Přeskočit na hlavní obsah

Nový Zéland a Sauvignon Blanc

Asociace vinařů New Zealand Winegrowers pořádala 24. dubna již pošesté mezinárodní Den Sauvignon Blanc, letos organizovaný jako globální degustace vína v sociálních sítích. Začal na Novém Zélandu a pokračoval přes Melbourne, Hong Kong, Londýn, Toronto, New York až do San Franciska, aby jejich prostřednictvím oslovil maximum příznivců této signifikantní novozélandské odrůdy.

První Sauvignon Blanc vysadili v Malborough v roce 1973 a  rokem 1979 začaly  jeho první komerční prodeje. Na začátku devadesátých let se stal vlajkovou lodí novozélandské produkce a poptávka po něm rapidně rostla. V roce 2002 byl vysázen na 3685 hektarech, v 2007 na 10491 hektarech a v roce 2013 již na 20083 hektarech a celková produkce hroznů dosáhla 310 tisíc tun.

Prvenství, jak lze ověřit v nabídce všech prodejců, zaujímá Malborough, kde Sauvignon Blanc pěstují na 17829 hektarech vinic. Ještě v Hawkey’s Bay jej naleznete na 1004 hekterech, podíl dalších oblastí je ale menší, dělí se o zbývajícíh deset procent.

Sauvignon Blanc se na celkové novozélandské produkci podílí 72% a na exportu plnými 86%, kdy svého vrcholu dosáhl v roce 2012 se 150 miliony litrů. Najít v nabídkách exportních zemí cokoli jiného než Sauvignon Blanc je tak poměrně vzácnost.

Populární příspěvky z tohoto blogu

Divoké víno, prapředek révy vinné

Vzácná popínavá rostlina I když se postupem času její výskyt snižoval, roste réva divokého vína například u Rýnu, Mohanu i Mosely. V minulosti byla také rozšířena v zátopových oblastech Německa na horním Rýnu jakož i u Darmstadtu dolů k Basileje, ale také v mokřinách Dunaje. Nicméně řeč není o révě jako dnes pěstované rostlině (latinský název Vitis vinifera subsp. vinifera), ale o divoké révě vinné (Vitis vinifera subsp. sylvestris ), o rostlině, ze které dnešní pěstované odrůdy původně vzešly.  Neměla by být zaměňována s tzv divokým vínem, které popíná zdi mnohých domů. To je obvykle buď samo se pnoucí pětilisté tzv. psí víno ( Parthenocissus quinquefolia ) nebo trojlisté ( Parthenocissus tricuspidata ). Obě rostliny jsou z čeledi rodiny révy vinné, původně pocházejí z východní části Severní Ameriky a jsou často používány pro ozelenění obvodových stěn, protože jejich listy neopadávají, naopak na podzim se obarví nádhernou červenou.

Největší sud na světě je z Francie

Největší vinný sud je z Languedocu Největší sud na světě s kapacitou 300 tisíc litrů vína je dvanáct metrů dlouhý, má průměr šest metrů, váží 40 tun a patří Château Puech-Haut . K jeho výrobě spotřeboval bednář Nousseet 37 tun dubového dřeva. Ačkoli může sud pojmout stovky tisíc litrů vína, nesmí být použit pro tento účel. Gérard Bru, vlastník vinařství, řekl, že obří sud pravděpodobně použije pro nejrůznější aktivity a možná dokonce uvnitř udělá vinotéku. Château Puech-Haut je známé i svým spojením s uměním. Gérard Bru zve různé populární umělce k dekoraci běžných sudů. Mnohé z nich jsou nyní vystaveny v galeriích a soukromých sbírkách po celém světě. Tradice Mercieru Sud z Languedocu není první francouzský obří sud. Například na konci XIX století Eugene Mercier ze stejnojmenného šampaňského domu ukazoval obří sud na různých pařížských výstavách. Jeho první sud byl relativně malý, uchoval asi 75.000 lahví (50 tisíc litrů), ale jeho další a nejznámější sud vyroben

Egyptské vinařství na břehu Rudého moře

Miliardářovo vinařství s libanonským vedením Přestože staří Egypťané vyráběli a rádi konzumovali dobré víno, dnešní Egypt je na vinařské mapě pro příznivce vína bílým místem.  To už ale tak úplně neplatí. V egyptském letovisku El Gouna vzdáleném 22 kilometrů severně od Hurgády je vinařství Kouroum of the Nile, které řídí Libanonka Rania Kallas a o výrobu vína pečuje její manžel Labib Kallas. Cíl je jasný - vyrobit na pobřeží Rudého moře dobré egyptské víno. Kouroum of the Nile Nebe nad El Gouna je dokonce i v zimě bezchybně modré, bez srážek, teploměr i nyní ukazuje příjemných 20 stupňů Celsia. To je sice ideálem pro všechny milovníky slunce, kteří chtějí uniknout evropské zimě a několik dní relaxovat na pobřeží Rudého moře, pro vinice ani víno to ovšem úplně ideální není.  Alkohol je tabu Egypt je nejlidnatější zemí v arabském světě, většina z jeho 85 milionů obyvatel jsou muslimové a islám konzumaci alkoholu zapovídá . "Alkohol je zde stále tabu," říká Rania