2. května 2015

Z alkoholu už neztloustnete

Evropský parlament projednává povinné uvádění kalorické hodnoty na všech alkoholických nápojích. Podle současných předpisů platných od roku 2011 jsou alkoholické nápoje s alkoholem vyšším než 1,2% obj. od této povinnosti osvobozeny.
Zdravotničtí experti však po této povinnosti volají již dlouho. Nedávný průzkum Royal Society for Public Health na vzorku 2717 dospělých respondentů zjistil, že 80% neví nebo nesprávně odhaduje množství kalorií, které obsahuje sklenička vína a 90% neví totéž o pivu. Mnozí navíc vůbec netuší, že alkohol se na příjmu kalorií vůbec podílí. Boj proti evropské obezitě je proto podle poslanců a zdravotnických expertů třeba namířit právě títmo směrem.

Lahev vína již dnes musí obsahovat minimálně označení druhu výrobku, uvedení provenience, název stáčírny, výrobce nebo dovozce, a údaje o obsahu alergenu: výraz "siřičitany" nebo "oxid siřičitý", je-li obsah SO2 vyšší než 10 mg/litr, výraz "vejce", "vaječná bílkovina", "výrobky z vajec", "vaječný lysozym" nebo "vaječný albumin", obsahuje-li výrobek stopy vajec či výrobků z vajec, výraz "mléko", "výrobky z mléka", "mléčný kasein" nebo "mléčná bílkovina", obsahuje-li výrobek stopy mléka nebo mléčných výrobků.
Můžeme tedy očekávat, že etiketa vína bude brzy obohacena čtivým údajem o počtu kalorií, které na spotřebitele pod korkem čekají.

1. května 2015

Australané na vlně Prosecco

Australský McGuigan Wines veze do Evropy a nyní právě do Londýna na London Wine Fair své Frizzante. "Šumivé víno bylo vyrobeno ve stylu Prosecco, ale z mnohem lepších hroznů odrůdy Semillon," řekl Neil McGuigan. Přesto není název odrůdy na etiketě uveden.
Ředitel britského zastoupení Julian Dyer uvedl, že "nový produkt bude mít podobný obsah alkoholu a úroveň cukru jako Prosecco" a dodal, že "Semillon je pro šumivá vína lepší než odrůda Prosecco, protože jeho minerální struktura vyvažuje jeho sladkost."
Je zřejmé, že McGuigan Wines sází na trend přesunu šumivých vín z vín vhodných na oslavy mezi vína k všednodenímu pití.

Tím více je pozoruhodné, že toto Frizante bude uvedeno na britský trh s cenou 7,99 £ a se šroubovým uzávěrem.
Julian Dyer tuší, že chtějí-li australská šumivá vína obstát, musí k dosažení stejné cenové úrovně zdokonalit styl a jejich prezentaci. "S McGuigan Frizzante budeme soutěžit s Prosecco cenou a prezentací, ale přestože náš styl se bude mírně lišit, bude to stále o jemnosti."
Vzhledem k tomu, že butiková britská vinařství prodávají svá šumivá vína za 26 £, nemusela by mít na Australian Stock Exchange obchodovaná mateřská společnost Australian Vintage o úspěch tohoto šumivého vína obavy.

Narozeniny slaví Vladislav Moravčík, Jan Zálešák a Jan Podrábský

Narozeniny dnes slaví Vladislav Moravčík z Horních Věstonic, Jan Zálešák z Prušánek a Jan Podrábský z Roudnice nad Labem.

30. dubna 2015

Překvapivé trendy trhu v USA v roce 2014

Prodeje dražších vín ve Spojených státech rostou, zatímco laciných klesají; Sauvignon Blanc je vítězem mezi jednotlivými odrůdami a Syrah je největší smolař; červená a růžová vína jsou favorité, import nijak nerostl, ale jasně vedou Nový Zéland a Portugalsko.

Prodeje 750 ml lahví vzrostly o 4,2%. Po 4,5% růstu tržeb v roce 2013 se ukazuje, že trh s vínem se zotavuje z recese roku 2008. Zde jsou nejzajímavější podrobnosti tohoto růstu.
Americkému trhu nadále dominují levná vína. Cena vína 9 US$ za láhev je nejčastější ve více než polovině loňských nákupů. Vína s cenou 20 US$ představovala pouze 7% celkového prodeje. Nicméně v roce 2014 levná vína ztrácela podíl na trhu, zatímco dražší jej získávala. Nejvíce získala vína s cenou nad 20 US$, jejichž prodeje vzrostly meziročně o 14,9% oproti předloňskému růstu 13,2%.

Dovoz vín z Nového Zélandu a Portugalska roste rychle; australský, německý a španělský dovoz klesly, zato import z Jižní Afriky se zvýšil o 3,6%.
Prodej růžového vína znovu rostl, vloni o 18,1% za rok. Prodej červených cuvée vzrostl o 10,4%, což je podstatně více, než činil 2,9% růst vín jednoodrůdových. Mezi jednotlivými odrůdami vítězí Sauvignon Blanc s nárůstem 8,5%, Cabernet Sauvignon s 7,6% a Rulandské modré s 7%. Nejméně úspěšnými jsou Syrah s poklesem o 13,6%, růžový Zinfandel klesl o 7,9% a Merlot o 3,8%.
I když tržby za populární Chardonnay vzrostly pouze o 1,4%, je to stále jedna z nejdůležitějších odrůd, která utržila 2,4 miliardy US$. Druhou nejpopulárnější odrůdou je Cabernet Sauvignon, následovaný Rulandským šedým.

Útrata za šumivá vína opět roste, vloni o 5,5%, i když se tržby v obou tržních extrémech (< 6 US$ a > $ 60 US$) snížily. Nejvíce se na růstu prodejů šumivých vín podílí neuvěřitelně úspěšné Prosecco.

Vinařství a crowdfunding? Anglický Chapel Down tak navýšil vlastní kapitál

8. září 2014 zahájil anlický producent Chapel Down crowdfundingovou kampaň pro své zákazníky na prodej vlastních akcií. Za pouhé tři týdny úspěšně prodal akcie za 3,95 milionu £, což je současně absolutní britský rekord v crowdfundingové iniciativě. Akcie The Chapel Down Group Plc se obchodují na ISDX Market.
Za utržené peníze rozšířil své vinohrady o dalších 132 hektarů půdy v Kentu, kde vysází vinohrady nové. Spolu s vinařstvím a produkcí vín tichých i šumivých vyrábí pivo Curious Brew a nově i cider.
Crowdfundingová kampaň je již uzavřena a kdo akcie nekoupil, nezískal spolu s nimi následující výhody.
Akcionáři držící 2000 a více akcií:
  • 33% sleva na nabídku vín Chapel Down
  • 25% sleva na pivo Curious Brew
  • 25% sleva na jídlo a dárky z vlastního Wine & Fine Food Store
  • Zdarma prohlídka vinařství a ochutnávka pro dvě osoby
  • 33% sleva na sazenice révy vinné 
  • 25% sleva při stravování ve vlastní restauraci The Swan v Chapel Down 
Akcionáři držící 500-1999 akcí:
  • Jedna prohlídka vinařství a ochutnávka pro dvě osoby ročně zdarma 
  • Jeden slevový kupón 25% ročně na jídlo a dárky z vlastního Wine & Fine Food Store nebo on-line obchodu
Kromě toho vinařství ohlásilo za rok 2014 nárůst prodeje o 21% na 6,1 milionu £, zapřičiněný rekordní sklizní, a růst prodeje piva o 43%. Růst prodeje znamenal i zvýšení zisku o 175% na 187 tisíc £.  
K výsledkům loňskému roku předseda představenstva John Dunsmore uvedl: "Prodej šumivých víno roste relativně málo v důsledku slabé nabídky, pivo roste velmi rychle; naše marže byly sice mírně nižší, ale na druhé straně způsobily nárůst obratu v našem obchodě a cestovním ruchu."

Narozeniny slaví Jitka Šplíchalová, Rostislav Kosek a Jindřich Kadrnka

Narozeniny dnes slaví Jitka Šplíchalová ze Znojma, Rostislav Kosek z Mikulova a Jindřich Kadrnka z Březí..

29. dubna 2015

Nový Zéland a Sauvignon Blanc

Asociace vinařů New Zealand Winegrowers pořádala 24. dubna již pošesté mezinárodní Den Sauvignon Blanc, letos organizovaný jako globální degustace vína v sociálních sítích. Začal na Novém Zélandu a pokračoval přes Melbourne, Hong Kong, Londýn, Toronto, New York až do San Franciska, aby jejich prostřednictvím oslovil maximum příznivců této signifikantní novozélandské odrůdy.

První Sauvignon Blanc vysadili v Malborough v roce 1973 a  rokem 1979 začaly  jeho první komerční prodeje. Na začátku devadesátých let se stal vlajkovou lodí novozélandské produkce a poptávka po něm rapidně rostla. V roce 2002 byl vysázen na 3685 hektarech, v 2007 na 10491 hektarech a v roce 2013 již na 20083 hektarech a celková produkce hroznů dosáhla 310 tisíc tun.

Prvenství, jak lze ověřit v nabídce všech prodejců, zaujímá Malborough, kde Sauvignon Blanc pěstují na 17829 hektarech vinic. Ještě v Hawkey’s Bay jej naleznete na 1004 hekterech, podíl dalších oblastí je ale menší, dělí se o zbývajícíh deset procent.

Sauvignon Blanc se na celkové novozélandské produkci podílí 72% a na exportu plnými 86%, kdy svého vrcholu dosáhl v roce 2012 se 150 miliony litrů. Najít v nabídkách exportních zemí cokoli jiného než Sauvignon Blanc je tak poměrně vzácnost.

Švýcarské víno ve Švýcarsku netáhne

Spotřeba vína ve Švýcarsku klesla, a to na úkor švýcarských vín. V roce 2014 byla švýcarská spotřeba 264 milionů litrů, o 2,8% méně než v předešlém roce, ale samotného švýcarského vína jen 98 milionů litrů, dokonce o 8,2% méně než v roce předchozím. Import v té době vzrostl zejména díky vínům z Francie, Itálie a Španělska.

Obrat v této situaci dobře ilustruje skandál okolo Dominique Girouda a jeho společnosti Giroud Vins, kterou se v důsledku obvinění bezúspěšně pokusil přejmenovat na Chateau Constellation, čemuž úřady bránily. Tento dnes 44 letý muž začal vinařit v roce 1995 s 1,5 hektarem vinic, ale rychle je rozšířil na 50 hektarů a v roce 2008 otevřel v Sionu ve Valais svůj zámek a vinařství za odhadovaných 15 millionů CHF a sám uvádí, že prodával až 9 milionů litrů vína ročně. Kromě toho, že mezi roky 2006 až 2009 údajně prodával 350 tisíc litrů nezákonně získaného vína, jej švýcarské úřady v roce 2011 obvinily z daňových podvodů a požadovaly vrátit 9,54 millionů CHF. Z tohoto příběhu je zřejmé, že se, možná na hraně zákona, možná za ní, vyplácelo obchodovat se švýcarským vínem. Byl o něj zájem. Měnové turbulence a vývoj na finančnich trzích výhodu domácích producentů ovlivňují mnohem více, než čekali. Ani dotace pěstitelům vín na svažitých terasách nepomáhají, vinohrady na svazích o sklonu meším než 30% jsou podporovány 20 tisíci CHF a na terasách na svazích o sklonu větším než 50% 35 tisíci CHF na hektar. I tak se trendy posouvají k levnějším importovaným vínům, neboť ceny vín domácích se běžně pohybují okolo 20 CHF.

Je možné, že švýcarské speciality jako růžové Dôle nebo bílé Dôle blanche z Rulandského modrého a Gamaye, růžové Œil-de-Perdrix z Rulandského modrého nebo Païen ze Savagnin blanc z Valais, či bílé Dorin z Chasselas nebo červené cuvée Salvagnin z Vaud budou z obchodů a nabídek vianřů mizet. A tím i vinohrady. V roce 2014 se oproti předchozímu roku snížila jejich plocha o 48 hektarů.

Narozeniny slaví Pavel Hajduch

Narozeniny slaví Pavel Hajduch z Mutěnic.

28. dubna 2015

Vinice, víno a vzdělání na Plumpton College

Plumpton College vlastní 10 hektarů vinic a vyrábí šumivá vína The Dean i tichá vína  Perrin’s Block, Morgan's a Cloudy Ridge. Ve spolupráci s University of Brighton poskytuje od roku 1996 vzdělání ve vinohradnictví. Vedle toho má i výzkumné centrum a nyní zahájila pro zájemce o vzdělání v obchodu s vínem první cyklus udělování diplomů. Počet modulů odpovídá kvalifikaci WSET Level 2, 3 a 4, kdy WSET současně umožní získat odpovídající dodatečnou kvalifikaci.
Předmět umožňuje podílet se i na vinohradnických činnostech a nabýt znalostí a dovedností i o nich.
Vedoucí kurzu Leader Paul Harley řekl: "Už jsme zaregistrovali z Británie i zahraničí značný zájem o skvělý kurz se silným akademickým zaměřením na obchod s vínem."
Vína z Plumpton Estate stojí od 9,00 £ za Cloudy Ridge 2013 English Regional Wine, přes 12,00 £ za Morgan’s Reserve 2013 a Perrin’s Block 2013 v zařazení English Quality Wine až po 22,00 £ za bílé a růžové šumivé The Dean Brut NV v kvalitě English Quality Sparkling Wine.

Čínské vinohrady jsou druhé největší na světě

V roce 2014 byla plocha všech světových vinohradů 7,554 milionů hektarů. O 50% z nich se podělilo pouhých pět zemí, z nichž nejvíce 1021 náleží Španělsku, následuje Čína s 799, Francie s 792, Itálie s 690 a Turecko s 502, vše v tisících hektarech. Šesté s 425 tisíci hektary jsou Spojené státy, čerstvý premiant ve spotřebě vína na světě. Rumunsko je s 192 tisíci hektary stále před australskými 152, moldavskými 137 a jihoafrickými 132 tisíci hektary.
Celková produkce vína dosáhla 279 milionů hektolitrů a oproti roku 2013 poklesla o 4%. V roce 2014 se na ní nejvíce podílely Francie s téměř 47 miliony hektolitrů, Itálie s 45, Španělsko s 42 a Spojené státy s 22 miliony hektolitrů. Rumunská produkce 4 miliony hektolitrů je až za jihoafrickými 11 miliony, ale čínské, turecké ani moldavské víno na zaznámenihodném místě vůbec nenaleznete. Protože produkce vína nezahrnuje produkci šťávy, moštu ani hrozinek, je zřejmé, kam úroda z těchto vinohradů míří.

Celková spotřeba vína nepatrně poklesla a celosvětově činila 240 milionů hektolitrů. Ve Spojených státech z nich zkonzumovali 13%, ve Francii a Itálii s klesající spotřebou 12% a 9%, ve stabilním Německu 8% a v Číně s prudkým nárůstem spotřeby pak 7%. Bezprostředně za Čínou následuje Británie a s mírným odstupem Rusko, Argentina a Španělsko.

Narozeniny slaví Milan Vydařelý

Narozeniny dnes slaví Milan Vydařelý z Čejkovic.

27. dubna 2015

WienWein: vídeňští vinaři

Rainer Christ (Weingut Christ), Michael Edlmoser (Weingut  Edlmoser), Thomas Huber (Weingut Fuhrgassl-Huber), Gerhard J. Lobner (Weingut Mayer am Pfarrplatz), Thomas Podsedník (Weingut Cobenzl) a Fritz Wieninger (Wieninger),  jejichž vinohrady tvoří 40% z 612 hektarů oblasti, jsou sdruženi ve skupině vinařů WienWein s počátkem v roce 2006 a tehdy vzdáleným cílem předkládat hostům vídeňských restaurací vína z Vídně. Vloni získali statut DAC Wiener Gemischten Satz pro víno ze směsi tří bílých vín, podíl největší nesmí být vyšší než 50%, podíl nejmenší minimálně 10%. Pokud obsahují údaj o viniční trati, musí být obsah alkoholu vyšší než 12,5% a vína nesmí být prodávána před 1. březnem roku následujícího po sklizni.
To je ta dobrá zpráva. Kromě stesků na špatný ročník 2014 s teplým a na závěr deštivým létem však vinaři uvádějí další a systematičtější potíže, se kterými se potýkají.
V prvé řadě poukazají na spekulativní nárůst cen pozemků, vinohrady nevyjímaje. "Sen o bazénu na Nussbergu pro většinu lidí vybledl," shrnuje Fritz Wieninger.
S pozemky těsně souvisí problematika klasifikace vinohradů. Jako příklad uvádí Gerhard J. Lobner z Weingut Mayer am Pfarrplatz německé sdružení VDP (Verband Deutscher Prädikats- und Qualitätsweingüter), jejichž »Grosse Lage« a »Grosses Gewächs« jsou známy i v top restaurantech v New Yorku. Nemalou ambicí je sjednotit tento sytém pro všechny německy mluvící země. O klasifikace viničních tratí se bezesporu povede vášnivý boj, jak je zřejmé z poznámek ředitele ÖWM (Österreich Wein Marketing) Williho Klingera. Podle něj je hloupé, pokud se to, co je lepší, prodává za méně, současně však dodává, že tvorba klasifakace má být velmi demokratický proces, ale nesmí být ani nekonečný a ani nesmí znít různými hlasy.
Zdá se, že i tato malá vinařská oblast řeší stejné problémy jako ostatní, a nejen rakouské.

Spojené státy předstihly Francii ve spotřebě vína

Ano, již léta se to očekávalo, ve Spojených státech se zkonzumovalo více vína než ve Francii. Přitom vypitých 12 litrů na osobu není ve srovnání s mnoha dalšími zeměmi nijak významný údaj, nedosahující ani úrovně Švédska, Británie nebo Česka, natožpak francouzských 45 litrů na osobu. Prostě ve Spojených státech žije 320 milionů obyvatel.
Přes toto prvenství hrají ve spotřebě prim Evropané, kteří si zavdají více než 50% z celosvětové konzumace, která v roce 2013 činila 239 milionů hektolitrů.
Vinohrady dnes pokrývají 7,5 milionu hektarů půdy a v roce 2013 vyprodukovaly 279 milionu hektolitrů vína. Dvě třetiny této plochy obhospodařují vinaři dvanácti zemí a Španělsko, Itálie a Francie, tři největší vinařské země, dodají 47% ze světových zásob vína.
Přes tato impozantní čísla se nijak neztrácejí země Nového světa, kdy producenti z Chile, Austrálie, Nového Zélandu a Jihoafrické republiky mezi lety 1995 a 2013 zvýšili svou produkci o 370%. Tomu odpovídá i objem exportu, který mezi lety 2000 a 2013 vzrostl o 63% měřeno objemem, a o 87% měřeno cenou a tvoří více než třetinu z celkové produkce.
Na těchto číslech zatím stále nejvíce profitují francouzští vinaři, kteří dokáží vyvážet vína například z Bordeaux, Burgundska a Champagne za průměrné ceny 9,7 €, 10,6 € a 15 € za litr, kterému může Španělsko jako největší světový producent s exportem za průměrných 1,10 € za litr, a dokonce za 0,40 € za litr v případě sudového vína zatím jen závidět.
V Číně v roce 2011 spotřebovali 16,5 milionu hektolitrů vína, což bylo v roce 2009 1,15 litru na obyvatele, zatímco Indové tehdy zkonzumovali 33 tisíc hektolitrů, tedy pouhých 0,01 litru na obyvatele. Pokud v této první a druhé nejlidnatější zemi světa s 2,6 miliardou obyvatel stoupne během příštích let obliba a spotřeba vína stejně, jako se z 7,7 litru na osobu v roce 2000 na současných dvanáct litrů zvýšila ve Spojených státech, těžiště obchodu s vínem se přesune na východ. Co to bude znamenat pro styl vín lze odhadovat jen matně, ale vodítkem mohou být vína vyhrávající vinařské soutěže ve Spojených státech, dnešním největším vinařském trhu, kde úspěchů často dosahují evropská ledová a slámová vína či výběry z bobulí.

Narozeniny slaví Vlastislav Klobása a Leopold Slováček

Narozeniny dnes slaví Vlastislav Klobása z Nikolčic a Leopold Slováček ze Znojma.

26. dubna 2015

Dům ze šampaňského

Dvaapadesátiletý obyvatel čeljabinské oblasti Chamidulla Ilčibajev postavil dům z 12 tisíc lahví od šampaňského. Plocha domu je 99 metrů čtverečních a shromažďováním lahví a stavbou domu prožil jeho stavitel čtyři roky. Většinu lahví pořídil kus za rubl a část dostal darem.
"Když jsem začal stavět, vůbec jsem si nedokázal představit, že existuje tolik různých druhů lahví pro šampaňské," říká.
Lahve byly použity jako cihly i jako dekor fasády, kde jsou vidět dna lahví. Ta dávají fasádě unikátní zelenou barvu, lesk i povrch. V interiéru je vše velmi prosté a není vůbec zřejmé, že stěny jsou z lahví.
Chumidulla je přesvědčen, že dům, který postavil staršímu synovi jako svatební dar, bude stát nejméně sto let.

Narozeniny slaví Petr Tomčala a Rudolf Dobiáš

Narozeniny dnes slaví Petr Tomčala z Kobylí a Rudolf Dobiáš z Březí.