26. prosince 2015

Francouzi budou v závěru roku pít opatrněji, než vloni. Říkají

Francouzi plánují na závěr roku konzumovat méně

Francouzi budou podle aktuálního výzkumu věnovat víc pozornosti své konzumaci alkoholu během svátků na konci roku než vloni.
Výzkum provedlo pro Institut français d'opinion publique (IFOP) francouzské sdružení producentů alkoholických nápojů Avec Modération!, jehož členy jsou Bacardi-Martini, Kronenbourg, Brown Forman, Heineken France, Société des Produits Marnier Lapostolle, Moët Hennessy, Diageo, Pernod Ricard, Rémy Cointreau a William Grant & Sons.

Opatrnější konzumace

16% respondentů ve věku 35-49 let říká, že své konzumaci v závěru roku věnuje větší pozornost než v loňském roce a 12% spotřebitelů bude "opatrnější".
84% respondentů uvádí, že své konzumaci věnuje "hodně" pozornosti ve srovnání s loňskem a pouze 4% respondentů plánují věnovat se jí "méně".
Mladší osoby ve věku 18 až 24 let budou své spotřebě věnovat menší pozornost (12%).

Nižší útrata

Alexis Capitant
Téměř čtvrtina spotřebitelů (23%) je odhodlaná utratit za své nákupy alkoholu méně než minulý rok. Pětatřicátníci říkají, že chtějí v tomto roce utrácet více (7% oproti 3% u celkové populace), starší obvykle svůj rozpočet omezují.
"Svátky jsou často spojovány s výstřelky jakéhokoliv druhu, ale konzumaci alkoholu ovlivňují velmi silné obavy o zdraví a bezpečnost na jedné straně a "umění žít" na druhé straně," řekl Alexis Capitant, generální ředitel sdružení.
Výzkum byl prováděn od 2 do 4. prosince 2015 na vzorku 1016 respondentů ve věku 18 let a starších.

Švýcaři můžou i po Novém roce pít celou noc

Konec diskusí, žádné omezení prodeje alkoholu během noci

Po hodně dlouhé debatě švýcarský Parlament pohřbil reformu zákona o alkoholu, která měla zakázat prodej alkoholu od 22 hodin do 6 hodin ráno.
Poslanci ukončili diskuze o pozměňovacích návrzích zákona o dani z alkoholických výrobků a o prodeji alkoholu. Hlavním důvodem byl návrh zákazu prodeje alkoholu v noci, i když podobné omezení již v některých kantonech platí.
Podle úřadující ministryně financí Eveline Widmer-Schlumpf je spravedlivé, že tomuto projektu vystrojili "slušný pohřeb", když předtím Poslanecká sněmovna věnovala tomuto tématu téměř dva roky živé debaty.

Diskuze o svobodě podnikání a státní moci

Kromě toho Parlament zamítl návrh vlády na boj proti alkoholismu zavedením minimálních cen alkoholických nápojů a povinnou nabídku nealkoholických nápojů levnějších než alkohol. Na druhé straně poslanci nesouhlasili se zakázem "happy hours", během kterých bary a restaurace lákají zákazníky na nižší ceny alkoholu.
Nedostatek podpory pro reformu vlády také znamená odmítnutí požadavků na omezení reklamy na lihoviny. 
Projekt byl od počátku kritizovaný ze všech stran. Někteří obviňovali Federální radu za touhu vytvořit plnou kontrolu nad občany konfederace, zatímco jiní požadovali inovace bližší realitě švýcarské ekonomiky a další apelovali na potřebu zpřísnit existující omezení. 
Podle poslední zprávy ministerstva zdravotnictví konfederace konzumuje alkohol 87,5% Švýcarů ve věku nad 15 let. Asi polovina vypije sklenici nebo dvě alespoň jednou týdně, týdně se opije jeden z deseti a měsíčně jeden z pěti Švýcarů.

Narozeniny slaví Štěpán Ťahan, Petr Kern, Martin Kopřiva a Jaroslav Drmola

Narozeniny dnes slaví Štěpán Ťahan z Prahy, Petr Kern z Březí, Martin Kopřiva z Kyjova a Jaroslav Drmola z Bavor.

25. prosince 2015

Za americkou rekordní konzumaci 2015 nestojí jen konzumenti, ale i američtí producenti

Americký trh vína v roce 2015

Podle údajů Impact Databank z M. Shanken Communications očekává americký trh s vínem na konci roku 2015 nárůst v objemovém vyjádření o více než o 0,2% na 321,7 milionů dvanáctilahvových kartonů s 9 litry vína. Tahounem tohoto růstu jsou šumivá vína a šampaňské. Jejich prodeje vzrostou ve Spojených státech v končícím roce o 6% na 17,7 miliónů kartonů. Podíl této kategorie šumivých vín bude 5,5% na celkovém trhu s vínem. Letos je to už sedmý po sobě jdoucí rok růstu poptávky po šumivých vínech, jejichž prodeje ovlivnila finanční krize v roce 2008.

Prosecco Američany zajímá 

La Marca
Alc. 11% obj.
Průměrná cena 13 USD
Mionetto
Alc. 11% obj.
Průměrná cena 12 USD
Růst dovozu šumivého vína do Spojených států je primárně veden italským Prosecco, jehož prodej ve srovnání s rokem 2008 vzrostl sedmkrát. Nejlépe prodávanými značkami Prosecco jsou La Marca patřící americkému gigantu E. & J. Gallo a Mionetto z portoflia německého giganta Henkell & Co. Sektkellerei, který vlastní i český Bohemia sekt. Za nimi následují španělská Cava od Freixenet a italský sekt producenta Martini & Rossi. V peněžním vyjádření dominují americkému trhu Champagne Veuve Clicquot a Moët & Chandon.
Z místních značek šumivých vín dosahují nejlepších výsledků podle objemu Cook’s producenta Constellation, André a největší světová značka Barefoot Bubbly od Gallo a kalifornské šumivé víno Korbel z portfolia Brown-Forman.

Domácí produkce vs. import

Domácí produkce vína v roce 2015 včetně dovozu sudového vína, které se používá k výrobě hlavních amerických značek, je prakticky beze změny. Nejlépe se daří vínům kategorie Moscato.
Ze zahraničních dovozů vykazují nejlepší ukazatele vína z Nového Zélandu a v menší míře růžová vína z Francie.
V peněžním vyjádření jsou nejlepším producentem Barefoot Cellars ze skupiny Gallo, jejichž celkové příjmy byly v roce 2015 vyšší než 1 miliarda USD. Z hlediska objemu jsou to Bag-in-Box vína Franzia třetího největšího světového producenta The Wine Group. Z importovaných značek je jasným lídrem ve finančním vyjádřením australská Yellow Tail producenta Casella Wines.

Americký trh první na světě

Americký trh překonal francouzský vloni a letos bude tento ukazatel také vyšší. Nicméně spotřeba vína na obyvatele je ve Francii mnohem větší; francouzská populace čítala v roce 2014 66 milionů osob a populace Spojených států 325 milionů. Znamená to, že průměrný Francouz vypije s 58 litry na osobu téměř 5 krát víc vína než průměrný Američan.

Nejžhavější vinařské destinace 2016 podle Condé Nast Traveler

Kde jsou nejžhavější cíle nového roku pro objevování vína

Luxusní cestovatelský časopis Condé Nast Traveler zveřejnil seznam "nejžhavějších vinařských destinací roku 2016."
Časopis píše: "Požádali jsme naše nejlepší vinařské odborníky, aby nám řekli, kde by rádi pobývali v novém roce. Z jejich odpovědí jsme sestavili seznam nejlepších regionů pro milovníky vína, aby je mohli objevit..."
Na seznamu jsou tyto destinace:
  • Valais, Switzerland
  • Mosel, Germany
  • Israel
  • Mt. Etna, Sicily
  • Rhône Valley, France
  • Piemonte, Italy
  • Prince Edward County, Ontario
  • Santorini, Greece a 
  • Republic of Georgia
Condé Nast Traveler je luxusní lifestylový časopis o cestování, který získal pětadvacetkrát ocenění National Magazine Awards.

Narozeniny slaví František Machovský

Narozeniny dnes slaví František Machovský z Vrbice.

24. prosince 2015

Královny vína se v Dolním Rakousku volí už šedesát let

Šedesátiletá tradice královen vín 

V roce 1955 byla zvolená první Královna vína v Dolním Rakousku. Dokonce i legendární hnutí hippies začalo až o deset let později. První korunovanou Královnou vína byla Eleanor Selitsch z Königsbrunn.
Dnes 79 letá Eleanor se vdala a je matka dvou dcer. "Najednou jsem byla královnou. Litr vína stál tři šilinky a zemědělská komora začala propagovat s mojí pomocí víno, aby k němu zvýšila úctu veřejnosti," vzpomíná.
Do roku 1997 se královny nazývaly Královnami vinařů, od té doby už nesou titul Královna vína.

Podíl na obnovení důvěry v rakouské vinařství 

Zejména v osmdesátých letech byly královny vína pod velkým tlakem. "Když jsem začal v 80. letech aktivně pracovat pro dolnorakouská vína, byl jsem rád, že mám královny vína po svém boku. Když propukl skandál s vínem, hrály hlavní roli v rekonstrukci jeho obrazu, "vysvětluje bývalý prezident a vinař Josef Pleil. "Královny tou dobou už způsobily značný rozruch doma i v zahraničí a mohly ve společnosti s jejich znalostmi a přesvědčivostí hodně propagovat rakouské víno."

Královny vína dnes

Královna vína Christina Hugl (uprostřed)
se svými Vícekrálovnami Dagmar Kohl (vlevo) a Victoria Gottschuly (vpravo)
V jubilejním roce Královna vína Christina a Vícekrálovny Victoria a Dagmar přemýšlely nad něčím speciálním pro milovníky vína. Proto představily společné víno, které nyní může pod názvem "The Queens Wine" rozbušit srdce milovníků vína. "Přemýšlely jsme o tom, jak přidat vínu další esprit. Výsledkem je naše Víno královen."

Šumivá vína z Franciacorta s novým vedením

Franciacorta jako volba životního stylu

Sdružení Consorzio per la tutela del Franciacorta zvolilo novým prezidentem Vittorio Morettiho, majitele Bellavista a Contadi Castaldi. Moretti navazuje na Maurizio Zanella z vinařství Ca' del Bosco, který vedl sdružení posledních sedm let.
O dosaženém pokroku za uplynulých sedm let řekl Zanella: "Přestože podíl exportu na našich současných prodejích není velký, velkým úspěchem je dvouciferný růst. Naše klíčové trhy v Evropě jsou Švýcarsko, Belgie, Německo a Spojené království, kde v posledních čtyřech letech vzrostly naše tržby o 44,7%. Vedoucími zeměmi mimo EU jsou Spojené státy a Japonsko."

Pokračování v tradici

Nový prezident Vittorio Moretti řekl: "Jsem velmi nadšený, že jsem se stal prezidenta sdružení Franciacorta a doufám, že budeme pokračovat v naší progresivní práci na rozvoji našeho vinařství a našich enologických znalostí se zvláštním zaměřením na životní prostředí a krajinu našeho krásného regionu."
Region Franciacorta leží v Lombardii, apelační označení DOCG získal v roce 1995 a je první italským regionem, který k výrobě šumivých vín používá tradiční metodu. Podmínkou získání označení DOCG jsou hektarový výnos do 10,0 t, výlisnost do 65,0%, obsah alkoholu 11,5% obj., suchý extrakt 15,0 g/l a odrůdové složení Chardonnay a Pinot Nero 0 až 100% a Pinot Bianco 0 až 50%
Do konce roku 2015 se po celém světě prodá 16 milionů lahví Franciacorta.
Hezkou ukázku výroby šumivých vín Franciacorta najdete ve filmu zde.

23. prosince 2015

Nová vinařská aplikace německého sdružení VDP

Německé sdružení predikátních vinařů VDP - Die Prädikatsweingüte uvedlo před vánočními svátky mobilní aplikaci "VDP.Weingüter". V aplikaci je všech 200 členů sdružení a pomocí GPS je lze lokalizovat na mapě. 
Aplikace také informuje o novinkách a událostech z vinařství i ze sdružení a je k dispozici v němčině a angličtině.

Pojišťovna Generali rozšiřuje produkci červeného vína v Amarone

Generali v Amarone della Valpolicella DOCG

Genagricola, zemědělská větev pojišťovací skupiny Generali, koupila v Grezzana 35 hektarů půdy, z nichž 18 ha jsou vinice.
"Nákup vinařství v oblasti Amarone, jednom z mezinárodně nejúspěšnějších regionů produkce italských vín, je součástí strategie rozšířit produkci vysoce kvalitních červených vín," uvedl Alessandro Marchionne, který je od poloviny roku 2014 generálním ředitelem Genagricola.

Nejen vinařství

Společnost vlastní celkem 740 hektarů vinic v dalších osmi vinařstvích: Bricco dei Guazzi v Monferraton v Piemonte, Torre Rosazza, Poggiobello a Borgo Magredo ve Friuli, Gregorina v Emilia-Romagna, Tenuta Sant'Anna ve Venetu, Solonio v Laziu a výrobu v rumunské provincii Arad.
Kromě vinařství se Genagricola zaměřuje na pěstování polních plodin, chov hospodářských zvířat a výrobu obnovitelné energie. Produkce je rozdělená mezi 24 farem s celkem 14.000 hektary půdy.

O vánočních svátcích pijí Rumuni o 50% vína víc

Prosincový nárůst konzumace vína

Spotřeba vína, a zvlášť červeného, je během vánočních svátků o více než 50 procent vyšší v porovnání s ostatními měsíci v roce, potvrdil generální ředitel Národního úřadu pro révu a víno (PNVV) Ovidiu Gheorghe.
"Během zimních svátků se obchod s vínem zvyšuje o více než 50 procent v porovnání s běžnými měsíci, a zejména roste spotřeba červeného vína, i když Rumuni obvykle volí bílá vína, asi kolem 60%. Ačkoli nemáme žádné studie, odhadujeme celkovou spotřeba vína v prosinci na 50 milionů litrů, ale jen 40% pochází ze zdaněného trhu," řekl Gheorghe.

Rumunská produkce a konzumace v evropském srovnání

V evropském srovnání patří Rumunsko mezi významné producenty vína, i když se značným odstupem za Itálií, předním světovým producentem s letošním objemem 48,9 milionů hektolitrů, následovanou Francií s téměř 47,4 miliony hektolitrů.
Podle údajů zveřejněných Mezinárodní organizací pro révu a víno (OIV) se výroba vína v Rumunsku v roce 2015 zvýšila o 9% na 4,069 milionů hektolitrů z 3,75 milionů hektolitrů v roce 2014 a Rumunsko je tak 13. zemí mezi největšími světovými výrobci vína.
Roční spotřeba vína v Rumunsku dosahuje 25 litrů na obyvatele, zatímco ve Francii je 58 litrů na obyvatele a v Itálii 53 litrů na obyvatele.

Narozeniny slaví Oldřich Šplíchal

Narozeniny dnes slaví Oldřich Šplíchal ze Znojma.

22. prosince 2015

Alkohol na F1 v Baku bude

Na závodech Grand Prix Evropy Formule 1 v Baku bude povoleno pití alkoholu. "V některých oblastech bude jeho konzumace povolena," řekl promotér závodu Arif Rahimov.
"Jsme sekulární stát a nemáme v úmyslu zakazovat alkohol," dodal.
Grand Prix Evropy, pořádaná 17. až 19. června 2016 poprvé v ázerbájdžánském hlavním městě, se pojede v městských ulicích Baku. Délka trasy bude šest kilometrů. Organizátoři očekávají, že maximální rychlost vozidel dosáhne až 340 kilometrů v hodině.

Vína podávaného ve větších sklenicích vypijeme o 9% víc

Z větších sklenic vypijeme více

Výzkumníci z University of Cambridge zjistili, že prodej vína byly o 9% vyšší, pokud se standardní dávka vína 175 mililitrů nalévala do větší sklenice. 
"Může to být ovlivněné tím, že lidé vnímají obsah sklenice menším a pijí rychleji," řekla Theresa Marteau, ředitelka univerzitní Behavior and Health Research Unit, která vedla výzkum.
Během experimentu střídali tři standardní velikosti sklenic 300 mililitrů, menší 250 ml a větší 370 mililitrů po dobu 16 týdnů. Personál baru měl nařízeno zákazníkům nic neříkat, ledaže by se přímo zeptali. Ale nakonec se za celou dobu experimentu nikdo nezeptal. Nárůst konzumace byl patrný při servírování do největší sklenice namísto střední, zatímco rozdíl konzumace mezi vínem v nejmenší sklenici a střední byl nepatrný.

Bude z toho politikum?

Výzkum vzbudil zájem místních úředníků, policistů a dalších autorit, které se zabývají vlivem alkoholu na násilí v centru Cambridge.
"Pokud i výsledky rozsáhlejší studie podpoří závěry o závislosti velikosti skla a konzumace alkoholu, mohlo by se toto téma stát politikem," řekl Joe Keegan, vedoucí oddělení strategie pro alkohol Rady hrabství Cambridgeshire, místní samosprávy.

Narozeniny slaví Vojtěch Pazderka

Narozeniny dnes slaví Vojtěch Pazderka z Mikulova.

21. prosince 2015

Produkce alkoholu v Lotyšsku letos klesla, nejvíc piva

Výroba alkoholu v Lotyšsku klesla o 3,5%

Za deset měsíců roku 2015 se v Lotyšsku vyrobilo 44,22 milionů litrů alkoholických nápojů s výjimkou piva, což je o 3,51% méně, než ve stejném období roku 2014.
Objem produkce vína klesl o 333,3 tisíc litrů, tedy o 18,16%.
Podle čistého obsahu alkoholu poklesla výroba alkoholických nápojů o 4,18%.
Objem říjnové produkce dosáhl 5,59 milionů litrů, což je o 27% méně, než ve stejném měsíci předcházejícího roku.

Pokles produkce piva

Během deseti měsíců poklesla produkce piva v Lotyšsku o 11,5%, celkem ho bylo vyrobeno 76,33 milionů litrů.
Lotyšsko do října exportovalo o 49,31% méně piva než v prvních deseti měsících loňského roku - 9,81 milionů litrů piva ve srovnání s 19,36 milionu litrů v předchozím roce.
V loňském roce poklesl objem výroby piva v Lotyšsku o 34%, protože jeden z největších výrobců Aldaris , od roku 2008 součást Carlsberg Group, částečně přesunul produkci mimo Lotyšsko.
Údaje zveřejnila Valsts ieņēmumu dienests, služba lotyšských státních příjmů.

Výsledky rakouského vinobraní 2015

Kvalitní ročník 2015

Po problematickém a náročném vinobraní 2014 byl ročník 2015 úspěšný. Během krásného jara réva dobře odkvetla, ale letní horké dny a noci byly důvodem k obavám. Déšť v polovině srpna přinesl dostatek vláhy a teplo na konci srpna pomohlo révě dobře dozrát. Velmi dobré podzimní klimatické podmínky dovolily sklízet beze spěchu a bez obav před blížícími se mrazíky.

Země Bílá vína Červená a rosé vína Celkem
Výnos v hl Kvalita moštu Výnos v hl Kvalita moštu Výnos v hl
Vinohradnické oblasti Plocha vinohradů Celkem Na hektar Plocha vinohradů Celkem Na hektar Plocha vinohradů Celkem Na hektar
Burgenland 5.764 351.327 61 1,2 7.065 407.862 57,7 1,2 12.828 759.189 59,2
Neusiedlersee 3.748 238.753 63,7 1,3 3.550 222.294 62,6 1,2 7.298 461.047 63,2
Neusiedlersee-Hügelland 1.676 95.749 57,1 1,2 1.513 79.970 52,8 1,3 3.190 175.719 55,1
Mittelburgenland 153 7.311 47,7 1,1 1.767 95.164 53,8 1 1.921 102.474 53,4
Südburgenland 187 9.514 51 1,4 234 10.435 44,6 1,2 420 19.950 47,4
Niederösterreich 19.911 1.077.624 54,1 1,3 7.103 424.133 59,7 1,3 27.014 1.501.756 55,6
Thermenregion 1.095 41.695 38,1 1,3 898 38.325 42,7 1,2 1.993 80.020 40,1
Kremstal 1.947 97.598 50,1 1,2 482 26.229 54,4 1,1 2.429 123.828 51
Kamptal 2.742 105.426 38,4 1,3 819 38.226 46,6 1,4 3.562 143.652 40,3
Wagram 2.036 77.094 37,9 1,3 607 20.758 34,2 1,1 2.644 97.852 37
Traisental 585 32.019 54,7 1,2 138 8.322 60,1 1,2 724 40.341 55,7
Carnuntum 367 20.820 56,7 1,4 467 28.477 60,9 1,3 835 49.297 59,1
Wachau 1.124 82.517 73,4 1,3 144 10.508 73 1,3 1.268 93.025 73,4
Weinviertel 9.994 619.545 62 1,2 3.541 253.070 71,5 1,3 13.536 872.616 64,5
übrige 20 909 46,5 1,4 4 218 52,3 1,6 24 1.127 47,5
Steiermark 3.165 196.877 62,2 1,2 1.091 51.395 47,1 1,2 4.256 248.271 58,3
Südsteiermark 1.911 126.715 66,3 1 374 20.162 53,8 2 2.285 146.876 64,3
Weststeiermark 148 7.092 47,9 1,1 353 14.515 41,2 1,4 501 21.607 43,2
Südoststeiermark 1.106 63.070 57 1,4 364 16.718 45,9 1,3 1.470 79.788 54,3
Wien 471 18.505 39,3 1,6 116 5.446 46,8 1,4 588 23.951 40,8
Austria 2015 29.311 1.644.332 56,1 1,3 15.375 888.836 57,8 1,2 44.686 2.533.168 56,7
Austria 2014 29.311 1.353.453 46,2 2,9 15.375 642.640 41,8 2,9 44.686 1.996.093 44,7
Austria Ø 2010-2014 28.586 1.419.477 49,7 15.322 797.669 52,1 43.908 2.217.146 50,5
Kvalita moštu: 1= vynikající, 2= dobrá, 3= průměrná, 4= podprůměrná, 5= špatná.
Zdroj: STATISTIK AUSTRIA

Narozeniny slaví Miloš Michlovský, Helena Glosová a Marian Vrba

Narozeniny dnes slaví Miloš Michlovský z Rakvic, Helena Glosová z Moravské Nové Vsi a Marian Vrba z Mutěnic.

20. prosince 2015

V Kremlu se pijí vína z pravoslavného kláštera na Athosu

Kremelské klášterní víno

Z vinohradů na Svaté Hoře Athos pochází víno «Кормилица» (Sestra), označované jako "Oficiální víno Kremlu". Víno se vyrábí pod přísnou kontrolou vinařství Tsantali v klášteru svatého Panteleimona, který obývají ruští pravoslavní mniši. 
Všechno začalo v září 2005, kdy ruský prezident Vladimir Putin tento klášter navštívil. Je známý postoj ruského prezidenta k pravoslavné víře a církvi, ale méně známé je, že Vladimir Putin byl prvním ruským prezidentem, který Svatou Horu navštívil.

Speciálně pro Putina


Ruský prezident byl nadšen nejen návštěvou, ale i nabídnutým archivním vínem, které bylo vyrobené speciálně pro něj. Od této doby je série tří ekologických vín z Athosu oficiálním vínem Kremlu.
Hrozny ze starých vinic sklízí ručně mniši a v závislosti na úrodě se každoročně vyprodukuje dva až pět tisíc lahví, které jsou všechny číslovány a téměř celá produkce putuje do Kremlu. Specializovaný kremelský tým více než tři roky studoval každou fázi pěstování a výroby vína.

Státní večeře se bez vína neobejdou

V říjnu si čínský prezident Xi Jinping a jeho hostitelka britská královna během státní večeře připili anglickým šumivým vínem, bílým burgundským, Bordeaux, Vin de Constance a portským. Oproti tomu v listopadu íránský prezident Hassan Rúhání odmítl právě kvůli vínu večeřet s francouzským prezidentem.
A Vladimír Putin v září nabídl Silvio Berlusconimu víno z krymského vinařství Massandra, které je přímo pod jeho osobní správou.