Přeskočit na hlavní obsah

Výsledky Concours Mondial du Sauvignon 2016

Výsledky Concours Mondial du Sauvignon

Sedmý ročník Concours Mondial du Sauvignon se konal 4. a 5. března v malé španělské obci Tordesillas v oblasti Rueda. Soutěž má za cíl podporovat Sauvignon a vína vyrobená z této odrůdy a zvyšovat povědomí o nich, čímž se připojuje k propagátorům novozelandských Sauvignonů. V soutěži se utkalo kolem 900 vzorků vín a uděleno bylo celkem 267 medaílí, z toho 90 Zlatých a 177 Stříbrných.

Celkové výsledky podle zemí vypadají takto:Gold Silver Total
Austria
5 14 19
Bulgaria
1
1
Chile
5 10 15
Croatia
1
1
Czechia
2 3 5
France
58 110 168
Germany

1 1
Greece
1 1 2
Italy
5 9 14
New Zealand
7 7 14
Peru

1 1
Romania

2 2
Serba

1 1
Slovakia

2 2
South Africa
3 7 10
Spain
2 9 11
Total
90 177 267


Ze Španělska si do Česka přivezla medaile vinařství Šlechtitelská stanice Vinařská Velké Pavlovice, Znovín Znojmo a Nové Vinařství.

Pod předsednictvím Pedro Ballesterose Torrese MW letos v porotě zasedli David Cobbold, Valérie Lavigne, Frédéric Galtier a Sharon Nagel z Francie, Philippo Pszczólkowski z Chile, Paul White z Nového Zélandu, Roberto Zironi z Itálie a Christian Esdes z Jižní Afriky.

Populární příspěvky z tohoto blogu

České mezinárodní Oenoforum 2015

Před dvěma týdny začala pod patronací OIV pořádaná česká mezinárodní soutěž Oenoforum 2015. Poplatek za přihlášení vína činil 65 €. Téměř 350 přihlášených vín z jedenácti zemí hodnotilo 36 hodnotitelů, z nichž 75 % bylo z Česka a Slovenska, po dvou z Itálie a Portugalska a po jednom z Rakouska, Bulharska a Moldávie. Celkem byly uděleny 3 Velké zlaté medaile, 66 Zlatých a 36 Stříbrných a z těchto 105 medailí si vinaři ze Střední Evropy rozdělili 93. Čeští a slovenští producenti dosáhli na rovných 90 medailí představujících 86 %, ještě více, než jaké bylo jejich zastoupení mezi hodnotiteli. Celkově středoevropané uspěli takto: Velká zlatá Zlatá Stříbrná Česko 1 47 27 Německo 2 Rumunsko 1 Slovensko 1 10 4 Vína z vinařství prezidenta soutěže si na lahev přilepí 3 medaile a 2 Vítěze kategorie a vína sponzora soutěže získala 7 medailí a 1 Vítěze kategorie. O zbývajících 12 medailí se podělil

Divoké víno, prapředek révy vinné

Vzácná popínavá rostlina I když se postupem času její výskyt snižoval, roste réva divokého vína například u Rýnu, Mohanu i Mosely. V minulosti byla také rozšířena v zátopových oblastech Německa na horním Rýnu jakož i u Darmstadtu dolů k Basileje, ale také v mokřinách Dunaje. Nicméně řeč není o révě jako dnes pěstované rostlině (latinský název Vitis vinifera subsp. vinifera), ale o divoké révě vinné (Vitis vinifera subsp. sylvestris ), o rostlině, ze které dnešní pěstované odrůdy původně vzešly.  Neměla by být zaměňována s tzv divokým vínem, které popíná zdi mnohých domů. To je obvykle buď samo se pnoucí pětilisté tzv. psí víno ( Parthenocissus quinquefolia ) nebo trojlisté ( Parthenocissus tricuspidata ). Obě rostliny jsou z čeledi rodiny révy vinné, původně pocházejí z východní části Severní Ameriky a jsou často používány pro ozelenění obvodových stěn, protože jejich listy neopadávají, naopak na podzim se obarví nádhernou červenou.

Oenoforum: česká mezinárodní soutěž letos v Lednici udělila 137 medailí

Výsledky soutěže Oenoforum 2016 V jubilejním desátém ročníku české mezinárodní soutěže Oenoforum 2016, která přijímá přihlášky vín z celého světa a koná se pod záštitou OIV, se letos poměřilo 456 vín přihlášených z devíti zemí. Přihláška jednoho vína stála 1600 CZK a dvoudenního hodnocení se v Lednici ve dnech 21. až 22.  dubna zúčastnilo celkem třicet sedm hodnotitelů z deseti zemí. Do konečného žebříčku se dostala vinařství z devíti přihlášených zemí oproti loňským osmi , ale letošní součty obsahují jeden nepříjemný diplomatický omyl.