5. září 2015

Pod vlivem alkoholu ve Francii řidič autobusu od 1. září nenastartuje

Bez dechové zkoušky nejde nastartovat

Od 2. září platí ve Francii nový zákon, podle kterého musí být všechny dálové autobusy vybaveny alkoholovým zámkem.
Řidič musí před jízdou sám provést dechovou zkoušku a pokud přístroj zjistí alkohol, automatické blokování zapalování mu zabrání nastartovat motor.
Pokud je obsah alkoholu v krvi řidiče vyšší než 0,2 g/ l krve, přístroj automaticky zamkne systém zapalování.
Je pozoruhodné, že přípustný obsah alkoholu v krvi je v zemi povolen do 0,5 g/l, ale vzhledem k možnému ohrožení cestujících je norma přísnější.

Výjimky z nařízení

Toto nařízení se nevztahuje na městskou hromadnou dopravu, vozy pro nákladní dopravu a vozidla přijízdějí do země ze zahraničí (tranzit, cestovní ruch...).
Cena jednoho testovacího a blokovacího zařízení se pohybuje okolo 1100 EUR.
Podobný zákon vztahující se na autobusy a řidiče, které vozí děti, již ve Francii platí od roku 2010, nyní je ale rozšířen na všechny dálkové linky.

Narozeniny slaví Jaroslav Červinka

Narozeniny dnes slaví Jaroslav Červinka z Horních Věstonic.

4. září 2015

Vinařství v Bordeaux zahájila sklizeň bílých hroznů

Sklizeň začala

Vinařství v Bordeaux začala sklízet bílé hrozny, ale klizeň červených začne až později v měsíci.
Château Brown v Pessac-Léognan začala sklízet svůj Sauvignon Blanc plodina, když v Carbonnieux a Haut-Brion začali již koncem minulého měsíce.
Vinařství má jen pět hektarů bílých hroznů Sauvignonu a Semillonu, které všechny seberou tento týden spolu s Merlotem, určeným pro rosé.

Modré hrozny později

Château Brown potvrdilo, že modré hrozny nebude sbírat před 20. září, i když je to stále dříve, než v loňském roce, kdy sklizeň začala až v prvním říjnovém týdnu.
O surovině uvádí, že je celkově dobrá a perfektní a po srpnových 100 mm srážek současné krásné počasí obnovilo koncentraci.

Narozeniny slaví Petr Rychtařík

Narozeniny dnes slaví Petr Rychtařík z Kvíce.

3. září 2015

Výsledky Japan Wine Challenge 2015

Japan Wine Challenge zveřejnil výsledky

18. ročník nejstarší asijske vinařské soutěže Japan Wine Challenge proběhl v Tokiu 28. až 30. července a nyní byly zveřejněny jeho výsledky.
Vstupní poplatek za jeden vzorek byl 200 EUR a na jejich hodnocení se podílelo jedenáct hodnotitelů pod vedením Lynne Sherriff MW, předsedkyně Institute of Masters of Wine.
Celkem bylo uděleno 1.150 ocenění, z toho 12 Trofejí, 63 Zlatých, 230 Stříbrných, 530 Bronzových medailí a 315 diplomů.

Srovnání výsledků jednotlivých zemí

Přehled a porovnání ocenění vypadá následovně:


Trofej Zlatá Stříbrná Bronzová Diplom Celkem
Argentina 4 7 33 22 66
Austrálie 8 36 44 25 113
Čína 1 3 4
Francie 1 9 47 113 45 215
Gruzie 1 1 1 3
Chile 1 10 32 86 49 178
Chorvatsko 2 2
Itálie 1 11 31 87 31 161
Japonsko 2 5 12 41 58 118
Jižní Afrika 6 14 5 25
Kanada 1 3 2 4 10
Libanon 3 3
Mexiko 1 1 5 7 14
Německo 1 1 1 3
Nový Zéland 2 4 16 23 1 46
Indonésie 3 3
Porugalsko 1 1 7 10 18 37
Rakousko 1 1
Řecko 1 1 2 1 5
Slovinsko 3 3
Spojené státy 2 10 12 6 30
Španělsko 1 2 20 44 32 99
Thajsko 2 5 3 10
Uruguay 1 1
Celkem 12 63 230 530 315 1150

Stopa producentů ze Střední a Východní Evropy je zanedbatelná a i protřednictvím získaných ocenění přenechávají obchodní prostor svým zavedenějším konkurentům.

Alsasští vinaři zahájili sběr

Sklizeň zahájena, Crémanty nejdříve

Alsaští vinaři zahájili ve středu sklizeň hroznů, nejprve pro Crémanty, šumivá vína, a od 7. září i pro tichá vína.
Jérôme Bauer, předseda Association des viticulteurs d'Alsace sdružující asi 4000 alsaských vinařů, potvrzuje: "V Alsasku obvykle probíhá sklizeň šest až osm týdnů, ale letos jsme museli rychle reagovat, pokud hrozny neměly mít příliš mnoho zbytkového cukru, protože zrání doslova explodovalo."
"Kvalita je vynikající, není hniloba, obsah kyselin je dobrý," dodal. "Letos bude velmi dobrý rok."

Výnosy nejsou ovlivněny suchem

Pěstitelé odhadovali v důsledku sucha v jižních oblastech o 20% nižší výnosy, než na severu. Bauer však tyto dohady vyvrátil: "Jsme rádi, že navzdory suchu k poklesu výnosů nedošlo."
V letošním roce má francouzská národní produkce vína dosáhnout 46,5 milionu hektolitrů, o 1% méně proti loňskému roku, očekává statistická služba Ministerstva zemědělství.

Narozeniny slaví Pavel Sýkora

Narozeniny dnes slaví Pavel Sýkora z Čejkovic.

2. září 2015

Francouzský Lidl překvapuje Francouze

Nabídka francouzských vín ve francouzském Lidlu

Od dnešního dne nabízí francouzský Lidl svou exkluzivní nabídku vín v rámci pravidelného vinařského festivalu. Ta je velmi zajímavá pro francouzské příznivce vína a zde v katalogu můžete sami porovnat pestrost nabídky a zajímavé ceny.
Řetězec Lidl sice pochází z Německa, ale jeho francouzská pobočka hraje ve vinařství klíčovou roli, neboť obsluhuje střední Evropu pouze s výjimkou Německa.
V loňském roce nakoupila pobočka Lidl France téměř 8% z celkové produkce Bordeaux a jejím cílem je v letošním roce tento podíl dále zvýšit.
I letos se v rámci tohoto festivalu objevují nabídky prestižních vinařství z Bordeaux jako Château Pavie 2011, Château Pape Clément 2012, Château Gruaud Larose 2011, která jsou pro tuto akci nabízena exkluzivně.

Inspirace k nákupu

Francouzský odborný tisk nabízí z katalogu tři doporučení:
  • Château La Reyne 2013 Cahors za 5,99 € 
  • Côtes de Gascogne 2014 "Le Héron" bílé IGP se zbytkovým cukrem za 3,99 €
  • Château Hermitage Mazeyres 2013 Pomerol za 19,99 €
Festival a nabídka jsou velice krátké, trvají pouze do 5. září.

Sklizeň Domaines Barons de Rothschild 2015 v jižní Americe

Smíšené výsledky vinobraní 2015

Jihoamerická vinařství z Domaines Barons de Rothschild uzavřela rozporuplně výsledky sklizně 2015. Na jedné straně je to úspěšný ročník na západním pobřeží kontinentu v Chile ve Viña Los Vascos, na druhé pak málo úspěšný na opačné straně And v argentinské Bodegas Caro.

Chile

Po lehkých jarních deštích na pacifické straně následovalo horké a suché léta s vrcholy až kolem 39 stupňů. Sucho spolu s teplem přivedlo na svět velmi aromatická a expresivní vína. Sklizeň začala o dva týdny dříve, než bylo plánovano, ale výnosy byly vysoké.

Argentina

Na východní atlantické straně And se nabídl úplně jiný obrázek. Mnoho deště a neočekávané mrazy nakonec znamenaly, že hrozny musely být sklízeny mnohem dříve, než bylo plánováno.Přesto dosáhly i Malbec i Cabernet Sauvignon dobré rovnováhy mezi cukry a kyselinami. Výnos byl o pět procent nižší, než v předchozím roce.

Evropa

Baron Eric de Rothschild je kromě Château Lafite Rothschild, jehož nový sklep navrhl katalánský architekt Ricardo Bofill, a obou jihoamerických vinařství vlastníkem Château Duhart-MilonChâteau L’ÉvangileChâteau Rieussec a Domaine d’Aussières.


1. září 2015

Likér z Champagne zaregistrován

Nové apelační označení

Ratafia de Champagne nebo také Ratafia champenois je nové chráněné zeměpisné označení, které od francouzských orgánů získal likér produkovaný v oblasti Champagne
Dnes je v oblasti kolem sto dvaceti producentů Ratafie, uvádí sdružení pěstitelů, vinařů a palíren Boissons Spiritueuses Champenoises. Claude Guiraud, prezident tohoto sdružení, předpovídá: "Potenciál růstu je obrovský, očekáváme, že produkce dosáhne 15 milionů lahví ročně. Přináší nám to další způsob, jak mluvit o terroir Champagne, které je jediným místem v Evropě k produkci Ratafia".

Produkce Ratafia de Champagne

K produkci likéru s obsahem alkoholu 18% obj. se používají stejné hrozny, jako k produkci šumivého Champagne, tedy Chardonnay, Pinot Noir a Pinot Meunier. Zatímco mošt z jejich prvního presování se využije pro výrobu základního vína pro šumivá vína, pro produkci Ratafie se použije až mošt z následného presování.
První láhve se označením Ratafia de Champagne se na trh dostanou v průběhu roku 2016, ale nebudou, stejně jako většina Champgne, ročníkové.

Narozeniny slaví Josef Čačík

Narozeniny dnes slaví Josef Čačík z Kobylí.

31. srpna 2015

Australská TWE po loňské ztrátě v zisku. I díky Penfolds a prodeji Asti Winery

TWE v zisku 51 milionů EUR

V předchozím fiskálním roce od července 2013 do června 2014 skončila australská skupina Treasury Wine Estates se ztrátou 100,9 milionu AUD kvůli odpisům a zpomalení na několika klíčových trzích.
V letošním roce k 30. červnu oznámila zisk 77,6 AUD (51 milionů EUR).
Samostatná vinařská TWE vznikla v roce 2011 v důsledku oddělení vinařské divize z Foster's Group, silné mezinárodní pivovarnické skupiny. TWE je aktivní na třech kontinentech, zaměstnává 3500 lidí a vlastní více než 80 značek, mezi něž patří australské Penfolds a Wolf Blass, kalifornské Beringer Vinayards a Chateau St-Jean, novozélendská Matua Valley Wines, argentinská Colores del Sol a mnoho dalších. Pro očištění svých aktivit a návrat k růstu však v červenci prodala kalifornské Asti Winery a značku Souverain gigantu Gallo.

Vliv asijských trhů

Za růstem stál asijský trh, který vrostl o 54,5% prezentovaných 73,1 milionů AUD. Austrálie a Nový Zéland se vyvíjejí dobře, americké příjmy zůstávají stabilní. Na výsledcích se také podepsalo oslabení australského dolaru a snížení nákladů o 40 milionů AUD, uvedl výkonný ředitel Michael Clarke. Pro příští rok je cílem dále snižovat náklady a zaměřit se na Luxury & Masstige.
Michael Clarke, který převzal vedení společnosti v únoru, řekl že z 80 značek TWE má 15 potenciál stát se značkami globálními. K tomu jim pomůže jak zájem veřejnosti, tak i přízeň sommelierů.

Popelouchum. Dolary na cestě do ráje v kalifornském San Juan Bautista

Vize Randalla Grahma

Dvaašedesátiletý Randall Grahm po třiceti letech práce v Bonny Doon Vineyard založil v kalifornském San Juan Bautista vinařství Popelouchum, což znamená v jazyce původních obyvatel Ráj.
Na začátku tohoto plánu popsal svou vizi: "Vinný svět, zejména tady v našem koutě, je zaplněn příliš mnoha víny, z nichž většina chutná více méně stejně, ale vždy je prostor udělat něco, co je překvapivě originální a oduševnělé."

Ale bez peněz se nepohne

Pro splnění svého snu potřeboval nějaké ty peníze a jak jsme před pěti týdny psali zde, požádal veřejnost na Indiegogo o úpis 350 000 USD.
Už během prvních dvou dnů svou vizí přesvědčil 285 lidí, kteří mu poslali 33 160 USD. Ale jak jeho příznivci během následujících pěti týdnů pokračovali?
"Financování kampaně bylo dne 28. srpna 2015 naplněno na 108%." Celkem je na kontě 165.022 USD.
Na své stránce to v sobotu Randall Grahm uzavřel lapidárně:

30. srpna 2015

Další letošní nákup Gallo v Kalifornii: 228 ha v Santa Lucia Highlands AVA


Vinařství Talbott Vineyards prodáno Gallo

Vinařství Talbott Vineyards s více než třiceti lety tradice kupuje vinařský gigant z Modesta Ernest & Julio Gallo Winery.
Talbott Vinayards založil v roce 1982 Rob Talbott a vinařství se specializuje na klasické burgundské odrůdy Chardonnay a Pinot Noir.
Podle dohody získává Gallo značku Talbott, 228 hektarů vinohradů v Sleepy Hollow a nadále bude provozovat degustační prostory v Camel Valley.
Podle dostupných informací se zdá, že menší 5,7 ha vinohrad Diamond T Vineyard osázený klonem Chardonnay Corton-Charlemagne, ze kterého pocházejí Diamond T Chardonnay a limitované Cuvée Audrey Talbottovi zůstane.

Letošní série nákupů pokračuje

Je to další letošní nákup Gallo po koupi Asti Winery a značky Souverain, květnovém nákupu Cypress Ranch s vinohrady Palisades Vineyard a březnové akvizici J Vineyards and Winery
Tento krok naznačuje, že společnost rozšířuje záběr i na prémiová vína, jako to dělají skupiny Constellation Brands nebo Treasury Wine Estates.
Cena za transakci nebyla zatím zveřejněna.

Narozeniny slaví Pavel Pastorek, Ludmila Fůkalová a Jan Koubek

Narozeniny dnes slaví Pavel Pastorek z Čejkovic, Ludmila Fůkalová z Velkých Pavlovic a Jan Koubek z Ivaně.