Přeskočit na hlavní obsah

Nové návštěvnické centrum Quinta do Bomfim

Turistický průmysl spojený s portským vzkvétá. Proto i Symington Family Estates otevírá v Douru v Quinta do Bomfim v Pinhão nové návštěvnické centrum.
Přestože Pinhão je od Porta vzdálené zhruba 100 km, něco přes dvě hodiny vlakem, většina návštěvníků dává přednost pobytu v historickém městě Porto, kde se o portském dozvídají v návštěvnických centrech v okolí Vila Nova de Gaia.

"Gaiu navštíví kolem 800.000 turistů každý rok: Cestovní ruch v Porto je na vzestupu, město se stává mini Barcelonou, ale výzvou je přivést lidi do Doura," říká Paul Symington. Nové návštěvnické centrum Bomfim by mělo turistům poskytovat další důvod, aby odejeli z Porta a objevovali krásy vinic Doura, které byly v roce 2001 zapsány na Seznam světového dědictví UNESCO a jsou největší oblastí horských vinic na světě. Další stimul nárůstu návštěvníků by mohl přijít po otevření 7 km silničního tunelu, který bude dokončen během příštích dvou let. To zkrátí čas cesty z Porta do Pinhão nejméně o 30 minut až 1 hodinu. "Až bude tunel kompletní, budete moci navštívit Douro během jednoho dne," zdůraznil Symington.

Návštěvníci nového Bomfim centra budou přivítáni v historickém břidlicovém skladu, který obsahuje vzácnou sbírku fotografií Doura z 19. a počátku 20 století a historické dokumenty se záznamy staletého hospodaření v těchto horských vinicích. Během prohlídky navštívíte i starý zámeček Bomfim postavený George Warrem v roce 1896, jen 16 roků před tím, než se jeho partnerem v Dow's stal v roce 1912 Andrew Symington.
Ochutnat portské můžete v místnosti s panoramatickým výhledem do údolí nebo na stinné terase s výhledem na řeku. Aktivnější návštěvníci mohou navštívit vinice Bomfim s odrůdami Touriga Franca, Touriga Nacional, Tinta Barroca, Tinta Roriz a dalšími. Dvě třetiny vinic jsou stáří 20 let a zbývající část mezi 30 až 40 let. Během sklizně mohou návštěvníci vše přehledně sledovat ze speciálně postavené vyhlídkové plošiny.
Symington Family Estates je největším producentem portského v okolí přístavu Douru vlastnící mimo jiné značky Dow's, Graham's, Cockburn's a Warre's. Cestovní ruch v současnosti tvoří 4% příjmů skupiny. I proto v březnu 2013 otevřela společnost svou první restauraci s názvem Vinum v nově zrekonstruované chatě v návštěvnickém centru Graham v Portu. Paul Symington přiznal, že byl ohromen jejím úspěchem; restaurace uzavřela loňský rok s obratem přes 1 milion €.

Populární příspěvky z tohoto blogu

České mezinárodní Oenoforum 2015

Před dvěma týdny začala pod patronací OIV pořádaná česká mezinárodní soutěž Oenoforum 2015. Poplatek za přihlášení vína činil 65 €. Téměř 350 přihlášených vín z jedenácti zemí hodnotilo 36 hodnotitelů, z nichž 75 % bylo z Česka a Slovenska, po dvou z Itálie a Portugalska a po jednom z Rakouska, Bulharska a Moldávie. Celkem byly uděleny 3 Velké zlaté medaile, 66 Zlatých a 36 Stříbrných a z těchto 105 medailí si vinaři ze Střední Evropy rozdělili 93. Čeští a slovenští producenti dosáhli na rovných 90 medailí představujících 86 %, ještě více, než jaké bylo jejich zastoupení mezi hodnotiteli. Celkově středoevropané uspěli takto: Velká zlatá Zlatá Stříbrná Česko 1 47 27 Německo 2 Rumunsko 1 Slovensko 1 10 4 Vína z vinařství prezidenta soutěže si na lahev přilepí 3 medaile a 2 Vítěze kategorie a vína sponzora soutěže získala 7 medailí a 1 Vítěze kategorie. O zbývajících 12 medailí se podělil

Port Wine day 2016: více na síti

Víno na síti Letošní Port Wine day se koná 10. září a spolu s ochutnávkami a prohlídkami muzeí je - a pro čtenáře magazínu WA9 zejména - zajímavá teoretická část. Témata, která se budou za týden diskutovat, jsou "jak sestavit správného interaktivního turistického průvodce, který bude komunikovat mezi čtenářem a vinařem" nebo "internet je vlastně šestý smysl, víno a sociální média," "jak se hledá a koupí víno dnes a zítra," ale také "aplikace jsou nové nástroje, kterými vnímáme svět, jsou cestou ke konzumentovi?" Na seznamu přednášejících jsou proto lidé jako Ryan Opaz, bloger na Catavino a pořadatel European Wine Bloggers Conference, Heini Zachariassen, zakladatel aplikace Vivino nebo blogerka Janna Rijpma Meppelink z NOMOh . O loňském Port Wine day píšeme zde .

Oenoforum: česká mezinárodní soutěž letos v Lednici udělila 137 medailí

Výsledky soutěže Oenoforum 2016 V jubilejním desátém ročníku české mezinárodní soutěže Oenoforum 2016, která přijímá přihlášky vín z celého světa a koná se pod záštitou OIV, se letos poměřilo 456 vín přihlášených z devíti zemí. Přihláška jednoho vína stála 1600 CZK a dvoudenního hodnocení se v Lednici ve dnech 21. až 22.  dubna zúčastnilo celkem třicet sedm hodnotitelů z deseti zemí. Do konečného žebříčku se dostala vinařství z devíti přihlášených zemí oproti loňským osmi , ale letošní součty obsahují jeden nepříjemný diplomatický omyl.