30. května 2015

Medaile právě skončené Old Mutual Trophy Wine Show

Čtrnáctý ročník prémiové jihoafrické soutěže Old Mutual Trophy Wine Show zná oceněné. Výsledky byly vyhlášeny 27. května v Mount Nelson Hotel a rozhodli o nich porotci ze čtyř zemí, kteří se nebáli hodnotit i méně než sedmdesáti body. Podmínkou zlaté medaile byl zisk více než 90 bodů, stříbrné více než 80 bodů a stříbrné právě zmíněných 70 bodů.

Old Mutual Trophy pro celkově nejvíce úspěšné vinařství
Rustenberg Wines z Stellenbosch

Trophy pro Best Shiraz, Old Mutual Trophy pro Best Red Wine Overall
 Fleur du Cap Shiraz 2013

Grande Roche Trophy pro Best White Blend, Old Mutual Trophy pro the Best White Wine Overall
 Morgenster White 2013 (Sauvignon Blanc / Semillon)

Old Mutual International Judges’ Trophy
 Rustenberg Peter Barlow 2009 (Cabernet Sauvignon)

Old Mutual Trophy pro Discovery of the Show / Best Value Gold Medallist
 Secret Cellar Merlot Malbec Cabernet Sauvignon No. 702 2013 (Ultra Liquors)

Trophy pro Best Museum Class Noble Late Harvest Dessert Wine
 KWV Likeurwyn 1937

Trophy pro Best Museum Class White Blend
 Vergelegen G.V.B 2011 (Sauvignon Blanc / Semillon)

Trophy pro Best Noble Late Harvest Dessert Wine
 Paul Cluver Riesling Noble Late Harvest 2013

Trophy pro Best Museum Class Chardonnay
 Jordan Nine Yards Chardonnay 2009

Trophy pro Best Shiraz-Based Red Blend
 Olifantsberg Silhouette 2013

Trophy pro Museum Class Unwooded Sauvignon Blanc
 Highlands Road Sauvignon Blanc 2007

Trophy pro Best Niche Red Variety
 Leeuwenkuil Cinsault 2014

Další zlaté medaile získali
 Eikendal Cabernet Sauvignon 2012
 Flagstone Dark Horse Shiraz 2011
 Iona Chardonnay 2014
 La Motte Pierneef Collection Syrah Viognier 2013
 Nederburg Private Bin Eminence 2012 (Natural Sweet Dessert Wine)
 Perdeberg The Dry Land Collection Barrel Fermented Chenin Blanc 2013
 Rare Earth Vineyards SAV 2013 (Unwooded Sauvignon Blanc)
 Saxenburg Private Collection Shiraz 2012
 Stellenrust Barrel Fermented Chardonnay 2013
 Wildekrans Chenin Blanc Barrel Select Reserve 2013


Narozeniny slaví Eva Buchtová a Miloš Pálek

Narozeniny dnes slaví Eva Buchtová z Velkých Pavlovic a Miloš Pálek z Úval.

29. května 2015

Letošní Citadelles du Vin

23. až 25 května probíhala v Bourg-sur-Gironde v Bordeaux pod záštitou OIV mezinárodní soutěž Citadelles du Vin, které se účastnilo více než 1200 vín z téměř 30 zemí.
S výsledky soutěže organizátoři představí veřejnosti 13. června a seznámení s nimi proběhne 14. až 18. června na Vinexpo Bordeaux.
V průběhu soutěže Citadelles du Vin má vždy jedna země příležitost představit své vinařství a svou produkci a letos bylo tímto čestným hostem Maďarsko.
Peter Gál, státní podtajemník maďarského ministerstva zemědělství a delegát své země v OIV, představil různé aspekty maďarského vinařského průmyslu a jeho profesní strukturu. Spolu s tím sommelier Fruzsina Nagy, člen Union of Hungarian Sommeliers, popsal různorodost maďarských vinařských oblastí, konkrétních odrůd a druhů vín, které současně během řízené degustace představil.
Vloni měla stejnou příležitost Brazílie a ještě před tím Kanada.

Nové návštěvnické centrum Quinta do Bomfim

Turistický průmysl spojený s portským vzkvétá. Proto i Symington Family Estates otevírá v Douru v Quinta do Bomfim v Pinhão nové návštěvnické centrum.
Přestože Pinhão je od Porta vzdálené zhruba 100 km, něco přes dvě hodiny vlakem, většina návštěvníků dává přednost pobytu v historickém městě Porto, kde se o portském dozvídají v návštěvnických centrech v okolí Vila Nova de Gaia.

"Gaiu navštíví kolem 800.000 turistů každý rok: Cestovní ruch v Porto je na vzestupu, město se stává mini Barcelonou, ale výzvou je přivést lidi do Doura," říká Paul Symington. Nové návštěvnické centrum Bomfim by mělo turistům poskytovat další důvod, aby odejeli z Porta a objevovali krásy vinic Doura, které byly v roce 2001 zapsány na Seznam světového dědictví UNESCO a jsou největší oblastí horských vinic na světě. Další stimul nárůstu návštěvníků by mohl přijít po otevření 7 km silničního tunelu, který bude dokončen během příštích dvou let. To zkrátí čas cesty z Porta do Pinhão nejméně o 30 minut až 1 hodinu. "Až bude tunel kompletní, budete moci navštívit Douro během jednoho dne," zdůraznil Symington.

Návštěvníci nového Bomfim centra budou přivítáni v historickém břidlicovém skladu, který obsahuje vzácnou sbírku fotografií Doura z 19. a počátku 20 století a historické dokumenty se záznamy staletého hospodaření v těchto horských vinicích. Během prohlídky navštívíte i starý zámeček Bomfim postavený George Warrem v roce 1896, jen 16 roků před tím, než se jeho partnerem v Dow's stal v roce 1912 Andrew Symington.
Ochutnat portské můžete v místnosti s panoramatickým výhledem do údolí nebo na stinné terase s výhledem na řeku. Aktivnější návštěvníci mohou navštívit vinice Bomfim s odrůdami Touriga Franca, Touriga Nacional, Tinta Barroca, Tinta Roriz a dalšími. Dvě třetiny vinic jsou stáří 20 let a zbývající část mezi 30 až 40 let. Během sklizně mohou návštěvníci vše přehledně sledovat ze speciálně postavené vyhlídkové plošiny.
Symington Family Estates je největším producentem portského v okolí přístavu Douru vlastnící mimo jiné značky Dow's, Graham's, Cockburn's a Warre's. Cestovní ruch v současnosti tvoří 4% příjmů skupiny. I proto v březnu 2013 otevřela společnost svou první restauraci s názvem Vinum v nově zrekonstruované chatě v návštěvnickém centru Graham v Portu. Paul Symington přiznal, že byl ohromen jejím úspěchem; restaurace uzavřela loňský rok s obratem přes 1 milion €.

Narozeniny slaví Milan Sůkal a Josef Hrbáček

Narozeniny dnes slaví Milan Sůkal z Nového Poddvorova a Josef Hrbáček z Milovic.

28. května 2015

Kalifornie na vlně amerického rekordu

Kalifornští vinaři nemohli nebýt součástí rekordní americké spotřeby vína v loňském roce. Prodeje kalifornských vín na domácím trhu dosáhly 20,25 milionu hektolitrů, o 4,4% více ve srovnání s předchozím rokem, s odhadovanou maloobchodní hodnotou 24,6 miliardy US$, o 6,7% více než v roce 2013. Na celkových domácích prodejích včetně vín importovaných se kalifornská produkce podílela 60%. Prodeje kalifornských vín na všech trzích, domácích i mezinárodních, vzrostly měřeno objemem o 3,7% na 24,2 milionu hektolitrů v roce 2014.
Podle Nielsen byly ve Státech nejoblíbenější typy vína podle objemu Chardonnay (19%), Cabernet Sauvignon (13%), červená cuvée a sladká červená (10%), Rulandské šedé (9%) Merlot (8%), následovaná Muškátem (6%), Rulandským modrým (5%), růžovým Zinfandelem (5%) a Sauvignon Blanc (4%). Největší zisky přinesla červená cuvée spolu s Muškátem, Sauvignonem, Rulandským modrým a Cabernet Sauvignonem.
Americký vývoz, z 90% tvořený kalifornskými víny, dosáhl v roce 2014 v tržbách samotných vinařství 1,5 miliardy US$. Nejlepší destinací pro americký export byla Evropská unie, což představuje tržby 518 milionů US$, následovaná Kanadou s 487 miliony US$, Japonskem s 101 milionem US$, Čínou s 71 milionem US$, Hong Kongem s 69 miliony US$, Mexikem s 24 miliony US$ a Jižní Koreou s 22 miliony US$.

Černomořští vinaři proti centrální regulaci

Terroir Vinařství Gai-Kodzor
Nově založená samoregulující organizace "Pěstitelé a vinaři jižního Ruska" doufá, že se jí podle nových zákonů podaří získat současné regulační pravomoci Federální služby pro regulaci trhu s alkoholem. Tato nová organizace vyrůstá ze základů Svazu pěstitelů a vinařů Ruska a jeho 20ti leté tradice. Podle předsedy představenstva "Millerovo vinařství" z Rostovského regionu Leonida Popoviče bude členy organizace až 25 velkých výrobců vína z území Krasnodarského a Rostovského regionu a snad i ze Stavropolského kraje.
I v černomořském městě ruských námořníků na základě místního Svazu pěstitelů a vinařů se chystají vytvořit samoregulační organizaci "Sevastopol". Podobná hnutí pro samoregulaci v odvětví vína se začínají tvořit i v ostatních vinařských oblastech jižního Ruska.
I černomořští garážisté s roční produkcí 10-50 tisíc lahví usilují o vytvoření takové organizace. Mimo jiné doufají, že by malým vinařstvím mohla být snížena nebo prominuta spotřební daň. Pokud někdo produkuje například 20 tisíc lahví ročně, platí stejnou spotřební daň ve výši 14,5 tisíce EUR jako velké vinařsko-vodečné podniky. Navrhují zařadit malé podniky do zjednodušeného daňového systému s 6% daní z příjmů, který by jim umožnil část zisku reinvestovat.
Na břehu Černého moře poblíž lázeňského města Anapa vysadili před lety vinohrady i bývalí obchodní partneři ze střední Evropy.

27. května 2015

Japonské víno a víno v Japonsku

Spotřeba vína v Japonsku zaznamenává v posledních letech stabilní a trvalý růst. Vloni zkonzumovaných 3,5 milionu hektolitrů ještě nedosáhlo rekordní úrovně roku 1998 s vypitými 3,9 miliony hektolitrů vína. Po tomto z roku na rok dosaženém vrcholu následoval třetinový propad a kolem této úrovně pak spotřeba oscilovala až donedávna, kdy od roku 2007 započal zmíněný růst.
Přestože je Japonsko tradiční vinařskou zemí produkující především odrůdy jako Koshu nebo Muscat Bailey, jeho domácí produkce je ve značném nepoměru k uváděné spotřebě. Kolem přelomu tisíciletí sice japonští vinaři uvedli na trh kolem 1,1 milionu hektolitrů vína, v posledních letech se ale produkce pohybuje okolo 0,75 milionu hektolitrů a značná část z ní se navíc s úspěchem vyváží. Z tohoto důvodu se o export do Japonska snaží s různými úspěchy čím dál více zemí.
I obchodní zájmy musely být minulý týden v pozadí oficiálního setkání Yoichi Suzuki, velvyslance Japonska ve Francii, a Jean-Marie Auranda, generálního ředitele OIV, kde oba prezentovali odhodlání navázat užší vztahy mezi OIV a Japonskem na institucionální úrovni. OIV hostil první ochutnávku japonských vín "Koshu of Japan" v roce 2012 a Jean-Marie Aurand navrhoval podobnou příležitost brzy zopakovat.
Japonští producenti však na oficiality nečekali a již na začátku února prezentovali své Koshu na celodenní ochutnávce v londýnském hotelu Westbury.

Indické Château d'Ori

Východ slunce nad Château d'Ori
Trochu mimo hlavní silnici, na okraji Nashiku v Dindori, leží v krásné krajině Château d'Ori.
Poslední část cesty k vinařství vede kolem chrámu, staré svatyně, polí a vinic, za nimiž vyniká stavba vinařství svou neobvyklou kruhovou konstrukcí. Ředitel a předseda představenstva IT společnosti Ranjit Dhuru se v jeho návrhu inspiroval krásami vinic a vinařství v Bordeaux a Chateau d'Ori se snaží nastavit podobně. Dhuru se v Nashiku pohybuje od dětství a před koupí pozemků zkoumal terroir mnoha míst, nakonec ale dal přednost pozemkům na úpatí kopců Nhera-Ori v Dindori. Pozornost při navrhování vinařství byla věnována procesu výroby vína. Konstrukce je proto navržena tak, aby se minimalizovalo čerpání a místo toho se využívala gravitace. Samotné pěstitelství i vinařství kontroluje renomovaný a vysoce zkušený enolog Athanase Fakorellis z Bordeaux.
Z více než 520 hektarů vinohradů produkuje Château d'Ori Chardonnay, Sauvignon Blanc, Merlot, Syrah, Cabernet Merlot a Cabernet Syrah. Navštívit vinařství můžete mezi desátou a pátou po předchozí domluvě a prohlídka s následnou degustací čyř vín vyjde něco málo přes 2 €.

Narozeniny slaví Ivan Kalaš a Lukáš Nešpor

Narozeniny slaví Ivan Kalaš ze Znojma a Lukáš Nešpor z Hrušek.

26. května 2015

Madeira a nově Tinta Negra

Nově mohou producenti z Madeiry oficiálně na přední etiketě uvádět pátou odrůdu, Tinta Negra. Publicista Rui Falcão uvítal uznání této odrůdy Madeira Wine Institute, protože podle něj je "stejně dobrá jako kterákoli jiná na ostrově." Dříve se objevovaly na etiketě Sercial, Verdelho, Boal a Malvasia, z nichž každá musela být uvedena jako odrůda jediná a styl jako sladký. Naopak Tinta Negra může být produkována na jakékoliv úrovni spektra sladkosti. Falcão vysvětluje: "Je tak univerzální, že můžete udělat jakýkoli styl, který se vám líbí."
Tinta Negra je jedinou modrou z těchto pěti ušlechtilých odrůd, ale vinifikována je jako bílé víno.
Podle Falcãa je první Madeirou s novou odrůdou na přední etiketě Barbeito Tinta Negra Colheita 1996.
Vedle chvály nově uznané Tinta Negra Falcão doporučil i další dvě méně známé odrůdy Terrantez a Bastardo. Nicméně na ostrově je vysázeno pouze 2,5 hektaru Terrantez a ještě méně Bastardo, proto tyto hrozny pravděpodobně nebudou v blízké budoucnosti příliš rozšířené.
Pokud jde o další změny v madeirském označování, Falcão zmínil rozšíření označování stáří vín od 3 let, přes 5, 10, 15, 20, 30 let až po 40ti letou Madeiru.
K objasnění rozdílu klasifikace dodal, že uváděné stáří Tawny portského vychází z průměru jeho směsných složek, ale stáří Madeiry je potvrzováno certifikační zkušební komisi.
Nově je zavedené také uvádění informace o datu lahvování, což přináší větší transparentnost o tomto pravděpodobně na světě nejvíce trvanlivém vínu.
V komentáři k těmto změnám Falcão zdůraznil, že z velké části představují posun spíše v komunikaci než ve stylu samotné Madeiry. "Tinta Negra byla již používána, ale nebyla prostě uváděna na etiketě," poznamenal. Stejně tak k přidáním data plnění Falcão poznamenal: "I když to nebylo povinné, někteří vinaři už jej uváděli." Tyto změny označil jako snahu o zjednodušení informací o Madeiře v době, kdy se oživuje zájem o další fortifikovaná vína jako Sherry a Port.

Cava DO až po Prosecco a Champagne? Tak to nenecháme

Consejo Regulador del Cava schválil novou klasifikaci vinic pro nejlepší španělská šumivá vína. Nová klasifikace se bude jmenovat Cava de Paraje Calificado, kvalitní Cava z jednoho vinařství.
Prezident regulační rady Pedro Bonet potvrdil: "kategorie se již zrodila a my dokončujeme předpisy, které ji budou podporovat." Podle Boneta Rada do konce srpna před ukončením sklizně pravidla upravující nové označení dokončí.
Předpokládá se, že etikety ponesou označení "Cava de Paraje Calificado" nebo "Qualified Single Estate Cava" a producentům budou k dispozici koncem roku 2016.
Bonet, který je kromě prezidenta Consejo Regulador del Cava současně ředitelem komunikace Freixenet, odhaduje, že z 30 milionů lahví prémiových Cava vyrobených ročně použijí výrobci toto ultraprémiové označení pro 450.000 z nich.
"Ve dvou až čtyřech letech budeme mít k dispozici 1,5 milionu lahví "Cava de Paraje Calificado", tedy asi 1,2% z celkové produkce Cava.
"Dosáhne-li toto ultrapremiové Cava 2% z celkového vývozu 7,5 milionu lahví, budeme to považovat za absolutní úspěch," řekl Bonnet. Současně odhaduje, že přísné požadavky nové klasifikace bude splňovat asi 40.000 hektarů vinic.
Pravidla, jimiž se bude řídit jednotné označení kvality vinice, bude obsahovat specifikaci klimatu, půdy a výrobních postupů včetně délky zrání 36 měsíců.
"Mnoho značek se z jedné vinice vyrábí jako ultrapremiové Cava již po celá desetiletí. Jakmile tedy budou vína schválena, mohou být ihned uváděna na trh, "řekl Bonet.
Mezi takové výrobce patří Gramona, Juvé y Camps, Recaredo a z roku 1901 pocházející Casa Sala ze skupiny Freixenet.
Zda jde o paralelu k Champagne komentoval Bonet: "Není pochyb o tom, že se mohou vyrábět vína na této úrovni, ale jejich úkolem bude prokázat jejich konzistentnost tváří v tvář obtížným úrodám."
Zatím tedy nelze ani rozpoznat, zda tato Cava bude další DO, nebo třetí španělská DOCa, čemuž by název docela svědčil.

Rodina Raventos, usilující o vytvoření vlastní nové Conca del Riu Anoi DO, bude mít ve srovnání s tímto ambiciózním gigantem cestu k jejímu prosazení a komerčnímu úspěchu mnohem těžší. Nicméně apelace tvořené jediným nebo jen několika málo vinařstvími mohou existovat a existují.

Narozeniny slaví Rostislav Mátl, Erik Lanžhotský a Richard Janoušek

Narozeniny dnes slaví Rostislav Mátl z Rajhradic, Erik Lanžhotský z Velkých Bílovic a Richard Janoušek z Moutnice.

25. května 2015

V Moskvě zasedala alkoholická rada

Ve Federální službě pro veterinární a fytosanitární dozor zasedala 19. května za předsednictví jejího ředitele Igora Petroviče Čujana pracovní skupina pro prevenci kriminality v oblasti výroby a prodeje lihu, alkoholu a výrobků obsahujících alkohol při Vládní komisi pro zvýšení konkurenceschopnosti a regulace trhu s alkoholem.
Akce se zúčastnili reprezentanti výkonných orgánů Ruské federace a gubernátor Vologdské oblasti Oleg Kuvšinnikov. Na základě pokynů předsedy vlády Ruské federace Dmitrije Medveděva byly zvažovány návrhy na změny "cestovního plánu" ke stabilizaci situace a rozvoji konkurence na trhu s alkoholem.
"Cestovní plán" ke stabilizaci situace a rozvoji konkurence na trhu s alkoholem byl jako celek schválen všemi účastníky zasedání. Dále bylo přijato řešení, že řada otázek ještě bude předložena vicepremiérovi Ruské federace Alexandru Chloponinovi.

Concours Mondial du Sauvignon 2015: srovnání Střední Evropy

Šestý ročník Concours Mondial du Sauvignon se konal 22. a 23. května 2015 ve Friuli-Venezia-Giulia, oblasti s významnou produkcí Sauvignonu. Soutěž si klade za cíl podporovat vína vyrobená z této odrůdy a zvyšovat povědomí o nich, čímž se připojuje k propagátorům novozelandských Sauvignonů. Klání se zúčastnili vinaři ze čtrnácti zemí, uděleno bylo 504 medailí a speciálních cen a srovnání medailistů ze Střední Evropy vypadá takto:

Zlatá Stříbrná
Česko 2 4
Rumunsko 2
Slovinsko 1
Švýcarsko 1 3

Mezi porotci byli letos také Tibor Vittek ze Slovenska, Luboš Bárta nebo Pedro Ballesteros MW, který vloni hodnotil i na renomované soutěži v Praze. Porovnání s výsledky nedávno skončené Concours Mondial de Bruxelles 2015 naleznete zde.

24. května 2015

Nové portské Sandeman 2013 z Quinta do Seixo

Sandeman představil ročníkové portské 2013 z Quinta do Seixo v ceně 30 £.
Quinta do Seixo leží na jižním břehu Doura přímo naproti Quinta do Porto. Stosedmdesát pět hektarů vinic včetně jedenácti hektarů vysázených v roce 2008 je osázených převážně odrůdami Tinta Roriz a Touriga Naçional s vertikálním vedením.
Sandeman ze skupiny Sogrape Vinhos koupil vinařství Quinta do Seixo v roce 1987 a v roce 2007 jej za 7,5 milionů € modernizoval.
Investice směrovala nejen do výroby a rozšíření vinohradů, ale jejím smyslem je také přilákat do údolí Doura více návštěvníků a ukázat jim něco více o tomto regionu a jeho fantastických vínech. Nabízí proto prohlídku vinařství, vinného sklepa, automatických lisů na víno, multimediální pořad vysvětlující celý výrobní cyklus vína a degustaci vybraných ročníků portského s nádherným panoramatickým výhledem do údolí Doura. Prohlídka vinařství s ochutnávkou dvou portských stojí 6 €, ochutnávka dalších pěti vysoce hodnocených vzorků Sandeman Vau Vintage 16 € a prohlídka starých vinohradů s odborným průvodcem dalších 18 €.
Quinta do Seixo zpracovává hrozny nejen z vlastních vinic, ale i z Quinta da Boavista, Quinta do Porto, Quinta do caedo a Quinta do Vau, které všechny patří do skupiny Sogrape Vinhos v Cima Corgo, ale i hrozny koupené od dalších pěstitelů s nimiž společnost uzavřela smlouvy o nákupu.
Představené ročníkové portské 2013 obsahuje pouze hrozny z Quinta do Seixo a je to teprve druhé na trh uvedené portské z tohoto vinařství po jeho rekonstrukci. Veškerá další produkce je ukládána a bude uvolňována postupně, aby Sandeman vytvořil dostatečné zásoby kvalitních vín na pozdější prodeje.
"Stále máme dostatek Ruby a Tawny a nechceme tyto kategorie opouštět, ale kvůli poklesu prodejů portského chceme být připraveni i na zájem o exkluzivní ročníková porstká," říká Matt Douglas z Sogrape Vinhos.
"Chtěli bychom držet vína asi deset let, protože je špatně, když uvedete prémiový produkt, ale pak ho nabídnete jen pár kartonů, protože máte prázdné sklady."
Jako opačný a podle něj ne správný příklad uvedl Douglas strategii Quinta do Noval, která deklarovala politiku uvádění tolika ročníkových portských, kolik je jen možné, i kdyby nabízené množství nebylo nijak velké.

Narozeniny slaví Jan Stávek

Narozeniny dnes slaví Jan Stávek z Němčiček.