Přeskočit na hlavní obsah

Sudové víno je trendem

Podle OIV pokleslo mezi lety 2002 - 2014 množství vína exportovaného v lahvích z 65% na 54%, podíl vína exportovaného jako sudové, v balení větším než 2 litry, stoupl z 30% na 38%. Zbývající procenta připadají na šumivé víno.

Sudové víno ve Spojených státech

Restaurace v New Yorku, Los Angeles, San Franciscu a Atlantě zahájily prodej vín z keg sudů kolem roku 2011 a počet restaurací, bister a vinných barů, kde se prodává stáčené víno, ve Spojených státech v loňském roce vzrostl o 68%.
Lídry vín z kegů jsou v New Yorku Charles Bieler a Bruce Schneider, zakladatelé Gotham Project, který zahajoval v roce 2011 se sudovým Ryzlinkem rýnským z východní strany Seneca Lake z oblasti Finger Lakes.
Zásobováním podniků jako jsou Grand Central Oyster Bar & Restaurant v Grand Central station a Terroir na Manhattanu, změnilo dynamické duo způsob, jakým Američané konzumují víno. "Neprodáváme jen koncept, prodáváme lepší sklenice vína," říká Bieler a dodává: "Chceme nabídnout vína, které mohou soutěžit s těmi nejlepšími na světě i cenou."
V posledních čtyřech letech dvojice podstatně rozšířila nabídku, která nyní zahrnuje Cabernet Frank z Finger Lakes, Chardonnay z Columbia Valley, Pinot Noir ze Santa Barbary, rosé z Provence, sicilské Nero d'Avola, Viuru ze starých keřů z Rioja a Malbec z Mendozy.

Vína z kohoutku v Londýně

Vinoteca úspešná s víny z Pfalze

Podniky Vinoteca jsou jedním z průkopníků, které nabídly zákazníkům z kohoutků šumivou Gleru, červené a bílé z Rhôny a růžové z Provence. Povzbuzen dobrými prodeji, začal loni v létě tento řetězec vinných barů a bister prodávat Ryzlink Axela Neisse z Pfalze za 3,95 GBP za skleničku, který se stal přes noc hitem.
Gus Gluck, manažer podniku Vinoteca v King's Cross, je nadšený z nabídky sudových vín. "Je to zatraceně úspěšné - nedávno jsme přidali od Axela Neisse Pinot Noir a jde velmi dobře. Sudového Rizlinku prodáváme víc, než jakéhokoli jiného vína."

The Lucky Pig nabízí z kohoutku frizzante z Veneta

Klasický koktejlový bar The Lucky Pig ve Fulhamu, začal nabízet frizzante značky Vino Vispo, které pro jeho dodavatele Jascots produkuje od počátku tohoto roku Enrico Bedin z Veneta. Kromě Vino Vispo nabízí Jascots sudová červená, bílá i růžová producenta Mas de La Source z Pays d'Oc. "Zvyky spotřebitelů se mění a jejich nároky na stolování i podávání nápojů také. S tím musí i vinařský průmysl držet krok," říká obchodní a marketingový ředitel Jascots Miles MacInnes. "Je načase přemýšlet o víně nejen v lahvích a vyrábět vína dostupná, zábavná a atraktivní pro spotřebitele."
MacInnes je ohromen nabídkou v The Lucky Pig, kde Vino Vispo čepují z mosazného baru. Věří, že víno z kohoutku je jedinečná obchodní příležitost napodobit úspěchy minipivovarů a promluvit k týmž spotřebitelům.

Bibendum od března s devíti víny z kohoutku

V březnu v reakci na rostoucí poptávku začal nabízet devět sudových vín včetně australského Shirazu, italského Sangiovese a francouzského Pinot Noiru dodavatel Bibendum Wine.
"Čepované víno nabízí více zábavy a divadla, než tradiční servírování, a je vzhledem k dopravě a skladování i ekologičtější alternativa," věří obchodní ředitel Mark Riley.

Rex & Mariano v Soho s mořskou kuchyní a osmi víny výhradně z kohoutku

Jako vůbec první podnik v Británii nabízí výhradně z kohoutku osm vín restaurace Rex & Mariano a v jeho nabídce jsou Wind Gap Trousseau Gris 2013 z kalifornského Russian River Valley, Broc Cellars Carignan 2013 z Alexander Valley a růžové M de Minuty 2013 z Provence.
V souladu s minimalistickým interiérem září kohouty z nerezové oceli z mramorové stěny a nad nimi jsou názvy vín napsané křídou na tabuli.
Dodavatelem všech vín je obchodník Roberson Wine, který v současné době nabízí padesát sudových vín a má zájem tuto nabídku dále rozšířit. "Inovativní bary a restaurace ve Spojených státech začleňují vína z kohoutku do své nabídky. Věděl jsem, že je to něco, co musíme přivést do Velké Británie," vysvětluje Mark Andrew z Roberson. Žádný z dodavatelů Robersona před začátkem spolupráce neprodával svá vína v sudech, ale dnes jsou všichni rádi, že to zkouší. Počet spolupracujících výrobců Starého světa Andrew nesdělil, ale přítomnost St. Emilion v nabídce naznačuje, že ne všichni výrobci v Bordeaux jsou vůči změnám odolní.

Burger & Lobster a španělské Albariño

Nedávno otevřený Burger & Lobster nabízí z kohoutku tři červená a tři bílá vína z portfolia Roberson, včetně La Liebre y Tortuga Albariño, který byl právě kvůli dokonalému párování s humry pořizován speciálně pro tuto restauraci.

Trendy Mission s nabídkou amerických vín

I trendy podnik Mission pod železničními oblouky v Bethnal Green nabízí ve spolupráci s Roberson z kohoutku čtveřici kalifornských vín včetně Copain Tous Ensemble Syrah a Tatomer Meeresboden Veltlínské zelené pocházející ze Santa Barbara.

Vína z kohoutku v Česku

V Česku víno z kohoutku, stáčené víno nebo sudové víno trendem není. Pokud nemluvíme o objemu prodejů. Establishment vytváří obraz tohoto vína jako zdraví nebezpečného, falešného a pančovaného, někteří sommelieři o něm hovoří s pochybami, pokud ne rovnou s pohrdáním, a vinařští funkcionáři proti němu brojí.
Módní restaurace, vinné bary a bistra s vínem z kohoutku proto zatím v Česku jako houby po dešti neporostou, ale hlas vinařů, restauratérů i spotřebitelů vůči sudovému vínu negativní nezní. Trendy si svou cestu prorazí.

Populární příspěvky z tohoto blogu

České mezinárodní Oenoforum 2015

Před dvěma týdny začala pod patronací OIV pořádaná česká mezinárodní soutěž Oenoforum 2015. Poplatek za přihlášení vína činil 65 €. Téměř 350 přihlášených vín z jedenácti zemí hodnotilo 36 hodnotitelů, z nichž 75 % bylo z Česka a Slovenska, po dvou z Itálie a Portugalska a po jednom z Rakouska, Bulharska a Moldávie. Celkem byly uděleny 3 Velké zlaté medaile, 66 Zlatých a 36 Stříbrných a z těchto 105 medailí si vinaři ze Střední Evropy rozdělili 93. Čeští a slovenští producenti dosáhli na rovných 90 medailí představujících 86 %, ještě více, než jaké bylo jejich zastoupení mezi hodnotiteli. Celkově středoevropané uspěli takto: Velká zlatá Zlatá Stříbrná Česko 1 47 27 Německo 2 Rumunsko 1 Slovensko 1 10 4 Vína z vinařství prezidenta soutěže si na lahev přilepí 3 medaile a 2 Vítěze kategorie a vína sponzora soutěže získala 7 medailí a 1 Vítěze kategorie. O zbývajících 12 medailí se podělil

Oenoforum: česká mezinárodní soutěž letos v Lednici udělila 137 medailí

Výsledky soutěže Oenoforum 2016 V jubilejním desátém ročníku české mezinárodní soutěže Oenoforum 2016, která přijímá přihlášky vín z celého světa a koná se pod záštitou OIV, se letos poměřilo 456 vín přihlášených z devíti zemí. Přihláška jednoho vína stála 1600 CZK a dvoudenního hodnocení se v Lednici ve dnech 21. až 22.  dubna zúčastnilo celkem třicet sedm hodnotitelů z deseti zemí. Do konečného žebříčku se dostala vinařství z devíti přihlášených zemí oproti loňským osmi , ale letošní součty obsahují jeden nepříjemný diplomatický omyl.

Divoké víno, prapředek révy vinné

Vzácná popínavá rostlina I když se postupem času její výskyt snižoval, roste réva divokého vína například u Rýnu, Mohanu i Mosely. V minulosti byla také rozšířena v zátopových oblastech Německa na horním Rýnu jakož i u Darmstadtu dolů k Basileje, ale také v mokřinách Dunaje. Nicméně řeč není o révě jako dnes pěstované rostlině (latinský název Vitis vinifera subsp. vinifera), ale o divoké révě vinné (Vitis vinifera subsp. sylvestris ), o rostlině, ze které dnešní pěstované odrůdy původně vzešly.  Neměla by být zaměňována s tzv divokým vínem, které popíná zdi mnohých domů. To je obvykle buď samo se pnoucí pětilisté tzv. psí víno ( Parthenocissus quinquefolia ) nebo trojlisté ( Parthenocissus tricuspidata ). Obě rostliny jsou z čeledi rodiny révy vinné, původně pocházejí z východní části Severní Ameriky a jsou často používány pro ozelenění obvodových stěn, protože jejich listy neopadávají, naopak na podzim se obarví nádhernou červenou.