Přeskočit na hlavní obsah

Marlborough centrem světové oslavy Sauvignonu

International Sauvignon Blanc Celebration 2016

V novozélandském Blenheimu oslaví příští rok v únoru Sauvignon Blanc. International Sauvignon Blanc Celebration pořádají ve dnech 1. až 3. února 2016 New Zealand Winegrowers a přestože jde o první ročník, je událost připravována tak, aby se zafixovala ve vinařských kalendářích.
Novozélandští organizátoři přivítají producenty a odborníky a producenty z Austrálie, Jižní Afriky, Chile, Francie, Itálie, Spojených států a Rakouska.
Předseda organizačního výboru Patrick Materman řekl, že událost má představit novozélandský Sauvignon Blanc. "Svět se soustředí na Marlborough," řekl.

Účastní se vinařství, odborníci i sommeliéři

Mezi registrovanými je již 62 vinařství z Nového Zélanda vinařství a osm zahraničních. Svou účast již potvrdilo 50 až 60 kritiků a stejně tolik sommeliérů. "Neexistuje nic lepšího, než být se všemi těmito lidmi v jednom okamžiku na jednom místě," dodal Materman.
Nicola Clark ze Spy Valley Wines potvrdila účast jejich vinařství, protože chtějí budovat mezinárodní kontakty a podpořit svou značku. "Sauvignon Blanc je nejdůležitější odrůdou vinařského průmyslu Nového Zélandu a jsme na ni hrdí a chceme ji slavit."

Program

V rámci oslav proběhne řada společenských akcí včetně degustací, večeře, výletu vlakem podél pobřeží Kaikoura a závěrečným gala v Brancott Estate. Bude to také vůbec první konference, která se bude konat v novém ASB Theatre v Blenheim, které se otevírá na začátku příštího roku.
Materman řekl, že událost má zdůraznit rozmanitost stylů Sauvignon Blanc, který tvoří drtivou většinu exportu novozélandského exportu vína.

Čísla

Celkem Nový Zéland exportoval v roce 2014 víno za 1,3 miliardy NZD (740 mil. EUR), z toho na Sauvignon Blanc připadla celá 1 miliarda NZD (570 mil. EUR).
Sauvignon Blanc se v Marlborough pěstuje na 17829 hektarech vinic a na celkové novozélandské produkci se podílí 72% a na exportu plnými 86%, kdy svého vrcholu dosáhl v roce 2012 se 150 miliony litrů. 

Organizace

Přestože tato akce navazuje na již pošesté konaný Sauvignon Blanc Day, přípravy oslavy začaly v červenci loňského roku a jsou ovlivněné akcí Pinot Noir NZ, pořádané od roku 2001, s úmyslem pořádat každou jednou za čtyři roky. Mají být proto organizované tak, aby se hlavní vinařské události konaly každé dva roky, řekl Materman.
Registrace na International Sauvignon Blanc Celebration stojí 2070 NZD (1168 EUR) a je k dispozici na www.sauvignon2016.com.

Populární příspěvky z tohoto blogu

České mezinárodní Oenoforum 2015

Před dvěma týdny začala pod patronací OIV pořádaná česká mezinárodní soutěž Oenoforum 2015. Poplatek za přihlášení vína činil 65 €. Téměř 350 přihlášených vín z jedenácti zemí hodnotilo 36 hodnotitelů, z nichž 75 % bylo z Česka a Slovenska, po dvou z Itálie a Portugalska a po jednom z Rakouska, Bulharska a Moldávie.
Celkem byly uděleny 3 Velké zlaté medaile, 66 Zlatých a 36 Stříbrných a z těchto 105 medailí si vinaři ze Střední Evropy rozdělili 93. Čeští a slovenští producenti dosáhli na rovných 90 medailí představujících 86 %, ještě více, než jaké bylo jejich zastoupení mezi hodnotiteli. Celkově středoevropané uspěli takto:

Velká zlatáZlatáStříbrnáČesko14727Německo2Rumunsko1Slovensko1104
Vína z vinařství prezidenta soutěže si na lahev přilepí 3 medaile a 2 Vítěze kategorie a vína sponzora soutěže získala 7 medailí a 1 Vítěze kategorie. O zbývajících 12 medailí se podělila vinařství z Francie, Španělska, Chile a Nového Zélandu; vína ze tří zemí na žádnou medaili nestačila. Generální ř…

Největší američtí pijani

Podle průzkumu Institute for Health Metrics and Evaluation (IHME) z University of Washington, stojí za nárůstem spotřeby alkoholu jeho zvýšená obliba mezi ženami, i když procento konzumentů alkoholu se v průběhu času nijak nemění. V American Journal of Public Health publikovaná studie je vůbec první studií, která sledovala trendy v konzumaci alkoholu v jednotlivých okresech USA mezi lety 2002-2012. Počet těžkých pijanů, definovaných spotřebou jednoho drinku denně v případě žen a dvou drinků denně v případě mužů, od roku 2005 prudce vzrostl až o 17,2%. V roce 2012 bylo možné považovat 8,2% Američanů za těžké pijany a 18,3% za nadměrné pijany, konzumující během jedné příležitosti alespoň jedenkrát v uplynulém měsíci čtyři a více drinků v případě žen a pět a více v případě mužů. Celostátní trendy ukazují mnohem rychlejší eskalaci nadměrného pití žen než mužů s nárůstem o 17,5% mezi lety 2005 a 2012, zatímco počty nadměrných mužských pijanů se zvýšily o 4,9%. "Jsme svědky velmi znep…

Oenoforum: česká mezinárodní soutěž letos v Lednici udělila 137 medailí

Výsledky soutěže Oenoforum 2016 V jubilejním desátém ročníku české mezinárodní soutěže Oenoforum 2016, která přijímá přihlášky vín z celého světa a koná se pod záštitou OIV, se letos poměřilo 456 vín přihlášených z devíti zemí. Přihláška jednoho vína stála 1600 CZK a dvoudenního hodnocení se v Lednici ve dnech 21. až 22.  dubna zúčastnilo celkem třicet sedm hodnotitelů z deseti zemí. Do konečného žebříčku se dostala vinařství z devíti přihlášených zemí oproti loňským osmi, ale letošní součty obsahují jeden nepříjemný diplomatický omyl.