14. listopadu 2015

Šumivé Mumm Napa a Carlos Santana

Santana Savor

Kalifornské vinařství Mumm Napa, součást Champagne skupiny G. H. Mumm, uvádí ve spolupráci s rockovým kytarovým průkopníkem Carlosem Santanou šumivé víno Santana Savor, které je směsí Pinot Noir, Chardonnay, Pinot Meunier a Pinot Gris. Víno se bude poprvé nalévat na výstavě fotografií "Carlos Santana očima Jima Marshalla", kde fotograf Marshall vystaví Santanovy oblíbené rockové portréty. 
Ve spolupráci s San Francisco Art Exchange bude draženo 40 originálních fotografií včetně té, která se objevuje na etiketě nové láhve.

Mumm Napa a Milagro Foundation

Spolupráci s Carlosem Santanou zahájil už v roce 2005 oenolog vinařství Ludovic Dervin původem z Champagne. 
25 % výnosů z prodejů šimivých vín řady Santana věnuje vinařství charitativní organizaci Milagro Foundation, založené v roce 1998 Santanou a jeho manželkou Deborah a tato spolupráce již nadaci za celou doby přinesla více než půl milionu dolarů.
Cena uváděného Santana Savor je 25 USD, Santana Brut 50 USD, 2007 Santana Supernatural Brut 65 USD a 2008 Santana Supernatural Brut rosé stojí 70 USD. 

13. listopadu 2015

Prezident vinohradnické velmoci odmítl večeřet v Elysejském paláci kvůli sklence vína

Francouzi jsou pobouřeni: oficiální státní večeře bez vína?

Íránský prezident Hassan Rúhání zahajuje čtyřdenní turné po Itálii a Francii, když navštíví Evropu jako první íránský prezident za posledních deset let. Návštěva Paříže proběhne ve dnech 16. a 17. listopadu, kde se očekává jeho proslov v UNESCO.
"Prezidenta oficiálně přijme francouzský prezident François Hollande v úterý ráno," řekl íránský prezidentský mluvčí Parviz Esmaili.
Rúhání však odmítl účastnit se úterní státní večeře, protože se má při jídle podávat víno.

Halal menu bez alkoholu

Ačkoli Írán požádal o halal menu, které je obvykle bez alkoholu, Francie nebyla ochotná učinit tento ústupek, protože by byl zcela v rozporu s tradicí oficiálních státních obědů a večeří.
Poradci Hollandeho neskrývali svou frustraci nad problémem, který označují jako "směšný". "Tento program je ještě třeba dokončit," řekl zdroj blízký francouzskému prezidentovi. Francouzská delegace má koncem tohoto týdne odcestovat do Íránu, aby dohodla detaily Rúháního návštěvy.
Vína ale ke státním večeřím patří. Před třemi týdny si čínský prezident Xi Jinping a jeho hostitelka britská královna během státní večeře připili anglickým šumivým vínem, bílým burgundským, Bordeaux, Vin de Constance a portským.

Kdo je ve sporu

Podle posledních údajů je Írán se svými 223 tisíci hektary vinohradů devátým největším globálním pěstitelstvím, když jejich rozlohou předčil i Chile. Plocha francouzských vinohradů je třiapůlkrát větší a dosáhla 792 tisíc hektarů. Svou rozlohou Francii předčily jen první Španělsko a druhá Čína.
Výnosnost íránských vinohradů je poněkud nižší, v mezinárodním srovnání je Írán desátým největším producentem světa. Jenže z íránských hroznů v Íránu neprodukují víno. Dvě třetiny sklizně se zkonzumují jako čerstvé hrozny a jedna třetina jako sušené hrozinky.

Stoli Group změnila distributora v Česku a Maďarsku

Stolichnaya ve střední Evropě

Stoli Group oznámila jmenování dvou nových distributorů ve snaze zlepšit své postavení na trzích střední Evropy. Premier Wines & Spirits převezme od United Brands distribuci v České republice a Panna Cocktail distribuci v Maďarsku.
Jean-Dominique Andreu ze Stoli Group řekl: "Premier Wines & Spirits je velmi úspěšným distributorem a jedním z nejrychleji rostoucích na českém trhu se silným on-trade zaměřením zejména v prémiovém segmentu, který je ideálním partnerem pro značku Stolichnaya, odpovídající našim aspiracím na další růst v Česku."
Alexander Suja, marketingový ředitel Premier Wines & Spirits, dodal: "Jsme opravdu nadšeni, že naše portfolio bude obohaceno o silné a kultovní značky Stoli. Náš celý prodejní a marketingový tým je nadšený z nadcházející spolupráce a věříme, že naše společnost je tím pravým partnerem pro plné využití potenciálu kvalitních a prémiových lihovin jako Stolichnaya na českém trhu. Jsem přesvědčen, že spolupráce našich firem bude plodná a úspěšná."

Posilování Stoli Group 

Stoli Group jakou součást SPI Group patří miliardáři Juriji Šeflerovi. Do její vinařské divize spadají i argentinské vinařství Achaval Ferrer, italská vinařství Ornellaia, Castelgiocondo a Luce della Vite i nedávno ohlášená akvizice španělského Bodegas Señorío de Arínzano.
Snaha o zlepšení středoevropských výsledků jistě souvisí s březnovou soudní prohrou, která zamezila distribuci značek Stoli v zemích Beneluxu.

Narozeniny slaví Vladimír Foltýn, Miloš Veselý, Antonín Straka, Vladimír Tetur a Emil Maršálek

Narozeniny dnes slaví Vladimír Foltýn z Pavlova, Miloš Veselý z Rakvic, Antonín Straka z Blatnice pod Svatým Antonínkem, Vladimír Tetur z Velkých Bílovic a Emil Maršálek z Prušánek.

12. listopadu 2015

Sankce EU proti Rusku se rozšíří. A trh s vínem?

Předsedové vlád zemí EU chtějí na summitu v prosinci dosáhnout rozšíření sankcí proti Rusku, oznámila v pondělí agentura Bloomberg. S odkazem na německé noviny Handelsblatt uvedla, že německá kancléřka Angela Merkelová podporuje rozšíření sankcí. 
V říjnu řekl prezident Ukrajiny Petro Porošenko, že v případě neúspěchu dohod z Minsku bude třeba sankce proti Rusku rozšířit.
Podle odhadů bývalého ruského ministra financí Alexeje Kudrina lze očekávat zmírňování západních sankcí za dva až tři roky.
Vliv sankcí na ceny vín, import, místní produkci i na ruské pěstitelství je značný a bude viditelný i na světových vinohradnických mapách.

Princ Charles na návštěvě vinařství na jižní polokouli

Královský pár na návštěvě několika vinařství 

Princ Charles, princ z Walesu, a Camilla, vévodkyně z Cornwallu, jsou v současné době na dvanácti denní cestě, během které navštíví sedm oblastí Nového Zélandu a tři státy a jedno teritorium v ​​Austrálii. Protože je princ Charles mimo jiné prezidentem United Kingdom Vineyards Association, je samozřejmé, že při této příležitosti navštěvuje i vinařství.

Mahana Estates na Novém Zélandu

Ekologické vinařství Mahana Estates v oblasti Nelson navštívil královský pár o víkendu. Michael Glover, enolog vinařství, vysvětlil: "Toto místo jsme vybrali nejen pro nádherný výhled na vinice celého regionu Nelson, ale také proto, že vinařství je organické a zcela gravitační. O což má Jeho královská Výsost zvláštní zájem."
"Mluvil jsem s princem Charlesem o našem přechodu na organické hospodaření v roce 2008, když jsme plnou certifikaci získali v roce 2011, a Její královská Výsost mi vyprávěla, jak s vínem vyrůstala, protože její otec, Bruce Shand, byl úspěšný obchodník s vínem," sdělil Glenn Schaeffer, vlastník Mahana Estates a dodal, že návštěva ochutnala Pinot Noir 2015.

Přelet do Austrálie

V úterý v jednu hodinu odpoledne nastoupil královský pár do Boeingu 737 VIP královského australského letectva a zanedlouho přistál na RAAF základna v Edinburghu na sever od Adelaide. Tam návštěvu přivítali guvernér ​​Sir Peter Cosgrove, guvernér Jižní Austrálie Hieu Le Van a premiér Jay Weatherill. Poté pár nastoupil do jejich bílého BMW s číslem 1 a vyrazil za svým programem.

Australské Seppeltsefield Winery v Barossa Valley

Jejich cesta vedla do Seppeltsefield Winery v Barossa Valley, v jehož sklepech leží všechny ročníky fortifikovaných "Tawny" od roku 1878. Princ s vévodkyní ochutnali sto let staré Para Vintage Tawny 1915 a malé vzorky Tawny - australské varianty portského - z let svého narození. 
Tato návštěva je vítanou publicitou pro australské víno, a to zejména v době, kdy zisky australských vinařů v mnoha případech dále klesají.
A nezapomeňme, že princ Charles nechal kdysi upravit svého Aston Martina na biopaliva vyráběná z vína.

Narozeniny slaví Vít Soják, Martin Zborovský, Josef Dobrovolný a Lubomír Dvořáček

Narozeniny slaví Vít Soják z Polešovic, Martin ZborovskýVelkých Pavlovic, Josef Dobrovolný ze Znojma a Lubomír Dvořáček z Mikulčic.

11. listopadu 2015

Vína mexického vinařství L. A. Cetto se objeví v síti M&S

Mexické bílé cuvée a červený Malbec v M&S

Marks & Spencer zařadil do své nabídky dvě mexická vína střední cenové kategorie. Nabídka obsahuje Quetzal Chenin Chardonnay a Malbec z Guadalupe Valley z vinařství L. A. Cetto v Baja California.
Belinda Kleinig z oddělení vín M&S potvrzuje, že ačkoliv se v tomto regionu vyrábí vína po více než 300 let, neprodukují cenově dostupná komerční vína. "Ochutnali jsme tam mnoho vynikajících vín, ale z evropské maloobchodní perspektivy byla drahá," řekla. "Byli jsme proto potěšeni, když jsme našli tohoto fantastického partnera, který nám pomohl vytvořit cenově přístupná vína, odrážející jedinečné mexické podmínky chladných nocí a přímořský vlivů."

Ceněný producent

L. A. Cetto je se svou produkcí častým účastníkem prestižních vinařských soutěží, odkud si pravidelně přiváží vavříny a velmi dobrá hodnocení.

10. listopadu 2015

Champagne G.H. Mumm a David Guetta ve společné kampani

Champagne Mumm a David Guetta v jednom videu

Přední mezinárodní šampaňský dům Maison Mumm a DJ David Guetta společně uvedli druhé hudební video během koncertu v Hisense Arena v Melbourne, po skončení tradičních dostihů Melborne Cup.
Nový klip s novou písná Davida Guetty "Bang My Head" představuje DJ a ženu, kteří se účastní dechberoucího dostihu, v němž Guetta slaví triumfální úspěch s lahví Champagne Mumm Cordon Rouge.
S tímto videem Maison Mumm a Guetta zahájili unikátní kampaň na sociálních sítích. "Jsme velmi hrdí na spolupráci s Davidem Guettou," říká César Giron, generální ředitel Maison Mumm. "Videoklip je skvělá příležitost posílit odvážné hodnoty naší značky."
Mumm, který je součástí Martell Mumm Perrier Jouet francouzského giganta Pernod Ricard, je přední producent Champagne s tradicí z roku 1827. Svou kampaní spojenou s rychlými koni navazuje na své spojenectví s rychlými vozy.

Jak přestat pít (když jste Australan)

"Díky, pro mě ne."

Konzumace alkoholu je součástí australské kultury, ale co se stane, když se někdo rozhodne konzumaci omezit nebo úplně přestat pít? 
Doktorandka School of Public Health z University of Adelaide Ashlea Bartram zkoumá sociální zkušenosti lidí, kteří v poslední době pít přestali nebo snížili svou spotřebu alkoholu s cílem vypracovat strategií pro lepší podporu lidem, kteří se k těmto změnám rozhodnou.
Bartram říká, že rozhodnout se k těmto změnám není jednoduchou změnou životního stylu. "Alkohol může hrát důležitou roli při setkávání lidí navzájem, ale může mít i některé negativní důsledky pro zdraví a pohodu lidí."
"Hrozba negativních dopadů pití alkoholu může ovlivnit rozhodnutí mnoha pijáků, aby pití omezili nebo úplně zastavili. Nicméně těm, jejichž sociální život typicky stojí a padá s konzumací alkoholu, tyto změny ovlivní nejen jejich vlastní život, ale také životy lidí v okolí - vzdát se pití není něco, co se děje v izolaci. Odmítnout pití může narazit a může být považováno za projev hrubosti nebo nudného patrona. Odmítání lze sice podrobně vysvětlovat, ale přátelé musí být zdrojem podpory," říká.

Výzkum zkušeností se změnou pijáckých návyků

Bartram chce slyšet o zkušenostech lidí, kteří provedli změnu jejich konzumace alkoholu ve snaze lépe pochopit sociální dopady tohoto rozhodnutí.
"Výzkumy o sociální zkušenosti mládeže a mladistvích, kteří pijí alkohol, existují, ale málo víme o zkušenostech dospělých, kteří alkohol ve společnosti konzumují a rozhodnou se jeho pití zastavit nebo omezit," říká Bartram. "Můj výzkum si klade za cíl pochopit zkušenosti těchto lidí."
Pokud jste Australan nebo Australanka, je vám více než 25 let a rozhodujete se, že přestanete pít nebo spotřebu alkoholu výrazně snížíte, můžete se na této studii podílet. V takovém případě paní Bartram kontaktujte pro více informací.

Narozeniny slaví Stanislav Pazderka

Narozeniny dnes slaví Stanislav Pazderka z Bořetic.

9. listopadu 2015

Indian Wine Show v Londýně

Vláda podpořila představení indických vín v britské metropoli

O víkendu v Londýně proběhlá premiérová Indian Wine Show přitáhla velký zájem obchodníků i zákazníků. Akce pořádaná s podporou APEDA (indické vládní Agricultural and Processed Food Products Export Development Authority) se konala v Millennium Conference Centre v Londýně. Sunil Kumar, generální ředitel APEDA, je optimistický a věří, že veletrh se stane každoroční událostí.

Pět významných vinařství

Tohoto vůbec prvního představení indických vín v britské metropoli se účastnilo kolem tisíce vinařských příznivců a odborníků, kteří měli možnost se seznámit s pěti předními indickými vinařskými producenty - Charosa, Fratelli, Grover Zampa, Sula Vineyards a York. 
Kromě degustací proběhla řada seminářů vedených odborníky jako jsou Steven Spurrier, Jane Parkinson a Joe Wadsack z BBC Food and Drinks, Alessio Secci z Fratelli a Peter Csizmadia-Honigh, autor nedávno vydaného průvodce indickým vinařstvím The Wines of India.
Indie už tedy nebude pouze zemí vína importující, ale chce se stát i jejich exportérem.

Vintage hotel na Donu na cesty za vínem

Old House Resort & Spa na Donu

Až se nasytíte pohledů na řeku Douro z terasy hotelu Vintage House v oblasti Porto, možná pojedete za vínem k Donu s rozlehlými ruskými vinohrady a mnoha vinařstvími. V takovém případě by se mohla hodit fotoreportáž blonďaté moskevské vinné blogerky Dariyi Sirotiny, která se svým manželem na pár dní navštívila hotel Old House Resort & Spa na břehu jednoho z donských přítoků 30 kilometrů od Rostova na Donu.

Stálezelené dřeviny v parku

Toskánská inspirace

Holandská inspirace

Park ...

... a jeho výzdoba

Pohled na parkovou výzdobu s domy v pozadí

Italský dvorek

Hospodářské budovy a rybník k rybaření


Toskánská věž se třemi pokoji a přístupem po vnějším schodišti

Provance a ruská inspirace

Koupelna

Recepce

Jedna z ložnic

Individuální doplňky

Další z koupelen

Další z pokojů

A ještě jedna koupelna

Interiéry staré deset let

Lázeňské služby

Jakuzzi

Bazén ve Villa Spa

Odpočívárna u bazénu

Lázeňský kabinet

Tatar z tuňáka s avokádem

Domácí sýry z nabídky restaurace

Hotelová flotila k výletům po řece nebo po Azovském moři


Dětský koutek

Západ slunce nad Donem

Nedělní ráno


8. listopadu 2015

Diageo opět prodávalo. V Jižní Americe

Ani ne měsíc poté, kdy nápojový gigant Diageo prodal svou severoamerickou vinařskou divizi za 600 milionů. USD (528 mil. EUR) australské Treasury Wine Estates, oznámilo další výprodej. Za nezveřejněnou sumu prodalo svá argentinská vinařství domácí Grupo Peñaflor. Diageo uvedlo, že prodej znamená finanční ztrátu 60 milionů GBP (85 mil. EUR).
Prodej se týká vinic, vinařství a značek Navarro Correas a San Telmo. Tyto značky dosáhly v uplynulém fiskálním roce obratu 18,5 milionů GBP (26,1 mil. EUR).

Nové standardy pro rakouský sekt

Rakouský sekt g.U. jako Champagne nebo Franciacorta

Nový třístupňový systém kvality stanovený pro rakouské sekty by se mohl srovnat - nebo dokonce předčít - s normami pro Champagne.
V průběhu posledních dvou let vypracovala Österreichisches Sektkomitee standardy pro tři úrovně kvality rakouských šumivých vín: Klassik, Reserve a Große Reserve. Tento systém byl vytvořen ve spolupráci s Österreich Wein Marketing (ÖWM), Rakouskou komorou pro průmysl a obchod a ministerstvem zemědělství. ÖWM uvádí, že nový právní základ pro rakouské sekty je analogický systému Qualitätswein. Sekty proto ponesou označení Österreichische Sekt mit geschützter Ursprungsbezeichnung (g.U.) a mohou dosáhnout tří úrovní.

Třístupňová pyramida

Klassik Sekt musí pocházet z hroznů pěstovaných v jedné spolkové zemi a musí ležet minimálně devět měsíců na kalech, zatímco Reservu musí vinaři produkovat tradiční metodou, z hroznů a základních vín vyprodukovaných v jedné spolkové zemi a nejméně 18 měsíci zrání na kalech.
V případě Große Reserve musí být hrozny sklizeny a presovány v jedné vinařské obci, jejíž jméno sekt ponese (a bude-li to možné z jedné vinice); sekt musí minimálně 30 měsíců kvasit a zrát v láhvích, a do prodeje může být uvolněn nejméně po třech letech po sklizni.

Große Reserve jako Champagne nebo Franciacorta

"Nejvyšší třída v pyramidě je srovnatelná s nejvyššími standardy předních oblastí světových perlivých vín - jako Champagne nebo Franciacorta - a v některých aspektech je dokonce překračuje," prohlásilo ÖWM.
"Jsou to vína schopné vyprávět příběh o jejich původu bez ohledu na to, zda jsou proslulá svěžestí z Poysdorfu nebo mineralitou z Langenlois, hloubkou z panonského Golsu nebo živou aromatikou z Gamlitz."
Další kritéria kvality, kterými se řídí výroba základního vína pro výrobu sektu, jakož i inspekční a kontrolní standardy, se bude rozvíjet v příštích několika měsících.