Přeskočit na hlavní obsah

Exkluzivní apelace Priorat je na dně

Siurana je vyschlá

Vinaři z katalánské DOCa Priorat protestují kvůli vodě v řece Siurana. Řeka Siurana se klikatí oblastí Priorat až k obci Poboleda, kde je její voda odvedena do sousední Baix Camp, aby skončila v nádrži Riudecañas. Od Poboledy je řeka skoro vyschlá. Jeden příklad, kdy vodní politika ovlivňuje vinařství.
Frustrace následující po horkých létech aktivizovala skupinu vinařů z Prioratu, kteří proti tomu stavu protestují.
"Od roku 1980 je řeka suchá po naprostou většinu roku," říká Jordi Aixalà, bývalý starosta Torroja, mluvčí skupiny a vinař z Aixalà i Alcait. "Nedostatek vody ovlivňuje celkovou vlhkost v Prioratu a ničí samoregulaci teploty v našem regionu."
V únoru 2014 španělský politik Raül Romeva avízoval obavy z ekologických škod v Evropském parlamentu, ale Evropská komise oponovala, že španělská vláda schválila plán na zajištění vody v povodí Ebro, kde je i Siurana, aby dosáhla stavu podle rámcové směrnice EU o vodě do roku 2015.

Může za to cena vody?

Jako důvod odklony vody do nádrže se uvádí i cena vody. Předpokládá se, že voda z nádrže příjde v nákladech na 0,16 EUR za litr, ale voda z řeky Ebro, která je jedinou alternativou k vypuštění nádrže, přijde na 0,25 EUR.
Evropská komise v březnu 2014 uvedla, že porušení rámcové směrnice o vodě EU nezjistila. Nicméně Siurana je bez vody a část Priorata s rozlohou vinic 1.888 hektarů má problémy.

Populární příspěvky z tohoto blogu

České mezinárodní Oenoforum 2015

Před dvěma týdny začala pod patronací OIV pořádaná česká mezinárodní soutěž Oenoforum 2015. Poplatek za přihlášení vína činil 65 €. Téměř 350 přihlášených vín z jedenácti zemí hodnotilo 36 hodnotitelů, z nichž 75 % bylo z Česka a Slovenska, po dvou z Itálie a Portugalska a po jednom z Rakouska, Bulharska a Moldávie.
Celkem byly uděleny 3 Velké zlaté medaile, 66 Zlatých a 36 Stříbrných a z těchto 105 medailí si vinaři ze Střední Evropy rozdělili 93. Čeští a slovenští producenti dosáhli na rovných 90 medailí představujících 86 %, ještě více, než jaké bylo jejich zastoupení mezi hodnotiteli. Celkově středoevropané uspěli takto:

Velká zlatáZlatáStříbrnáČesko14727Německo2Rumunsko1Slovensko1104
Vína z vinařství prezidenta soutěže si na lahev přilepí 3 medaile a 2 Vítěze kategorie a vína sponzora soutěže získala 7 medailí a 1 Vítěze kategorie. O zbývajících 12 medailí se podělila vinařství z Francie, Španělska, Chile a Nového Zélandu; vína ze tří zemí na žádnou medaili nestačila. Generální ř…

Největší američtí pijani

Podle průzkumu Institute for Health Metrics and Evaluation (IHME) z University of Washington, stojí za nárůstem spotřeby alkoholu jeho zvýšená obliba mezi ženami, i když procento konzumentů alkoholu se v průběhu času nijak nemění. V American Journal of Public Health publikovaná studie je vůbec první studií, která sledovala trendy v konzumaci alkoholu v jednotlivých okresech USA mezi lety 2002-2012. Počet těžkých pijanů, definovaných spotřebou jednoho drinku denně v případě žen a dvou drinků denně v případě mužů, od roku 2005 prudce vzrostl až o 17,2%. V roce 2012 bylo možné považovat 8,2% Američanů za těžké pijany a 18,3% za nadměrné pijany, konzumující během jedné příležitosti alespoň jedenkrát v uplynulém měsíci čtyři a více drinků v případě žen a pět a více v případě mužů. Celostátní trendy ukazují mnohem rychlejší eskalaci nadměrného pití žen než mužů s nárůstem o 17,5% mezi lety 2005 a 2012, zatímco počty nadměrných mužských pijanů se zvýšily o 4,9%. "Jsme svědky velmi znep…