1. srpna 2015

Basketbalová hvězda oznámila vlastní víno

Nové víno. Z Miami?

Dwyane Wade, útočník basketbalového týmu Miami Heat, vstupuje do vinařského průmyslu se svou vlastní značkou na etiketě - Wade.
Během svého čínského turné zveřejnil fotografii s několika lahvemi vína se značkou "Wade" na etiketách.
Tato sportovní hvězda zatím neodhalila, z jakých odrůd a kde byla jeho vína vyrobena ani kde budou dostupná.
Wade je jedním z mnoha amerických basketbalistů, kteří svůj vztah k vínu dávají veřejně najevo jako jeho týmový kolega Amare Stroudemire, o kterém je známo, že se pravidelně koupe v červeném víně, protože věří, že to zvyšuje množství červených krvinek.

31. července 2015

E.&J. Gallo na nákupech v Kalifornii

E.&J. Gallo koupil Asti Winery

E.&J. Gallo Winery kupuje od Treasury Wine Estates (TWE) Asti Winery, značku Souverain a vinice v Kalifornii, cena však nebyla zveřejněna. 
Gallo tímto kupuje 1 320 hektarů vinohradů v Alexander Valley, z nichž je 680 osázeno vinicemi, a značku Souverain. Naproti tomu TWE s Gallo uzavřely dlouhodobou nájemní smlouvu, podle které od Gallo každoročně získají část produkce hroznů, která je tradičně zdrojem pro jejich prémiová vína.

Další letošní akvizice

Akvizicí Gallo dále posiluje své prémiové portfolio v Kalifornii, která následuje po akvizici dvou viničních tratí v Napa Valley - Cypress Ranch a část Palisades Vineyard v Pope Valley u Calistogy. V březnu Gallo získalo producenta šumivých vín J Vineyards and Winery.
TWE touto transakcí pokračují v orientaci na Luxury & Masstige a celosvětově se odklánějí od svého komerčního portfolia. Výkonný ředitel Michael Clarke, který převzal společnost v únoru, řekl že z 80 značek TWE  má 15 potenciál stát se značkami globálními.

Šestice mladých podnikatelů uvádí modré víno - první na světě

Jasně modré víno z Bierza

Šest španělských podnikatelů dvacátníků vynalezlo Gik, jasně modré víno z Bierza v severozápadním Španělsku. Dva roky trval jeho vývoj, na němž se podílely Universidad del País Vasco a azti-tecnalia, potravinářské výzkumné oddělení baskické vlády.
Základem vína jsou červené i bílé hrozny, následně jsou přidány antokyany a indigo, díky kterým víno zmodrá a zjemní. Obsah alkoholu je 11,5%.

Modré víno podle Kandinského

Nekonvenční produkt je zaměřený na mladší zákazníky, kteří hledají něco odlišného od svých dosavadních vinařských zkušeností. Na webu je modrá barva popsána jako reprezentant "pohybu, inovace, plynulosti, změny a nekonečna". Charakteristika dále pokračuje citátem ruského malíře Vasilije Kandinského: "Čím hlubší modrá, tím silnější touha člověka po nekonečnu, která v něm probouzí touhu po čistotě."
První vína jsou již v prodeji za 10 € za láhev prostřednictvím webových stránek Gik a v plánu je, aby se víno vyrábělo v různých španělských vinařstvích v závislosti na poptávce. Nikdo ze zakladatelské šestice nemá předchozí vinařské zkušenosti.

30. července 2015

Prodává se víno na internetu? Ano, ale ne tolik, kolik by jeden řekl

Vyhledávání online informací o vínech není ve středu zájmu zákazníků

Počty těch, kteří používají ve Spojených státech internet jako zdroj informací o víně zůstává relativně nízký v porovnání s tradičními zdroji, jako jsou informace na štítcích a letácích v obchodech (používá 66% populace) a informace poskytované obsluhou (60% populace). Nicméně vyžívání online zdrojů stále roste, na webových stránkách obchodníků s vínem informace hledá 41% spotřebitelů a na webových stránkách novin a časopisů 37% spotřebitelů. Ve skutečnosti všechny online zdroje vykázaly od roku 2011 výrazné nárůst užívatelů. A k tomu vliv tradičních zdrojů klesá.

Proč je stále nízká konverze hledajících online informace na online nakupující?

Podle Wine Intelligence to má dvě vysvětlení, jedno zřejmé, druhé méně. Prvním je doznívání restrikcí spojených s propagací alkoholu, kdy zejména velkoobchodníci bojují za zachování status quo.
To složitější vysvětlení je, že americké kamenné maloobchodní prodejny stále velmi účinně podporují a udržují silné osobní vztahy se svými zákazníky. Dokonce i ve státech, kde jsou online prodeje vína méně omezující, se zdá, že spotřebitelé nejsou přesvědčeni, že internet je tak zajímavý jako návštěva obchodu - alespoň zatím ne.

Budoucnost online obchodu s vínem

Při předpovídání budoucnosti e-commerce s vínem je třeba si uvědomit, že od roku 2011 se počet lidí, kteří nakupují online více než zdvojnásobil, což ukazuje, že internet je velmi rostoucí kanál v maloobchodním trhu s vínem ve Spojených státech.
Pro současných 11% online nakupujících jsou hlavními motivy nákupu široký výběr, snadnost procesu nákupu a větší nabídka slev a propagačních akcí.

Řídit s lahví vína? A nepřijít o řidičák? Lze. Spraví to mírná pokuta

Alkohol za volantem na jihu Itálie

Carlo Sessa, policejní prefekt provincie Avellino v Kampánii zrušil pravidlo, podle kterého je kdokoli přistižený s alkoholem 0,8 a 1,5 g na litr krve zbaven řidičského oprávnění na šest až dvanáct měsíců.
Sessa své rozhodnutí odůvodnil snížením zátěže pro veřejnou správu, protože soudy v regionu opakovaně tato pozastavení řidičských oprávnění rušily. 
Zastáncům bezpečí na silnicích se toto opatření nelíbí a označují jej za krok zpět, neboť podle nich vysílá zprávu, že je v pořádku porušovat zákon a řídit opilý.
Nové pravidlo neznamená beztrestnost, pouze říká, že kdo bude přistižen s uvedeným množstvím alkoholu - tedy zhruba s jednou zkonzumovanou lahví vína - zaplatí pokutu ve výši 800 €.

29. července 2015

Důkaz indického růstu: zvýšení výkupních cen hroznů

Podle roční spotřeby vína na osobu není Indie žádným gigantem. V celkových číslech se však jedná o nezanedbatelnou roční spotřebu, vykazující trvalý až 18% růst, ze kterého těží jak importéři, tak domácí producenti.

Zvýšení cen

Sula Vineyards, největší indické vinařství, které je současně prostřednictvím Sula Selections významným importérem několika světových značek, oznámilo pro rok 2016 zvýšení výkupní ceny hroznů s požadovanou cukernatostí o 10 % na 35 - 65 INR (0,5 - 0,9 EUR) za kilo.

Zvýšení produkce

Nášik ve státě Maháráštra, kde Sula Vineyards sídlí, produkuje 80% indických vín. Úroda je však ovlivňována nepředvídatelným počasím a ztrátami v důsledku dešťů a nevypočitatelných teplot. Proto Sula volí vhodnější odrůdovou skladbu a už letos ke svým 7 400 hektarům přidá dalších 1 200 hektarů vinic. 

Sympozium kalifornských vinařů bude na konci ledna. V Havaně, na Kubě

Kalifornští vinaři na Kubě

Vůbec první sympozium vinařů z Kalifornie pořádají v ​​Havaně od 31. ledna do 3. února 2016 kalifornský Wine Institute, Napa Valley Vintners a Sonoma Valley Vintners & Growers. Vinaři se během něj dozví, jak se podniká na Kubě a zároveň budou prezentovat svá vína sommelierům, restauratérům, kuchařům a manažerům hotelů z celého ostrova.
Akce je koordinována v Sonomě v roce 2014 založeným neziskovým institutem US Cava Exports, který má napomáhat prodeji zemědělských a potravinářských produktů na Kubu.

Vztahy s Kubou se oteplují

V souvislosti s nedávnými změnami cestovního a obchodního embarga navštěvují Američané, Kanaďané a Evropané Kubu v rekordních počtech. Již tři miliony návštěvníků byly na Kubě v loňském roce a cestovní ruch se v prvního čtvrtletí letošního roku zvýšil o 20 procent. I když víno je součástí kubánské kultury, přístup k vínu byl omezen - ale to se mění. Poptávka se právě kvůli zvýšenému cestovnímu ruchu zvyšuje. Vloni v červenci US Cava Exports ve spolupráci s Wine Institute, Napa Valley Vintners a Sonoma County Vintners hostili první delegaci 18 sommelierů z Kuby. Týdenní turné je zavedlo do vinařství z Napa Valley a Sonoma County.

Kdo na Kubu míří jako první

Steve Burns z O'Donnell Lane, zajišťující pro US Cava Exports organizaci sympozia, řekl, že očekává účast minimálně padesáti vinařství. Burns řekl, že byl velký zájem o včasnou rezervaci od takových vinařství jako jsou Schrader Cellars, Silver Oak, Stag’s Leap Wine Cellars, Schramsberg Vineyards, Silver Oak a Francis Ford Coppola.
"Mnozí zde již podnikají, na Kubě vidíte francouzské i španělské víno," řekl Burns. "Všechno se mění ze dne na den, ale velvyslanectví Spojených států je otevřeno. Před dvěma lety zde nebylo nic. Ale v posledních šesti měsících se to změnilo, je zde už asi deset dovozců amerických vín."

28. července 2015

Po sedmi letech od založení: Bacardi kupuje Banks Rum

Bacardi na nákupu

Bacardi rozšířilo své portfolio super prémiových rumů, když za nezveřejněnou částku koupilo producenta Joseph Banks Rum's Corporation.
Banks založil v Ženevě v roce 2008 Arnaud de Trabuc, bývalý generální ředitel Angostura Group a prezident producenta koňaku Thomas Hine & Co
Značka je inspirována cestami, které v 18. století podnikal britský cestovatel a botanik Sir Joseph Banks, a rumy mají původ až ze sedmi různých ostrovů včetně Trinidadu, Jamaiky, Guyany, Barbadosu, Panamy, Guatemaly a Javy, protože předchozí pozice de Trabuca jako bývalého výkonného ředitel Premier Wines & Spirits pro karibskou oblast mu umožnila nakupovat rumy z jinak konkurenčních ostrovů. 
Složení Banks je přísně střeženým tajemstvím, všechny rumy zrají v sudech použitých pro bourbony. Rumů Banks se nyní prodává 6000 kartonů ročně.

Diageo rozprodává, co koupilo. Akcie, nemovitosti, vše, co lze

Minoritní pivo prodáno Heinekenu

Diageo prodalo svúj minoritní podíl 3,2% v indickém producentovi piva United Breweries za 138 milionů US$ nizozemskému Heinekenu, který tak svůj stávající podíl zvýšil na 42,1%.
Diageo tento podíl získalo prostřednictvím akvizice indické nápojové skupiny United Spirits.

Pětihvězdičkový hotel. A možná i vinařství

Současně také prodalo svůj skotský hotel Gleneagles, který koupila soukromá investiční skupina vedená realitní společností Ennismore, která prostřednictvím značky Hoxton provozuje hotely v Evropě a Spojených státech. Diageo tento v roce 1924 postavený hotel koupilo v roce 1984, ale nyní již pro něj neznamenal hlavní byznys.
Ze stejného důvodu připadá v úvahu například i prodej vinařství Blossom Hill.

Diageo opouštějí nejen jeho hmotné majetky, ale i lidé. Ravi Rajagopal, ředitel pro rozvoj podnikání, opouští Diageo na konci září, ve funkci ho nahradí Vinay Tanna, obchodní ředitelka společnosti.

27. července 2015

Přichází čas pro Charles Heidsieck Rosé Millésime 2006

Charles Heidsieck Rosé Millésime 2006

Šampaňský dům Charles Heidsieck uvádí na trh své Rosé Millésime 2006, sestavené z více než 60% Pinot Noir a kolem 30% Chardonnay z asi 15 obcí. Zatímco většina Pinot Noir pochází z Montagne de Reims, část pochází z Les Riceys z teplé oblasti Aube.
Ačkoli Rosé Millésime 2005 není ještě vyprodané, bylo již rozhodnuto o uvedení ročníku 2006, protože 2005 již brzy vyprodané bude.
Zatímco neročníkové Charles Heidsieck Rosé Réserve koupíte v Česku za cenu kolem 40 EUR, cenovka Rosé Millésime 2006 začíná v Británii na 145 £. Ročníkovou novinku Veuve Clicquot La Grande Dame 2006 lze v Česku pořídit přibližně za 45 EUR a Champagne Louis Roederer Cuvée Prestige Cristal 2006 okolo 155 EUR.

Vlastník šampaňského domu

Rodině Descours patřící Societe Europeenne de Participations Industrielles (EPI) koupila Charles Heidsieck od Rémy Cointreau v roce 2011 za přibližně 400 milionů EUR a kromě výrobce šampaňského vlastní oděvní značky JM Weston, François Pinet, výrobce dětského oblečení Bonpoint, výrobce pánských košil Alain Figaret, ale i Château La Verrerie, které rodině patří více než třicet let.

Jihoafrické vinařství Hidden Farm prodáno bývalému bankéři

Hidden Farm prodána 

Hidden Farm, jedno ze dvou vinařství tvořících značku Hidden Valley, bylo prodáno. Druhá farma, Lands End na Elim, zůstává i nadále ve vlastnictví Dave Hiddena.
Hidden Farm, která se nachází u Annandale Road v Helderbergu v Stellenbosch, koupil bývalý výkonný ředitel Capitec Bank Riaan Stassen. Tato farma zahrnuje vinařství, výrobu olivových olejů a v listopadu 2007 otevřenou populární restauraci Overture.
Stassen za Hidden Farm zaplatil okolo 4,3 mil. EUR.

Narozeniny slaví Josef Šedivý a Petr Mikulica

Narozeniny dnes slaví Josef Šedivý ze Strachotína a Petr Mikulica z Velkých Pavlovic.

26. července 2015

Heineken vrazí do marketingu nového Strongbow Cloudy Apple Cider 8 milionů liber

Nový cider Cloudy Apple z Heinekenu

Heineken prohlásil, že uvedení jeho nového Strongbow Cloudy Apple Cider bude největší start nového alkoholu v roce 2015. Na jeho propagaci bylo marketingovému rozpočtu přiděleno 8 milionů £. To je úplně nejvíc, co kdy Heineken věnoval na podporu nového produktu a marketingový mix bude obsahovat reklamu v televizi, billboardy i mobilní a sociální média. Součástí je i jeden milion £ na spotřebitelské degustace, během kterých se bude rozdávat 700 000 vzorků cideru konzumentům v městských centrech a jiných rušných místech.

Vzhůru k růstu

"Cider se po deseti letech nepřetržitého růstu potýká v Británii se stagnací a Heineken věří, že inovacemi oživí zájem o tuto kategorii.," řekl obchodní a marketingový ředitel Craig Clarkson. "V jablečných vínech ztrácíme zákazníky. Přitom jsme je k ciderům přivedli od vína a lihovin. Cava je levná právě teď a Prosecco taky. Těšíme se, že přivedeme zákazníky, kteří zabloudili do jiných kategorií, zpět."
Má být skvělou alternativou pro Old Mout, kterému se výtečně daří. Je příležitostí pro menší obchodníky, kteří Old Mout prodávají. Umožňuje to nakupujícím experimentovat. Mohou přijít do obchodu a vyzkoušet něco nového.

Narozeniny slaví Zdeněk Machalínek

Narozeniny dnes slaví Zdeněk Machalínek z Hovoran.