13. února 2016

Největší sud na světě je z Francie

Největší vinný sud je z Languedocu

Největší sud na světě s kapacitou 300 tisíc litrů vína je dvanáct metrů dlouhý, má průměr šest metrů, váží 40 tun a patří Château Puech-Haut.
K jeho výrobě spotřeboval bednář Nousseet 37 tun dubového dřeva.
Ačkoli může sud pojmout stovky tisíc litrů vína, nesmí být použit pro tento účel. Gérard Bru, vlastník vinařství, řekl, že obří sud pravděpodobně použije pro nejrůznější aktivity a možná dokonce uvnitř udělá vinotéku.
Château Puech-Haut je známé i svým spojením s uměním. Gérard Bru zve různé populární umělce k dekoraci běžných sudů. Mnohé z nich jsou nyní vystaveny v galeriích a soukromých sbírkách po celém světě.

Tradice Mercieru

Sud z Languedocu není první francouzský obří sud. Například na konci XIX století Eugene Mercier ze stejnojmenného šampaňského domu ukazoval obří sud na různých pařížských výstavách. Jeho první sud byl relativně malý, uchoval asi 75.000 lahví (50 tisíc litrů), ale jeho další a nejznámější sud vyrobený v roce 1885 měl objem 200 tisíc litrů vína.

Mikulovský sud

Návštěvníci mikulovského zámku znají zdejší obří sud. Jeho objem je přes 100 tisíc litrů, váží 26 tun, měří na délku 621 cm, průměr hlavy je 447 cm a průměr přes střed neboli břicho 524 cm. Bednář Specht se třemi tovaryši stavěl gigantický sud přímo v zámeckém sklepě, údaje o délce stavby kolísají mezi 228 a 273 dny