12. března 2016

Italské víno zamířilo do Vietnamu a daří se mu

Vietnam je slibný trh pro italské víno 

Favorité jsou červená vína, hlavně Cabernet Sauvignon, Merlot a Syrah, mezi bílými vedou Chardonnay a Sauvignon Blanc. Toto jsou údaje z průzkumu Confederazione Generale dell'Agricoltura Italiana (Confagricoltura).
Ve Vietnamu je víno v módě a je stále populárnější, přestože se dnes na spotřebě alkoholických nápojů v zemi podílí jen 3%. V hlavním dvanáctimilionovém městě Ho Či Minovo Město, známém i pod původním jménem Saigon, je většina exotických restaurací italských. HDP roste v posledním desetiletí o 7-9% ročně a kupní síla roste spolu s nárůstem počtu bohatších spotřebitelů.

Italský export roste

V roce 2014 se hodnota exportu italského vína zvýšila o 34% ve srovnání s rokem 2013. S ohledem na celkovou hodnotu dovozu vína 112 milionů USD (+ 68%) v roce 2014 představují vína z Itálie s hodnotou 3,5 milion USD 3% dovozu, kterému jinak dominují Čína a Hong Kong s podílem 28%.
Nejnovější údaje o exportu italských nápojů do Vietnamu ukazují, že od ledna do listopadu 2015 byla hodnota vývozu 4,7 milionu EUR, která tak překročila srovnatelné hodnoty z roku 2014 o 50,8%. Rostoucí je také export potravinářských výrobků vyrobených v Itálii, který ve stejném období vzrostl na 70,3 milionů EUR, což je zvýšení o 77,6% oproti předchozímu roku.

Narozeniny slaví Josef Kadlčík, Zdeněk Bodanský, Josef Prygl a Stanislav Málek

Narozeniny dnes slaví Josef Kadlčík z Hluku, Zdeněk Bodanský ze Znojma, Josef Prygl ze Starého Poddvorova a Stanislav Málek z Popic.

11. března 2016

Čínský komik prodal prvních 15 tisíc lahví vína pod svou privátní značkou během hodiny

Komik prodává víno pod svou privátní značkou

Guo Degang a Sarah Hendersonová
Čínský komik Guo Degang je v Číně velkou celebritou. Jeho televizní pořad každý týden sledují 144 miliony diváků a  na sociální síti Weibo má více než 64 miliony sledujících. Vlastní řetězec komediálních klubů a čínský Forbes ho uvádí mezi 100 nejbohatšími osobnostmi v zemi.
Guo svého vlivu nyní využíje i v obchodu s vínem. Má v plánu importovat 800.000 lahví australského vína pod svou privátní značkou De Yun a předpokládá, že miliony dalších lahví budou brzy následovat.
Zásilku prvních 15.000 lahví skoupili čínští distributoři během jedné hodiny a očekává se, že další láhve z připravených 800.000 se prodají stejným tempem.

Australský partner pro produkci červeného

Jako partnera pro produkci ručně sbíraného Shirazu si Guo vybral Mt Duneed Estate z australské Victorie západně od Geelongu. "Půjde-li vše podle plánu, budeme odebírat hrozny od pěstitelů z celého státu, které samozřejmě musí splňovat jakostní standardy," řekl Matthew Browne z Mt Duneed Estate.
"Myslíme si, že toto konkrétní červené určené pro čínský trh bude Číňaňům moc chutnat," řekl.

Obchod díky politickým dohodám

Odhaduje se, že ve velkoobchodních cenách dosáhne hodnota této transakce 100 ař 200 milionů AUD během prvních tří až šesti měsíců.
Čína je třetím největším trhem pro export australských vín a táhla vzhůru jeho vývoz v roce 2015. I za tímto velkolepým obchodem stojí podle australské poslankyně Sarah Hendersonové uzavření Dohody o čínsko-australském volném obchodu (CHAFTA).

Narozeniny slaví Miloš Jedlička

Narozeniny dnes slaví Miloš Jedlička z Brna.

10. března 2016

Světový kongres OIV 2017 by mohl být v Bulharsku

Nabídka hostitelství Světového kongresu OIV 2017

Bulharsko jako první země nabídlo uspořádání Světového kongresu révy a vína v roce 2017. Po setkání to oznámili Desislava Taneva, bulharská ministryně zemědělství a výživy, a Jean-Marie Aurand, ředitel OIV. Během setkání Taneva oficiálně předala dopis s vyjádřením ochoty být organizátorem a hostitelem této akce.
"Jste první zemí, která předložila návrh na papíře. Věříme, že se kongres bude konat právě ve vaší zemi. Bulharsko má velké možnosti a taková akce umožní přesvědčit o tom mnoho lidí," řekl Aurand.

Náročnost organizace kongresu

V roce 2017 se bude konat výroční už 40. světový kongres pro révu a víno a 15. Valné shromáždění OIV. Odehrává se v průběhu osmi dnů a setká se zde více než 1000 zástupců ze všech členských států OIV. Jedná se o fórum, které spojuje mezinárodní vědecké komunity a pracovníky z tohoto odvětví, jako jsou obchodníci a novináři. Členy OІV je 46 suverénních států, z nichž 21 jsou země Evropské unie.

Narozeniny slaví Josef Dočekal a Karel Kachyňa

Narozeniny dnes slaví Josef Dočekal z Pouzdřan a Karel Kachyňa z Velkých Bílovic.

9. března 2016

7. ročník VinCE Budapest Wine Show

Velká prezentace vín v Budapešti

Návštěvníci 7. VinCE Budapest Wine Show, která se konala 3. až 5. března v budapešťském hotelu Corinthia, měli příležitost ochutnat 1000 vín od 182 producentů z celého světa.
Čtvrteční zahájení bylo vyhrazené pro zástupce obchodu a profesionální gastronomie. V následujících dnech byly ochutnávky vín a profesionální prezentace otevřené široké veřejnosti, ale počet vstupenek byl výrazně omezen.
Na přehlídce byli zastoupení téměř všichni hlavní maďarští producenti a prezentoval se také mimořádně velký počet vinařů ze Slovinska, Itálie, Rakouska a Turecka.
Pozornosti se těšila prezentace Champagne Mumm, dnes již bývalého partnera F1, které se zúčastnil hlavní sklepmistr Thomas Lignier. Samostatná master prezentace byla věnována šumivým vínům z Tokaje a španělští producenti prezentovali šumivou Cavu.

Exotické regiony

Svá vína představili poducenti z vinařských oblastí státu Washington. Elisabeth Gabay Master of Wine (MW) a Caroline Gilby MW představily lokální vína z cesty Alexandra Velikého, kromě jiného se ochutnávala vína z Makedonie, Řecka, Izraele, Arménie, Libanonu, Kypru, Turecka a Indie. Nick Adams MW a Adam Pawłowski Master Sommelier ukázali, jak sestavit dokonalý vinný lístek a Anne McHale MW představila jednu z nejvíce vzrušujících francouzských vinařských oblastí, údolí Rhôny.

Narozeniny slaví Pavel Kovacs

Narozeniny dnes slaví Pavel Kovacs z Novosedel.

8. března 2016

Japonsko se bude muset EU přizpůsobit. Co z toho Evropa získá?

Volný obchod podle evropských pravidel

EU během rozhovorů o volném obchodu odmítá žádost Japonska povolit dovoz japonského vína v lahvích menších než ty, které se běžně používají v Evropě. Japonsko žádá EU povolit import 720 ml lahví, které japonští vinařství obvykle používají. Evropská unie tvrdí, že užívání těchto láhví by umožnilo japonským prodejcům udržet nižší ceny a požaduje, aby japonská vína byla exportována v 750 ml lahvích používáných v Evropě a na dalších významných trzích.

Japonská vláda tvrdí, že použití různých lahví bude velkou zátěží pro japonské výrobce vína, což jsou většinou malé podniky, a že naopak v Japonsku neexistuje žádné diskriminační opatření proti velikosti lahví s vínem z EU.

Australská paralela

V té souvislosti je vhodné poukázat na nárůst australského exportu vína, za nimiž stojí uzavření hospodářských dohod s asijskými zeměmi. Například Dohoda o hospodářském partnerství mezi Japonskem a Austrálií (JAEPA) platí 12 měsíců a vinařský průmysl na ni ihned zareagoval. Dohoda okamžitě snížila sazby pro dovoz sudového vína na nulu a cla na lahvová vína se sníží v průběhu sedmiletého období.

Výsledky bulharské soutěže Vinaria 2016

Zlatý rhyton pro bulharské producenty

Letoošního ročníku Vinaria 2016 se účastnilo 250 vzorků vín čtyřiceti producentů z Bulharska, Česka, Itálie a letos poprvé i z Moldavska a Turecka. Hodnocení soutěže probíhalo 17. února v Plovdivu v Parkhotelu Sankt Peterburg a mezi hodnotiteli z Bulharska, Polska, Němcka, Itálie, Řecka a Rumunska byl i český zástupce Miroslav Majer. Výsledky byly vyhlášené 24. února při příležitosti zahájení Mezinárodního veletrhu vinohardnictví a vinařství.

Všech pět nejvyšších ocenění Zlatý rhyton putovalo k bulharským producentům.


Mezi oceněnými je i pět producentů z Česka: Davinus, Nové vinařství, Vinařství Glosovi, Vinařství Gotberg a Zámecké vinařství Bzenec.

7. března 2016

Světová úroveň švýcarského Pinot noir

Pinot Noir pod Alpami

Malans leží nedaleko Churu, hlavního města švýcarského kantonu Graubünden, na úpatí Alp, kde se rozevírají hluboká horská údolí. Zdejší příznivé klima na mírných jižních svazích s výhledem na Rýn umožňuje, aby tu vinařství zapustilo své kořeny. A právě zde přes 100 let vyrábí víno dnes již pátá generace vinařů z rodinného vinařství Weingut Donatsch.
Jejich vína patří ke švýcarské špičce a vinařství se pyšní dvěma favority. Pinot Noir Unique 2012 je víno velmi aromatické, s množstvím koření, silné, masité na patře elegantní. V ústech plné, s převládajícími květinovými i mandlovými tóny. Švýcarský Pinot nemůže být lepší. Stejně tak jako Chardonnay Unique 2013, lahodné a velmi zajímavé chuti. Obě vína ocenil Schweizer Weinzeitung jako švýcarská vína roku.

Jaké byly začátky?

Rodina Donatsch koupila a renovovala 500 let starý sklep, který dříve patřil k diecézi Churu a musel proto být zcela přizpůsobený výrobnímu provozu, aby se v něm nyní mohl produkovat už třicátý ročník Chardonnay a dokonce čtyřicátý ročník Pinot noir.
Do současné podoby vinařství postupně vybudoval otec Thomas, který měl vždy nejen vztah k vínu, ale také k vaření a hudbě. Rozhodující přínos pro něho měla i praxe ve sklepích v Romanée-Conti AOC v Burgundsku. Zde ho nadchnul právě Pinot noir, zdejší výhradní odrůda. Byl pro něho velkým zdrojem inspirace a proto si prosadil jeho pěstování i ve švýcarských podmínkách. Psal se rok 1973, který odstartoval švýcarskou kvalitu Pinot Noir. Dnes můžeme říci: To byl počátek zázraku švýcarského Pinotu.

Chardonnay byla tehdy smůla

Později se otec Donatsch setkal s potížemi. Vysadil i Chardonnay, kterou potom zakázali, ale sudy už byly plné moštu. Ale i zde zvítězila jeho burgundská intuice. Jeho Chardonnay mělo nakonec úspěšný závěr. Stejně jako renesance Malanserrebe, známější pod názvem Completer. Tuhé hrozny s výraznou kyselinou, což byl důvod ke sklizni až v půlce listopadu, jako pozdní sběr, moštem naplnil starší barikové sudy a výsledkem bylo fascinující a svěží bílé víno.

Pokračování v tradici

Nyní je zodpovědný za provoz syn Martin, který se stal již dvakrát světovým mistrem v Pinotu. V roce 2001 se vrátil zpět z cest po Jižní Africe, Austrálii a Bordelais se spoustou zážitků i zkušeností, které však nešly proti otcovu vinařskému rukopisu. Martin není modernista. "Měli jsme v posledních ročnících odvahu k vyšší kyselině," říká. "Stálo to za to." A otec připouští, co by z dnešního pohledu udělal jinak: " Chardonnay jsme v tancích ponechali na kvasinkách. Víno bylo příliš silné. Když kvasí víno v dubových sudech, není to vůbec žádný problém. Až do konce fermentace kvasinky zůstávají aktivní. Ale to jsme dříve nevěděli."

Vlajkové lodě

Z roční produkce 30.000 lahví jsou nyní Pinot Unique 2012 a Chardonnay Unique 2013 bezpochyby vlajkovou lodí na trhu, jež dopňují i další vína: Completer, Merlot, Cuvée Noir, stejně tak jako řada zajímavých šumivých i sladkých vín. 

Historie vinařského Porýní

Rheingau

V Rheingau-Hessen, rozprostírající se přibližně na území pravého břehu Rýna mezi městy Wiesbaden a Oberlahnstein se pěstuje víno již po staletí. Kolem roku 1130 dosáhl počet vinic po celém Německu svého vrcholu. Révou bylo osázeno 300.000 hekterů půdy, což je třikrát více než v současnosti.
Porýní, pohled z Niederwalddenkmal u Rüdesheim am Rhein
Rheingau je jedním z třinácti německých vinařských regionů produkujících jakostní vína Qualitateswein a Prädikatswein. Region pojmenovaný podle řeky Rýn se nachází ve státním celku Hesensko, západně od Frankfurtu nad Mohanem. Na severu je ohraničený zvlněným pohořím Taunus, na jihu sousedí s Rheinhessen a na západě a severozápadě Mittelrhein (Střední Porýní).

Dominance Ryzlinku

Ačkoliv Rheingau tvoří pouze 3 % z celkové plochy německých vinic, bylo již historicky zdrojem důležitých inovací v oblasti pěstování vína a není divu, že z této oblasti pochází několik celosvětově známých producentů vín jako je např. Schloss Johannisberg. Rheingau bývá též často nazýváno kolébkou odrůdy Riesling. Je zde 3.125 hektarů vinic, z čehož asi 80 % tvoří právě Riesling, cca 13% je Pinot Noir a dále se zde pěstují další burgundské odrůdy, jako např. Grauburgunder či Spätburgunder.

Podmínky pěstování

Zimy jsou zde mírné díky pohoří Taunus, které chrání oblast ze severu před studenými větry a léta jsou teplá. Geologické podmínky jsou rozmanité, v podloží se nachází především těžký terciární slín, břidlice, křemenec, žula, pískovec a jíl, půdy jsou hluboké, většinou vápenité, od písčité spraše nebo spraše, střední a hluboké fylity, na západě pak i břidlice.
Réva je zde pěstovaná v různých polohách a na rozdílných půdách a dává vínu velmi dobré vlastnosti. To znamená ve vyšších nadmořských výškách na zbytkových půdách stejně jako v dolní části Rýna na podloží sprašovitém a hliněném, kde vznikají vína aromatická, na sopečných podložích potom plná a silná a v kontrastu s půdou skořepinovou, která je ideální pro vína jemná.

Geisenheim

Všechny podstatné výzkumy půdy i odrůd provádí Výzkumný ústav pro sadařství a vinohradnictví v Geisenheimu, který se již od roku 1872 zabývá problematikou pěstování a výroby vína. Tento mezinárodně uznávaný institut vzdělává budoucí vinařskou elitu znalostními i praktickými programy. Jedním z významných přednášejících zde byl i profesor Hermann Müller ze švýcarského kantonu Thurgau, který zde vyučoval botaniku a v roce 1882 vyšlechtil křížením Ryzlinku rýnského a Madlenky královské odrůdu Müller-Thurgau ve Švýcarsku známou pod názvem Riesling x Sylvaner.

6. března 2016

Výstavba muzea La Cité du Vin v Bordeaux finišuje

La Cité du Vin se otevře letos v červnu

V Bordeaux se dokončuje výstavba futuristické budovy muzea vína La Cité du Vin, které bude otevřené letos 2. června. Budova ve tvaru karafy je dílem francouzského architektonického studia X-TU Architects a hlavní architekt Anouk Legendre prohlásil, že je se vzhledem budovy sám spokojený.

Význačný ruský producent šumivých vín bez problémů opustí označení Šampaňské

Pro producenta Abrau-Durso nemá označení Šampaňské velký význam

Pavel Titov, předseda představenstva významného producenta ruských šumivých vín Abrau-Durso, v rozhovoru pro Sobesednik.ru neočekávaně připustil, že vzdát se v Rusku populárního a tradičního označení Šampaňskoje není žádný problém. Tato debata vznikla na základě měsíc staré výzvy Francie, aby Rusko přestalo používat označení Champagne, Cognac a Calvados výměnou za její přímluvu o skončení hospodářských sankcí EU vůči Rusku.
Abrau-Durso s tradicí od roku 1870

"Kdysi jsem byl jedním z iniciátorů přechodu na správné označování, tedy v první řadě odmítnou označení Champagne, naše Šampaňskoje," připustil v rozhovoru Pavel Titov.
Proč?
"Máme vinařskou etiku. Ve skutečnosti je šampaňské pouze na jednom místě - v Champagne. Tak to uznává celý svět. Stejně jako označení vína bordó je pouze orientační a Bordeaux nemůže být produkováno poblíž Krasnodaru."
Ale ze sovětské éry máme značku "sovětské šampaňské".
"Samozřejmě. Svého času jsme nepodepsali mezinárodní dohodu, která všem ostatním zemím zakázala používat termín "champagne", protože my už 200 let označujeme naše šumivé víno Šampaňskoje. Tento termín uvízl docela hluboko v myslích našich zákazníků, ale to je špatně. Vyrábíme šumivé víno, stejně jako v jakékoliv jiné vinařské zemi. Ve Španělsku existuje Cava - je to stejné šumivé víno jako šampaňské, ale neoznačuje se tak."
A koňak?
"Cognac taky nikdo na světě neprodukuje s výjimkou oblasti Cognac, která je také ve Francii."
To je pro mě přímo revoluce.
"V případě Cognac jde o značku, označení původu, nikoli o druh nápoje. Ostatní země ho označují po svém. Ale v základě všichni přijali označení brandy."
Nepřestanou Rusové kvůli změně názvu, kterou nabízí Rospatent jako ústupek Francii, kupovat naše nápoje? Počítáte s takovým rizikem?
"Nemohu mluvit za ostatní, ale naše značka Abrau-Durso je docela běžná a dobře známá, takže až na jednu výjimku ani na etikety nepíšeme Šampaňskoje. Lidé hledají naši značku spíš než označení šampaňskoje."
Pokud bude šampaňské s označením "šumivý nápoj", nebudou si lidé myslet, že to je něco jako střik?
"Nesmí se to nazývat šumivý nápoj, ale šumivé víno. Ale u některých výrobců je to otázka prestiže, takže jsem tehdy nenašel podporu na rozvoj ruského označení. Samozřejmě je to složité, ale pokud přestanou používat označení Šampaňskoje všichni najednodnou, žádné problémy nebudou. Potíž pouze bude, pokud to někdo neudělá. Takové věci musí být provedeny pouze na základě zákona."
Myslíte si, že sankce budou skutečně odstraněny, pokud změnu přijmeme?
"Nemyslím si, že se to stane po změně tří označení."
Budeme oklamáni? Francie to slibuje.
"Existují i další podmínky, takže je trochu těžké tomu uvěřit."
Také pochybuji. Ale nemá i Rusko podobné značky, na které jsme hrdí a které bychom také mohli druhým zakázat používat? Například vodka. Proč ji jiné země produkují s tímto názvem?
"Pokud by byla včas ochráněná stejně jako Champagne, pak bychom možná mohli zakázat užívání tohoto výrazu a ponechat ho pouze pro ruskou vodku. Ale vodka není chráněné označení, zejména proto, že se nejedná o geografické místo výroby zboží. Champagne a Cognac - to jsou místa původu."
Existují v Rusku místa původu?
"Právě Abrau-Durso není ochranná známka, je to místo původu."
Takže máte stejnou pozici jako Cognac a Champagne?
"Ano."
Ale takový problém nemáte?
"Díky bohu už nikdo jiný Abrau-Durso neprodukuje."
Proč toto označení nedalo název všem ruským šumivým vínům?
Jedná se o velmi malé místo, kde se historicky neprodukuje mnoho vína. Champagne vyrábí asi 400 milionů lahví za rok, které se prodávají po celém světě.
A Abrau-Durso je malá obec?
"Ano."
Možná jednou budete světově proslulí.
"Možná."