Přeskočit na hlavní obsah

Sympozium kalifornských vinařů bude na konci ledna. V Havaně, na Kubě

Kalifornští vinaři na Kubě

Vůbec první sympozium vinařů z Kalifornie pořádají v ​​Havaně od 31. ledna do 3. února 2016 kalifornský Wine Institute, Napa Valley Vintners a Sonoma Valley Vintners & Growers. Vinaři se během něj dozví, jak se podniká na Kubě a zároveň budou prezentovat svá vína sommelierům, restauratérům, kuchařům a manažerům hotelů z celého ostrova.
Akce je koordinována v Sonomě v roce 2014 založeným neziskovým institutem US Cava Exports, který má napomáhat prodeji zemědělských a potravinářských produktů na Kubu.

Vztahy s Kubou se oteplují

V souvislosti s nedávnými změnami cestovního a obchodního embarga navštěvují Američané, Kanaďané a Evropané Kubu v rekordních počtech. Již tři miliony návštěvníků byly na Kubě v loňském roce a cestovní ruch se v prvního čtvrtletí letošního roku zvýšil o 20 procent. I když víno je součástí kubánské kultury, přístup k vínu byl omezen - ale to se mění. Poptávka se právě kvůli zvýšenému cestovnímu ruchu zvyšuje. Vloni v červenci US Cava Exports ve spolupráci s Wine Institute, Napa Valley Vintners a Sonoma County Vintners hostili první delegaci 18 sommelierů z Kuby. Týdenní turné je zavedlo do vinařství z Napa Valley a Sonoma County.

Kdo na Kubu míří jako první

Steve Burns z O'Donnell Lane, zajišťující pro US Cava Exports organizaci sympozia, řekl, že očekává účast minimálně padesáti vinařství. Burns řekl, že byl velký zájem o včasnou rezervaci od takových vinařství jako jsou Schrader Cellars, Silver Oak, Stag’s Leap Wine Cellars, Schramsberg Vineyards, Silver Oak a Francis Ford Coppola.
"Mnozí zde již podnikají, na Kubě vidíte francouzské i španělské víno," řekl Burns. "Všechno se mění ze dne na den, ale velvyslanectví Spojených států je otevřeno. Před dvěma lety zde nebylo nic. Ale v posledních šesti měsících se to změnilo, je zde už asi deset dovozců amerických vín."

Populární příspěvky z tohoto blogu

České mezinárodní Oenoforum 2015

Před dvěma týdny začala pod patronací OIV pořádaná česká mezinárodní soutěž Oenoforum 2015. Poplatek za přihlášení vína činil 65 €. Téměř 350 přihlášených vín z jedenácti zemí hodnotilo 36 hodnotitelů, z nichž 75 % bylo z Česka a Slovenska, po dvou z Itálie a Portugalska a po jednom z Rakouska, Bulharska a Moldávie. Celkem byly uděleny 3 Velké zlaté medaile, 66 Zlatých a 36 Stříbrných a z těchto 105 medailí si vinaři ze Střední Evropy rozdělili 93. Čeští a slovenští producenti dosáhli na rovných 90 medailí představujících 86 %, ještě více, než jaké bylo jejich zastoupení mezi hodnotiteli. Celkově středoevropané uspěli takto: Velká zlatá Zlatá Stříbrná Česko 1 47 27 Německo 2 Rumunsko 1 Slovensko 1 10 4 Vína z vinařství prezidenta soutěže si na lahev přilepí 3 medaile a 2 Vítěze kategorie a vína sponzora soutěže získala 7 medailí a 1 Vítěze kategorie. O zbývajících 12 medailí se podělil

Port Wine day 2016: více na síti

Víno na síti Letošní Port Wine day se koná 10. září a spolu s ochutnávkami a prohlídkami muzeí je - a pro čtenáře magazínu WA9 zejména - zajímavá teoretická část. Témata, která se budou za týden diskutovat, jsou "jak sestavit správného interaktivního turistického průvodce, který bude komunikovat mezi čtenářem a vinařem" nebo "internet je vlastně šestý smysl, víno a sociální média," "jak se hledá a koupí víno dnes a zítra," ale také "aplikace jsou nové nástroje, kterými vnímáme svět, jsou cestou ke konzumentovi?" Na seznamu přednášejících jsou proto lidé jako Ryan Opaz, bloger na Catavino a pořadatel European Wine Bloggers Conference, Heini Zachariassen, zakladatel aplikace Vivino nebo blogerka Janna Rijpma Meppelink z NOMOh . O loňském Port Wine day píšeme zde .

Oenoforum: česká mezinárodní soutěž letos v Lednici udělila 137 medailí

Výsledky soutěže Oenoforum 2016 V jubilejním desátém ročníku české mezinárodní soutěže Oenoforum 2016, která přijímá přihlášky vín z celého světa a koná se pod záštitou OIV, se letos poměřilo 456 vín přihlášených z devíti zemí. Přihláška jednoho vína stála 1600 CZK a dvoudenního hodnocení se v Lednici ve dnech 21. až 22.  dubna zúčastnilo celkem třicet sedm hodnotitelů z deseti zemí. Do konečného žebříčku se dostala vinařství z devíti přihlášených zemí oproti loňským osmi , ale letošní součty obsahují jeden nepříjemný diplomatický omyl.