Přeskočit na hlavní obsah

Marlborough centrem světové oslavy Sauvignonu

International Sauvignon Blanc Celebration 2016

V novozélandském Blenheimu oslaví příští rok v únoru Sauvignon Blanc. International Sauvignon Blanc Celebration pořádají ve dnech 1. až 3. února 2016 New Zealand Winegrowers a přestože jde o první ročník, je událost připravována tak, aby se zafixovala ve vinařských kalendářích.
Novozélandští organizátoři přivítají producenty a odborníky a producenty z Austrálie, Jižní Afriky, Chile, Francie, Itálie, Spojených států a Rakouska.
Předseda organizačního výboru Patrick Materman řekl, že událost má představit novozélandský Sauvignon Blanc. "Svět se soustředí na Marlborough," řekl.

Účastní se vinařství, odborníci i sommeliéři

Mezi registrovanými je již 62 vinařství z Nového Zélanda vinařství a osm zahraničních. Svou účast již potvrdilo 50 až 60 kritiků a stejně tolik sommeliérů. "Neexistuje nic lepšího, než být se všemi těmito lidmi v jednom okamžiku na jednom místě," dodal Materman.
Nicola Clark ze Spy Valley Wines potvrdila účast jejich vinařství, protože chtějí budovat mezinárodní kontakty a podpořit svou značku. "Sauvignon Blanc je nejdůležitější odrůdou vinařského průmyslu Nového Zélandu a jsme na ni hrdí a chceme ji slavit."

Program

V rámci oslav proběhne řada společenských akcí včetně degustací, večeře, výletu vlakem podél pobřeží Kaikoura a závěrečným gala v Brancott Estate. Bude to také vůbec první konference, která se bude konat v novém ASB Theatre v Blenheim, které se otevírá na začátku příštího roku.
Materman řekl, že událost má zdůraznit rozmanitost stylů Sauvignon Blanc, který tvoří drtivou většinu exportu novozélandského exportu vína.

Čísla

Celkem Nový Zéland exportoval v roce 2014 víno za 1,3 miliardy NZD (740 mil. EUR), z toho na Sauvignon Blanc připadla celá 1 miliarda NZD (570 mil. EUR).
Sauvignon Blanc se v Marlborough pěstuje na 17829 hektarech vinic a na celkové novozélandské produkci se podílí 72% a na exportu plnými 86%, kdy svého vrcholu dosáhl v roce 2012 se 150 miliony litrů. 

Organizace

Přestože tato akce navazuje na již pošesté konaný Sauvignon Blanc Day, přípravy oslavy začaly v červenci loňského roku a jsou ovlivněné akcí Pinot Noir NZ, pořádané od roku 2001, s úmyslem pořádat každou jednou za čtyři roky. Mají být proto organizované tak, aby se hlavní vinařské události konaly každé dva roky, řekl Materman.
Registrace na International Sauvignon Blanc Celebration stojí 2070 NZD (1168 EUR) a je k dispozici na www.sauvignon2016.com.

Populární příspěvky z tohoto blogu

České mezinárodní Oenoforum 2015

Před dvěma týdny začala pod patronací OIV pořádaná česká mezinárodní soutěž Oenoforum 2015. Poplatek za přihlášení vína činil 65 €. Téměř 350 přihlášených vín z jedenácti zemí hodnotilo 36 hodnotitelů, z nichž 75 % bylo z Česka a Slovenska, po dvou z Itálie a Portugalska a po jednom z Rakouska, Bulharska a Moldávie. Celkem byly uděleny 3 Velké zlaté medaile, 66 Zlatých a 36 Stříbrných a z těchto 105 medailí si vinaři ze Střední Evropy rozdělili 93. Čeští a slovenští producenti dosáhli na rovných 90 medailí představujících 86 %, ještě více, než jaké bylo jejich zastoupení mezi hodnotiteli. Celkově středoevropané uspěli takto: Velká zlatá Zlatá Stříbrná Česko 1 47 27 Německo 2 Rumunsko 1 Slovensko 1 10 4 Vína z vinařství prezidenta soutěže si na lahev přilepí 3 medaile a 2 Vítěze kategorie a vína sponzora soutěže získala 7 medailí a 1 Vítěze kategorie. O zbývajících 12 medailí se podělil

Oenoforum: česká mezinárodní soutěž letos v Lednici udělila 137 medailí

Výsledky soutěže Oenoforum 2016 V jubilejním desátém ročníku české mezinárodní soutěže Oenoforum 2016, která přijímá přihlášky vín z celého světa a koná se pod záštitou OIV, se letos poměřilo 456 vín přihlášených z devíti zemí. Přihláška jednoho vína stála 1600 CZK a dvoudenního hodnocení se v Lednici ve dnech 21. až 22.  dubna zúčastnilo celkem třicet sedm hodnotitelů z deseti zemí. Do konečného žebříčku se dostala vinařství z devíti přihlášených zemí oproti loňským osmi , ale letošní součty obsahují jeden nepříjemný diplomatický omyl.

Divoké víno, prapředek révy vinné

Vzácná popínavá rostlina I když se postupem času její výskyt snižoval, roste réva divokého vína například u Rýnu, Mohanu i Mosely. V minulosti byla také rozšířena v zátopových oblastech Německa na horním Rýnu jakož i u Darmstadtu dolů k Basileje, ale také v mokřinách Dunaje. Nicméně řeč není o révě jako dnes pěstované rostlině (latinský název Vitis vinifera subsp. vinifera), ale o divoké révě vinné (Vitis vinifera subsp. sylvestris ), o rostlině, ze které dnešní pěstované odrůdy původně vzešly.  Neměla by být zaměňována s tzv divokým vínem, které popíná zdi mnohých domů. To je obvykle buď samo se pnoucí pětilisté tzv. psí víno ( Parthenocissus quinquefolia ) nebo trojlisté ( Parthenocissus tricuspidata ). Obě rostliny jsou z čeledi rodiny révy vinné, původně pocházejí z východní části Severní Ameriky a jsou často používány pro ozelenění obvodových stěn, protože jejich listy neopadávají, naopak na podzim se obarví nádhernou červenou.