19. března 2016

Výsledky Femmes et Vins du Monde 2016

Vína hodnocená ženami

10. března byly vyhlášené výsledky desátého ročníku soutěže Femmes et Vins du Monde 2016, která probíhala 2. a 3. března v Monaku. Odlišnost od ostatních soutěží, kterou si organizátoři vetkli přímo do názvu, spočívá v tom, že vína hodnotí odborné mezinárodní komise složené výhradně z žen.
Na letošním jubilejním ročníku bylo uděleno celkem 68 medailí, z nichž 32 bylo Diamantových a 36 Stříbrných.
 
Výsledky podle zemí:

Femmes et Vins du Monde 2016 Diamant Argent Total
Australia
1
1
Cyprus
1 1 2
Czechia
12 8 20
France
4 4 8
Germany
3 2 5
Poland
3 4 7
Portugal
1 4 5
Romania
1 10 11
South Africa
1 1 2
Spain
4 1 5
United States
1 1 2
Total
32 36 68

Jak je z přehledu patrné, plných 30% medailí putuje letos do Česka, které předčilo téměř dvojnásobně druhé Rumunsko a dvaapůlnásobně třetí Francii. Na tomto v zahraničí nikdy nevídaném úspěchu mají podíl Vinařství Baloun, Vinařství Krist a Vinařství Dufek.

Narozeniny slaví Miroslav Sýkora

Narozeniny dnes slaví Miroslav Sýkora z Čejkovic.

18. března 2016

Vládních 300 tisíc euro pro Weincampus v Porýní

Spolková země Rheinland-Pfalz hodlá podpořit studijní program vinohradnictví a vinařství na Weincampus Neustadt dalšími 300.000 EUR ročně. Potvrdil to ředitel servisního střediska s tím, že peníze již má univerzita na účtu. Orgány univerzity nyní diskutují o oblastech, do kterých budou peníze investované. Zatím se hovoří mimo jiné o vytvoření více pracovních míst ve výuce nebo širší nabídce exkurzí.
Weincampus Neustadt

Donald Trump předváděl svá vína. Skoro

Degustace v Trump Winery
Donald Trump si oddechl od své nominační kampaně a na tiskové konferenci na Floridě představil vína ze svého vinařství.
Zjevně tak reagoval na posměšky bývalého prezidentského kandidáta Mitta Romneye, který před dvěma týdny vzpomenul Trumpovy podnikatelské neúspěchy. "Co se stalo s Trump Airlines? A s Trump University? A kde jsou Trump Magazine, Trump Vodka, Trump Steaks a Trump Hypotéky? Obchodní génius zrovna není," dodal.
Trump představoval červená, bílá, růžová i šumivá vína ze svého vinařství Trump Winery v Charlottesville ve Virginii, jejichž ceny se pohybují od 16 do 50 USD.
Nicméně své příznivce zklamal, když se dozvěděli, že vinařství není Donalda Trumpa, ale jeho syna Erica.
Následně se do Trumpových vín opřel i Barack Obama, když v Texasu poznamenal, že chutnají jako pětidolarová vína. "Plácnou na láhev nálepku 50 dolarů, naúčtují vám je a říkají, že je to opravdu nejlepší víno."

Výsledky Concours Mondial du Sauvignon 2016

Výsledky Concours Mondial du Sauvignon

Sedmý ročník Concours Mondial du Sauvignon se konal 4. a 5. března v malé španělské obci Tordesillas v oblasti Rueda. Soutěž má za cíl podporovat Sauvignon a vína vyrobená z této odrůdy a zvyšovat povědomí o nich, čímž se připojuje k propagátorům novozelandských Sauvignonů. V soutěži se utkalo kolem 900 vzorků vín a uděleno bylo celkem 267 medaílí, z toho 90 Zlatých a 177 Stříbrných.

Celkové výsledky podle zemí vypadají takto:Gold Silver Total
Austria
5 14 19
Bulgaria
1
1
Chile
5 10 15
Croatia
1
1
Czechia
2 3 5
France
58 110 168
Germany

1 1
Greece
1 1 2
Italy
5 9 14
New Zealand
7 7 14
Peru

1 1
Romania

2 2
Serba

1 1
Slovakia

2 2
South Africa
3 7 10
Spain
2 9 11
Total
90 177 267


Ze Španělska si do Česka přivezla medaile vinařství Šlechtitelská stanice Vinařská Velké Pavlovice, Znovín Znojmo a Nové Vinařství.

Pod předsednictvím Pedro Ballesterose Torrese MW letos v porotě zasedli David Cobbold, Valérie Lavigne, Frédéric Galtier a Sharon Nagel z Francie, Philippo Pszczólkowski z Chile, Paul White z Nového Zélandu, Roberto Zironi z Itálie a Christian Esdes z Jižní Afriky.

Narozeniny slaví František Mečl

Narozeniny dnes slaví František Mečl ml. z Moravského Žižkova.

17. března 2016

4000 lahví vína vypitých na BRIT Awards

Sponzorem BRIT Awards, která rok co rok zaujme pozornost milionů lidí po celém světě s velkolepou show a vystoupeními světově proslulých umělců, bylo poprvé v historii chilské víno z produkce Concha y Toro.
Vína z odrůdové řady Frontera byla na každém stole, takže je mohli ochutnat všichni hosté, kteří se akce 24. února zúčastnili. Za celý večer bylo otevřeno více než 4000 lahví.

Výsledky Chardonnay du Monde 2016

Výsledky Chardonnay du Monde 2016

Do dvacátého třetího ročníku soutěže Chardonnay du Monde 2016 přihlásili 782 vzorků vinaři z děvetatřiceti zemí. Soutěž opět hostil Château des Ravatys, vinařství s 29 hektary vinic, které od roku 1937 vlastní Institut Pasteur de Paris díky odkazu donátorky Mathilde Courbe.
Celkem bylo v soutěži uděleno 259 medailí, z nichž 63 byly Zlaté a 196 Stříbrných. Mezi deseti nejlepšími víny, kterých bylo letos z důvodu rovnosti bodů čtrnáct, obsadilo absolutně druhé místo Chardonnay 2011 Výběr z bobulí z Vinařství Josef Valihrach za prvním Chardonnay Icewine - Okanagan Valley BC VQA 2013 z kandského vinařství Kalala Organic Estate Winery.
Výsledky medailových zemí jsou následující:Gold Silver Total
Argentina

1 1
Australia
2 4 6
Austria
1 1 2
Belgium
1
1
Brasil
2 2 4
Bulgaria

6 6
Canada
2 12 14
Croatia

1 1
Cyprus

1 1
Czechia
2 1 3
France
30 102 132
Germany

2 2
Greece

2 2
Hungary

4 4
Chile
1 7 8
China

1 1
Italy
2 5 7
Japan

3 3
Macedonia

2 2
Mexico

2 2
Morocco

2 2
New Zealand
1
1
Portugal

2 2
Romania
1 4 5
Russia

3 3
Serbia

1 1
Slovakia
1 2 3
South Africa
6 9 15
Spain
4 3 7
Switzerland
6 8 14
Turkey

1 1
United States
1 2 3
Total
63 196 259

Spolu se dvěmi zlatými medailemi Vinařství Josef Valihrach z Krumvíře si z Francie odváží stříbrnou i Vinařství Krist z Milotic.

Propagace prodejů online vinoték: snadno a bez námahy?

Stačí pro online prodej jenom spustit web?

Online vinotéky musí najít způsob, jak se na internetu odlišit od milionů dalších webových stránek. Ani ty s výbornými a jedinečnými víny nebudou prodávat, pokud je nikdo nebude hledat. I samotná vinařství by měla vytvářet zajímavý obsah, ze kterého by čerpali jejich příznivci a propagátoři při online prodejích.
Americká společnost Insider News Group doporučuje na svém webu Business2Community vytvořit obsah pro každý krok, kterým zájemce o online nákupy musí projít, když uvažuje o nákupu.

První krok

Vše začíná uvědoměním, když zákazník má jen obecnou představu, co chce a navštíví internetový obchod poprvé. Vstupní stránky, základní příspěvky na blogu, úvodní videa a obsah ze sociálních médií jsou pro tuto počáteční fázi ideální. Příspěvky na vstupní stránce mají být krátké, aby okamžitě upoutaly pozornost. Na druhé straně blogové příspěvky a videa mohou poskytnout více informací a do větší hloubky. Soustředit se na tuto formu obsahu by mělo zabránit novým návštěvníkům, aby byli z navštívených stránek ohromeni a bez pochopení z nich odcházeli. Business2Community navrhuje využívat YouTube, aby byla videa k dispozici širšímu publiku. Hostování na samostatné platformě současně snižuje čas potřebný pro načítání webových stránek na minimum.

Druhý krok

Druhým krokem v celém procesu je udržet pozornost. To je případ, kdy nakupující už prohlédli webové stránky a hledají více informací. V tomto bodě porovnávají různá vína, která se nabízejí, prohlížejí údaje "O nás" a jsou naplněni očekáváním. To je místo, kde má být obsah trochu silnější. Blogové příspěvky jsou delší a hlubší, věnují se různých procesům nebo novinkám z vinařského průmyslu. Infografika je také dobrý nápad, protože umožní představit velké množství informací rychle a snadno stravitelným způsobem.

Třetí krok

V této fázi nakupující přecházejí k rozhodování. Jsou připraveni udělat objednávku a stačí je přimět vyplnit údaje z platební karty. V tomto kroku je velmi vhodné představit nejpodrobnější obsah. Je možné zapojit webináře, podrobné údaje o nabízených vínech, případové studie nebo podrobné průvodce třeba o oblastech původu nebo odrůdách.

Jak pomůže dobrý obsah?

Shopify zdůrazňuje, že dobrý a široký obsah získá nejvíce sdílení. Čím více lidí čte příspěvky a sdílí je s přáteli, tím vyšší pozice dosahuje ve vyhledávačích. Vyšší pozice zvyšuje počet lidí, kteří při vyhledávání uvidí právě ten správný internetový obchod s vínem.
Dobrý obsah také zákazníkům nepřímo ukazuje, že mohou obchodu důvěřovat. Obchody jako Nordstrom nebo Zappos mohou účtovat více. Uděláte-li si čas na vytvoření unikátního obsahu, ukazujete, že pracujete pro své zákazníky. Navíc, čím víc informací poskytnete - a čím lépe budete psát - tím více to vaše publikum ocení jako zdroj svých znalostí.

Narozeniny slaví Dagmar Pokorná a Libor Veverka

Narozeniny dnes slaví Dagmar Pokorná z Únanova a Libor Veverka z Čejkovic.

16. března 2016

Italský vinařský robot Genesis zvládne výrobu vína

Psychedelický robot Genesis

Italský výzkumný tým z Enosis Meraviglia podnikl odvážný pokus ovládnout svět výroby vína s vlastním robotem Genesis, určeným k řízení počátečních fází výroby vína.
"Aby bylo možné prorazit ve světové konkurenci, je nezbytné usilovat o exkluzivitu. Pro dosažení výlučnosti je důležité spojit se s výzkumem, protože jen s jeho pomocí můžete zajistit i ocenit exkluzivitu tradice," stojí v prohlášení na stránkách týmu.

Renesanční Donato Lani

Enoložka Dora Marchi s 12 Genesis ve sklepě Enosis
Vinař Donato Lanati, zakladatel výzkumného centra a mimo jiné i honorární konzul San Marina v Gruzii, vytvořil robota Genesis jakoby pocházel ze Star Wars. Je to kovová nádoba s řadou senzorů a připojených antén, která pojme až 200 kilogramů hroznů, z nichž se vyprodukuje 100 litrů vína.
Robot hrozny zváží, vylisuje a změří, kolik z nich je moštu. Výzkumníci říkají, že podle informací z robota Genesis se mohou hodně naučit o různých odrůdách i regionech, odkud pocházejí.
Mošt v robotu fermentuje v takzvané "psychedelické laboratoři", jak se nazývá kvůli četným uvnitř rozmístěným různě barevným LED diodám. Robot udržuje správnou teplotu potřebnou pro kvašení vína a jeho senzory neustále shromažďují potřebné biologické a chemické informace.
Poté už víno standardně zraje v tmavém a chladném sklepě.
 
A tím to nekončí - Donato Lani ještě vymyslel speciální degustační skleničku, kterou kvůli zachycení nejjemnějších aromat obepíná "prstenec Saturna". Fakt.

Úspěšný ProWein 2016

Messe Düsseldorf, organizátor ProWein 2016, mezinárodního veletrhu vína a lihovin, který probíhal od 13. do 15. března v Düsseldorfu, zveřejnil několik klíčových informací z letošního ročníku:
  • Navštívilo jej více než 55.000 odborných návštěvníků 
  • Návštěvníci byli ze 126 různých zemí
  • Ve středu pozornosti návštěvníků byl i bohatý doprovodný program "ProWein goes city"
ProWein se podle organizátora stává stále více a více globální top událostí.

Generální ředitel OIV na oficiální návštěvě Indie

OIV chce po Indii výraznější zapojení 

Jean-Marie Aurand, generální ředitel Mezinárodní organizace pro révu a víno (OIV), byl minulý týden poprvé za dva roky, kdy je ve funkci, na oficiální čtyřdenní návštěvě Indie. Navštívil při ní Dillí, Bombaj, Pune a Nášik včetně National Research Centre for Grapes (ICAR) v Pune nebo vinařství Sula v Nášiku.
"Lidé, se kterými jsem se dosud setkal, byli velmi pozitivní a dobří posluchači," řekl po setkání s představiteli ministerstva obchodu a ministerstva zemědělství. "Byli velmi ochotní a vnímaví. Myslím, že pochopili, že je důležité být aktivním členem OIV, což může být velmi užitečné při přijímání mezinárodních norem. Indie je pátým největší producentem hroznů určených k přímé spotřebě a hrozinek. U vývozu je velmi důležité znát mezinárodní normy, které OIV pomáhá vytvářet."

Dluh Indie není pro OIV rozhodující

Aurand
v Hyatt Regency
Aurand dodal, že produkce i spotřeba vína jsou v Indii stále nízké, ale spotřeba rychle roste. "Mé poselství představitelům, se kterými jsem se zde setkal, bylo, aby se Indie více zapojila do odborné práce OIV. Pan Adsule, předcházející ředitel ICAR, se dříve účastnil, ale po jeho odchodu do důchodu ho nikdo nenahradil. Je to škoda, že dosud není nikdo další do našich programů zaregistrovaný. Delegáti na tyto roční pracovní programy musí být vysílání prostřednictvím vlády, protože všechna rozhodnutí na shromáždění OIV přijímají zástupci vlád."
Na dotaz, zda je Indie nadále členem OIV a zda zaplatila své dluhy, protože činnost indického Grape Processing Board byla pozastavená, řekl: "Ano, jsme si vědomi této nešťastné situace, ale nemáme s tím žádný problém - 14.000 EUR není pro vládu významná částka."

Mezinárodní obchod a význam mezinárodních norem

Aurand zdůraznil, že dvě z pěti láhví spotřebovaných na celém světě, více než 40%, se dováží. Před deseti lety to bylo jen 25%. Rostoucí mezinárodní obchod učinil mezinárodní standardy pro víno velmi důležitými. Zdůraznil také, že Indie je na místě, kde byla Čína před deseti lety. A dnes se situace v Číně výrazně změnila.

Narozeniny slaví Jaroslav Košut, Miroslav Jagoš a Jan Holomek

Narozeniny dnes slaví Jaroslav Košut z Prušánek, Miroslav Jagoš z Mutěnic a Jan Holomek z Čejkovic.

15. března 2016

Víno jako cestovatelský průvodce

Blog Wine Folly se zamýšlí nad vínem jako průvodcem a rádcem cestovatele. Skutečně kvalitní vína mají skvělou schopnost přenést jejich konzumenta do místa a času, kde a kdy byla vyprodukována. Zatímco u mnoha jiných potravinářských produktů původ ani nehledáte, u vína se i nováček může rychle naučit rozlišovat regionální rozdíly. Z tohoto důvodu je víno jedním z mála zemědělských produktů, které ukazují na místo původu neboli terroir.
Samozřejmě že ne všechna vína mají tuto schopnost. Podle Wine Folly existuje mnoho vinařských produktů vyrobených způsobem, který všechny znaky jejich původu odstranil. A pro některé konzumenty je přesně toto skutečný rozdíl mezi pouze dobrým a opravdu skvělým vínem.

Campari kupuje producenta likéru Grand Marnier

Grand Marnier v držení Campari

Grand Marnier® Cordon Rouge
Gruppo Campari zahájila přátelské převzetí společnosti Sociétédes Produits Marnier-Lapostolle, vlastníka značky likéru Grand Marnier.
Dohoda ocenila francouzskou společnost se základním kapitálem 27 milionů EUR na 684 milionů EUR. Současní investoři v Grand Marnier získají za akcii 8,05 EUR v hotovosti plus případné platby za plánovaný prodej nemovitého majetku.
Campari oznámila, že dosáhla dohody s rodinou Lapostolle, která na burze kotovanou společnost Sociétédes Produits Marnier-Lapostolle kontroluje.
Současně s dohodami o nabytí akcií uzavřela Campari exkluzivní dohodu o celosvětové distribuci lihovin z portfolia Grand Marnier.

Důvody akvizice

Podle Campari Grand Manier dokonale zapadá do akviziční strategie Gruppo Campari, protože je předním francouzským producentem destilátů a majitelem prémiové kultovní likérové značky Grand Marnier, světově proslulé kombinace koňaků a destilátů z hořkých tropických pomerančů se 150ti letou historií.
Campari chce touto akvizicí dále těžit z oživení zájmů o klasické koktejly, a to zejména ve Spojených státech.
Campari tak vedle letošního exkluzivního kalendáře s Kate Hudson plánuje zvýšit prodeje další exkluzivní značkou.

13. března 2016

Vliv sociálních médií na konzumaci vína

Může online svět přispět konzumaci vína?

V Jamaica Observer se tento týden Christopher Reckord zamyslel nad článkem na zpravodajském portálu TechCrunch z počátku minulého roku, kde přispěvatel Tom Goodwin napsal dnes velmi populární prohlášení: "Uber, největší světová taxislužba, nevlastní žádné taxíky. Facebook, světově nejpopulárnější médium, nevytváří žádný obsah. Alibaba, nejcennější prodejce, nemá žádné zásoby. A Airbnb, největší světový poskytovatel ubytování, nevlastní žádné nemovitosti."
To nutně vyvolává otázku: "Jak vinařský průmysl pracuje se sociálními médii?"
Obecně platí, že vinařský průmysl má velmi pozitivní prodejní zkušenosti, pokud sociální média dobře zapojí.

Správné párování - víno a sociální média

Víno a jídlo jsou produkty, které konzumujeme a co je důležitější, sdílíme své zkušenosti. Určitě všichni známe úžasné fotografie jídel ze sociálních médií, které ukazují, co s nimi lidé prožívají. Fotografie lidí, kteří si užívají víno, vždy na sociálních médiích vyvolaly otázky o původu vína.
Jak sdílíme značky svých oblíbených vín a lihovin na libovolné platformě? Je možné sledovat většinu z hlavních producentů vína a vidět, jak se zapojují na trhu a jak zasáhnout své spotřebitele; je to skvělý způsob, jak producenta a jeho produkty poznat. Pokud to dělá správně, může docílit opravdu velkých sociálních i finančních efektů.

Úspěšná kampaň

Dobře zdokumentovaný příklad úspěšné kampaně je z roku 2008. Tehdy jihoafrické vinařství Stormhoeck Wines oslovilo vinné bloggery nad 21 let s nejméně tři měsíce fungujícím blogem a zeptalo se, jestli chtějí dostat láhev vína k degustaci. Nebylo podmínkou, aby bloggeři o tomto víně napsali. Nicméně do šesti měsíců více než 100 bloggerů zveřejnilo své degustační poznámky a blogy na celém světě psaly o tomto víně. Stormhoeck pak uspořádal řadu vinařských večeří ve Spojeném království, Španělsku a Spojených státech, aby osobně podpořil bloggery a potenciální zákazníky. Výsledkem bylo, že se prodej vína zvýšil z 50.000 kartonů za rok na 300.000. A kromě toho uzavřel Stormhoeck smlouvu s Microsoftem, aby pro něj a pro jeho 79.000 zaměstnanců ve 102 zemích vytvořil privátní víno.

Narozeniny slaví Kamil Michna a David Dragoun

Narozeniny dnes slaví Kamil Michna z Čejkovic a David Dragoun z Neveklova.