Přeskočit na hlavní obsah

Nové návštěvnické centrum Quinta do Bomfim

Turistický průmysl spojený s portským vzkvétá. Proto i Symington Family Estates otevírá v Douru v Quinta do Bomfim v Pinhão nové návštěvnické centrum.
Přestože Pinhão je od Porta vzdálené zhruba 100 km, něco přes dvě hodiny vlakem, většina návštěvníků dává přednost pobytu v historickém městě Porto, kde se o portském dozvídají v návštěvnických centrech v okolí Vila Nova de Gaia.

"Gaiu navštíví kolem 800.000 turistů každý rok: Cestovní ruch v Porto je na vzestupu, město se stává mini Barcelonou, ale výzvou je přivést lidi do Doura," říká Paul Symington. Nové návštěvnické centrum Bomfim by mělo turistům poskytovat další důvod, aby odejeli z Porta a objevovali krásy vinic Doura, které byly v roce 2001 zapsány na Seznam světového dědictví UNESCO a jsou největší oblastí horských vinic na světě. Další stimul nárůstu návštěvníků by mohl přijít po otevření 7 km silničního tunelu, který bude dokončen během příštích dvou let. To zkrátí čas cesty z Porta do Pinhão nejméně o 30 minut až 1 hodinu. "Až bude tunel kompletní, budete moci navštívit Douro během jednoho dne," zdůraznil Symington.

Návštěvníci nového Bomfim centra budou přivítáni v historickém břidlicovém skladu, který obsahuje vzácnou sbírku fotografií Doura z 19. a počátku 20 století a historické dokumenty se záznamy staletého hospodaření v těchto horských vinicích. Během prohlídky navštívíte i starý zámeček Bomfim postavený George Warrem v roce 1896, jen 16 roků před tím, než se jeho partnerem v Dow's stal v roce 1912 Andrew Symington.
Ochutnat portské můžete v místnosti s panoramatickým výhledem do údolí nebo na stinné terase s výhledem na řeku. Aktivnější návštěvníci mohou navštívit vinice Bomfim s odrůdami Touriga Franca, Touriga Nacional, Tinta Barroca, Tinta Roriz a dalšími. Dvě třetiny vinic jsou stáří 20 let a zbývající část mezi 30 až 40 let. Během sklizně mohou návštěvníci vše přehledně sledovat ze speciálně postavené vyhlídkové plošiny.
Symington Family Estates je největším producentem portského v okolí přístavu Douru vlastnící mimo jiné značky Dow's, Graham's, Cockburn's a Warre's. Cestovní ruch v současnosti tvoří 4% příjmů skupiny. I proto v březnu 2013 otevřela společnost svou první restauraci s názvem Vinum v nově zrekonstruované chatě v návštěvnickém centru Graham v Portu. Paul Symington přiznal, že byl ohromen jejím úspěchem; restaurace uzavřela loňský rok s obratem přes 1 milion €.

Populární příspěvky z tohoto blogu

Divoké víno, prapředek révy vinné

Vzácná popínavá rostlina I když se postupem času její výskyt snižoval, roste réva divokého vína například u Rýnu, Mohanu i Mosely. V minulosti byla také rozšířena v zátopových oblastech Německa na horním Rýnu jakož i u Darmstadtu dolů k Basileje, ale také v mokřinách Dunaje. Nicméně řeč není o révě jako dnes pěstované rostlině (latinský název Vitis vinifera subsp. vinifera), ale o divoké révě vinné (Vitis vinifera subsp. sylvestris ), o rostlině, ze které dnešní pěstované odrůdy původně vzešly.  Neměla by být zaměňována s tzv divokým vínem, které popíná zdi mnohých domů. To je obvykle buď samo se pnoucí pětilisté tzv. psí víno ( Parthenocissus quinquefolia ) nebo trojlisté ( Parthenocissus tricuspidata ). Obě rostliny jsou z čeledi rodiny révy vinné, původně pocházejí z východní části Severní Ameriky a jsou často používány pro ozelenění obvodových stěn, protože jejich listy neopadávají, naopak na podzim se obarví nádhernou červenou.

Největší sud na světě je z Francie

Největší vinný sud je z Languedocu Největší sud na světě s kapacitou 300 tisíc litrů vína je dvanáct metrů dlouhý, má průměr šest metrů, váží 40 tun a patří Château Puech-Haut . K jeho výrobě spotřeboval bednář Nousseet 37 tun dubového dřeva. Ačkoli může sud pojmout stovky tisíc litrů vína, nesmí být použit pro tento účel. Gérard Bru, vlastník vinařství, řekl, že obří sud pravděpodobně použije pro nejrůznější aktivity a možná dokonce uvnitř udělá vinotéku. Château Puech-Haut je známé i svým spojením s uměním. Gérard Bru zve různé populární umělce k dekoraci běžných sudů. Mnohé z nich jsou nyní vystaveny v galeriích a soukromých sbírkách po celém světě. Tradice Mercieru Sud z Languedocu není první francouzský obří sud. Například na konci XIX století Eugene Mercier ze stejnojmenného šampaňského domu ukazoval obří sud na různých pařížských výstavách. Jeho první sud byl relativně malý, uchoval asi 75.000 lahví (50 tisíc litrů), ale jeho další a nejznámější sud vyroben

Egyptské vinařství na břehu Rudého moře

Miliardářovo vinařství s libanonským vedením Přestože staří Egypťané vyráběli a rádi konzumovali dobré víno, dnešní Egypt je na vinařské mapě pro příznivce vína bílým místem.  To už ale tak úplně neplatí. V egyptském letovisku El Gouna vzdáleném 22 kilometrů severně od Hurgády je vinařství Kouroum of the Nile, které řídí Libanonka Rania Kallas a o výrobu vína pečuje její manžel Labib Kallas. Cíl je jasný - vyrobit na pobřeží Rudého moře dobré egyptské víno. Kouroum of the Nile Nebe nad El Gouna je dokonce i v zimě bezchybně modré, bez srážek, teploměr i nyní ukazuje příjemných 20 stupňů Celsia. To je sice ideálem pro všechny milovníky slunce, kteří chtějí uniknout evropské zimě a několik dní relaxovat na pobřeží Rudého moře, pro vinice ani víno to ovšem úplně ideální není.  Alkohol je tabu Egypt je nejlidnatější zemí v arabském světě, většina z jeho 85 milionů obyvatel jsou muslimové a islám konzumaci alkoholu zapovídá . "Alkohol je zde stále tabu," říká Rania