3. října 2015

Sekt Chandon novým sponzorem týmu McLaren-Honda

Chandon těsně za předními koly

Tým McLaren-Honda představil svého první nového sponzora pro Mistrovství světa Formule 1 na sezónu 2016, vinařského producenta Chandon.
Partnerství uzavřeli tento týden v McLaren Technology Centre v anglickém Wokingu Christophe Navarre, předseda představenstva a generální ředitel společnosti Moët Hennessy, do jehož portfolia Chandon patří, a Ron Dennis, předseda představenstva a generální ředitel McLaren Technology Group.
Značka Chandon se objeví na výrazném místě těsně za předními koly. 
Chandon je jednou z ikonických značek Moët Hennessy, který je součástí skupiny LVMH. Chandon se svou produkcí šumivých vín přizpůsobuje tradiční francouzské vinařské know-how místním podmínkám a vinice vlastní v Argentině (1959), Spojených státech (1973), Brazílii (1973), Austrálii (1986), Indii (2013) a Číně (2014). Partnerství má dokonale podtrhnout otevřený duch "joie de vivre" značky Chandon a spontánní přístup k životu.

Svět F1 s Champagne

Ve světě F1 je už přítomný tradiční francouzský producent šumivých vín Champagne G.H. Mumm et Cie ze skupiny Pernod-Ricard se svými speciálními edicemi Cordon Rouge F1 Range a No 1 Gold, No 1 Black a No 1 Pink.

Narozeniny slaví Ivana Ševčíková

Narozeniny dnes slaví Ivana Ševčíková ze Zaječí.

2. října 2015

Marlborough centrem světové oslavy Sauvignonu

International Sauvignon Blanc Celebration 2016

V novozélandském Blenheimu oslaví příští rok v únoru Sauvignon Blanc. International Sauvignon Blanc Celebration pořádají ve dnech 1. až 3. února 2016 New Zealand Winegrowers a přestože jde o první ročník, je událost připravována tak, aby se zafixovala ve vinařských kalendářích.
Novozélandští organizátoři přivítají producenty a odborníky a producenty z Austrálie, Jižní Afriky, Chile, Francie, Itálie, Spojených států a Rakouska.
Předseda organizačního výboru Patrick Materman řekl, že událost má představit novozélandský Sauvignon Blanc. "Svět se soustředí na Marlborough," řekl.

Účastní se vinařství, odborníci i sommeliéři

Mezi registrovanými je již 62 vinařství z Nového Zélanda vinařství a osm zahraničních. Svou účast již potvrdilo 50 až 60 kritiků a stejně tolik sommeliérů. "Neexistuje nic lepšího, než být se všemi těmito lidmi v jednom okamžiku na jednom místě," dodal Materman.
Nicola Clark ze Spy Valley Wines potvrdila účast jejich vinařství, protože chtějí budovat mezinárodní kontakty a podpořit svou značku. "Sauvignon Blanc je nejdůležitější odrůdou vinařského průmyslu Nového Zélandu a jsme na ni hrdí a chceme ji slavit."

Program

V rámci oslav proběhne řada společenských akcí včetně degustací, večeře, výletu vlakem podél pobřeží Kaikoura a závěrečným gala v Brancott Estate. Bude to také vůbec první konference, která se bude konat v novém ASB Theatre v Blenheim, které se otevírá na začátku příštího roku.
Materman řekl, že událost má zdůraznit rozmanitost stylů Sauvignon Blanc, který tvoří drtivou většinu exportu novozélandského exportu vína.

Čísla

Celkem Nový Zéland exportoval v roce 2014 víno za 1,3 miliardy NZD (740 mil. EUR), z toho na Sauvignon Blanc připadla celá 1 miliarda NZD (570 mil. EUR).
Sauvignon Blanc se v Marlborough pěstuje na 17829 hektarech vinic a na celkové novozélandské produkci se podílí 72% a na exportu plnými 86%, kdy svého vrcholu dosáhl v roce 2012 se 150 miliony litrů. 

Organizace

Přestože tato akce navazuje na již pošesté konaný Sauvignon Blanc Day, přípravy oslavy začaly v červenci loňského roku a jsou ovlivněné akcí Pinot Noir NZ, pořádané od roku 2001, s úmyslem pořádat každou jednou za čtyři roky. Mají být proto organizované tak, aby se hlavní vinařské události konaly každé dva roky, řekl Materman.
Registrace na International Sauvignon Blanc Celebration stojí 2070 NZD (1168 EUR) a je k dispozici na www.sauvignon2016.com.

7. ročník světové výstavy sudového vína v Amsterdamu

World Bulk Wine Exhibition v Holandsku

Sedmý ročník "World Bulk Wine Exhibition" proběhne 23. a 24. listopadu 2015 v Amsterdamu a v rámci výstavy se také koná soutěž International Bulk Wine Competition.
Loňského ročníku výstavy se účastnilo 220 vystavovatelů z 19 zemí a v loňském ročníku soutěže bylo hodnoceno více než sto vzorků vín ze Španělska, Itálie, Chile, Argentiny, Francie, Austrálie, Moldavska, Nového Zélandu a Rumunska.

Třicet medailistů

Velkou zlatou medaili vloni získalo španělské vinařství Mamerto de la Vara za své Tmavé sladké likérové víno, o čtrnáct zlatých medailí se podělila vinařství z Argentiny, Francie, Itálie, Chile a Španělska a patnáct stříbrných medailí putovalo kromě těchto zemí i do Austrálie, Nového Zélandu a Rumunska.

Narozeniny slaví Karel Šmudla a Petr Svoboda

Narozeniny dnes slaví Karel Šmudla z Nového Šaldorfa-Sedlešovic a Petr Svoboda ze Žarošic.

1. října 2015

Amazon France začal prodávat potraviny. Včetně Champagne Moët & Chandon Impérial za 79,98 EUR

Amazon France zahájil minulý týden online prodej vína. Mezi 34.000 položkami potravin a nápojů, což je třikrát více, než v v průměrném francouzském supermarketu, je více než 4.000 alkoholických nápojů a z nich vín je kolem 800 včetně Moët & Chandon Impérial za 79,98 nebo Château Labégorce 2010 za 35,90 .
Cílem Amazon France Food Retail je nabídnout nízké ceny každý den, ale kombinovat je s dobrou službu.

Björk spoluautorkou designu Dom Pérignon 2006

Björk a Chris Cunningham navrhli aktuální Dom Pérignon 2006

Björk a její dlouholetý spolupracovník video umělec Chris Cunningham jsou autory limitované edice láhve a kazety aktuálního ročníku Dom Pérignon 2006.
Bjork a Cunningham pojmenovali svou tvorbu pro Dom Pérignon "From Earth to Heart". 
Design "From Earth to Heart" je navržen jako zelený laserový paprsek, mířící seshora ke dnu lahve, kde se na stěně zlomí, pronikne sklem a jako štít ho zastaví až etiketa.

Linitovaná edice za 330 £

Limitovaná edice "From Earth to Heart" láhve a kazety bude k dostání za 135 £ za Blanc 2006 a za 330 £ za Rosé 2004. Než bude k dispozici u vinných specialistů, představí se předtím tato nabídka výhradně v obchodním domě Harrods.
Dom Pérignon tradičně spolupracuje s umělci a designéry jako jsou Jeff Koons, David Lynch, Karl Lagerfeld, Iris van Herpen nebo pianista Lang Lang.

Dramatický pokles cen Beaujolais Nouveau příčinou protestů vinařů

Protesty producentů Beaujolais Nouveau

Kolem pěti set vinařů z Beaujolais demonstrovalo v ulicích Villefranche-sur-Saône za vyšší ceny Beaujolais Nouveau.
Mnoho obchodníků, kteří kupují víno ve velkém za účelem dalšího prodeje pod svou vlastní značkou, nabídlo pouze 180 EUR za hektolitr Beaujolais Nouveau.
V letech 2011 a 2012 se ceny kvůli zimním mrazům zvýšily z 162,68 EUR na 221,54 EUR, v loňském roce pak poklesly na 217,95 .

Likvidační ceny

"Pokles na 180 EUR za skvělý ročník, jako je 2015, je absurdní," říká Landry Collonge z Domaine André Collonge et Fils, "zejména když letošní výnosy jsou v důsledku sucha o 15% až 20% nižší. Za takovou cenu nevytvoříme žádný zisk a v zájmu udržení našeho podnikání i naší rodiny požadujeme přehodnocení výkupních cen".
Prodeje sudových vín představují 85% objemů z každého ročníku vyrobeného v oblastech Beaujolais a Beaujolais Nouveau. Za deset let prodejů Beaujolais Nouveau cena už dvakrát klesla, což poukazuje nikoli na ekonomický, ale strukturální problém tohoto regionu.
Protesty vinařů z Beaujolais mají stejnou příčinu, jako nedávné protesty vinařů gruzínských - nízké výkupní ceny.
Důvod nedávných protestů vinařů v Bordeaux byl jiný: definitivní plán francouzské vlády na rošíření vysokorychlostní železnice přes jejich region, který podle nich bude mít vážné dopady na terroir a vinařský průmysl.

30. září 2015

Jedinečný zážitek se stoletým Champagne Krug vydražen za 100 tisíc EUR

V Sotheby's v New Yorku konaná dražba sto let starého Krug Private Cuvée 1915 spojená s návštěvou vinařství, exkluzivní degustací a večeří v tříhvězdičkové michelinské restauraci zná výsledek. Čtyři osoby se mohou zúčastnit tohoto životního zážitku za 116.375 USD (104 tis. EUR).
V roce 2011 se prodala láhev Veuve Clicquot ročníku 1841 za 30.000 EUR a v roce 2008 byly v New Yorku vydraženy dvě láhve Dom Pérignon Rosé 1959 za 84.700 USD (tehdy 54 tis. EUR).

Ceny kalifornského sudového vína

Aktuální ceny sudového vína a hroznů

Významný americký obchodník Turrentine Brokerage zveřejnil množství a ceny, za které včera zobchodoval kalifornská sudová vína a hrozny z letošní úrody.

Sudové víno Oblast litrů USD/litr
Cabernet Sauvignon 2013 Mendocino County 8 328 4,49
Chardonnay 2014 Russian River 37 854 2,91
Merlot 2014 Sonoma County 22 712 3,43
Pinot Noir 2014 Mendocino County 46 182 3,43
Cabernet Sauvignon 2014 Lodi 48 453 1,72
Cabernet Sauvignon 2014 California 169 586 1,52
Hrozny Oblast tun USD/tuna
Syrah 2015 Mendocino County 16 1 800
Chardonnay 2015 Sonoma Valley 20 2 000
Cabernet Franc 2015 Paso Robles 45 950
Merlot 2015 Sonoma Valley 66 1 250

Pokles cen sudového vína až k 1,10 EUR/litr jako ve Španělsku zatím nenastal, ale některé ceny k této hranici nemají daleko.

Bělorusko vybere jen pár firem, které mohou příští rok dovážet alkohol

Import alkoholu jen se svolením vlády

Bělorusko vyhlásilo otevřené výběrové řízení, ve kterém vybere dovozce alkoholických nápojů do země v roce 2016. "Nabídky jsou přijímány do 20. října tohoto roku včetně," potvrdilo ministerstvo obchodu.
Nabídky musí být obsahovat seznam alkoholických výrobků s uvedením jejich jména a kódů spolu s plánovaným objemem dovozu.
Ministerstvo obchodu uvedlo, že náklady na organizaci výběrového řízení uhradí jeho vítězové.

Podmínky soutěže

Soutěžící jsou povinni v přihlášce informovat o průměrném počtu zaměstnanců za dobu šest měsíců, průměrné měsíční mzdě zaměstnanců, nedoplatcích v placení daní, cel (poplatků) a jiných povinných plateb národním a místním rozpočtům včetně prostředků státního rozpočtu, jakož i o velikosti kapitálu soutěžícího v den podání nabídky. Tyto informace musí být poskytnuty za období posledních šesti kalendářních měsíců.

Pevná ruka prezidenta a vlády

Vláda má výlučné právo na dovoz alkoholu, nepotravinářského lihu a produktů, které ho obsahují, na základě dekretu prezidenta Běloruska, který určil, že seznam právnických osob, které ho mohou importovat, bude vždy sestaven na základě výběrového řízení.
Pro rok 2015 získalo právo do Běloruska importovat alkohol 35 firem.
V červnu roku 2011 stanovila vláda ministerstvu obchodu pravomoc sestavit seznam alkoholických nápojů, které tomuto opatření nepodléhají. Na tomto seznamu je elitní alkohol.
Přes tato opatření odhaduje běloruská vláda, že dovoz nelegálního alkoholu je realitou, z toho 80% pochází z Ruska.

Narozeniny slaví Ivo Dubš

Narozeniny dnes slaví Ivo Dubš z Brna.

Narozeniny slaví Ludvík Balát

Narozeniny dnes slaví Ludvík Balát z Čejkovic.

29. září 2015

Výsledky Mundus Vini 2015

Mundus Vini 2015

Přestože hodnocení vín přihlášených do německé soutěže Mundus Vini 2015 probíhalo už 27. února, k analýze výsledků se dostáváme teprve nyní - a s výhradami *). Poplatek za jeden vzorek byl 140 EUR.

Mundus Vini 2015 Double Gold Gold Silver
Celkem
Italy 5 128 221 354
Spain 6 127 190 323
Germany 12 100 88 200
France 4 72 78 154
Portugal 3 60 89 152
Austria 2 24 25 51
Australia 2 28 20 50
Chile 21 18 39
South Africa 1 20 8 29
Argentina 15 13 28
Bulgaria 11 12 23
Greece 5 18 23
New Zealand 5 9 14
Romania 7 6 13
Turkey 3 10 13
Switzerland 7 2 9
United States 3 5 8
Israel 1 5 1 7
Croatia 5 1 6
Hungary 1 2 3 6
Slovenia 4 4
Czech Republic 3 3
Georgia 2 1 3
Macedonia 1 2 3
Luxembourg 1 1 2
Azerbaijan 1 1
Lebanon 1 1
Celkem 37 654 828 1519

Země Střední a Východní Evropy v součtu neoslnily, přesto je i mezi nimi velká diferenciace. Poslední místo z nich zaujala prezentace českých vinařů, pozoruhodnější tím více, že jediné tři stříbrné medaile získala česká dceřinná společnost německého koncernu Henkell & Co. Sektkellerei, jejíž německá sestra získala jednu zlatou a francouzská si odnesla rovnou čtyři zlaté a jednu dvojitou zlatou.


*) Organizátor soutěže Meininger Verlag zveřejnil rekapitulaci výsledků: celkem medailí 1715, z toho 38 Velkých zlatých, 731 Zlatá a 956 Stříbrných. A například časopis Italia a Tavola zrekapituloval ze stejného zdroje, že italská vína získala celkem 337 medailí, z toho 5 Velkých zlatých, 133 Zlatých a 239 Stříbrných. 
Z organizátorem zveřejněných podrobných výsledků ale vyplývá, že celkový počet medailí je 1519 a italská vína získala 354 medailí.

V Itálii se očekává rekordní sklizeň 47 milionů hektolitrů

Rekordní sklizeň 2015

V letošním roce Itálii pravděpodobně oslaví rekordní sklizeň, která může dosáhnout až 47 milionů hektolitrů. To by bylo o 12% více ve srovnání s loňským rokem a nepatrně více než výsledky Francie a Španělska v tomto roce: 46,5 respektive 43 milionů hektolitrů.
Prezident Unione Italiana Vini Domenico Zonin oznámil, že "příznivé klimatické podmínky přispěly ve srovnání s předchozími roky ke zdravé a bohaté sklizni hroznů. Toto můžeme bezpečně odhadnout, i když do konce sklizně zbývá ještě měsíc."

Podíl jednotlivých regionů

Téměř všechny regiony hlásí vyšší úrody kromě Lombardie s úrodou nižší o 3% a Toskánska se srovnatelnou úrodou, jako vloni. Předpokládaným lídrem sklizně se stane Veneto s 9.317 tisíci hektolitry a nárůstem o 13% ve srovnání s loňským rokem. Následuje Emilia-Romagna s 7.618 tisíci hektolitry a nárůstem 9% a Puglia s nárůstem 19%, což představuje 6.480 tisíc hektolitrů.
Celková sklizeň v roce 2015 má být 46.953 tisíc hektolitrů moštu.

Narozeniny slaví Pavel Michalovič, Jitka Kružíková a Zdeněk Helešic

Narozeniny dnes slaví Pavel Michalovič z Bototic, Jitka Kružíková z Přítluk a Zdeněk Helešic z Moravské Nové Vsi.

28. září 2015

Jerez de la Frontera ročník 1775 z krymské Massandry za 1 milion EUR

Putinem a Berlusconim proslavená Massandra plánuje prodat v aukci láhev Jerez de la Frontera z roku 1775 za 1 milion EUR.
"Vinařství Massandra a jeho kolekce vín získaly zcela nečekaně velkou celosvětovou reklamní kampaň. Cena láhve "Jerez de la Frontera" z naší sbírky nyní vzrostla alespoň desetkrát. Jsem si jistá, že zájem mediálního světa a znalců vín zvýší poptávku k vlastnictví jedné z nejstarších lahví vína na světě a odrazí se v její ceně," řekla Ruskem dosazená ředitelka tohoto původně státního ukrajinského vinařství Janina Pavlenko.

Letos plánuje vinařství Massandra sklidit ze svých dvaceti hektarů vinohradů s padesáti odrůdami kolem osmnácti tisíc tun hroznů.

Rozzlobené víno Malaspiedras z Riojy

Malaspiedras 2013 DOCa Rioja

Tým španělského ateliéru Moruba je autorem etiket vína Malaspiedras. Název ve španělštině znamená "zlé kameny". Což není náhodou, ale odpovídá to oblázkové terénu, na kterém vinařství Bodegas Compañon Arrieta stojí.
Půda s oblázky produkuje Tempranillo, Garnachu a Malvasii, kterými je tato severní oblast Španělska proslulá. Zobrazení kamenů na etiketě je proto vděkem vinařství - se smyslem pro humor.
Design etikety je minimalistiský. Zobrazení dvou kamenů s rozzlobenými tvářemi v monochromatickém rastru dává značce jasnou osobnost. Kameny jsou hlavními postavami designu, všechno ostatní včetně názvu je skromně odsunuté na okraj.
Víno Malaspiedras DOCa Rioja bylo poprvé zpracováno z 99,9% Tempranilla ročníku 2013 a obsahuje 14,50% obj. alkoholu.

Narozeniny slaví Antonín Richter

Narozeniny slaví Antonín Richter ze Staroviček.

27. září 2015

Woolworths koupil z konkurzu Isabel Estate Vineyard

Pinnacle Drinks vlastníkem Isabel Estate Vineyard

V loňském červenci byl prohlášen konkurz na novozélandské vinařství Isabel Estate Vineyard v Marlborough spolu s Shelby Estate a Isabel Estate Partnership, obchodovanými společně jako Isabel Estate. Společnost byla založena v roce 1982 bývalými vlastníky Michaelem a Robynem Tillerem, ale vinice a značky od loňského října vlastní Pinnacle Drinks, když tuto transakci za 3 miliony NZD (1,7 mil. EUR) letos v květnu definitivně schválil Overseas Investment Office.

Woolies

Pinnacle Drinks je dceřiná společnost australského maloobchodního obra Woolworths, který po celém Novém Zélandu provozuje obchodní řetězce Countdown, SuperValue a FreshChoice a řetězec s módním oblečením Ezibuy.
Pinnacle Drinks počítají se zachováním značek "Isabel" a "Dr Renwick".

Dluhy zůstávají

Přestože k letošnímu 1. září splatil dlužník Isabel Estate Vineyard zajištěnému věřiteli Bank of New Zealand 4 miliony NZD (2,3 mil. EUR), zbývá ještě 4,5 milionu NZD (2,6 mil. EUR), přitom nezajištění věřitelé se svých 200 tisíc NZD (113 tis. EUR) pravděpodobně vůbec nedočkají.

Narozeniny slaví Václav Koubek a Jan Hempl

Narozeniny dnes slaví Václav Koubek z Ivaně a Jan Hempl z Bořetic.