Přeskočit na hlavní obsah

Příspěvky

Zobrazují se příspěvky z dubna 24, 2016

Oenoforum: česká mezinárodní soutěž letos v Lednici udělila 137 medailí

Výsledky soutěže Oenoforum 2016 V jubilejním desátém ročníku české mezinárodní soutěže Oenoforum 2016, která přijímá přihlášky vín z celého světa a koná se pod záštitou OIV, se letos poměřilo 456 vín přihlášených z devíti zemí. Přihláška jednoho vína stála 1600 CZK a dvoudenního hodnocení se v Lednici ve dnech 21. až 22.  dubna zúčastnilo celkem třicet sedm hodnotitelů z deseti zemí. Do konečného žebříčku se dostala vinařství z devíti přihlášených zemí oproti loňským osmi , ale letošní součty obsahují jeden nepříjemný diplomatický omyl.

Nová apelace ve Spojených státech

Malá apelace Lewis-Clark Valley AVA Americké úřady vyhlásily minulý týden novou apelaci Lewis-Clark Valley v systému American viticultural area (AVA). Ta se rozkládá na území okresů Nez Perce, Lewis, Clearwater a Latah Counties v Idahu, a okresů Asotin, Garfield a Whitman ve Washingtonu. Řízení o vyhlášení této nové apelace trvalo skoro sedm let, protože úřady požadovaly vyřešit překryv s starší Columbia Valley AVA. Colter’s Creek z nové Lewis-Clark Valley AVA. Foto Mike Beiser Photography Lewis-Clark Valley AVA zahrnuje přibližně 307 tisíc akrů již bez zhruba 57.020 akrů postoupených do Columbia Valley AVA. Na těchto 307 tisíc akrech pozemků je pouhých 80 akrů vinic. Tyto plochy jsou malé a rozdělené mezi šestnáct vinic se širokým sortimentem třiadvaceti převážně modrých odrůd jako jsou Merlot a Cabernet Sauvignon. Mezi bílými odrůdami převažuje Ryzlink rýnský.

Chateau Ste. Michelle na luxusních nákupech v Kalifornii

Akvizice v Kalifornii Chateau Ste. Michelle , jeden z největších producentů prémiových vín, získal vinařství Patz & Hall v Sonoma Valley v Kalifornii. Vinařství, které v roce 1988 založili Donald Patz a James Hall, se specializuje na výrobu vysoce kvalitních Chardonnay a Pinot Noir. Zakladatelé ve vinařství zůstávají. Patz & Hall pěstuje hrozny v Russian River Valley, Carneros a Sonoma Coast. Mezi nimi je několik prestižních lokalit jako jsou Hyde Vineyard nebo Alder Springs Vineyard. Ceny jejich Chardonnay a Pinot Noir začínají na 30 EUR, takže tato produkce může být přiřazena k luxusnímu segmentu Chateau Ste. Michelle. Roční produkce Patz & Hall se podle amerických médií pohybuje kolem 420 tisíc lahví ročně.

Hledají se nové odrůdy pro Champagne

Zatímco severoameričtí šlechtitelé pracují na odrůdách, které odolají chladu , pěstitelé z Champagne řeší opačný problém - vyšlechtit odrůdy, které odolají zvyšování teplot v důsledku klimatických změn. Podle nejhoršího scénáře by průměrná teplota v oblasti mohla do roku 2100 vzrůst až o 4,5 °C.  Vinice v Remeši První nové odrůdy byly vysazeny v roce 2011. Druhá série je vysázena v experimentální vinici poblíž Chouilly v Côte des Blancs. Co se bude pečlivě sledovat je chuť "nového" šampaňského. Nyní všichni věří, že mezi dnešním a budoucím Chamapgne nebude žádný rozdíl. V současnosti je pro výrobu Champagne povolených šest odrůd. Zprávy se sice liší, ale odhaduje se, že jejich počet by se s novými přírůstky mohl mohl zvýšit na deset nebo více.

Vinitaly úspěšné - obchodu prospělo oddělení profesionálů a neprofesionálních návštěvníků

Rekordní Vinitaly 2016 Letošní padesátý ročník Vinitaly navštívilo v průběhu čtyř dnů 130.000 vinařských odborníků ze 140 zemí, což znamená zvýšení návštěvnosti o 23% ve srovnání s rokem 2015. A to i přes změnu systému v prodeji vstupenek, který se zaměřil na omezování počtu neodborných návštěvníků. "Tento ročník poskytl zajímavé signály ze zahraničí i z tuzemského trhu," uvedl Giovanni Mantovani, generální ředitel Veronafiere, pořadatele Vinitaly. Veletrh roste jak díky poptávce na asijských trzích, tak díky popularitě italského vína na klíčových trzích. Mantovani ukázal, že návštěvnost z klíčových trhů se zvýšila výrazně. Ze Spojených států o 25%, z Číny o 130% a z Japonska o 21%. I z vyspělých trhů jako je Německo se zvýšila účast až o 11%.

Americká univerzita vyšlechtila novou odrůdu do horších podmínek

Itasca bude v lahvích za čtyři roky University of Minnesota se věnuje šlechtění jablečných odrůd, ale v posledních desetiletích se zaměřila i na révu vinnou. Nyní oznámila vyšlechtění nové bílé odrůdy Itasca, která se tak připojuje k šesti existujícím univerzitním odrůdám pěstovaným speciálně pro výrobu vína. Ale ještě uplynou čtyři roky, než se objeví suchá bílá vína z odrůdy Itasca na pultech obchodů, řekl profesor Matt Clark. "A budou to lahodná suchá vína," řekl. Zatímco jablka šlechtí univerzita už více než sto let, uvedl Clark, na révu vinnou se zaměřila až v osmdesátých letech minulého století. Cílem je šlechtit hrozny vhodné k pěstování v Minnesotě, kde musí být schopné odolat drsnějšímu počasí. Vzhledem k odolnosti Itasky, která dobře snáší i nižší teploty, můžou tyto hrozny zaplnit mezeru na severních pěstitelských trzích, kde by tradiční odrůdy nepřežily. John Thull sklízí 1. října 2015 hrozny  na univerzitní výzkumné vinici v Excelsioru,  kde byla spo

Finská vláda plánuje zavést nové omezení na dovoz alkoholu

Stát se zase pokusí Finům znepřístupnit alkohol Finské ministerstvo sociálních věcí a zdravotnictví plánuje zavést nové pravidlo, podle kterého bude dovoz alkoholických nápojů ze zemí mimo Evropský hospodářský prostor povolen pouze po 24 hodinovém pobytu mimo Finsko namísto současných 20 hodin. Opatření má omezit alkoholovou turistiku Finů , která je důsledkem vysokého zdanění a dalších státních restrikcí. Evropský hospodářský prostor zahrnuje země EU a Norsko, Island a Lichtenštejnsko. Je proto zřejmé, že toto nařízení omezí zájezdy Finů zejména do Ruska a zvýší zájem o již dnes dostupné cíle jako je Estonsko a bude tak ve své podstatě působit proti Rusku jako další hospodářská sankce. A tabák také Přísnější pravidla budou platit i pro dovoz tabákových výrobků. Od května bude povolen dovoz tabákových výrobků, například cigaret, ze zemí mimo Evropský hospodářský prostor pouze po 24 hodinovém pobytu v zahraničí.

Číňané koupili další luxusní vinařství v Austrálii

Čínský investor Interactive Entertainment China Cultural Technology Investments dále rozšířil svůj záběr v australském cestovním ruchu, když za téměř 29 milionů AUD koupil luxusní letovisko Balgownie Estate s vinařstvím a wellness v Yarra Valley. Tato transakce představuje už třetí investici skupiny v sektoru, když na konci roku 2015 koupila za víc než 17 milionů AUD dvě usedlosti Lancefieldovou Estate a Hepburn Springs v blízkosti Daylesfordu, které zahrnují ubytování, konferenčních centrum a další pozemky určené k rozvoji.

Čínské víno, čínský import a čínská konzumace

Doby, kdy se v Číně pilo i ušlechtilé kvalitní červené víno s colou nebo chlazené kostkami ledu, jsou pomalu pryč a tato kontroverzní forma jeho spotřeby významně klesá. Zejména vznikající střední třídu víno zajímá a chce se o něm mnohé dozvědět. I proto se Čína stala pátým největším importním trhem s vínem. Ale s ohledem na spotřebu jedné až dvou lahví na hlavu není ještě její spotřební potenciál zdaleka vyčerpán. Drahá vína z Rongzi Láhev Chateau Rongzi "Ano, Číňané se učí rychle," potvrzuje Zhang Wenjuan, zakladatel vinařství Chateau Rongzi , které se nachází v provincii Shanxi jihozápadně od Pekingu. Ve vinařském regionu Xiangning se ve výšce 800 až 1200 metrů na 200 m mocných sprašovitých půdách pěstují odrůdy Cabernet Sauvignon, Merlot a Marselan. Na Berliner Wine Trophy v červenci 2015 získala tři červená vína z tohoto vinařství zlaté medaile a rosé stříbrnou. Celkem bylo oceněných 30 čínských vín, přestože rok předtím se soutěže nezúčastnil žádný čínský vinař