Přeskočit na hlavní obsah

Prezident vinohradnické velmoci odmítl večeřet v Elysejském paláci kvůli sklence vína

Francouzi jsou pobouřeni: oficiální státní večeře bez vína?

Íránský prezident Hassan Rúhání zahajuje čtyřdenní turné po Itálii a Francii, když navštíví Evropu jako první íránský prezident za posledních deset let. Návštěva Paříže proběhne ve dnech 16. a 17. listopadu, kde se očekává jeho proslov v UNESCO.
"Prezidenta oficiálně přijme francouzský prezident François Hollande v úterý ráno," řekl íránský prezidentský mluvčí Parviz Esmaili.
Rúhání však odmítl účastnit se úterní státní večeře, protože se má při jídle podávat víno.

Halal menu bez alkoholu

Ačkoli Írán požádal o halal menu, které je obvykle bez alkoholu, Francie nebyla ochotná učinit tento ústupek, protože by byl zcela v rozporu s tradicí oficiálních státních obědů a večeří.
Poradci Hollandeho neskrývali svou frustraci nad problémem, který označují jako "směšný". "Tento program je ještě třeba dokončit," řekl zdroj blízký francouzskému prezidentovi. Francouzská delegace má koncem tohoto týdne odcestovat do Íránu, aby dohodla detaily Rúháního návštěvy.
Vína ale ke státním večeřím patří. Před třemi týdny si čínský prezident Xi Jinping a jeho hostitelka britská královna během státní večeře připili anglickým šumivým vínem, bílým burgundským, Bordeaux, Vin de Constance a portským.

Kdo je ve sporu

Podle posledních údajů je Írán se svými 223 tisíci hektary vinohradů devátým největším globálním pěstitelstvím, když jejich rozlohou předčil i Chile. Plocha francouzských vinohradů je třiapůlkrát větší a dosáhla 792 tisíc hektarů. Svou rozlohou Francii předčily jen první Španělsko a druhá Čína.
Výnosnost íránských vinohradů je poněkud nižší, v mezinárodním srovnání je Írán desátým největším producentem světa. Jenže z íránských hroznů v Íránu neprodukují víno. Dvě třetiny sklizně se zkonzumují jako čerstvé hrozny a jedna třetina jako sušené hrozinky.

Populární příspěvky z tohoto blogu

České mezinárodní Oenoforum 2015

Před dvěma týdny začala pod patronací OIV pořádaná česká mezinárodní soutěž Oenoforum 2015. Poplatek za přihlášení vína činil 65 €. Téměř 350 přihlášených vín z jedenácti zemí hodnotilo 36 hodnotitelů, z nichž 75 % bylo z Česka a Slovenska, po dvou z Itálie a Portugalska a po jednom z Rakouska, Bulharska a Moldávie.
Celkem byly uděleny 3 Velké zlaté medaile, 66 Zlatých a 36 Stříbrných a z těchto 105 medailí si vinaři ze Střední Evropy rozdělili 93. Čeští a slovenští producenti dosáhli na rovných 90 medailí představujících 86 %, ještě více, než jaké bylo jejich zastoupení mezi hodnotiteli. Celkově středoevropané uspěli takto:

Velká zlatáZlatáStříbrnáČesko14727Německo2Rumunsko1Slovensko1104
Vína z vinařství prezidenta soutěže si na lahev přilepí 3 medaile a 2 Vítěze kategorie a vína sponzora soutěže získala 7 medailí a 1 Vítěze kategorie. O zbývajících 12 medailí se podělila vinařství z Francie, Španělska, Chile a Nového Zélandu; vína ze tří zemí na žádnou medaili nestačila. Generální ř…

Největší američtí pijani

Podle průzkumu Institute for Health Metrics and Evaluation (IHME) z University of Washington, stojí za nárůstem spotřeby alkoholu jeho zvýšená obliba mezi ženami, i když procento konzumentů alkoholu se v průběhu času nijak nemění. V American Journal of Public Health publikovaná studie je vůbec první studií, která sledovala trendy v konzumaci alkoholu v jednotlivých okresech USA mezi lety 2002-2012. Počet těžkých pijanů, definovaných spotřebou jednoho drinku denně v případě žen a dvou drinků denně v případě mužů, od roku 2005 prudce vzrostl až o 17,2%. V roce 2012 bylo možné považovat 8,2% Američanů za těžké pijany a 18,3% za nadměrné pijany, konzumující během jedné příležitosti alespoň jedenkrát v uplynulém měsíci čtyři a více drinků v případě žen a pět a více v případě mužů. Celostátní trendy ukazují mnohem rychlejší eskalaci nadměrného pití žen než mužů s nárůstem o 17,5% mezi lety 2005 a 2012, zatímco počty nadměrných mužských pijanů se zvýšily o 4,9%. "Jsme svědky velmi znep…