19. prosince 2015

Schuchmann Wines postaví vinné lázně

První gruzínské vinné lázně

Gruzínské vinařství Schuchmann Wines přistaví k vinařství, hotelu a vinnému baru vinné lázně. I tím chce dále podpořit vinnou turistiku, oznámila Nutsa Abramishvili, vedoucí Schuchmann Wines a doplnila, že práce na projektu Schuchmann Wine Spa už začaly. 
Bude se jednat o komplex nabízející relaxační, lázeňské a wellness procedury. Podle jejích slov je cílem společnosti vytvořit lokální značku zaměřenou na rekreační turistiku, která má v Gruzii velký potenciál. Dodala, že tento projekt bude luxusní a ceny o něco vyšší než průměrné.


Jeden z prvních "vinotherapy" lázeňských hotelů byl otevřen ve španělské La Rioja. Vinotherapy využívá výhod hroznů vinné révy v efektivní péči o pleť a jejích proti stárnoucích účinků.

Narozeniny slaví Jiří Adámek, Karel Koluch, Stanislav Škrobák, Mojmír Valíček a Antonín Soják

Narozeniny dnes slaví Jiří Adámek z Višňového, Karel Koluch z Hodonína, Stanislav Škrobák z Čejkovic, Mojmír Valíček z Perné a Antonín Soják z Polešovic.

18. prosince 2015

Zloději vín v Napa zadrženi

Policie přijela na ohlášení k Nob Hill Foods v Napa v Kalifornii, kde trojice mužů údajně ukradla 14 lahví vína.
Jednoho z mužů zadrželi pracovníci obchodu, ale další dva z místa činu uprchli. Policie tento pár dohnala a vzala do vazby. V jejich autě policisté objevili 60 lahví vína v hodnotě tisíců dolarů, kokain a jednotlivá balení pervitinu.
Oba muži byli zatčeni pro podezření z vloupání, krádeže, držení pervitinu kvůli jeho prodeji, držení kokainu a spiknutí, oznámila policie. Jsou podezřelí, že z mnoha dalších vinoték v Napa County ukradli vynikající vína v hodnotě přes 4 tisíce USD.

Champagne ve 3D

Film Champagne

Nový film 360° Champagne umožňuje uživatelům chytrých telefonů a tabletů ponořit se do děje na obrazovce. Film byl natočený s cílem propagovat region po zapsání do seznamu UNESCO.
Milovníci Champagne mohou sledovat film na YouTube pomocí svých telefonů nebo tabletů v angličtině, čínštině, francouzštině a japonštině.
Posunem zařízení vlevo nebo vpravo nebo nahoru a dolů se díváte na tu či onu část krajiny. V ideálním případě je vhodné film sledovat na 3D brýlích Google Cardboard.

Propagace Champagne jako součásti světového kulturního dědictví

"Tímto filmem chceme oslavit zápis Champagne do seznamu UNESCO a podělit se o něj s ostatním světem," řekl Bruno Paillard, šéf stejnojmenného šampaňského domu a vedoucí komunikace Comité Champagne.
Během sedmi minutového filmu uvidí divák svahy vinic během sklizně, sklepy Les Crayères Remeši a známou Avenue de Champagne v Epernay.
Lionel Roque Buazel z Champagne Boizel řekl: "Film je překvapující i pro nás. Samozřejmě, že při naší práci vidíme naše vinice a sklepy podobným způsobem. Ale film nám umožní rozšířit naši vlastní vizi."
Film natáčel bezpilotní letoun s devíti kamerami sedm dní.
Vincent Perrin, generální ředitel Comité Champagne, říká: "Chtěli jsme dát divákovi pocit, že je opravdu v Champagne."

Narozeniny slaví Marie Rozková, Jaroslav Opatřil, Lukáš Lukáš, Stanislav Lancouch a Vít Esterka

Narozeniny dnes slaví Marie Rozková z Jezeřan-Maršovic, Jaroslav Opatřil z Jaroslavic, Lukáš Lukáš z Vracova, Stanislav Lancouch ze Znojma a Vít Esterka z Čejkovic.

17. prosince 2015

E.&J. Gallo násobí své produkční kapacity v Napa Valley

Gallo koupil The Ranch Winery

E.&J. Gallo Winery oznámilo akvizici The Ranch Winery s výrobní kapacitou 30.000 tun. Kromě 70 akrů vinohradů získává stáčírnu s kapacitou 4,6 milionu litrů a prostory pro uložení 8 milionů litrů vína.
Díky územním limitům je to jediná příležitost, jak rozšiřovat produkci, což bylo hlavním důvodem akvizice největšího zařízení svého druhu v Napa Valley. 

Ztrojnásobení produkce

Dvě současná vinařství ze skupiny Gallo - Louis M. Martini a William Hill - mají dohromady kapacitu 15.000 tun. Tato akvizice ztrojnásobuje produkci skupiny na 45.000 tun. 
Gallo zachová všechny stávající dohody s ostatními vinařstvími, která tyto produkční linku využívají, ale je zřejmé, že postupně budou tyto kapacity více a více využívány k výrobě vlastních vín skupiny.
Gallo touto akvizicí zvyšuje počet svých vinařství v Kalifornii a Washingtonu na patnáct.

Narozeniny slaví Jan Jegla

Narozeniny dnes slaví Jan Jegla z Lipova.

16. prosince 2015

První na světě s doménou .wine je Sherry

Cesar Saldana, generální ředitel regulační rady Consejo Regulador de las Denominaciones de Origen Jerez - Xérès - Sherry oznámil, že webové stránky sherry.org se přesunuly na doménu sherry.wine. Sherry je tak první apelací na světě, která tuto doménu prvního řádu prakticky využije.
Nový web na původní doméně byl spuštěný již v září a nabízí moderní a dynamický web ve čtyřech jazycích: španělština, angličtina, němčina a nizozemština, aby reagoval na poptávku na svých hlavních trzích.

Novinka proti vinnému kameni v láhvích ve schvalovacím procesu

Sedimenty vinného kamene na dně lahví trh netoleruje

Samozřejmě, že poučení spotřebitelé vědí, že tento sediment nemá vliv na kvalitu vína v chuti nebo ve vůni. Nicméně působí negativně na estetický dojem z vína. Proto naprostá většina spotřebitelů neuznává tyto krystaly jako naprosto přirozenou součást vína. Taková vína budou odmítat stejně jako by odmítali vína s pískem, sklem nebo čímkoli jiným. 
Proto většina vína na trhu prochází nějakým procesem, který zajistí, že se v láhvi vinný kámen nesrazí. Metody předejití jeho vzniku jsou podchladit víno na teplotu, při které dojde k vynucenému vysrážení vinného kamene a následně ho mechanickou filtrací odstranit, nebo přidat kyselinu metavinnou, která zvyšuje rozpustnost vinného kamene ve víně a snižuje tak možnost jeho vypadávání.
Bohužel je oboje časově a energeticky náročné a proto drahé. To vedlo k hledání řady alternativních způsobů.

Alternativa přírodního původu

StabiWine je projekt EU, který do procesu zavádí polyaspartát (PPA), což je polymer přírodního původu. Na konci letošního března tuto metodu prezentovali výzkumníci vedení OIV a tato prezentace je prvním krokem v procesu k jejímu schválení. 
Po jejím případném schválení v OIV a jeho členských zemích může nastat paradoxní situace. Přestože PPA je běžnou přísadou hnojiv, není ve Spojených státech povolena jako potravinářská přísada. Vína, produkovaná ve členských státech OIV a ošetřená touto látkou, nebudou pravděpodobně moci být uváděna do oběhu ve Spojených státech, dokud tato látka nebude ve Spojených státech povolená.

Čínské souvislosti 

V té souvislosti je rovněž zajímavé, že před pár dny zveřejnila OIV překlady svého The Compendium of International Methods of Analysis of Wines and Musts do čínštiny. Přestože Čína členem OIV není. Je to však součástí politiky, aby i Čína tyto zásady přijala a usnadnila tak cestu vínům z členských zemí OIV do Číny a naopak čínské producenty přiměla respektovat enologické zásady platné ve většině států vinařského světa.

Narozeniny slaví Helena Janásová

Narozeniny dnes slaví Helena Janásová z Blatničky.

15. prosince 2015

Francouzi vypijí více Cavy, než Španělé Champagne

Cava je ve Francii populárnější, než ve Španělsku Champagne

Podle údajů Consejo Regulador del Cava je spotřeba španělského šumivého Cava ve Francii větší, než spotřeba šampaňského ve Španělsku. Celkem 5.110.592 lahve Cava byly spotřebované ve Francii za období od ledna do září letošního roku. 
Za stejné období i když předchozího roku bylo do Španělska dovezeno celkem 3.420.322 lahví Champagne.
"Tento příklad je velmi poučný, protože Francie je země, která hodně ví o vysoce kvalitních šumivých vínech. Francouzští spotřebitelé nyní pijí více Cava, než Španělé Champagne," řekl Pedro Bonet, vedoucí CRDC.

Celoroční růst

Během posledních devíti měsíců se prodalo na celém světě více než 158 milionů lahví vína Cava, což je o 1,7% víc, než ve stejném období v roce 2014.
Čísla ukazují pozitivní trend, na kterém se podílejí růsty prodeje Reservy (6,25%) a Gran Reservy (18%).
Na zahraničních trzích jsou trendy rovněž pozitivní, s výjimkou Belgie a Spojeného království, kde z důvodu cenové politiky došlo k poklesu. Co se týče Německa, očekává CRDC, že prodeje Cava do konce roku skončí s kladnou hodnotou. CRDC očekává růst ve Spojených státech (2,81%), Kanadě (9,12%) a ve Francii (19,21%). 
Bonnet uvedl, že průmysl má všechny důvody být "pozitivní a optimistický" a dodal, že CRDC očekává během vánočních svátků prodej asi 40 milionů lahví Cavy.

Moldavsko zavede chráněná zeměpisná označení s pomocí USAID

Zeměpisná označení pro moldavská vína

Ředitel Národního úřadu pro révu a víno Oficiul National al Viei si Vinului (ONVV) Dumitru Munteanu oznámil, že moldavské vinařství převezme zkušenosti kolegů z Rakouska, Itálie a Rumunska a pro označování vín převezme systém chráněných zeměpisných označení.
Ve svém projevu na semináři o šíření osvědčených postupů ze zemí EU připomněl, že moldavští vinaři se zavázali zřídit takový systém značení do konce letošního roku.
"Úřad považoval za nutné uspořádat další seminář o významu a nezbytnosti tohoto označovacího systému, který pomůže vytvořit přidanou hodnotu tržeb," řekl.

Dvaadvacet milionů dolarů na pomoc vinařům

Ředitelka projektu USAID ke zlepšení konkurenceschopnosti Diana Lazar řekla, že projekt má za cíl podporovat zavádění systémů kvality a růst přidané hodnoty.
"Cílem projektu je pomoci moldavským producentům stát se konkurenceschopnějšími na evropských trzích, když dnes je Moldavsko na 82 pozici z celkových 144 v celosvětovém indexu tohoto ukazatele. Projekt je zaměřen na zvýšení produktivity a zlepšení kvality, vývoj obchodních partnerství i na zvýšení prodejů prostřednictvím dialogu s veřejností. Pětiletý projekt má rozpočet 21.800.000 USD, z čehož je 5 milionů USD grant," řekla.
Vinaři, kteří chtějí vyrábět kvalitní vína a exportovat je do Evropy a na západní trhy, mohou prostřednictvím projektu získat pomoc zahraničních expertů, získávat laboratorní služby a analýzy kontroly jakosti vín a účastnit se školení.

Chráněný Divin

EU už uznává moldavské chráněné zeměpisné označení Divin, které je používané pro označení moldavského brandy

14. prosince 2015

Změna klimatu v praxi: Champagne producent založil vinohrady v Anglii

Champagne tradice na britských vinicích

Společně s partnerem Hatch Mansfield získal francouzský producent Champagne Taittinger 69 hektarů pozemků v britském Kentu. Na 40 hektarech nich vysadil typické Champagne odrůdy Chardonnay, Pinot Noir a Pinot Meunier. Dlouhodobým cílem je roční produkce 300.000 lahví, které budou uváděny na trh pod názvem Domaine Evremond.

Rozšiřování teplého pásma

Tato investice je také reakcí na změnu klimatu, řekl britským médiím Pierre Emmanuel Taittinger. Produkt nemá být šumivé víno v Champagne stylu, ale zvláštní britské šumivé víno, které usiluje o své uznání a reputaci.
První sklizeň připadne na rok 2020, ale bude trvat osm let, než společný podnik opustí první šumivá vína. Taittinger je vlastníkem 55% společného podniku a v Champagne vlastní 288 hektarů vinic.

Jak pijí víno Američané v roce 2015

Letošní zvyky amerických konzumentů vína

Největší americký producent, rodinné vinařství E. & J. Gallo z kalifornského Modesta, zveřejnil svůj každoroční průzkum, který ukazuje, kdo, kdy, co a proč pije ve Spojených státech. 
Američané pijí víno u více příležitostí, než dříve. Bylo zjištěno, že 85% častých konzumentů vína nyní věří, že víno je vhodné k formálním i neformálním příležitostem.
Průzkum zjistil, že i když Američané rozšiřují události, během kterých pijí víno, častí konzumenti vína jsou stále tradicionalisté. Ze seznamu 40 známých vinařských značek napříč cenovými hladinami respondenti uvedli, že v průměru kupují 3,2 značky pravidelně.
Osm z deseti (82%) všech častých konzumentů vypije mezi jednou a pěti sklenicemi týdně, nicméně, jejich zvyklosti jsou značně rozdílné.

Millennials nejsou jako starší ročníky

Millennials dvakrát častěji vychutnávají víno s přáteli (22% oproti 11%), zatímco silné populační ročníky o polovinu častěji sáhnou po lahvi vína během rodinného jídla (33% proti 22%).
Millennials také čtyřikrát pravděpodobněji vybírají víno podle etikety, častěji hledají osobitost a originalitu. Silné poválečné ročníky naopak pečlivě hledají informace na etiketě, jako je například oblast původu nebo detaily produktu.
Když byli požádáni, aby klasifikovali sami sebe, jací jsou spotřebitelé, 35% respondentů si vybralo "vinný dobrodruh," což naznačuje touhu prozkoumat nové možnosti a získat s vínem nové zkušenosti.
Millennials se častěji označovali jako "vinní nováčci" (30%), zatímco silné poválečné ročníky se často považují za "vinařské tradicionalisty" (27%) nebo "loajální ke značce vína" (13%).
Pouhá 3% respondentů se identifikovala jako "vinařský snob".

Obavy konzumentů

Nově byla zkoumána oblast obav konzumentů. Celkově lze říci, že častí konzumenti obavy necítí, ale čtyři z deseti se zalekli výslovnosti názvu vybraného vína nebo vinařství.
Millennials cítí vyšší úroveň obav, než starší ročníky, protože:
  • 34% se cítí trapně, když jsou při servírování v restauraci požádáni o ochutnání vína
  • 34% se obává, že jejich výběr vína budou hodnotit ostatní
  • pro 31% je nepříjemné mluvit o víně s ostatními
  • 42% všech respondentů připustila, že víno je stále méně formální.
Téměř dvakrát častěji než poválečná generace nakupují millennials růžová vína, potvrzuje průzkum Gallo. Zájem o růžová vína vzorste mezi jejich příznivci už v dubnu (42%) s vrcholem v červnu, červenci a srpnu (v rozmezí od 70 do 75%) ale zůstává velmi silný i v září (52%). 

Alternativní obaly vín

Přenosnost a pohodlí jsou pozoruhodné body diferenciace různých alternativ obalů pro vína. Průzkum říká, že 37% respondentů označuje bag-in-box jako vhodnou volbu a 54% je příležitostně využívá ve svých chladničkách. Podobně 32% spotřebitelů uznává víno v plechovce jako ideální pro pikniky, kde přinášení láhví vína není pohodlné.
Mezi příznivci alternativních obalů jsou outdoorové akce primární příležitostí pro využití těchto výrobků. Lahvím o obsahu 187 ml by dala přednost 42% spotřebitelů, tetra-packu 43% a plechovkám 60%.
Průzkum pro Gallo provedla Libran Research & Consulting s účastníky ve věku 21 až 64 let, průzkum probíhal na začátku října.

Narozeniny slaví Pavel Vajčner, Josef Vašíček, Alena Vyskočilová a Pavel Tomanovský

Narozeniny dnes slaví Pavel Vajčner z Hodonic, Josef Vašíček ze Strachotína, Alena Vyskočilová z Blatnice pod Svatým Antonínkem a Pavel Tomanovský z Petrova.

13. prosince 2015

Indové jezdí do Itálie stále více za vínem a na svadbu

Indové objevují vinařskou Itálii

Ugo Ciarlatani, generální konzul Itálie v Bombaji, rekapituloval: "Kvalita italských vín se v průběhu let zlepšila ve srovnání s tím, jaká byla před 40 nebo 50 lety. A to inspiruje indické turisty. Na vinařskou turistiku vydáváme ročně 200 až 250 víz. I když toto číslo představuje méně než jedno procento z přibližně 60.000 námi vydaných víz, tento trh se stává významný a roste a roste."
Obvykle se jedná o skupiny 20 až 25 dobře situovaných osob. Nejvíce navštěvovanou oblastí je Toskánsko následované Florencií. "Indové ale objevují mnoho nových vinařských oblastí jako Piemont, Sicílii a Puglii. Každý rok se lidé rozhodují pro jinou vinařskou oblast a většinou rádi ve vinařství i jedí a nocují. Vzhledem k těmto požadavkům už nyní každá restaurace v Itálii nabízí italská vína, "dodal Ciarlatani.

Italské indické svatby

Navíc je Itálie a zejména Toskánsko každý rok svědkem stále většího počtu indických svateb, protože je na místo přivádějí znalosti italských vín, italské módy, bohatá kultura a návštěvy automobilek Ferrari a Lamborghini. Ciarlatani vzpomíná: "První velkou indickou svatbu jsme měli v Apulii před dvěma lety. Od té doby jsme svědky 10 až 15 svateb ročně. Na konci listopadu jsme byli svědky indické svatby, kde bylo 700 hostů a všichni svatebčané společně navštívili vinařství Marchesi di Barolo."