24. října 2015

Vinaři z Horního Rakouska jsou letos nadšení

Vinaři se radují z jedinečného ročníku

Zatímco pro většinu zemědělských odvětví bylo letošní suché léto útrpné, pro vinaře z Horního Rakouska nastavilo ideální podmínky. „Máme obrovskou radost z letošního ročníku,“ říká vinař Wolfgang Költringer z Weilbachu z Innské čtvrti. Hrozny byly sklizeny při vysokém podílu hroznového moštu, což nabídne rozmanitá a hodnotná vína.

Význam vinařství Horního Rakouska

Prezident zemědělské komory Franz Reisecker je optimistický ohledně vzrůstu významu vinohradnictví v Horním Rakousku. „Víno má u nás potenciál, je podpořené pozorovatelnou změnou klimatu. Před dvaceti lety by si to nikdo nemyslel.“
Nyní obhospodařuje 37 vinařství téměř 50 hektarů a produkuje okolo 200.000 litrů vína a dále roste. Reisecker v následujících letech předpokládá zdvojnásobení plochy obhospodařovaných vinohradů. 
Oblast Horního Rakouska je v rámci celého Rakouska spíše nevýznamná, její vinohrady jsou tisícinou celkové rakouské vinařské plochy.

Narozeniny slaví Bronislav Grmolec

Narozeniny dnes slaví Bronislav Grmolec z Hovoran.

23. října 2015

Pernord Ricard narostl

Tržby vzrostly

Francouzský producent alkoholických nápojů Pernod Ricard zvýšil v 1. čtvrtletí fiskálního roku 2015-2016 své tržby o 9%, k čemuž dopomohly slabé euro a silná poptávka ve Spojených státech, zejména po whisky Jameson.
V červenci až září dosáhly tržby 2.223 miliardy EUR ve srovnání s 2.037 miliardy EUR za stejné období o rok dřív.

Americký růst, čínský pokles

Ve Spojených státech vzrostly od července do září prodeje o 8%, když růst whiskey Jameson byl 26%, ale doprovázel ho pokles zájmu o vodku Absolut, která je lídrem celosvětových prodejů Pernod Ricard. Z důvodů těchto potíží snížila společnost začátkem tohoto roku hodnotu značky Absolut o 652 milionů EUR.
V Číně poklesly prodeje Pernod Ricard v uplynulém čtvrtletí o 9% a prodeje Cognac Martell poklesly o 4%.
Společnost Pernod Ricard Group, po britském Diageu druhý největší výrobce alkoholických nápojů na světě, byla založena v roce 1975 a vyrábí a prodává alkoholické nápoje značek Jameson, Havana Club, Chivas Regal, Martell, Ballantine, Champagne G.H. Mumm et Cie, Malibu, Kahlua, Beefeater, Absolut, Olmeca, Ararat a další.

Narozeniny slaví Anton Siekel a Tomáš Veverka

Narozeniny dnes slaví Anton Siekel z Bratislavy a Tomáš Veverka z Čejkovic.

22. října 2015

Britská královna a čínský prezident si připili Bakalovým vínem

Významní hosté, významná vína

Čínský prezident Xi Jinping si s britskou královnou na státní večeři tento týden v úterý připili anglickým šumivým vínem, bílým burgundským, Bordeaux, Vin de Constance a portským.
Večeře se v Buckinghamském paláci zúčastnili vévoda a vévodkyně z Cambridge, premiér David Cameron a lídr Labouristů Jeremy Corbyn, britská královna, vévoda z Edinburghu a prezident Jinping se svou ženou.

Výběr vín

Jako aperitiv před večeří pili šumivý Ridgeview Grosvenor 2009 Brut. Ostatní podávaná vína byla 2007 Meursault Premier Cru Santenots z Domaine Marquis d’Angerville, 1989 Chateau Haut-Brion, 2008 Klein Constantia Vin de Constance a ročníkové portské 1977 Warre's.


Jinping očekává, že během jeho návštěvy se dohodnou obchody v hodnotě 30 miliard GBP a události, jakou byla tato hostina včetně podávaných vín jsou pečlivě zorganizovanou diplomatickou hrou.


Je známé, že červená Bordeaux jsou v Číně velmi populární zejména proto, že barva je vnímána jako šťastná, stejně jako zlatá, a i proto bylo pravděpodobně podáváno Vin de Constance z vinařství Klein Constantia, které spolu s Charlesem Harmanem spoluvlastní Zdeněk Bakala.

Turisté do Champagne zamířili ihned po zápisu do seznamu Unesco

V polovině letošního roku Unesco prohlásilo vinice Champagne a jejich klíčové viniční tratě, síť podzemních sklepů i domy, kde se produkuje i prodává šampaňské za světové kulturní dědictví.

Turisté přijeli obratem

Od zápisu na seznam Unesco uplynuly tři měsíce a počet turistů v oblasti Champagne vzrostl o 15%. "Začalo to hned," říká Pierre Cheval, prezident Associations Paysages du Champagne a vlastník Champagne Gatinois. "Efekt zápisu na seznam světového dědictví Unesco jsme cítili okamžitě. Viděli jsme včetně cizinců o 15% víc turistů než v loňském roce."
Přestože se počet turistů ze Spojených států a Japonska zvýšil ihned po zápisu v červenci, region ještě není zcela na turistický ruch připraven, ale do dvou let bude, ujišťuje Cheval.

Před pár lety bez hotelů

V posledních deseti letech se počet pokojů v Aÿ zvýšil z nuly na 100, řekl Cheval. "Před deseti lety tu nebylo nic. Ale turistické podnikání už začíná. Jsme zpoždění ve srovnání s jinými vinařskými oblastmi, protože nepotřebujeme otevřené dveře o víkendech. Domy v Champagne o víkendech nefungují a neprodávají jednotlivé lahve," dodal Cheval.
"Je to problém, když nemusíme dělat obchod za každou cenu. Musíme najít obchodní organizace, které turistům nabídnou, co potřebují. "
Prezident asociace Paysages du Champagne řekl, mnoho z existujících hotelů a restaurací bude muset být transformováno za účelem dosažení tohoto cíle.
"Unesco je nejlepší prostředek k podpoře regionu," dodal Cheval. "Pomohlo nám to podpořit hodnotu našeho produktu a v tom nesmíme nikdy přestat."

Narozeniny slaví Jan Hajda

Narozeniny dnes slaví Jan Hajda z Pavlova.

21. října 2015

Nové etikety pro French Family rosé

Rosé French Family

Francouzská agentura L'Agence Daedalus navrhla pro Grands Vins de Gironde design vinných etiket pro rodinu růžových vín pod značkou French Family.
L'Agence Daedalus z Angoulême se specializuje na vývoj obalů a uvádění na trh vín, lihovin a sektů a stojí za značkami jako Metaxa, Champagne Charles Heidsieck, Crémant Gratien & Meyer, Marchesi de’Frescobaldi a další.
Designéři byli podle svých slov ovlivněni lehkou chutí růžových vín a pro řadu French Family navrhli veselé a poněkud neobvyklé obrazy s odkazem na francouzskou rodinu. 
Po této první produktové řadě bude následovat další s vlastními obrázky: galerie zábavných postav se zvířecími hlavami, které se mají veřejnosti brzy zalíbit.

Máte chuť zakalit? Vezmete si prášek a bude po ní.

Švédský způsob boje s alkoholem

Vědci ze švédské Sahlgrenska akademin v Göteborgu navrhli novou účinnou léčbu závislosti na alkoholu. Oznámili objev léku blokujícího v mozku produkci "hormonu potěšení" z konzumace alkoholických nápojů. Vědci uvedli, že tento nový lék je schopen lidi ochránit před závislostmi.

Testy léku potvrzují jeho účinky

V současnosti již lék prošel první fázi testování na lidech. Dobrovolníci, kteří lék užívali, potvrdili, že neměli chuť na konzumaci alkoholu. I přes působivé výsledky testů ale vědci předpokládají, že lék na pultech lékáren příliš brzy nebude.

Narozeniny slaví Karel Vlašic a Rita Tamás

Narozeniny dnes slaví Karel Vlašic z Hlohovce a Rita Tamás z Jelky.

20. října 2015

Fitness copu s vínem

Proč to jenom pít, že.


Bayer odškodní mnoho pěstitelů, východoevropské zatím ne.

Postižení pěstitelé

Německý gigant Bayer připravuje kompenzaci vinařům ve Francii, Itálii, Rakousku, Německu, Lucembursku a Švýcarsku, protože jeden z jeho fungicidů (chemikálie pro kontrolu houbových chorob) způsobil v letošním roce škody na plodinách.
V září společnost uznala, že její fungicid Luna Privilege, na některých trzích šířený pod značkou Moon Privilege, byl možnou příčinou nenormálního růstu révy vinné. Pěstitelé po použití této chemikálie hlásili deformace listů a nižší výnosy.

Škody ve Švýcarsku

Jen ve Švýcarsku se škoda odhaduje na 80 milionů CHF (74 milionů EUR). Celkové ztráty se odhadují na 6,65 milionů kilogramů hroznů v roce 2015, což odpovídá přibližně 4,9% úrody ročníku 2014, když nejvíce postižené jsou Pinot Noir a Chasselas. Několik švýcarských pěstitelů přišlo o veškerou letošní úrodu, potvrdil Jean-Marc Amez Droz, generální sekretář Swiss Wine.

Odškodnění

Bayer v současné době shromažďuje data a posuzuje výši náhrady, kterou nabídne pěstitelům. Očekává se, že kompenzace budou vypláceny od začátku příštího roku.
"Bayer dobrovolně odškodní postižené pěstitele, kteří používali fungicid Luna Privilege minulý rok," prohlásil zástupce Bayer.
Švýcarský Spolkový úřad pro zemědělství pozastavil svůj souhlas s používáním fungicidu Luna Privilege v červenci, ale švýcarské ministerstvo zemědělství oznámilo, že bude i nadále s firmou spolupracovat, aby určilo přesnou příčinu problému.

Exkluzivní apelace Priorat je na dně

Siurana je vyschlá

Vinaři z katalánské DOCa Priorat protestují kvůli vodě v řece Siurana. Řeka Siurana se klikatí oblastí Priorat až k obci Poboleda, kde je její voda odvedena do sousední Baix Camp, aby skončila v nádrži Riudecañas. Od Poboledy je řeka skoro vyschlá. Jeden příklad, kdy vodní politika ovlivňuje vinařství.
Frustrace následující po horkých létech aktivizovala skupinu vinařů z Prioratu, kteří proti tomu stavu protestují.
"Od roku 1980 je řeka suchá po naprostou většinu roku," říká Jordi Aixalà, bývalý starosta Torroja, mluvčí skupiny a vinař z Aixalà i Alcait. "Nedostatek vody ovlivňuje celkovou vlhkost v Prioratu a ničí samoregulaci teploty v našem regionu."
V únoru 2014 španělský politik Raül Romeva avízoval obavy z ekologických škod v Evropském parlamentu, ale Evropská komise oponovala, že španělská vláda schválila plán na zajištění vody v povodí Ebro, kde je i Siurana, aby dosáhla stavu podle rámcové směrnice EU o vodě do roku 2015.

Může za to cena vody?

Jako důvod odklony vody do nádrže se uvádí i cena vody. Předpokládá se, že voda z nádrže příjde v nákladech na 0,16 EUR za litr, ale voda z řeky Ebro, která je jedinou alternativou k vypuštění nádrže, přijde na 0,25 EUR.
Evropská komise v březnu 2014 uvedla, že porušení rámcové směrnice o vodě EU nezjistila. Nicméně Siurana je bez vody a část Priorata s rozlohou vinic 1.888 hektarů má problémy.

Narozeniny slaví Radek Sedláček

Narozeniny dnes slaví Radek Sedláček z Kurdějova.

19. října 2015

Vinařské zprávy ze Sýrie

Syrské vinohrady

V Sýrii se válčí, ale ve vinařství Bargylus pokračují ve své práci. Přestože ISIS trestá jak konzumaci alkoholu, tak i jeho výrobu a distribuci, na vinohradech se i letos sklízelo.
Majitel vinařství Karim Saadé potvrzuje: "Každých šest nebo sedm měsíců se dostaneme pod nějakou palbu. Naštěstí jsme neměli žádné velké ztráty na lidských životech, díky bohu. Škody jsou na materiálu, ale ten můžeme nahradit."
Když se blížila sklizeň, museli s vzorky hroznů do laboratoře taxíkem do 125 mil vzdáleného sousedního Libanonu, aby tam zjišťovali jejich zralost.


Vinařství

"Zaměstnáváme na našich vinicích 30 rodin a k tomu sezónní pracovníky. Je to jejich živobytí. Ti lidé jsou s námi od začátku, jsou z různých náboženství - křesťané, muslimové, alavité - a spolupracují."
Vinařství Bargylus stále produkuje 60.000 lahví ročně. A kvůli aktuálním souvislostem se jejich vínům přezdívá "nejnebezpečnější víno na světě".

Krymská Massandra pod moskevským dohledem letos zvýší produkci o 71%

Prezidentské vinařství

Řízení největší krymského prodcenta vín Massandra převzal na podzim roku 2014 z rozhodnutí rady ministrů Krymu prezident Vladimir Putin. I to je důsledek rusko-ukrajinského konfliktu a proto má vinařství stránky jak původní ukrajinské, tak současné ruské. To ale není to jediné, co vinařství v posledních týdnech celosvětově proslavilo.
Díky novým zdrojům letos podnik s osmi vinařstvími a 11 tisíci hektary pozemků vysadil už 21 hektar nových vinohradů a rozšířil jejich současnou plochu přes 4 tisíce hektarů.

Rozvoj donedávna státního ukrajinského producenta

A z letošní úrody, o kterou pečují namísto Ukrajinců sběrači ze Sibiře, plánuje zvýšit svou produkci vína o 71% až na 12 milionů lahví. V loňském roce Massandra vyrobila asi 7 milionů lahví, průměrně podnik produkuje kolem 10 milionů lahví ročně. Od letošního března do října nalahvovali 6 milionů lahví vína, v této době lahvují kolem 80 tisíc lahví každý den.
Plánuje také zvýšit produkci suchých vín na úkor tradičních dezertních a fortifikovaných, aby uspokojila moderní spotřebitele, proto podnik pod moskevskou taktovkou obnovuje výrobní kapacity a nakoupil zařízení pro kryomaceraci i řízené kvašení.

Cíle vedení firmy

Díky mediální proslulosti, které se vinařství dostalo, plánuje ze svých bohatých carských archivů prodat na mezinárodním trhu jednu lahev sherry z roku 1775 za 1 milion EUR.

Narozeniny slaví Pavel Bystřický

Narozeniny dnes slaví Pavel Bystřický z Němčiček.

18. října 2015

Ceny OIV oznámí Claudia Quini zítra. Jak dopadnou Češi?

Porota pod vedením viceprezidentky OIV Claudie Quini hodnotila 8. července v rámci 38. ročníku World Congress of Vine and Wine v německé Mohuči 55 soutěžících odborných prací ze 17 zemí. Zítra bude oznámeno, kdo v tomto klání získal 9 ocenění a 10 zvláštních uznání.
Pokud by porota hodnotila pouze příspěvky prezentované na tomto kongresu, pak Češi, ale ani Slováci, Maďaři nebo Slovinci mezi oceněnými nebudou, protože žádné odborné příspěvky nepřednesli. Největší šance by měly týmy z Německa se 40 odbornými tématy, z Itálie s 19 a z Turecka, Francie a Španělska s deseti odbornými pracemi.
V letech 2012 a 2014 však OIV čeští zástupci mezi oceněnými byli.

Inovace v pití champagne: namísto kouření marihuany

Na champagne jinak

Tvůrci z americké společnosti Chambong vynalzeli a patentovali "champagne bong", nádobu na objevné pití šumivého vína. Nádoba pojme okolo 120 mililitrů tekutiny, je z borosilikátového skla a při ceně 25 USD ji lze mýt v myčce.

Prostě rychle

Prodej byl zahájen pod heslem "Protože je to úžasné" a jeho tvůrci nádobu popisují jako "zařízení, které slouží k rychlému a lepšímu zážitku z konzumace šumivého vína a šampaňského".

Inspirace

Tvůrci Chambong řekli, že na vynález přišli začátkem roku 2014. Jeho inspirace přišla před Super Bowl a nádoba byla původně určena ke kouření marihuany.
"Výsledné zařízení dráždilo naši představivost schopností obsáhnout neobyčejné množství konopí, nicméně ke kouření bylo naprosto nepoužitelné," vysvětlují. 
"Ale když diváci při sledování Super Bowl viděli naše zařízení, poznamenali, že by bylo skvělé si z něj střihnout víno. Okamžitě naplnili do nádoby Champagne a zažili výsledné kouzlo. A tak se zrodila sláva našeho Chambong."

Jak na to

Jednoduchý je návod na použití Chambong:

  1. krok: Naplňte nádobu
  2. krok: Vypijte ji
  3. krok: Zopakujte to

Chambong je údajně od svého uvedení na trh vyprodaný, ale lze ho koupit na Amazonu za 30 USD.