Přeskočit na hlavní obsah

Švýcarské víno ve Švýcarsku netáhne

Spotřeba vína ve Švýcarsku klesla, a to na úkor švýcarských vín. V roce 2014 byla švýcarská spotřeba 264 milionů litrů, o 2,8% méně než v předešlém roce, ale samotného švýcarského vína jen 98 milionů litrů, dokonce o 8,2% méně než v roce předchozím. Import v té době vzrostl zejména díky vínům z Francie, Itálie a Španělska.

Obrat v této situaci dobře ilustruje skandál okolo Dominique Girouda a jeho společnosti Giroud Vins, kterou se v důsledku obvinění bezúspěšně pokusil přejmenovat na Chateau Constellation, čemuž úřady bránily. Tento dnes 44 letý muž začal vinařit v roce 1995 s 1,5 hektarem vinic, ale rychle je rozšířil na 50 hektarů a v roce 2008 otevřel v Sionu ve Valais svůj zámek a vinařství za odhadovaných 15 millionů CHF a sám uvádí, že prodával až 9 milionů litrů vína ročně. Kromě toho, že mezi roky 2006 až 2009 údajně prodával 350 tisíc litrů nezákonně získaného vína, jej švýcarské úřady v roce 2011 obvinily z daňových podvodů a požadovaly vrátit 9,54 millionů CHF. Z tohoto příběhu je zřejmé, že se, možná na hraně zákona, možná za ní, vyplácelo obchodovat se švýcarským vínem. Byl o něj zájem. Měnové turbulence a vývoj na finančnich trzích výhodu domácích producentů ovlivňují mnohem více, než čekali. Ani dotace pěstitelům vín na svažitých terasách nepomáhají, vinohrady na svazích o sklonu meším než 30% jsou podporovány 20 tisíci CHF a na terasách na svazích o sklonu větším než 50% 35 tisíci CHF na hektar. I tak se trendy posouvají k levnějším importovaným vínům, neboť ceny vín domácích se běžně pohybují okolo 20 CHF.

Je možné, že švýcarské speciality jako růžové Dôle nebo bílé Dôle blanche z Rulandského modrého a Gamaye, růžové Œil-de-Perdrix z Rulandského modrého nebo Païen ze Savagnin blanc z Valais, či bílé Dorin z Chasselas nebo červené cuvée Salvagnin z Vaud budou z obchodů a nabídek vianřů mizet. A tím i vinohrady. V roce 2014 se oproti předchozímu roku snížila jejich plocha o 48 hektarů.

Populární příspěvky z tohoto blogu

České mezinárodní Oenoforum 2015

Před dvěma týdny začala pod patronací OIV pořádaná česká mezinárodní soutěž Oenoforum 2015. Poplatek za přihlášení vína činil 65 €. Téměř 350 přihlášených vín z jedenácti zemí hodnotilo 36 hodnotitelů, z nichž 75 % bylo z Česka a Slovenska, po dvou z Itálie a Portugalska a po jednom z Rakouska, Bulharska a Moldávie. Celkem byly uděleny 3 Velké zlaté medaile, 66 Zlatých a 36 Stříbrných a z těchto 105 medailí si vinaři ze Střední Evropy rozdělili 93. Čeští a slovenští producenti dosáhli na rovných 90 medailí představujících 86 %, ještě více, než jaké bylo jejich zastoupení mezi hodnotiteli. Celkově středoevropané uspěli takto: Velká zlatá Zlatá Stříbrná Česko 1 47 27 Německo 2 Rumunsko 1 Slovensko 1 10 4 Vína z vinařství prezidenta soutěže si na lahev přilepí 3 medaile a 2 Vítěze kategorie a vína sponzora soutěže získala 7 medailí a 1 Vítěze kategorie. O zbývajících 12 medailí se podělil

Port Wine day 2016: více na síti

Víno na síti Letošní Port Wine day se koná 10. září a spolu s ochutnávkami a prohlídkami muzeí je - a pro čtenáře magazínu WA9 zejména - zajímavá teoretická část. Témata, která se budou za týden diskutovat, jsou "jak sestavit správného interaktivního turistického průvodce, který bude komunikovat mezi čtenářem a vinařem" nebo "internet je vlastně šestý smysl, víno a sociální média," "jak se hledá a koupí víno dnes a zítra," ale také "aplikace jsou nové nástroje, kterými vnímáme svět, jsou cestou ke konzumentovi?" Na seznamu přednášejících jsou proto lidé jako Ryan Opaz, bloger na Catavino a pořadatel European Wine Bloggers Conference, Heini Zachariassen, zakladatel aplikace Vivino nebo blogerka Janna Rijpma Meppelink z NOMOh . O loňském Port Wine day píšeme zde .

Oenoforum: česká mezinárodní soutěž letos v Lednici udělila 137 medailí

Výsledky soutěže Oenoforum 2016 V jubilejním desátém ročníku české mezinárodní soutěže Oenoforum 2016, která přijímá přihlášky vín z celého světa a koná se pod záštitou OIV, se letos poměřilo 456 vín přihlášených z devíti zemí. Přihláška jednoho vína stála 1600 CZK a dvoudenního hodnocení se v Lednici ve dnech 21. až 22.  dubna zúčastnilo celkem třicet sedm hodnotitelů z deseti zemí. Do konečného žebříčku se dostala vinařství z devíti přihlášených zemí oproti loňským osmi , ale letošní součty obsahují jeden nepříjemný diplomatický omyl.