Přeskočit na hlavní obsah

Jak přestat pít (když jste Australan)

"Díky, pro mě ne."

Konzumace alkoholu je součástí australské kultury, ale co se stane, když se někdo rozhodne konzumaci omezit nebo úplně přestat pít? 
Doktorandka School of Public Health z University of Adelaide Ashlea Bartram zkoumá sociální zkušenosti lidí, kteří v poslední době pít přestali nebo snížili svou spotřebu alkoholu s cílem vypracovat strategií pro lepší podporu lidem, kteří se k těmto změnám rozhodnou.
Bartram říká, že rozhodnout se k těmto změnám není jednoduchou změnou životního stylu. "Alkohol může hrát důležitou roli při setkávání lidí navzájem, ale může mít i některé negativní důsledky pro zdraví a pohodu lidí."
"Hrozba negativních dopadů pití alkoholu může ovlivnit rozhodnutí mnoha pijáků, aby pití omezili nebo úplně zastavili. Nicméně těm, jejichž sociální život typicky stojí a padá s konzumací alkoholu, tyto změny ovlivní nejen jejich vlastní život, ale také životy lidí v okolí - vzdát se pití není něco, co se děje v izolaci. Odmítnout pití může narazit a může být považováno za projev hrubosti nebo nudného patrona. Odmítání lze sice podrobně vysvětlovat, ale přátelé musí být zdrojem podpory," říká.

Výzkum zkušeností se změnou pijáckých návyků

Bartram chce slyšet o zkušenostech lidí, kteří provedli změnu jejich konzumace alkoholu ve snaze lépe pochopit sociální dopady tohoto rozhodnutí.
"Výzkumy o sociální zkušenosti mládeže a mladistvích, kteří pijí alkohol, existují, ale málo víme o zkušenostech dospělých, kteří alkohol ve společnosti konzumují a rozhodnou se jeho pití zastavit nebo omezit," říká Bartram. "Můj výzkum si klade za cíl pochopit zkušenosti těchto lidí."
Pokud jste Australan nebo Australanka, je vám více než 25 let a rozhodujete se, že přestanete pít nebo spotřebu alkoholu výrazně snížíte, můžete se na této studii podílet. V takovém případě paní Bartram kontaktujte pro více informací.

Populární příspěvky z tohoto blogu

České mezinárodní Oenoforum 2015

Před dvěma týdny začala pod patronací OIV pořádaná česká mezinárodní soutěž Oenoforum 2015. Poplatek za přihlášení vína činil 65 €. Téměř 350 přihlášených vín z jedenácti zemí hodnotilo 36 hodnotitelů, z nichž 75 % bylo z Česka a Slovenska, po dvou z Itálie a Portugalska a po jednom z Rakouska, Bulharska a Moldávie.
Celkem byly uděleny 3 Velké zlaté medaile, 66 Zlatých a 36 Stříbrných a z těchto 105 medailí si vinaři ze Střední Evropy rozdělili 93. Čeští a slovenští producenti dosáhli na rovných 90 medailí představujících 86 %, ještě více, než jaké bylo jejich zastoupení mezi hodnotiteli. Celkově středoevropané uspěli takto:

Velká zlatáZlatáStříbrnáČesko14727Německo2Rumunsko1Slovensko1104
Vína z vinařství prezidenta soutěže si na lahev přilepí 3 medaile a 2 Vítěze kategorie a vína sponzora soutěže získala 7 medailí a 1 Vítěze kategorie. O zbývajících 12 medailí se podělila vinařství z Francie, Španělska, Chile a Nového Zélandu; vína ze tří zemí na žádnou medaili nestačila. Generální ř…

Největší američtí pijani

Podle průzkumu Institute for Health Metrics and Evaluation (IHME) z University of Washington, stojí za nárůstem spotřeby alkoholu jeho zvýšená obliba mezi ženami, i když procento konzumentů alkoholu se v průběhu času nijak nemění. V American Journal of Public Health publikovaná studie je vůbec první studií, která sledovala trendy v konzumaci alkoholu v jednotlivých okresech USA mezi lety 2002-2012. Počet těžkých pijanů, definovaných spotřebou jednoho drinku denně v případě žen a dvou drinků denně v případě mužů, od roku 2005 prudce vzrostl až o 17,2%. V roce 2012 bylo možné považovat 8,2% Američanů za těžké pijany a 18,3% za nadměrné pijany, konzumující během jedné příležitosti alespoň jedenkrát v uplynulém měsíci čtyři a více drinků v případě žen a pět a více v případě mužů. Celostátní trendy ukazují mnohem rychlejší eskalaci nadměrného pití žen než mužů s nárůstem o 17,5% mezi lety 2005 a 2012, zatímco počty nadměrných mužských pijanů se zvýšily o 4,9%. "Jsme svědky velmi znep…