Přeskočit na hlavní obsah

Exkluzivní apelace Priorat je na dně

Siurana je vyschlá

Vinaři z katalánské DOCa Priorat protestují kvůli vodě v řece Siurana. Řeka Siurana se klikatí oblastí Priorat až k obci Poboleda, kde je její voda odvedena do sousední Baix Camp, aby skončila v nádrži Riudecañas. Od Poboledy je řeka skoro vyschlá. Jeden příklad, kdy vodní politika ovlivňuje vinařství.
Frustrace následující po horkých létech aktivizovala skupinu vinařů z Prioratu, kteří proti tomu stavu protestují.
"Od roku 1980 je řeka suchá po naprostou většinu roku," říká Jordi Aixalà, bývalý starosta Torroja, mluvčí skupiny a vinař z Aixalà i Alcait. "Nedostatek vody ovlivňuje celkovou vlhkost v Prioratu a ničí samoregulaci teploty v našem regionu."
V únoru 2014 španělský politik Raül Romeva avízoval obavy z ekologických škod v Evropském parlamentu, ale Evropská komise oponovala, že španělská vláda schválila plán na zajištění vody v povodí Ebro, kde je i Siurana, aby dosáhla stavu podle rámcové směrnice EU o vodě do roku 2015.

Může za to cena vody?

Jako důvod odklony vody do nádrže se uvádí i cena vody. Předpokládá se, že voda z nádrže příjde v nákladech na 0,16 EUR za litr, ale voda z řeky Ebro, která je jedinou alternativou k vypuštění nádrže, přijde na 0,25 EUR.
Evropská komise v březnu 2014 uvedla, že porušení rámcové směrnice o vodě EU nezjistila. Nicméně Siurana je bez vody a část Priorata s rozlohou vinic 1.888 hektarů má problémy.

Populární příspěvky z tohoto blogu

Divoké víno, prapředek révy vinné

Vzácná popínavá rostlina I když se postupem času její výskyt snižoval, roste réva divokého vína například u Rýnu, Mohanu i Mosely. V minulosti byla také rozšířena v zátopových oblastech Německa na horním Rýnu jakož i u Darmstadtu dolů k Basileje, ale také v mokřinách Dunaje. Nicméně řeč není o révě jako dnes pěstované rostlině (latinský název Vitis vinifera subsp. vinifera), ale o divoké révě vinné (Vitis vinifera subsp. sylvestris ), o rostlině, ze které dnešní pěstované odrůdy původně vzešly.  Neměla by být zaměňována s tzv divokým vínem, které popíná zdi mnohých domů. To je obvykle buď samo se pnoucí pětilisté tzv. psí víno ( Parthenocissus quinquefolia ) nebo trojlisté ( Parthenocissus tricuspidata ). Obě rostliny jsou z čeledi rodiny révy vinné, původně pocházejí z východní části Severní Ameriky a jsou často používány pro ozelenění obvodových stěn, protože jejich listy neopadávají, naopak na podzim se obarví nádhernou červenou.

Největší sud na světě je z Francie

Největší vinný sud je z Languedocu Největší sud na světě s kapacitou 300 tisíc litrů vína je dvanáct metrů dlouhý, má průměr šest metrů, váží 40 tun a patří Château Puech-Haut . K jeho výrobě spotřeboval bednář Nousseet 37 tun dubového dřeva. Ačkoli může sud pojmout stovky tisíc litrů vína, nesmí být použit pro tento účel. Gérard Bru, vlastník vinařství, řekl, že obří sud pravděpodobně použije pro nejrůznější aktivity a možná dokonce uvnitř udělá vinotéku. Château Puech-Haut je známé i svým spojením s uměním. Gérard Bru zve různé populární umělce k dekoraci běžných sudů. Mnohé z nich jsou nyní vystaveny v galeriích a soukromých sbírkách po celém světě. Tradice Mercieru Sud z Languedocu není první francouzský obří sud. Například na konci XIX století Eugene Mercier ze stejnojmenného šampaňského domu ukazoval obří sud na různých pařížských výstavách. Jeho první sud byl relativně malý, uchoval asi 75.000 lahví (50 tisíc litrů), ale jeho další a nejznámější sud vyroben

Egyptské vinařství na břehu Rudého moře

Miliardářovo vinařství s libanonským vedením Přestože staří Egypťané vyráběli a rádi konzumovali dobré víno, dnešní Egypt je na vinařské mapě pro příznivce vína bílým místem.  To už ale tak úplně neplatí. V egyptském letovisku El Gouna vzdáleném 22 kilometrů severně od Hurgády je vinařství Kouroum of the Nile, které řídí Libanonka Rania Kallas a o výrobu vína pečuje její manžel Labib Kallas. Cíl je jasný - vyrobit na pobřeží Rudého moře dobré egyptské víno. Kouroum of the Nile Nebe nad El Gouna je dokonce i v zimě bezchybně modré, bez srážek, teploměr i nyní ukazuje příjemných 20 stupňů Celsia. To je sice ideálem pro všechny milovníky slunce, kteří chtějí uniknout evropské zimě a několik dní relaxovat na pobřeží Rudého moře, pro vinice ani víno to ovšem úplně ideální není.  Alkohol je tabu Egypt je nejlidnatější zemí v arabském světě, většina z jeho 85 milionů obyvatel jsou muslimové a islám konzumaci alkoholu zapovídá . "Alkohol je zde stále tabu," říká Rania