 tis. EUR). Výroční pětadvacátý ročník festivalu v Halls Gap na úpatí Mount William, kterého se letos zúčastní více než 100 vystavovatelů, se koná od 1. dubna do 1. května.
"Vinařská oblast Grampians produkuje velmi slavný australský Shiraz a dobré jídlo, ale i nejstarší nejstarší olivové háje Victorie," uvedla členka vlády Jaan Pulford a doplnila, že vláda bude rovněž investovat 3 miliony AUD do ambiciózní marketingové kampaně na podporu regionálního cestovního ruchu, zvýraznění victorijských pokladů a představení regionu.
Ministr cestovního ruchu John Eren řekl, že vláda se snaží podpořit kalendář akcí k posílení povědomí o regionu Victoria. "Tento grant pomůže Grampians Grape Escape přilákat mnohem více návštěvníků," řekl Eren.

Vstupné

Ceny vstupenek na Grampians Grape Escape začínají na pouhých 5 AUD za dítě a den a končí na 199 AUD za víkendový VIP balíček, zahrnující vstupné, volnou degustaci vína po oba dny a vstup do Royal Mail Hotel VIP Lounge, který se nachází v srdci festivalové vesnice.

Výsledky Thessaloniki International Wine Competition 2016

Thessaloniki International Wine Competition

Letošní šestnáctý ročníku soutěže Thessaloniki International Wine Competition 2016 se konal pod záštitou OIV v druhé polovině minulého týdne 24. až 26. února v Ioannis Vellidis Congress Centre. V komisích hodnotích zasedlo pod třicet pět hodnotitelů a OIV zastupovala Tatiana Svinartchiuk, vedoucí oddělení ekonomie a práva.

Účastnický poplatek byl 75 € za každý přihlášený vzorek a klání se účastnilo okolo šesti set vín, kterým bylo uděleno 160 medailí, z nichž byly 2 Velké zlaté, 55 Zlatých a 123 Stříbrných.

Výsledky

Celkem byla oceněná vína z vinařství z pouhých tří zemí a zde je jejich přehled:


Double gold Gold Silver Total
Cyprus
5 14 19
Greece 2 48 108 158
Slovakia
2 1 3
Total 2 55 123 180Na Kypr tedy putovalo skoro 11% procent medailí, v Řecku zůstalo 88% a necelá 2% zamířila na Slovensko k vinařstvím Víno Matyšák a J. & J. Ostrožovič.Narozeniny slaví Jan Baláž

Narozeniny dnes slaví Jan Baláž z Dolních Dunajovic.

1. března 2016

Breisgauer Wein, o kterém ještě před pěti lety nikdo nevěděl

Region desetkrát menší než české a moravské vinice

Německé víno se značkou Breisgauer Wein z bádenské vinařské oblasti Breisgau se pěstuje na vinicích o rozloze 1.610 hektarů, které se rozprostírají se mezi Offenburgem a Freiburgem. Víno z této oblasti se velice rychle dostává do povědomí díky marketingové iniciativě Bruno Metze, starosty města Ettenheim, který získal pro zviditelnění této značky vinaře i jednotlivé obce. Výsledkem je každoročně shromážděných 100.000 EUR už po dobu pěti let. Na podzim loňského roku se k financování přidalo i město Lahr, které podpoří rozvoj značky Breisgauer Wein částkou 6.850 EUR od roku 2016 nejméně do roku 2020.

Region bez vína

Problémem bylo, že region nefungoval jednotně ani se nepořádaly žádné společné akce. Ale nejpalčivějším problémem bylo, že se zde nevyrábělo víno :-) Vypěstované hrozny prodávali pěstitelé k dalšímu zpracování mimo tuto oblast.
Metz před pěti lety oslovil jednotlivé vinaře a obce, aby společně vytvořili finanční koncept, jehož cílem bylo získat 50.000 EUR od vinařů a vinařských společností a druhou polovinu od podniků a firem v oblasti Breisgau.

Vinařský průmysl už funguje

Vinařské trhy v Ettenheimu
Celá kampaň se odehrávala po internetu a jejím hlavním cílem bylo propagovat značku “Breisgauer Wein” v regionu a vytvořit informační kanál mezi místními podniky a veřejností. A tím docílit, aby další peníze, které vinařství potřebují na platy zaměstnanců, na provozní a marketingové náklady a jiné související aktivity, přinesli vinařští turisté i místní návštěvníci.
Tím se mohla výrazně pozvednout produkce vína i rozvoj této vinařské oblasti a dnes pod značkou Breisgauer Wein produkuje a prodává svá vína bezmála padesát vinařství.

Změny klimatu přinášejí otázku zavlažování vinic i v našem pásmu

Loňské sucho se letos může zopakovat

Není to zimní téma, ale další teplé léto se blíží a bude sužovat i německé vinaře. Stát zvažuje opatření na podpory budování zavlažovacích zařízení pro zemědělství. Důvodem je rostoucí sucho a nedostatek srážek v důsledku změn klimatu. Z toho by mohla těžit i vinařství.
"Považuji vznik několika pilotních vodních elektráren v příštích dvou až čtyřech letech za možný," potvrdil Leonhard Rosentritt, vedoucí vodohospodářského úřadu v Bad Kissingen.

Budování zavlažování

Pro vinařství by prostředkem k zabránění vysušování révy při zrání hroznů mohlo být kapkové zavlažování připojené k vedení vinné révy, které keře zásobuje vodou.
S nižšími výnosy a zavlažováním ale souvisí celé vodní hospodářství. Důležité je zabránit erozi půdy, potvrzuje Rosentritt. Rostoucí nebezpečí vidí v tom, že půda bývá často vodou smyta do potoků a řek, což přináší nemalé problémy. Ve vinicích by bylo dobrým řešením ponechávat mezi řádky révy přirozené zatravnění.

Podpory pro zavlažovací systémy

Stefan Ruppert
Předseda Vinařského spolku v Hammelburgu Stefan Ruppert a jeho kolegové mají palčivý problém s vodou často právě v pro révu nejlepších lokalitách, které bývají postižené suchem nejvíce. Zvláště citlivé je období kvetení a v případě, že přijde sucho později, má negativní vliv zejména na chuť hroznů.
Vinařství Weingut Ruppert požádalo v lednu o podporu z fondů EU pro vybudování kapkového zavlažování svých vinohradů. Otevřeným a velice diskutovaným problémem je a zůstává, jak vodu dopravit na vinice. Doposud se vozí v tancích z údolí do vinohradů, což je nákladné a dočasné řešení.

Ve Frankách už závlahy pomáhají

Zavlažování by pomohlo zabránit ztrátám hroznů, je přesvědčený Ruppert. Na franských vinicích, kde je již je zavlažování zavedeno, byl výnos v roce 2015 i navzdory suchu třikrát větší než odhady.
Obecným cílem, jak zdůrazňuje Rosentritt, je překonat extrémní nedostatek vody ve vegetačním období a její hospodárné využívání. Zda a kolik podpory by měly regiony obdržet na zavlažování, je stále otevřené. Základem je komplexní analýza potřeb jednotlivých vinařských oblastí v souladu s nároky na ochranu životního prostředí.

Narozeniny slaví Luboš Zich

Narozeniny dnes slaví Luboš Zich ze Žďáru nad Sázavou.

29. února 2016

Reebok dámské fitness s lahví vína

Reebok podepsal smlouvu s April Storey, 24 letou cvičící bloggerkou, aby podpořil její jedinečný domácí tréninkový režim cvičení s lahví vína.
Storey, která je držitelkou Bachelor of Science, sestavila svůj fitness program s myšlenkou, že fitness možnosti nejsou omezeny tělocvičnami a speciálně zkonstruovanými cvičebními pomůckami, ale mohou místo toho použít každodenní potřeby z domácnosti.
Nový koncept se dobře hodí k novému sloganu Reeboku Be more human, který podporuje přirozenou kondici, neomezenou pouze na tělocvičny. Partnerství Reeboku se Storey přišlo poté, kdy její #WineWorkout videa měla 19 milionů shlédnutí.

Čínský miliardář Jack Ma koupil Château de Sours v Bordeaux

Château de Sours v čínských rukách

Čínský miliardář Jack Ma, zakladatel obřího online obchodu Alibaba, koupil od Brita Martina Krajewski Château de Sours v Bordeaux. Novým vlastníkem je v Hong Kongu založená společnost Junbao Limited, jejímž jednatelem je Kien Lee Leong, čtyřicátník s bydlištěm v Singapuru, dúvěrník Jacka Ma.
Château de Sours, které se nachází v Saint-Quentin-de-Baron, vinařském městě v Entre-Deux-Mers v Gironde, odmítlo celou transakci komentovat.
Vinařství s krásnými budovami z 18. století obhospodařuje 80 hektarů vinic a ročně produkuje 500.000 lahví vín. Château de Sours nemá zvláštní pověst, ze své produkce zdůrazňuje šumivá rosé a převážnou část produkce exportuje do Británie s cenou méně než 10 EUR za láhev.

Kde skončí vína Château de Sours

Château de Sours koupil v roce 2004 Martin Krajewski, bývalý partner v personální londýnské firmě. Jeho nástupce, druhý nejbohatší muž Číny s 23 miliardami USD, bude pravděpodobně usilovat o expanzi v regionu Bordeaux, aby mohl dodávat velké objemy vína pro své online obchody. Prozatím ohlásil zachování pracovní míst pro všech 18 zaměstnanců.
Odhaduje se, že v Bordeaux už čínstí a hongkongští investoři vlastní kolem 120 vinařství, ale zatím žádné proslulé, což zahrnuje asi 1,5% plochy všech vinic.Výsledky Chisinau Wine & Spirits Competition 2016

Letošní Chisinau Wine & Spirits Competition

Letošního ročníku Chisinau Wine & Spirits Competition se z více než 350 vzorky účastnili vinaři ze 13 zemí. Celkově uspěli producenti z šesti zemí a hodnotitelé a organizátoři udělili celkem 98 medailí, z toho 43 Stříbrných, 51 Zlatých a 4 Velké zlaté. Oproti loňskému ročníku, kdy 163 medaile získali producenti ze čtrnácti zemí, byl letošní ročník trochu slabší.
V hodnotících komisích, na jejichž práci dohlížel Yann Juban, náměstek generálního ředitele OIV, pod jejíž patronací se soutěž pořádá, zasedli i Miloš Michlovský, Josef Valihrach a Luboš Bárta. 
Medailové výsledky podle producentských zemí jsou tyto:


Double gold Gold Silver Total
Czechia
7 2 9
Moldova 4 25 26 55
Romania
9 8 17
Russia
2 1 3
Slovakia
8 4 12
Ukraine

2 2
Total 4 51 43 98


K z Česka oceněným vinařům patří Vinselekt Michlovský, Davinus, Vinařství U kapličky a Vinařství Štěpán Maňák.
28. února 2016

Dejte pár milionů dolarů Capitalist Wines, koupí si za ně vinohrady a skleníky

Věnujte pár babek kapitalistům

Mezinárodní společnost Capitalist Wines hledá prostřednictvím stránky Givealittle donátory, aby shormáždila 8 milionů NZD (4,8 mil. EUR), za které koupí na Novém Zélandu 40 hektarů pozemků pro své další vinice v Awatere Valley v Marlborough jižně od Blenheimu.
Uzávěrka akce je už příští pátek, takže společnost vyzývá donátory, aby své peníze darovali opravdu rychle. Mluvčí společnosti potvrzuje, že lidé za své peníze opravdu nedostanou nic jiného, než hřejivý pocit z pomoci jedné z nejbohatších vinařských společností světa.
"Už máme spousty vinic v Awatere ale kdo by nechtěl víc," řekl mluvčí. "Nakonec bychom chtěli celé údolí předělat na vinice, ale to se neudělá přes noc."

Hřejivý pocit pomáhat bližnímu

"Pokud jsou Kiwi rádi, že si koupí pláž, kterou nikdy neuvidí ani neužijí, mohli by nám stejně tak přidat pár babek pro růst našeho byznysu. Alespoň s nimi něco užitečného udělají." Donátorská kampaň je součástí pětiletého plánu společnosti zvýšit svou globální produkci na 1 bilion tun hroznů.
"I když si můžete dovolit darovat jen 5 dolarů, darujte je, každý malý příspěvek pomůže," vyzývá mluvčí. V případě, že vybraná částka překoná 8 milionů NZD, budou ostatní prostředky investované pro plánovanou vinici s Pinot Gris ve skleníku o rozloze 5.000 metrů čtverečních.

Budoucnost ve sklenících

"Vinice ve sklenících je něco, co jsme ve výhledu plánovali," uvedl mluvčí. "Ale nechtěli jsme do toho vrazit vlastní peníze, protože to nemusí fungovat. Ale kdybychom si to mohli zadarmo vyzkoušet v Awatere a fungovalo to, příležitosti jsou nekonečné."
Skleníky by v podstatě vedly k celoročnímu plození, řekl. "Přemýšlejte o výhodách pro Marlborough, kdyby úroda byla několikrát v roce. Lidé by mohli pracovat 16 hodin denně 365 dní v roce a do důchodu by odcházeli už ve 45 letech."

Za vínem do Namibie na okraj pouště

Vinařství na okraji pouště

Jen slunce je svědkem, že i v rozpálené Namibii ležící na západním pobřeží jižní Afriky si můžeme pochutnat ve vinařství Neuras Estate na místním výborném červeném, jehož hrozny rostou ve středu měsíční krajiny u hory Naukluft na okraji pouště Namib. Ročně vyprodukuje vinařství zhruba 3.000 lahví vín.
Sossusvlei
V Sossusvlei, jedné z nejznámějších pozoruhodností Namibie a místu jen mírně vzdáleném od vinařství Neuras Estate, to hučí jako v úle - panuje zde každý den čilý turistický ruch. Všichni chtějí vidět tuto jedinečnou pouštní krajinu třpytící se cihlově červeným nádechem, která se rozprostírá přes stovky kilometrů až k pobřeží Atlantského oceánu. Lákavé jsou i nejvyšší písečné duny na světě, stejně tak jako vyprahlé oázy se svými kostrami stromů. V Sossusvlei u vchodu do národního parku Namib mnoho návštěvníků zůstává a ve večerních hodinách si vychutnávají místní grilované speciality a popíjejí jihoafrická vína.
Ve vinařství Neuras Estate, téměř za rohem, se lisují dvě červená vína. Hosté mohou popíjet neobvykle mírný v chuti kořeněný Neuras Shiraz 2012 a tmavý a plný Namib Red Blend 2012, cuvé Shiraz, Merlot a Petit Verdot.

Minimum srážek

Tajemstvím každoroční úspěšné sklizně je pět pramenů vody, které vyvěrají na pozemku vinařství a pocházejí z hlubin pouště. Voda tryská z půdy pod palmami vedle starých vinic a shromažďuje se do přírodních bazénů. Bez ní by při velmi chudých ročních srážkách 75 a 100 mm (pro porovnání evropští a američtí vinaři mohou počítat s 500 až 1500 mm za rok) nebylo možné révu pěstovat. K dispozici je zde i zdroj malé říčky Gay, bohužel, po většinu času vysychající.
Díky nepřetržitému zavlažování vinic nejsou proto hrozny díky působení vysokých teplot a neustálého slunce těžce ovocné, ale překvapivě lehké, aromatické a s pozoruhodnou elegancí. Pozitivní vliv na pěstování vinné révy má i minerální půda, která nevykazuje téměř žádnou kyselost.Vinaři oceňují i význam pohoří Haruchas, který zmírňuje horké pouštní větry. Toto prostředí též zaručuje, že vinná réva je díky suchu a teplu uchráněna chorobám listu i plodu a škůdcům. Tím pádem se nemusí chemicky ošetřovat.

Krátká historie vinic a budoucí plány

Vinohrady byly vysázené v roce 1997 a v září 2013 byly rozšířené o Shiraz, Mourvedre a Grenache, aby byly v roce 2016 přichystané vyprodukovat už 15.000 lahví. Ve vinohradech jsou i Colombard, Pinotage, Tannat, Durif, Red Muscadel a Ruby Cabernet, aby mohla v budoucnu expanze pokračovat. 

Narozeniny slaví Stanislav Holomáč

Narozeniny dnes slaví Stanislav Holomáč z Čejkovic.