22. srpna 2015

Největším pěstitelstvím na světě je chilské Concha y Toro

Kalifornská transakce změnila pořadí na globální špičce

Treasury Wine Estates prodalo v červenci část svých vinic spolu s Asti Winery a značkou Souverain kalifornskému rodinnému obru Ernest & Julio Gallo Winery z Modesta, a v jeho vlastnictví nadále zůstává 10.670 hektarů vinic
Chilské Concha y Toro se svými 10.750 hektary vinohradů - zahrnujícími 9.133 hektarů v Chile, 1.154 hektarů v Argentině a 463 hektarů ve Spojených státech, kde vlastní vinařství Fetzer a Bonterra - se tak stává největším vlastníkem vinohradů na světě.
Důvodem však není jen výše uvedená transakce mezi TWE a Gallo, ale i to, že Concha y Toro každoročně rozšiřuje o dalších 200 až 300 hektarů své vlastnictvím ať už výsadbou nebo akvizicemi.

Tři největší globální značky vína

Gallo, které vlastní dvě největší světové značky vína - Barefoot a Gallo - je majitelem přibližně 8.200 hektarů vinohradů.
Concha y Toro je třetí největší světovou značkou a v roce 2014 prodalo 14,2 milionů devítilitrových kartonů vína, o 7,6% více než v roce 2013.

21. srpna 2015

Sousedovy pesticidy zničily víno za půl milionu dolarů

Postřik herbicidy zničil Pinot Noir z jedné z nejlepších vinic

Oregonské vinařství Willamette Valley Vineyards (WVV) podalo žalobu, ve které prohlásilo, že herbicid z travního osiva ze sousední farmy zničil 12,7 tun jeho nejlepších Pinot Noir hroznů z Elton Vineyard v roce 2013. Což se rovná 826 bednám vína v hodnotě 413.780,24 USD.
V soudním procesu tvrdí, že škoda byla způsobena aplikací postřiku herbicidu bez náležité péče na sousední Five Cent Farm Jeffreye Nicholse.
Úřední zpráva ministerstva zemědělství již dříve dospěla k závěru, že Nichols byl pravděpodobně zdrojem škody, není ale jisté, že byl její příčinou.

Očekávání WVV

"Doufáme, že pozornost věnovaná této otázce způsobí větší opatrnost při použití těchto nebezpečných chemických látek, a to jak na plodinách, tak v našem prostředí obecně."
WVV se snaží získat až trojnásobek odškodnění z odhadované ztráty.
"Na konci letošní sklizně zjistíme, jestli se réva zotavila," potvrdil zakladatel WVV Jim Bernau.
WVV si najalo Elton Vineyard v Eola-Amity Hills - kterou označuje za jednu z deseti nejlepších oregonských vinic - od rodiny O'Brien v roce 2007 a hrozny využívá pro svá vína Estate Pinot Noir, Pinot Noir O'Brien Signature Cuvée a Elton Pinot Noir.

Pernord Ricard mění v australském Jacob’s Creek hlavního vinaře

Bernard Hickin odejde do důchodu

Bernard Hickin v červnu 2016 - po 40 letech práce ve společnosti - skončí na pozici hlavního vinaře. Hlavním vinařem australské značky Jacob’s Creek byl jmenován v roce 2006 a v roce 2010 se stal globálním vinařem této značky. Hickin v této době pomohl společnost posunout směrem k produkci šumivého vína a vín odrůdových.
Například v Indii je tato značka téměř synonymem pro australská vína. "Jen vína Jacob's Creek prodáme více, než se v Indii prodá všech francouzských," říká Kartik Mohindra, obchodní ředitel mezinárodních značek Pernod Ricard India. Podle nejnovějších údajů prodala tato značka i v roce 2014 jen v Indii více než 60.000 kartonů.

Ben Bryant povede značku Jacob’s Creek 

Od června 2016 nahradí Hickina Ben Bryant, který do australské skupiny Pernord Ricard nastoupil v roce 2000 a zastával řadu klíčových pozic včetně hlavního vinaře ve Wyndham Estate, jakož i na různých pozicích v oblasti provozu a marketingu.
"Zdědil jsem nejen světovou značku Jacob’s Creek  ale i prvotřídní tým nadšených vinařů, kteří neúnavně pracovali, aby značku přivedli tam, kde je dnes - a já se těším na spojení s nimi a další společnou fázi naší cesty, " řekl Bryant v reakci na své jmenování.

Narozeniny slaví Jaroslav Samson a David Cvingráf

Narozeniny dnes slaví Jaroslav Samson z Velkých Němčic a David Cvingráf z Bořetic.

20. srpna 2015

Libanonské vinařství Domaine Wardy chce po Americe a Francii i trhy v Asii. Začne v Hongkongu

Produkce z Domaine Wardy 

Libanonské vinařství Domaine Wardy z údolí Bikáa je v Libanonu již 130 let proslavené anýzovkou Arak, ale před 30 lety si uvědomili potenciál, který Zehle v Bikáa, úrodném údolí ve východním Libanonu, skrývá pro pěstování hroznů.
Nyní vinařství produkuje 13 vín a používá pouze jednu ze dvou původních libanonských odrůd, bílou pozdně dozrávající Obeideh, která je základem pro její cuvée Clos Blanc - směsi Sauvignon Blancu, Viognieru a trochy Muscatu.
Pro ostatní produkci používá Wardy obvyklé hrozny libanonských pěstitelů včetně Cabernet Sauvignonu, Sauvignon Blancu, Viognieru a Cinsaultu, díky kterým dostává mnoho mezinárodních ocenění.
Wardy Private Selection získalo stříbro v roce 2011 International Wine Challenge pro své červené ročníku 2006 a jeho na Cinsaultu postavený Les Terroirs získal stříbro na International Wine Competition v v San Francisku v roce 2012.

Poohlížení se po asijských trzích

V Asii se libanonskému vinařství otevřely obchodní obzory v roce 2003, kdy jeho 2002 Cabernet Sauvignon získal bronz v China’s Wine and Spirit Competition.
"Používáme mezinárodní odrůdy, které dobře rostou i v našiem terroir. To nám dává možnost přístupu na širší trh, protože Číňané jsou toto schopni rozlišit a uvidí, že i když použíjeme stejné hrozny, naše vína jsou zcela odlišná. Například náš Sauvignon Blanc nechutná jako Sauvignon z Francie nebo Nového Zélandu," vysvětluje vinařka Diana Salame Khalil, která ve vinařství pracuje od roku 2002. "Našimi nejvýznamnější trhy zůstanou Spojené státy a Francii, ale máme zájem zvýšit objem obchodu i v Hongkongu."
"Lidé v Hongkongu jsou vždy ochotni zkoušet nové styly," řekla. "Rádi jim ukážeme, že náš styl není stejný jako styl ostatních producentů - a to ani v Libanonu."

Všichni indičtí 53 producenti jsou v průvodci The Wines of India

První průvodce vinařstvím Indie

450ti stránkový průvodce indickým vinařstvím, indickými víny i indickými vinařskými regiony The Wines of India zahrnuje informace o 53 indických vinařstvích a téměř 400 indických vínech.
Její autor Peter Csizmadia-Honigh, bývalý manažer vzdělávání v Institute of Masters of Wine, tuto knihu napsal díky 4.000 £ získaným v Geoffrey Roberts Award v loňském roce. Geoffrey Roberts Award je otevřena zájemcům z jakékoli země světa a více informací naleznete zde.

Nárůst významu vína i indického vinařství

Domácí růst spotřeby vína i přes velmi nízká absolutní čísla, popularita vína mezi mladšími ročníky a pozitivní trendy podněcují k investicím a růstu výkupních cen domácích hroznů, ale roste i aktivita zahraničních producentů a jejich distributorů, kteří všichni cítí obchodní příležitost.
V takovém prostředí by měl být průvodce indickým vinařstvím vyhledávaným artiklem a bezpochyby v něm najdete i zde prezentovaná indická vinařství.

Narozeniny slaví Josef Šedivý a Jiří Hamza

Narozeniny dnes slaví Josef Šedivý ze Strachotína a Jiří Hamza z Křenovic.

19. srpna 2015

Rosselkhoznadzor omezil import amerických vín do Ruska

Tentokrát jsou zasaženi američtí producenti

Federální služba pro veterinární a fytosanitární dozor (Rosselkhoznadzor) ve třech amerických vínech zjistila látky porušující ruské potravinové předpisy.
Zakázala proto prodej vín Chardonnay Gnarly Head’s z vinařství Delicato Family Vineyards, Merlot Geyser Peak z vinařství Geyser Peak Winery a Moscato z Crane Lake Cellars.
Úřad tvrdí, že šetření prokázalo obsah nadměrného množství kyseliny ftalové a pesticidů. "Kyselina ftalová může způsobit funkční a organické změny centrálního a periferního nervového systému, také onkologické nemoci a problémy s plodností mužů a žen," stojí v prohlášení.

Obchodní, hygienické nebo politické války?

Rosselkhoznadzor chrání občany Ruské federace nejen před americkým vínem, ale i před lotyšskými tresčími játry, konzervovanými šproty z Polska, řezanými květinami z Nizozemska a stejným "hygienickým" způsobem Rusko komplikovalo na jaře roku 2013 dovoz gruzínských vín a minerálních vod, přestože politická omezení po konfliktu z roku 2006 právě padla.
A některé vinaře z Ruské federace zase trápí restrikce na dovoz jejich vín do Evropské unie.

Australská sklizeň 2015 a slabá ziskovost australských producentů

Sklizeň 2015

Winemakers’ Federation of Australia společně s Wine Grape Growers Australia publikovaly údaje o letošní australské sklizni a ekonomických výsledcích vinařského průmyslu.
Sklizeň 2015 přinesla 1,67 milionu tun hroznů, jen o něco málo více než průměr za předchozích sedm let 1,60 milionu tun a méně než vrcholná sklizeň 1,83 milionu tun ročníku 2013.

Podíly regionů a odrůd na letošní sklizni jsou:

Sklizeň 2015 tun %
Celkem 1 669 564
z toho
South Australia 716 592 43%
Murray Darling-Swan Hill 381 732 23%
New South Walles 332 092 20%
Victoria 60 258 4%
Western Australia 30 069 2%
Tasmania 7 197
Queensland 610
Australian Capital Territory 21
z toho
Modré hrozny 835 523 50%
z toho
Shiraz 391 649 23%
Cabernet Sauvignon 209 588 13%
Merlot 10 728 1%
Bílé hrozny 834 041 50%
z toho
Chardonnay 376 339 23%
Sauvignon Blanc 89 125 5%
Semillon 66 572 4%

Generální ředitel WFA Paul Evans k tomu dále uvedl: "Registrujeme růst průměrných cen moštu o 5% vzhledem k minulému roku, ale z nízkého základu. Musíme si také uvědomit, že jde o průměr za celé odvětví a mnoho výrobců v teplém vnitrozemí bude mít i nadále obrovské problémy. Naše analýza ukazuje, že 92% produkce z teplých vnitrozemských oblastí jsou nerentabilní."
"Makroekonomické klima se posunulo v náš prospěch kvůli výhodnějším směnným kurzům, podpisu důležitých dohod o volném obchodu na asijském trhu a zlepšení spotřebitelské nálady na našich tradičních trzích," pokračoval.

Marketing se musí posílit, Starý svět je dotovaný

"Ale musíme zůstat proaktivní. Musíme se chopit potenciálu růstu poptávky po australském vínu a pomoci řešit probíhající strukturální nesoulad mezi nabídkou a poptávkou. Dokud k tomu nedojde, budeme pravděpodobně vidět nízkou průměrnou ziskovost pěstitelů i vinařů nadále.
"Konkrétně potřebujeme zdroje na propagaci, abychom obnovili trvalý globální zájem spotřebitelů po australském víně a vydělávali na makroekonomických posunech, které se v poslední době mění v náš prospěch. Přiměřené finanční prostředky pro globální marketing našich vín jsou rozhodující, pokud chceme soutěžit se silně dotovanými producenty Starého světa a nižšími produkčními náklady výrobců Nového světa."
WFA a WGGA požádaly vládu pro marketingové aktivity Wine Australia o 25 milionů AUD na čtyři roky.

Ziskovost je velmi různorodá

Analýza WFA klasifikuje ziskovou produkci, pokud je výnos větší než 300 AUD za tunu hroznů, nízkou ziskovost mezi 100 a 300 AUD za tunu a nerentabilní výrobu mezi 0 až 100 AUD za tunu.
Podíl nerentabilních vinařství bylo 50% v Margaret River, 61% v Great Southern a data ukázala, že téměř žádné vinařství z Swan Valley - 98% - nebylo ziskové.
Počet ziskových vinařských podniků v Margaret River zůstává meziročně nezměněn na 30%, zatímco v Great Southern došlo k nárůstu ziskových vinařství z 12% v roce 2014 na 16% v roce 2015.

Narozeniny slaví Libor Filip, Marek Prekop a Josef Maňák

Narozeniny dnes slaví Libor Filip z Březí u Mikulova, Marek Prekop z Bratislavy a Josef Maňák z Perné.

18. srpna 2015

Bodegas Señorío de Arínzano se stejným vlastníkem jako vodka Stolichnaya

Bodegas Señorío de Arínzano prodána

Vlastníkem Bodegas Señorío de Arínzano, vinařství v severovýchodním Španělsku, se za 15 milionů EUR stala SPI Group, která tím posílila svou novou luxusní v Lucembursku sídlící vinařskou divizi HEW Holding.
Společnost SPI Group, založená v roce 1997 ruským miliardářem Jurijem Šeflerem, je podle svých slov vlastníkem globálních značek vodky Stolichnaya a Moskovskaya, ale v posledních letech provedla několik vinařských akvizic. Do portfolia už nyní náleží argentinské vinařství Achával Ferrer z Mendozy, italská vinařství Ornellaia, Castelgiocondo a Luce della Vite, což je společný podnik s Marchesi de'Frescobaldi a s kalifornským producentem Michaelem Mondavi.
Poslední akvizice se nachází na severovýchodě Španělska a produkuje značková vína klasifikace Pago. Vína se zde vyrábí už od 11. století, kdy zde s výrobou začal šlechtic Sancho Fortuñones de Arínzano.
"Toto dědictví a důraz na kvalitu dělá z Arinzano skvělý doplněk k ostatním značkám SPI Group," řekl Alexej Olijnik, generální ředitel společnosti SPI Group.

Benelux již Šefler ztratil

Ruský státní podnik FKP Sojuzplodoimport po dvanácti letech letos v březnu vyhrál nad SPI Group soud a v zemích Beneluxu již SPI Group nesmí známky Stolichnaya a Moskovskaya používat. Pokud by tak neučinil, musí za každý den porušení platit 55.000 USD.
Na konci června zažaloval ruský státní podnik skupinu SPI Group kvůli zákazu používání značek Stoli, Stoli pepper, Stoli lemon, Stoli persik a všech ostatních, které si v roce 1997 Šefler za pouhých 300 tisíc USD koupil.

Steven Soderbergh prodává bolívijskou hroznovou pálenku

Soderberg filmařem

Hollywoodský filmový režisér Steven Soderbergh věří bolivijské hroznové pálence Singani 63, jehjímž se stal výhradním dovozcem do Spojených států.
Režisér, známý svými filmy Sex, lži a video, Dannyho parťáci nebo Solaris, poprvé narazil na Singani při natáčení filmu Che s Benicio del Toro v Bolívii v roce 2008.
Vypráví se, že Soderbergh dostal lahev od šéfa castingu na první noc po natáčení a byl ohromen jejím čistým, aromatickým květinovým charakterem.
"Mohl bych ho pít na ledu. Přišel jsem k němu v místě, kde jsem se cítil opravdu dobře, a také jsem si všiml, že jsem byl druhý den úplně v pohodě, "řekl Soderbergh.

Soderberg importérem

Po návratu do Spojených států získal dovozní licenci pro import pálenky, zpočátku jen pro přátele a rodinu, v roce 2012 dovezl prvních 250 kartonů.
"Nevěděl jsem nic o importu alkoholu. Znal jsem jen lidi, kteří pracovali v barech," přiznal Soderbergh.
Během posledních tří let Soderberghův projekt roste a šíří Singani 63 na předních světových trzích míchaných drinků.
Singani 63 je vyráběn z hroznů Muškát z Alexandrie pěstovaných vysoko v bolivijských Andách. Destilát pak zraje v oceli po dobu šesti měsíců a prodává se zhruba za 30 $ za lahev.
Pro Soderbergha pálenku vyrábí palírna Sociedad Agroindustrial Del Valle a označení "63" odkazuje na rok jeho narození.
Singani je bolívijský národní nápoj vyráběný od 16. století a Singani - ačkoli to ve světě není moc známé - je bolívijské chráněné označení původu. 

Narozeniny slaví Zdeněk Šilinek a Jiří Jedlička

Narozeniny dnes slaví Zdeněk Šilinek z Pavlova a Jiří Jedlička z Brna.

17. srpna 2015

Dohoda EU s Vietnamem více otevře dveře i producentům vína

Dohoda o nulových clech a ochraně zeměpisných označení

Nedávno uzavřená rámcová dohoda mezi EU a Vietnamem, předcházející definitivní dohodě, završila dva a půl roku intenzivních vyjednávání.
EU je pro Vietnam druhou exportní destinací po Spojených státech, do EU putuje až 18% vietnamského vývozu. Celkem činil bilaterální obchod v roce 2013 2,9 miliardy €.
Součástí dohody je soupis zeměpisných označení, chránících produkty jako Champagne, Rioja, Prosecco, ale i VOC Pálava, Modré hory nebo Blatnice, který napomůže zlepšit vymahatelnost jejich ochrany.

I Scotch whisky bude expandovat

Dohodu pozitivně vnímá David Frost, výkonný ředitel Scotch Whisky Association, který řekl: "Vietnam je rostoucí trh pro skotskou whisky. Vítáme rámcovou dohodu o volném obchodu s Evropskou unií, která by měla podpořit naši budoucí expanzi."
"Měli jsme oblasti, které jsme chtěli řešit, ochranu zeměpisného označení Scotch whisky, ale zejména dovozní clo 45% na lihoviny," pokračoval Frost. "Dohoda pomůže postupně tento tarif ukončit a dále tak sníží obchodní omezení."
V loňském roce činil přímý export skotské whisky do Vietnamu 3.5 million £, o více než 9% proti předchozímu roku.

25.000 lahví Plavac mali Miljenka “Mike” Grgiće nenávratně ztraceno

25 tisíc lahví ztraceno

Vinařství Grgić Vina, založené v Trsteniku v roce 1996 legendárním kalifornským v Chorvatsku narozeným vinařem Miljenko “Mike” Grgićem, jeho dcerou a manželem, přišlo o 25.000 lahví Plavac mali ročníků 2010, 2011 a 2012.
Tato ve skladu uložená vína vzala za své během požáru 20. července, který sklad zcela zničil a poškodil hlavní kamennou budovu. V ní zrají v sudech ročníky 2013 a 2014 Plavac mali (Pošip ročníku 2014 nebyl vyroben), ale sudy zůstaly neporušené a nepoškozené.

Oblíbený turistický cíl

Vinařství v kopcích nad Trstenikem s výhledem na pobřeží Jaderského moře je obklopené borovými lesy a vinicemi a je hlavní turistickou atrakcí a zastávkou na cestě mezi Dubrovníkem a Dingačem, které je chorvatským nejstarším vinohradnickým chráněným označením původu.
V prohlášení uvádí Violet Grgić, dcera Mike Grgiće: "Děkuji vám všem za váš zájem o lesní požár na Pelješaci, domovu Grgić Vina. Co je nejdůležitější, že všichni jsou v bezpečí. Vinařství nedalekého města bylo evakuováno. Naše kamenná budova je v pořádku, ale přišli jsme o sousedící kovový sklad se zásobami lahvového vína a také některé naše okolní vinice byly spáleny. Naše sudová vína nejsou zasažena my se připravujeme na letošní sklizeň. Ještě jednou díky všem za vaše hezká přání."

Devadesátijednaletý Mike Grgić vlastní v kalifornském Rutherfordu vinařství Grgich Hills Estate se 400 hektary vinohradů. A i v Kalifornii o požárech letos vědí své.

Narozeniny slaví Romana Hamzová a Jan Michna

Narozeniny dnes slaví Romana Hamzová z Hnanic a Jan Michna z Velkých Pavlovic.

16. srpna 2015

Na svatbu volí většina snoubenců Prosecco

Na svatbách vede Prosecco

Studie prodejce vín Laithwaite zjistila, že 63% britských párů nyní připíjí na své svatbě sklenkou Prosecco, zato sklenkou šampaňského pouze 8%.
Podle Laithwaite vzrostl podíl italského šumivého vína o více než 25% za posledních 18 měsíců, když Champagne na svatbách překonal již v roce 2013.
Anglickému šumivému vínu, které s francouzským a italským soutěží, dává na svatbě přednost 5% novomanželů, ale jeho popularita roste každý měsíc.

Svatebčané vypijí 150 lahví vína

Na průměrné britské svatbě hosté zkonzumují zhruba 150 lahví, z toho je 60 lahví červeného vína, bílého 45 a šumivého 44.
"Průměrná svatba vyžaduje 44 lahví šumivého vína, a naši zákazníci říkají, že Prosecco jim dává mnohem lepší hodnotu za jejich peníze, než šampaňské," řekla nákupčí Beth Willard.
"A ještě důležitější je vzrůstající obliba anglického sektu. S podobnými podmínkami jako Champagne a s velkým výběr těchto šumivých vín by brzy mohl zastínit šampaňské," dodala.