Přeskočit na hlavní obsah

Marlborough centrem světové oslavy Sauvignonu

International Sauvignon Blanc Celebration 2016

V novozélandském Blenheimu oslaví příští rok v únoru Sauvignon Blanc. International Sauvignon Blanc Celebration pořádají ve dnech 1. až 3. února 2016 New Zealand Winegrowers a přestože jde o první ročník, je událost připravována tak, aby se zafixovala ve vinařských kalendářích.
Novozélandští organizátoři přivítají producenty a odborníky a producenty z Austrálie, Jižní Afriky, Chile, Francie, Itálie, Spojených států a Rakouska.
Předseda organizačního výboru Patrick Materman řekl, že událost má představit novozélandský Sauvignon Blanc. "Svět se soustředí na Marlborough," řekl.

Účastní se vinařství, odborníci i sommeliéři

Mezi registrovanými je již 62 vinařství z Nového Zélanda vinařství a osm zahraničních. Svou účast již potvrdilo 50 až 60 kritiků a stejně tolik sommeliérů. "Neexistuje nic lepšího, než být se všemi těmito lidmi v jednom okamžiku na jednom místě," dodal Materman.
Nicola Clark ze Spy Valley Wines potvrdila účast jejich vinařství, protože chtějí budovat mezinárodní kontakty a podpořit svou značku. "Sauvignon Blanc je nejdůležitější odrůdou vinařského průmyslu Nového Zélandu a jsme na ni hrdí a chceme ji slavit."

Program

V rámci oslav proběhne řada společenských akcí včetně degustací, večeře, výletu vlakem podél pobřeží Kaikoura a závěrečným gala v Brancott Estate. Bude to také vůbec první konference, která se bude konat v novém ASB Theatre v Blenheim, které se otevírá na začátku příštího roku.
Materman řekl, že událost má zdůraznit rozmanitost stylů Sauvignon Blanc, který tvoří drtivou většinu exportu novozélandského exportu vína.

Čísla

Celkem Nový Zéland exportoval v roce 2014 víno za 1,3 miliardy NZD (740 mil. EUR), z toho na Sauvignon Blanc připadla celá 1 miliarda NZD (570 mil. EUR).
Sauvignon Blanc se v Marlborough pěstuje na 17829 hektarech vinic a na celkové novozélandské produkci se podílí 72% a na exportu plnými 86%, kdy svého vrcholu dosáhl v roce 2012 se 150 miliony litrů. 

Organizace

Přestože tato akce navazuje na již pošesté konaný Sauvignon Blanc Day, přípravy oslavy začaly v červenci loňského roku a jsou ovlivněné akcí Pinot Noir NZ, pořádané od roku 2001, s úmyslem pořádat každou jednou za čtyři roky. Mají být proto organizované tak, aby se hlavní vinařské události konaly každé dva roky, řekl Materman.
Registrace na International Sauvignon Blanc Celebration stojí 2070 NZD (1168 EUR) a je k dispozici na www.sauvignon2016.com.

Populární příspěvky z tohoto blogu

Divoké víno, prapředek révy vinné

Vzácná popínavá rostlina I když se postupem času její výskyt snižoval, roste réva divokého vína například u Rýnu, Mohanu i Mosely. V minulosti byla také rozšířena v zátopových oblastech Německa na horním Rýnu jakož i u Darmstadtu dolů k Basileje, ale také v mokřinách Dunaje. Nicméně řeč není o révě jako dnes pěstované rostlině (latinský název Vitis vinifera subsp. vinifera), ale o divoké révě vinné (Vitis vinifera subsp. sylvestris ), o rostlině, ze které dnešní pěstované odrůdy původně vzešly.  Neměla by být zaměňována s tzv divokým vínem, které popíná zdi mnohých domů. To je obvykle buď samo se pnoucí pětilisté tzv. psí víno ( Parthenocissus quinquefolia ) nebo trojlisté ( Parthenocissus tricuspidata ). Obě rostliny jsou z čeledi rodiny révy vinné, původně pocházejí z východní části Severní Ameriky a jsou často používány pro ozelenění obvodových stěn, protože jejich listy neopadávají, naopak na podzim se obarví nádhernou červenou.

Největší sud na světě je z Francie

Největší vinný sud je z Languedocu Největší sud na světě s kapacitou 300 tisíc litrů vína je dvanáct metrů dlouhý, má průměr šest metrů, váží 40 tun a patří Château Puech-Haut . K jeho výrobě spotřeboval bednář Nousseet 37 tun dubového dřeva. Ačkoli může sud pojmout stovky tisíc litrů vína, nesmí být použit pro tento účel. Gérard Bru, vlastník vinařství, řekl, že obří sud pravděpodobně použije pro nejrůznější aktivity a možná dokonce uvnitř udělá vinotéku. Château Puech-Haut je známé i svým spojením s uměním. Gérard Bru zve různé populární umělce k dekoraci běžných sudů. Mnohé z nich jsou nyní vystaveny v galeriích a soukromých sbírkách po celém světě. Tradice Mercieru Sud z Languedocu není první francouzský obří sud. Například na konci XIX století Eugene Mercier ze stejnojmenného šampaňského domu ukazoval obří sud na různých pařížských výstavách. Jeho první sud byl relativně malý, uchoval asi 75.000 lahví (50 tisíc litrů), ale jeho další a nejznámější sud vyroben

Egyptské vinařství na břehu Rudého moře

Miliardářovo vinařství s libanonským vedením Přestože staří Egypťané vyráběli a rádi konzumovali dobré víno, dnešní Egypt je na vinařské mapě pro příznivce vína bílým místem.  To už ale tak úplně neplatí. V egyptském letovisku El Gouna vzdáleném 22 kilometrů severně od Hurgády je vinařství Kouroum of the Nile, které řídí Libanonka Rania Kallas a o výrobu vína pečuje její manžel Labib Kallas. Cíl je jasný - vyrobit na pobřeží Rudého moře dobré egyptské víno. Kouroum of the Nile Nebe nad El Gouna je dokonce i v zimě bezchybně modré, bez srážek, teploměr i nyní ukazuje příjemných 20 stupňů Celsia. To je sice ideálem pro všechny milovníky slunce, kteří chtějí uniknout evropské zimě a několik dní relaxovat na pobřeží Rudého moře, pro vinice ani víno to ovšem úplně ideální není.  Alkohol je tabu Egypt je nejlidnatější zemí v arabském světě, většina z jeho 85 milionů obyvatel jsou muslimové a islám konzumaci alkoholu zapovídá . "Alkohol je zde stále tabu," říká Rania