15. srpna 2015

Gruppo Campari vykázal za první pololetí čistý zisk 77,9 milionů €

Gruppo Campari s vysokým ziskem

Italský producent Gruppo Campari vykázal za první pololetí impozantní růst . Čistý zisk vzrostl o 36% na 77,9 milionů €.
Mezi jeho největší značky patří aperitivy Campari, Aperol a Cinzano, jamajský rum Appleton Estate, vodka Skyy a whisky Wild Turkey.
Tržby vzrostly na 757,9 milionů €, z toho Amerika o 3,4%, jižní Evropa a Střední Východ o 3,9% a Asie-Pacifik o 7,4%. Události způsobené Ruskem však měly negativní dopad na výsledky severní, střední a východní Evropy, která poklesla o 1,5%.
Akcie Campari krátce po oznámení výsledků dosáhly hodnoty 7,57 €, když jejich původní emisní hodnota byla 1,55 €.

Narozeniny slaví Rostislav Žďárský a Jan Bulín

Narozeniny dnes slaví Rostislav Žďárský ze Zaječí a Jan Bulín z Únanova.

14. srpna 2015

Výsledky Rosé Masters 2015

Rosé Masters 2015

V Londýně skončila Rosé Masters, organizovaná the drink business, a jako hodnotitelé v porotě seděli Robin Kinahan MW, Bibendum PLB Group; Hugo Rose MW, Wine Investment Association; Clement Robert, Medlar Restaurant; Patrick Schmitt MW, the drinks business; Demetri Walters MW, Berry Bros. & Rudd; Beverly Tabbron MW, Hallgarten Druitt & Novum Wines; Matthieu Longuère MS, Le Cordon Bleu, London a Mark Savage MW, Savage Selection.
Celkem bylo uděleno 80 medailí, z toho 2 Zlaté, 19 Stříbrných, 58 Bronzových a titul Master si odvezl Angel Rock 2014 z Chateau d’Esclans, Domaines Sacha Lichine.

Master Zlatá Stříbrná Bronzová
Argentina 4
Bulharsko 2
Francie 1 2 12 20
Chile 2
Chorvatsko 2
Itálie 4
Jižní Afrika 1
Libanon 2
Malta 1
Nový Zéland 1
Portugalsko 1 3
Rakousko 1 1
Řecko 1
Spojené králoství 2
Spojené státy 1 1
Španělsko 3 12

1 2 19 58

Vína Střední a Východní Evropy získala 3 bronzové medaile, z toho dvě bulharský producent DiVes Estate Winery a jednu chorvatská Kabola za svůj růžový Teran

Změny v Belvédère group přinášejí efekt: tržby 222 milionů EUR

MBWS se konečně daří 

Na Marie Brizard Wine & Spirits od 1. července přejmenovaná Belvédère group oznámila nárůst tržeb 4,5% v prvním pololetí roku 2015.
Francouzská skupina po zavedení nového strategického plánu zřejmě obrátila -4,1% pokles tržeb v loňském roce, který byl zdůvodňován rozhodnutími opustit několik nestrategických nebo ne příliš výnosných distribuční smluv vodek třetích stran a prodejem své vodky značky Danzka.
Čisté tržby Marie Brizard za první pololetí dosáhly 222,7 milionů €, jejichž nárůst táhly zejména prodeje v Polsku a Spojených státech.
Mezi klíčová opatření strategického plánu "BiG 2018" patří vytvoření výkonného výboru, skládajícího se z odborníků z odvětví destilátů se zkušenostmi v růstových společnostech, dalšími změnami jsou projekty modernizace výroby vodky v Litvě a Polsku, prodej polského maloobchodního řetězce Galerie Alkoholi a jejích 39 prodejen Carrefouru a rozšíření distribuce svého portfolia na nové trhy.

Polsko a Spojené státy rostou

Největším trhem Marie Brizard zůstává jeho rodná Francie, která přinesla tržby 96,9 milionů €. Nicméně i v tomto období zde trh zaostával o -1,3% oproti stejnému období v minulém roce.
Druhým největším trhem je Polsko, které bylo příčinou potíží skupiny v roce 2014. Čisté tržby za první pololetí vzrostly o 4,5%, k čemuž přispěla i distribuce vodky Krupnik. Společnost očekává další růst na polském trhu díky nedávnému uvedení své William Peel blended Scotch whisky.
I za Spojených států přicházejí pozitivní signály, kde se Marie Brizard zaměřuje na investice do devíti klíčových států. Prodeje v těchto státech vzrostly o 13,1% ve srovnání s rokem 2014, zatímco čisté tržby za Spojené státy jako celek v prvním pololetí vzrostly o 17,2% na 9,1 milionů €.
Jean-Noël Reynaud, současný generální ředitel společnosti Marie Brizard Wine & Spirits, bere tyto výsledky jako potvrzení postupně realizované vize BiG 2018.

Narozeniny slaví Ondřej Beránek

Narozeniny dnes slaví Ondřej Beránek ze Starého Plzence.

13. srpna 2015

Sudové víno je trendem

Podle OIV pokleslo mezi lety 2002 - 2014 množství vína exportovaného v lahvích z 65% na 54%, podíl vína exportovaného jako sudové, v balení větším než 2 litry, stoupl z 30% na 38%. Zbývající procenta připadají na šumivé víno.

Sudové víno ve Spojených státech

Restaurace v New Yorku, Los Angeles, San Franciscu a Atlantě zahájily prodej vín z keg sudů kolem roku 2011 a počet restaurací, bister a vinných barů, kde se prodává stáčené víno, ve Spojených státech v loňském roce vzrostl o 68%.
Lídry vín z kegů jsou v New Yorku Charles Bieler a Bruce Schneider, zakladatelé Gotham Project, který zahajoval v roce 2011 se sudovým Ryzlinkem rýnským z východní strany Seneca Lake z oblasti Finger Lakes.
Zásobováním podniků jako jsou Grand Central Oyster Bar & Restaurant v Grand Central station a Terroir na Manhattanu, změnilo dynamické duo způsob, jakým Američané konzumují víno. "Neprodáváme jen koncept, prodáváme lepší sklenice vína," říká Bieler a dodává: "Chceme nabídnout vína, které mohou soutěžit s těmi nejlepšími na světě i cenou."
V posledních čtyřech letech dvojice podstatně rozšířila nabídku, která nyní zahrnuje Cabernet Frank z Finger Lakes, Chardonnay z Columbia Valley, Pinot Noir ze Santa Barbary, rosé z Provence, sicilské Nero d'Avola, Viuru ze starých keřů z Rioja a Malbec z Mendozy.

Vína z kohoutku v Londýně

Vinoteca úspešná s víny z Pfalze

Podniky Vinoteca jsou jedním z průkopníků, které nabídly zákazníkům z kohoutků šumivou Gleru, červené a bílé z Rhôny a růžové z Provence. Povzbuzen dobrými prodeji, začal loni v létě tento řetězec vinných barů a bister prodávat Ryzlink Axela Neisse z Pfalze za 3,95 GBP za skleničku, který se stal přes noc hitem.
Gus Gluck, manažer podniku Vinoteca v King's Cross, je nadšený z nabídky sudových vín. "Je to zatraceně úspěšné - nedávno jsme přidali od Axela Neisse Pinot Noir a jde velmi dobře. Sudového Rizlinku prodáváme víc, než jakéhokoli jiného vína."

The Lucky Pig nabízí z kohoutku frizzante z Veneta

Klasický koktejlový bar The Lucky Pig ve Fulhamu, začal nabízet frizzante značky Vino Vispo, které pro jeho dodavatele Jascots produkuje od počátku tohoto roku Enrico Bedin z Veneta. Kromě Vino Vispo nabízí Jascots sudová červená, bílá i růžová producenta Mas de La Source z Pays d'Oc. "Zvyky spotřebitelů se mění a jejich nároky na stolování i podávání nápojů také. S tím musí i vinařský průmysl držet krok," říká obchodní a marketingový ředitel Jascots Miles MacInnes. "Je načase přemýšlet o víně nejen v lahvích a vyrábět vína dostupná, zábavná a atraktivní pro spotřebitele."
MacInnes je ohromen nabídkou v The Lucky Pig, kde Vino Vispo čepují z mosazného baru. Věří, že víno z kohoutku je jedinečná obchodní příležitost napodobit úspěchy minipivovarů a promluvit k týmž spotřebitelům.

Bibendum od března s devíti víny z kohoutku

V březnu v reakci na rostoucí poptávku začal nabízet devět sudových vín včetně australského Shirazu, italského Sangiovese a francouzského Pinot Noiru dodavatel Bibendum Wine.
"Čepované víno nabízí více zábavy a divadla, než tradiční servírování, a je vzhledem k dopravě a skladování i ekologičtější alternativa," věří obchodní ředitel Mark Riley.

Rex & Mariano v Soho s mořskou kuchyní a osmi víny výhradně z kohoutku

Jako vůbec první podnik v Británii nabízí výhradně z kohoutku osm vín restaurace Rex & Mariano a v jeho nabídce jsou Wind Gap Trousseau Gris 2013 z kalifornského Russian River Valley, Broc Cellars Carignan 2013 z Alexander Valley a růžové M de Minuty 2013 z Provence.
V souladu s minimalistickým interiérem září kohouty z nerezové oceli z mramorové stěny a nad nimi jsou názvy vín napsané křídou na tabuli.
Dodavatelem všech vín je obchodník Roberson Wine, který v současné době nabízí padesát sudových vín a má zájem tuto nabídku dále rozšířit. "Inovativní bary a restaurace ve Spojených státech začleňují vína z kohoutku do své nabídky. Věděl jsem, že je to něco, co musíme přivést do Velké Británie," vysvětluje Mark Andrew z Roberson. Žádný z dodavatelů Robersona před začátkem spolupráce neprodával svá vína v sudech, ale dnes jsou všichni rádi, že to zkouší. Počet spolupracujících výrobců Starého světa Andrew nesdělil, ale přítomnost St. Emilion v nabídce naznačuje, že ne všichni výrobci v Bordeaux jsou vůči změnám odolní.

Burger & Lobster a španělské Albariño

Nedávno otevřený Burger & Lobster nabízí z kohoutku tři červená a tři bílá vína z portfolia Roberson, včetně La Liebre y Tortuga Albariño, který byl právě kvůli dokonalému párování s humry pořizován speciálně pro tuto restauraci.

Trendy Mission s nabídkou amerických vín

I trendy podnik Mission pod železničními oblouky v Bethnal Green nabízí ve spolupráci s Roberson z kohoutku čtveřici kalifornských vín včetně Copain Tous Ensemble Syrah a Tatomer Meeresboden Veltlínské zelené pocházející ze Santa Barbara.

Vína z kohoutku v Česku

V Česku víno z kohoutku, stáčené víno nebo sudové víno trendem není. Pokud nemluvíme o objemu prodejů. Establishment vytváří obraz tohoto vína jako zdraví nebezpečného, falešného a pančovaného, někteří sommelieři o něm hovoří s pochybami, pokud ne rovnou s pohrdáním, a vinařští funkcionáři proti němu brojí.
Módní restaurace, vinné bary a bistra s vínem z kohoutku proto zatím v Česku jako houby po dešti neporostou, ale hlas vinařů, restauratérů i spotřebitelů vůči sudovému vínu negativní nezní. Trendy si svou cestu prorazí.

Omezení reklamy na alkohol ve Francii nepadnou

Omezení reklamy ve vinařské zemi

Zákon z roku 1991, známý jako Loi Evin, zakázal televizní reklamu na nápoje s obsahem alkoholu vyšším než 1,2% a tím celý alkoholový nápojový průmysl vystrnadil ze sponzoringu sportovních a kulturních událostí.
Letos v létě hlasovali francouzští poslanci proti vládě, aby podpořili zmírnění přísných restrikcí reklamy na alkohol. Kampaň ke změkčení zákona vedl osmdesátiletý senátor a bývalý vinař Gérard César a zdálo se, že vše je na dobré cestě, ale minulý týden narazil na Ústavní radu.

Naděje ještě nepadly

Změny Loi Evin byly navrženy jako součást Marcron zákona, který má stimulovat ochabující francouzskou ekonomiku. Změny, které tvoří jen jeden z jeho 18 článků, Rada zamítla, protože je považuje za "irelevantní".
Aktivisté proti alkoholu zprávu uvítali, producenti i propagátoři vinařské turistiky naopak.
Tato změna nemusí být ještě konečná a návrh může být znovu předložen, proto je zastánci změn budou prosazovat i nadále a apelují na prezidenta Françoise Hollanda, aby se jim dále věnoval.

Narozeniny slaví Mojmír Vojtek

Narozeniny dnes slaví Mojmír Vojtek z Nového Šaldorfa-Sedlešovic.

12. srpna 2015

Atraktivní brunetka miluje Shiraz. A diváci ji

#TasteTheBush s brunetkou

Minulý týden zahájil britský dovozce Premier Estates Wine svou vůbec první a podle vlastních slov drzou internetovou reklamní kampaň #TasteTheBush. Video se prezentuje na stránkách například Huffington Post, Fox News nebo The Guardian lidem, kteří v poslední době koupili víno online.

Atraktivní brunetka v něm "smyslně" popisuje své zkušenosti se sklenkou Shirazu. Sklenka je umístěna tak trefně, že je jasné, proč reklama získala název Taste The Bush.

Názory tvůrců

Surrey Garland, kreativní ředitel Saatchi Masius, která kampaň připravila, definoval záměr vytvořit nezapomenutelnou reklamu na vína. "Tahle kampaň odhaluje patos a nudu, které si často spojujeme s vínem. My jsme chtěli, aby se lidé smáli - a ochutnali víno," vysvětlil.
Při prezentaci kampaně zakladatel Premier Estates Wine Darival Budge řekl, že její start "ukazuje, jak daleko jsme došli" od svého založení v roce 2005. "Zákazníci B2B nás znají, nyní je čas představit naši značku koncovým uživatelům," pokračoval. "Doufáme, že naši zákazníci budou milovat kampaň #TasteTheBush tak jako my."

Vinaři se vrací na obrazovky

The Winemakers

Třetí řada reality show "The Winemakers", ve které soutěží začínající vinaři, aby vytvořili svou vlastní značku vína, bude v obnovena.
V show musí 12 soutěžících navzájem vyprodukovat víno a uvést je na trh pod vlastní značkou. Epizody druhé řady jsou věnovány vinaření v údolí Rhôny, ale finální epizoda má být z Kalifornie. Očekává se, že třetí řada bude natáčena v Napa Valley a v Číně.
Virtuální casting má probíhat v Hong Kongu, Číně a ve Velké Británii, aby odrážel "globální charakter vinařského průmyslu," říká producent Kevin Whelan.

Mediální byznys není vinařský byznys

Od vysílání prvního řady reality show už uběhlo pět let, ale Whelan konstatoval, že přerušení bylo užitečnou lekcí. "Produkování reality show o víně pro americkou televizi je velmi obtížné. Museli jsme si uvědomit, že nejsme ve vinařském, ale v mediálním byznysu."
Třetí řada bude natáčena v Hong Kongu, Pekingu, Šanghaji, Guangzhou a ve Spojených státech a tvůrci The Winemakers nyní hledají čínské sponzory a partnery vysílání.

Konkurence plánuje uvedení vlastní reality show s názvem "Best Bottle", ve které mají soupeřit vinaři z různých regionů, pravděpodobně z Oregonu a Kalifornie.

11. srpna 2015

Nová soutěž sommelierů v Bordeaux. Prezidentem je Michel Rolland

Concours de Sommellerie Michel Rolland

Během druhého ročníku Exp'Hôtel, konaného ve dnech 22. až 25. listopadu 2015 v Palais des Congrès de Bordeaux, veletrhu pohostinství a restaurace, proběhne 23. listopadu nová událost letošního roku, "Concours de Sommellerie Michel Rolland", které tento enolog-konzultant sám předsedá.
Soutěž, která je pořádána ve spolupráci s Conseil Interprofessionnel du Vin de Bordeaux (CIVB), je volně přístupná všem sommelierům profesionálům pracujícím v regionech Aquitaine, Limousin a Poitou Charentes.
Padesát porotou vybraných kandidátů bude soutěžit ve znalostech o vínech z Bordeaux.
Podle výsledků z této teoretické části porota vybere pouze osm z nich, kteří se v dalším kole poměří ve slepé degustaci.

Ceny pro vítěze

Tři vítězové budou Michelem Rollandem odměněni. Cena pro třetího je návštěva château spojená s obědem a ochutnávkou, pro druhého je to degustační kurz na École du Vin de Bordeaux.
Absolutní vítěz získá cestu do Hongkongu s návštěvou Vinexpo Asia Pacific v roce 2016.
Již 16. října bude známé, kterých padesát přihlášených bylo k účasti porotou vybráno.

Vinařské univerzitní vzdělání: proč ne třeba UC Davis

UC Davis Wine Executive Program

Pokud je vám více než 16 let, pokud chcete nastudovat obor víno, ale nechcete studovat v Anglii na Plumpton College, vydejte se do Kalifornie na UC Davis.
V roce 2016 zahajují ve dvou řadách Wine Executive Program. První je pro nevinaře a má jim pomoci pochopit základní pojmy pěstování hroznů a výroby vína. Druhá je určená profesionálům z oboru a zaměří se na základy financí, účetnictví a podnikání.
Oba programy společně proberou "globální trhu s vínem, finanční řízení pěstitelství a vinařství, výzvy vinařského průmyslu v náročné moderní ekonomice, strategické řízení nákladů, marketing, distribuce, právní aspekty odvětví vína a očekávaný vývoj vinohradnictví a vinařství v budoucnu".

Narozeniny slaví Antonín Veverka a Věra Drozdová

Narozeniny dnes slaví Antonín Veverka ze Strážnice a Věra Drozdová z Valtic.

10. srpna 2015

Na Krymu soutěžili vinaři. Ruští i ukrajinští

Soutěž ve velkém sále institutu "Magarač"

V krymském institutu "Magarač" skončil 10. července 35. ročník mezinárodní soutěže vinařských produktů "Jalta. Zolotoj grifon 2015", jehož současným a v historii druhým pořadatelem je Svaz krymských vinařů.
Soutěže se zúčastnilo 45 producentů z Ruska, Běloruska, Ukrajiny, kontroverzního Podněstří, Kazachstánu a Uzbekistánu. Producenti přihlásili 163 vzorků a 25 producentů si odvezlo 128 zlatých medailí, 30 stříbrných a 3 bronzové. Vína, které od poroty obdržela nejvyšší hodnocení, byly oceněny titulem Grand Prix, mezi nimiž je i krymský producent Inkerman. Producent vína a koňaků Koktebel obdžel Super Grand Prix za svůj nový koňak "Makedonský", zlaté medaile obdržely i koňaky z KiN, například pěti, osmi a desetiletý Staré město a pěti a sedmiletý Kinovský.

Vyhodnocení soutěže

Během slavnostního zakončení soutěže zástupce ředitele ústavu "Magarač" Michail Borisenko řekl:
"Chci poděkovat všem účastníkům soutěže i všem přítomným. Zejména vy jste důvodem, že zde v sále vládne přátelská a vřelá atmosféra. A myslím, že ani neexistuje konkurence. Každý sympatizoval s ostatními a nehonil se za výhrou. To je důvod, proč je "Zolotoj grifon" festivalem přátelství a vzájemné pomoci. Slibuji vám, že se v tomto sále sejdeme znovu i příští rok," dodal na závěr.

Krize na ruské trhu

Vinaři a organizátoři se pořádáním soutěže snaží řešit krizi na ruském trhu s vínem a zajímavé je, že právě na Krymu, který je jednou z významných příčin této krize.

Kalifornské požáry a spekulace o jejich vlivu na letošní úrodu

Ovlivní kouř z požárů letošní víno?

Kalifornské požáry podněcují zveřejňování komentářů naznačujících, že kalifornská vína z letošního ročníku budou ovlivněna účinky kouře.
4. srpna proto k tomu poskytla vyjádření Lake County Winegrape Commission
"Od středy 29. července pomáhá obvyklý Lake County "jezerní efekt" západních větrů odvádět kouř z požárů od téměř všech Lake County vinic. Jihovýchodní vítr v krátkém období v pátek 31. července přivedl kouř jen na několik hodin. Dopady kouře na pěstitelské oblasti odhadujeme na minimální až žádné."

Zkušenosti vinaře

Osobní komentář k tomu přidal i vinař Tracey Hawkins z vinařství Hawk and Horse Vineyards
"Náš rodinný ranč, vinice a vinařství jsou součástí Red Hills AVA v kalifornském Lower Lake. Vlastníme 1300 akrů, z nichž 18 akrů máme osázených révou. Oheň vypukl jen čtyři míle na východ od nejvýchodnější hranice našich pozemků - za Soruce Grove Road. Naše vinice jsou na západní hranicí v nadmořské výšce 2200 stop. Ačkoli jsme viděli oheň i masivní sloupy kouře na východním obzoru, nad našimi vinicemi bylo jen málo kouře, spíš žádný. Východní vítr důsledně odfoukával kouř od vinic Lake County jako od vinic Napy. Máme také domov na Howell Mountain v Napa County. Nebe bylo jasné každý den s výjimkou pátku 31. července, kdy jsme kouř viděli a cítili. 
Je nezodpovědné, zavádějící a potenciálně škodlivé vyvolávat okolo kouře humbuk. V této době, kdy je nebezpečím požárů ohrožena celá Kalifornie, je důležité poskytovat přesné informace."

Požáry nejen v Kalifornii

Tyto zvěsti ohrožují majitelé vinařství a vinic nejen v Kalifornii, ale také v Oregonu a Washingtonu, neboť hoří i blízko Walla Walla.

Narozeniny slaví Bedřich Tauš, Pavel Jiroušek, Hana Mádlová, Petr Bunža, Pavel Holek a Michal Mlejnek

Narozeniny dnes slaví  Bedřich Tauš z Karlových Varů - Olšových Vrat, Pavel Jiroušek z Brandýska, Hana Mádlová z Velkých Bílovic, Petr Bunža z Bzence, Pavel Holek z Veselí nad Moravou, Zarazic a Michal Mlejnek z Brna.

9. srpna 2015

Hruškovým džusem proti kocovině

Zatímco perry - hruškové víno, zatím méně populární, než cider - alkohol z definice obsahuje, hruškový mošt jej pomáhá odbourávat.
Výzkumníci z CSIRO, australské národní vědecké agentury, doporučují hruškový mošt jako lék na kocovinu, protože nejenže snižuje hladinu cholesterolu, ale může bránit nepříznivým účinkům nadměrného požívání alkoholu, neboť snižuje hladinu alkoholu v krvi.

Výhody hruškového moštu

Studie financovaná Horticulture Innovation Australia má odhalit skryté výhody pití šťávy z asijské hrušky (v Česku známé jako nashi nebo naši) a popisuje překvapující účinek na ty, kteří jsou pod vlivem alkoholu,. Úspěchy hrušky berou v úvahu čtrnáct běžných příznaků kocoviny, přičemž tyto příznaky jsou výrazně zredukované u účastníků, kteří před konzumací alkoholu pili hruškový džus.
"Zdá se, že faktory asijské hrušky působí na činnost klíčových enzymů podílejících se na metabolismu alkoholu, alkohol dehydrogenázy a aldehyddehydrogenázy jeho urychlením a vyloučením nebo inhibici absorpce alkoholu," vysvětlil profesor Manny Noakes, který byl vedoucím studie.

O hruškách jen dobré

Aby tyto účinky nastaly, mělo by se před konzumací alkoholu vypít asi 200 ml hruškové šťávy. O hruškách bylo také zjištěno, že "snižují hladinu cholesterolu, ulevují od zácpy a mají protizánětlivé vlastnosti". Studie ověřovala účinky pouze korejských a asijských hrušek, vědci ale mají v plánu zjistit, jestli i další odrůdy hrušek mohou nabídnout obdobné výhody.