Přeskočit na hlavní obsah

Příspěvky

Zobrazují se příspěvky z června 19, 2016

Divoké víno, prapředek révy vinné

Vzácná popínavá rostlina I když se postupem času její výskyt snižoval, roste réva divokého vína například u Rýnu, Mohanu i Mosely. V minulosti byla také rozšířena v zátopových oblastech Německa na horním Rýnu jakož i u Darmstadtu dolů k Basileje, ale také v mokřinách Dunaje. Nicméně řeč není o révě jako dnes pěstované rostlině (latinský název Vitis vinifera subsp. vinifera), ale o divoké révě vinné (Vitis vinifera subsp. sylvestris ), o rostlině, ze které dnešní pěstované odrůdy původně vzešly.  Neměla by být zaměňována s tzv divokým vínem, které popíná zdi mnohých domů. To je obvykle buď samo se pnoucí pětilisté tzv. psí víno ( Parthenocissus quinquefolia ) nebo trojlisté ( Parthenocissus tricuspidata ). Obě rostliny jsou z čeledi rodiny révy vinné, původně pocházejí z východní části Severní Ameriky a jsou často používány pro ozelenění obvodových stěn, protože jejich listy neopadávají, naopak na podzim se obarví nádhernou červenou.

Export vín z Western Cape do EU vzroste dvojnásobně

V Evropě bude mnohem víc jihoafrického vína Z Western Cape pochází víc než 50% zemědělských vývozů Jižní Afriky, přičemž EU je největším exportním cílem vinařského průmyslu. Jižní Afrika s téměř 100.000 hektary vinic, většinou ve Western Cape, produkuje asi 3% světové produkce vína. K dalším hlavním exportním trhům patří Spojené státy a Čína. Jihoafrický export vína do Číny vzrostl v předchozím roce o téměř 30%. V důsledku nové dohody Jižní Afriky a EU předpokládají orány státní správy Western Cape, že je reálné zdvojnásobit vývoz vína do hlavních destinací do roku 2025. Politické dohody Dohoda o hospodářském partnerství s Evropskou unií umožní jihoafrickým vinařům vyvážet ročně do Evropy 110 milionů litrů vína, z toho 48 milionů litrů bezcelně.

Výsledky maďarské soutěže VinAgora 2016

Sobotní Gala s ochutnávkou Ve dnech 10. až 13. června se v Budapešti konal sedmnáctý ročník maďarské mezinárodní soutěže VinAgora. Soutěžní vína bude možné již zítra odpoledne ochutnat na slavnostním Gala večeru v New York Palace v Boscolo Conference Centre.  Soutěže se účastnilo kolem 500 vín, z nichž 153 získaly medaile, z nichž byly 2 Velké zlaté, 94 Zlaté a 57 Stříbrných. Kolik z nich paří českým vinařům?

Quini: elektronické hodnocení vín do kapsy

Nápaditě sestavený hodnotící sytém Autoři kanadského hodnotícího systému vín Quini říkají, že jde o revoluční systém, který vyvinul tým odborníků z oblasti testování vína, statistiky a interaktivního a vizuálního designu. Celý proces hodnocení vína je strukturovaný, pětistupňový a vinařskému průmyslu poskytuje v reálném čase trendy ochutnávek a spotřebitelských preferencí. Používání je snadné a intuitivní, systém kombinuje bodové a organoleptické hodnocení a umožňuje i textové poznámky. Není zatím k dispozici v jiném jazyce než v angličině, ale lze ho používat jako webovou i mobilní aplikaci. Autoři hledají investory, očekávají, že na další rozvoj shromáždí 2,5 milionů USD.

Výsledky slovenské mezinárodní soutěže Muvina 2016

Prešovské hodnocení Už jedenadvacátý ročník slovenské mezinárodní soutěže Muvina, kterou pořádá Muzeum vín v Prešově a který se koná pod záštitou Mezinárodní organizace pro révu a víno (OIV), se letos uskutečnil ve dnech 9. a 10. června. Z přihlášených 420 vín ze 13 zemí pocházelo nejvíce vzorků ze Slovenska - 187, a z Česka - 179, z ostatních zemí byly přihlášené jen jednotky vzorků. V porotě zasedli po dvou hodnotitelé z Francie, Chorvatska, Maďarska a Polska, jeden z Ruska, sedm z Česka a devět ze Slovenska. Celkem bylo uděleno 130 medailí, z toho 3 Velké zlaté a 127 Zlatých.

Italští pěstitelé rozšíří své vinice

Nová práva výsadby Poté, kdy vstoupil v platnost nový postup schvalování výsadby vinic v EU, má Itálie - největší světový producent vína - k dispozici práva k výsadbě 6.376,3 hektarů těchto nových vinic ročně.  Toto číslo ukazuje, že celková rozloha italských vinic od roku 2000 klesla i vlivem vyklučení o 15% z 777.000 na 650.000 hektarů. Koncem března vypršela lhůta pro podání žádostí k příslušným orgánům a jejich celková plocha dosáhla 6.6197,7 hektarů.  Itálii má ještě téměř 50.000 dalších hektarů pocházejících z práv starých výsadeb, které by mohly do roku 2020 získat znovu povolení pro novou nebo opětovnou výsadbu. Rozdílný zájem regionů Sicilští vinaři očekávají  práva na výsadbu 1.600 hektarů vinic . Největší potřebu nových vinic má oblast Veneto, která předložila žádosti o téměř 35.000 hektarů nové výsadby. Z právního hlediska má však ale pro rok 2016 k dispozici pouze 805 hektarů. Oblast Friuli uplatnila požadavky na téměř 11.000 hektarů, které násobně překraču

Konkurenční veletrhy sladily termíny na čtyři roky dopředu

Výhodná dohoda Veletrhy Vinitaly ve Veroně a Semaine des Primeurs v Bordeaux opět sladily své termíny na příští čtyři roky. Umožní tak odborné veřejnosti navštívit obě akce. "Tuto významnou dohodu jsme uzavřeli poprvé před čtyřmi lety. Dokazuje to, že Itálie a Francie překonaly všechny enologické nacionalismy s cílem reagovat na potřeby mezinárodních protagonistů vinařského světa. Dohoda je založená na vzájemném uznání významu obou akcí," uvedli za organizátory Giovanni Mantovani, generální ředitel výstavní společnosti Veronafiere a Olivier Bernard, prezident Union des Grands Crus de Bordeaux .  Tyto dohody jsou platné pro roky 2017 až 2020. Francouzská Semaine des Primeurs tak skončí vždy pár dní před veletrhem ve Veroně. Dohodnuté termíny jsou: Semaine des Primeurs Vinitaly 2017. 3. - 6. dubna   9. - 12. dubna 2018. 9. -12. dubna   15. - 18. dubna 2019. 1 - 4. dubna   7. - 10. dubna 2020. 30. března

E.&J. Gallo nakupoval v Napa

Akvizice v prémiovém segmentu Americký rodinný gigant E.&J. Gallo Winery z Modesta koupil producenta Orin Swift ze Saint Heleny v kalifornském Napa Valley. V roce 1998 založená společnost Orin Swift je ve Spojených státech známá svým výrazným designem etiket vín jako jsou "Machete", "Palermo" nebo "Abstract". Jejich cena se pohybuje od 40 do 120 USD za láhev. Orin Swift nemá vlastní vinařství, proto jsou podstatou prodeje ochranné známky a zásoby. Zakladatel David Phinney ve společnosti zůstává. Tato luxusní vína jsou v Evropě dostupná například v hotelech Mövenpick nebo síti Vinexus. V tiskové zprávě potvrdil Roger Nabedian, senior viceprezident a generální manažer divize Premium Wine Gallo, že tento nákup je součástí strategie pokračujícího růstu v prémiovém segmentu.

Sklizeň na Novém Zélandu skončila, exportní ambice rostou

Prognóza růstu vinařského průmyslu Vinice v Hawkes Bay Sklizeň hroznů 2016 na Novém Zélandu skončila a úroda je v celé zemi vysoce kvalitní. Pěstitelé těžili z výborného počasí v létě a na začátku podzimu, které plodům umožnilo plně dozrát a rozvinout aroma. Philip Gregan, ředitel New Zealand Winegrowers , řekl že pěstitelé a vinaři očekávají skvělý ročník. "V loňském roce jsme byli svědky pokračování silné poptávky na našich klíčových exportních trzích, která v důsledků nižší sklizně 2015 znamenala nižší nabídku," řekl Gregan. "Očekávání byla kvůli dobrému letnímu počasí vysoká". Ambiciózní cíl Gregan řekl, že letošní sklizeň 436.000 tun hroznů bude vítanou vzpruhou pro trhy, pěstitele i vinařství. Sklizeň 2016 je až o 34% vyšší, než sklizeň v roce 2015, ale je stále nižší, než v rekordním roce 2014. "Export vína z Nového Zélandu nyní dosahujue hodnoty 1,54 miliardy NZD , o 14% více, než v minulém roce," řekl. "Nárůst proukce ročníku 2016

Výsledky Decanter World Wine Awards 2016

Medailová smršť Zatímco mezi hodnotiteli letošního DWWA se žádný Čech neobjevil, mezi medailisty byla česká vinařství velká, střední i malá, tradiční i zcela nová. Letošní ročník jedné z největších světových soutěží vín Decanter World Wine Awards proběhl ve dnech 26. až 29. dubna a nyní zveřejnil výsledky. Celkem bylo uděleno 8.715 medailí, z toho 130 Platinových, 370 Zlatých, 1.970 Stříbrných a 6.245 Bronzových. Kromě toho si ještě další 3.764 vína odvezla diplomy. Zisk medailí pro tuzemské vinaře zařadil Česko na devatenáctou příčku, hned za Slovensko, z celkových sedmačtyřiceti medailových zemí. Výsledky Decanter World Wine Awards 2016 Platinum Gold Silver Bronz Total Argentina 6 32 156 262 456 Armenia 1 1 2 Australia 13 29 164 367 573 Austria 2 1 31 41 75 Azerbaijan 1 1 Bolivia 1 1 2 Bosnia Herzegovina 1