28. listopadu 2015

Požár ohrozil hlavní australskou vinařskou oblast

Rozsáhlý lesní požár zuřil od čtvrtka nedaleko od Barossa Valley v Jižní Austrálii. Délka požáru nyůa asi 45 kilometrů a oheň se šířil rychlostí až 12 kilometrů za hodinu. S požárem bojovalo více než 200 hasičů a zastavili ho těsně před vinicemi.
Vinařtsví Wolf Blass v Nuriootpa muselo být evakuováno, když kouř byl tak hustý, že byla tma jako o půlnoci.
Požár za jediný den zpustošil 16 domů, 22 dalších staveb poničil a o život připravil dva lidi.

Potenciál australského vína v Číně

Změny na čínském trhu

Po zavedení úsporných opatření zaměřených na nákladné dary a korupci mezi čínskými státními úředníky se prudce změnil čínský trh s luxusním zbožím i alkoholem. Čínský trh není zkreslovaný těmito "darovanými" luxusními alkoholickými nápoji a je v podstatě normální jako v každé jiné zemi.
Podpis dohody o volném obchodu mezi Austrálií a Čínou letos v červnu znamená, že 85% australského zboží vyváženého do Číny není zatíženo žádnými tarify a v průběhu příštích čtyř let se zvýší na 95%.

Růst australského vinařského exportu

I před jejím podpisem se australskému vinařskému průmyslu v exportu do Číny dařilo. Za 12 měsíců do června 2015 se vývoz australského vína do Asie zvýšil podle hodnoty o 26% na rekordních 600 milionů AUD. Čína je v současné době největším australským exportním trhem s nárůstem o 32,1%, následovaným Spojenými státy s objemem 415 milionů AUD a Spojeným královstvím s 369 miliony AUD.
Měsíční objem exportu alkoholických nápojů (mil. AUD)


Narozeniny slaví Jan Kosík a Jaroslav Hajda

Narozeniny dnes slaví Jan Kosík z Mikulčic a Jaroslav Hajda z Hlohovce.

27. listopadu 2015

p&f wineries - největší slovinské vinařství

Miliony litrů vína

Největší slovinské vinařství p&f wineries má vinice v severovýchodním regionu Podravje, v současné době vyrábí 6,5 milionu litrů vína ročně a je jeho největším exportérem. 
Akcie společnosti odkoupila zpět rodina Puklavec v roce 2009. Vinařství založil v roce 1930 enolog Martin Puklavec, otec současného šéfa Vladimira Puklavce.

Rodina Puklavec

Produkce vinařství

Vinařství v současné době vyrábí šest různých řad postavených na odrůdách Sauvignon Blanc, Pinot Grigio, Cabernet Sauvignon a Merlot a na místních odrůdách Janzek a Furmint. Letos se vinařství zahájí produkci cuvée z Sauvignon Blanc a Tramínu, které má být "spotřebitelské víno", sladké a velmi aromatické.
Aby zdůraznilo svou dlouhou historii, vinařství nabízí 247.000 vín ze svého archívu s víny od ročníku 1959.
Mezi jeho "top 10" archivními víny jsou 1959 Pinot Blanc, 1963 Sauvignon Blanc a 1964 Tramín červený.

Bulharské víno kleslo z 2. na 20. místo na světě

Úspěšná osmdesátá léta

V roce 1980 bylo Bulharsko druhé na světě v produkci vína a podle výroby na jednoho obyvatele dokonce první na světě. V roce 2015 je podle objemu výroby vína na dvacátém místě na světě. Úspěch bulharského vína v roce 1980 způsobila nejen socialisticky plánovaná ekonomika, kdy bylo Bulharsko privilegovanou vinařskou zemí, ale také průlom na západních trzích. V osmdesátých letech se levná bulharská vína, zejména červená, stala hitem mezi studenty téměř všech nevinařských zemí Evropy a Velké Británie.
Předseda představenstva Černomořského vinařského fóra Vitalyi Merkushev na tu dobu vzpomíná: "V osmdesátých letech jsme najednou viděli, že všichni studenti začínali párty s červeným bulharským vínem, které bylo dostatečně kvalitní, lepší než středomořská a evropská, a levné. Za takové peníze se v těch časech mohlo koupit jen víno ze severní Afriky."
Víno a tabák tehdy přinášely do státní pokladny socialistického Bulharska devizové příjmy, což umožnilo udržet životní úroveň a sociální zabezpečení.

Budoucnost bulharského vína

Dnes se bulharské víno pokouší vrátit na tradiční ruský trh, ale v této snaze mu brání protiruské sankce EU.
I proto je možné slyšet bývalého ministra kultury Bulharska, absolventa Leningradského ústavu Akademie umění SSSR a bývalého prezidentského kandidáta Ivana Maraza, když říká: "Bulharské vinařské firmy jsou z politických důvodů vytlačované ze svého hlavního trhu - Ruska! Ale bulharské firmy chtějí být na ruském trhu a drtivá většina lidí jsou přátelé Ruska."
Podle letního průzkumu bulharského Ústavu soudobé politiky dvě třetiny Bulharů nepodporují protiruské sankce a jen 15% podporuje jejich rozšíření.

Narozeniny slaví Richard Tichý

Narozeniny dnes slaví Richard Tichý z Hodonína.

26. listopadu 2015

Champagne Barons de Rothschild poputují do Číny

Champagne Barons de Rothschild uvede na čínský trh asi 10% z šampaňského ročníku 2006. Philippe de Rothschild si je čínskými boháči jistý, protože časy, kdy se sodovky a limonády mixovaly s vínem, jsou u konce. "Číňané se stali odborníky v odvětví vína a chtějí pít," řekl. Láhev Champagne BdR 2006 stojí kolem 350 USD. Pro Čínu a Hongkong bude k dispozici asi 500 až 600 lahví.
Do skupiny Domaines Barons de Rothschild patří i další vinařství ve Francii a Latinské Americe.

Casamigos Tequila George Clooneyho bude kultovní

Úspěšná Casamigos Tequila

V roce 2013 založil George Clooney a jeho dva přátelé Rande Gerber a Michael Meldman značku Casamigos Tequila
Mike Meldman, George Clooney a Rande Gerber
Tato tequila je z malých šarží a produkuje se jako Blanco, Reposado a Añejo. Všechny tequily jsou vyrobeny ze 100% Agave tequilana pěstované v mexickém Jalisco. Na trh ve Spojených státech ji uvedli v lednu 2013 a k dnešnímu dni je už k dostání i v Kanadě, Velké Británii, Španělsku, Hong Kongu a na Bahamách.

Vlastní distribuční firma

V těchto dnech posilují svůj obchodní tým a pro distribuci své značky zakládají importní firmu Casamigos Spirits Company se zastoupením po celých Spojených státech, kterou povede Lee Einsidler, bývalý generální ředitel Sidney Frank Import Company.
"Casamigos má všechny potřebné ingredience pro obrovský úspěch a tohle jsou důvody, proč se stala nejrychleji rostoucí prémiovou tequilou v zemi: nejlepší ochutnávky, nejhladší tequila, dokonalý design obalu, popularita, nesmírně talentovaný a specializovaný tým a skvělí vlastníci," řekl Einsidler. 
Společnost plánuje v nadcházejících měsících svůj tým ještě rozšířit.
Na nejbližším britském trhu stojí Blanco bezmála 49,99 GBP, Reposado 54,99 GBP a Añejo 59,99 GBP.

Narozeniny slaví Vlastimil Peřina, Pavel Šebesta a Lukáš Hradil

Narozeniny dnes slaví Vlastimil Peřina z Lednice, Pavel Šebesta z Dolních Bojanovic a Lukáš Hradil z Čejkovic.

25. listopadu 2015

V Řecku se rýsuje uvalení daně na tichá vína

Řecká vláda má v úmyslu uvalit daň 30 eurocentů na láhev vína. Tato daň má nahradit DPH 23% na soukromé vzdělávání zavedenou v létě. Daň platí školy, kurzy cizích jazyků a informatiky, doučování a další. Kvůli následujícím protestům vláda slíbila, že tuto DPH nahradí.
Ministr financí Euclid Tsakalotos prohlásil: "K dispozici jsou dva nebo tři daňové návrhy. Jak víte, na víno se v Řecku nevztahují žádné zvláštní spotřební daně. Pokud máte rádi víno, nebojte se. Je to asi 30 centů za láhev. Myslím, že to na spotřebu vína nebude mít vliv."

Muzeum bolívijských nápojů

Museo de Bebidas Bolivianas

V hotelu Lion Palce v La Pazu na ulici Linares bylo otevřeno Museo de Bebidas Bolivianas, muzeum bolívijských nápojů, kde se návštěvníci mohou seznámit s historií a tradicí místních alkoholických nápojů a také je ochutnat.
Exponátů je v muzeu několik desítek a jsou řazeny podle kategorií: najdete zde léčivé alkoholické nápoje, sváteční, koktejl, se kterými jsou spojené nějaké historické události, jako je například příchod španělských dobyvatelů do Bolívie, rituální nápoje a další. Kromě hlavního programu se mohou turisté seznámit s tradičními bolivijskými vtipy.

Pestrá nabídka nápojů

Muzeum je otevřené od 11:00 do 23:00 se vstupným okolo 5 USD. Za tuto částku se můžete dozvědět zajímavá historická fakta a ochutnat nápoje jako llokalla s likérem sapay, odvarem z listů koky a pomerančového džusu, imilla, pajpaku, quisintu imantu, který je spojen se smutným příběhem o mořské panně - siréně, Singani 63, pálenku, kterou po světě proslavuje Steven Soderbergh, a mnoho dalších.
Vedoucí muzea Jenny Apaza říká, že je to napadlo, protože všude vidí invazi zahraničních nápojů a importovaných piv. "Navštěvují nás cizinci, kteří hledají místo, kde by ochutnali pouze tradiční nápoje, a to je důvod, proč jsme přišli s myšlenkou na vytvoření tohoto muzea."

Výsledky Mezinárodní profesionální soutěže vín a lihovin v Moskvě

XIX Международный профессиональный конкурс вин и спиртных напитков

V Moskvě se ve dnech 16. až 20. listopadu uskutečnil XIX. ročník Mezinárodní profesionální soutěže vín a lihovin se záštitou OIV. V soutěži se sešlo celkem 297 vzorků, z toho 128 tichých vín, 65 šumivých vín a 105 lihovin od producentů z 16 zemí. Nebo ze 14 nebo ze 13, jak se to vezme.
V prezidiu soutěže vedle tří ruských vědeckých pracovníků zasedli i Jean-Marie Aurand, generální ředitel OIV, a Tatiana Svinartchuk, vedoucí oddělení ekonomiky a práva OIV. Hodnotitelé v jednotlivých komisích byli převážně z Ruska, po jednom byly zastoupené Bělorusko, Bulharsko, Kazachstán, Francie a Německo.
Celkem bylo uděleno 84 medailí, z toho 73 Zlaté a 11 Stříbrných.


Gold Silver Celkem
Arménie 3 1 4
Austrálie 1 1
Bělorusko 3 1 4
Francie 4 4
Gruzie 1 1 2
Itálie 1 1
Kazachstán 1 1
Moldavsko 2 2
Rakousko 1 1
Rusko 49 5 54
Španělsko 1 1
Ukrajina 6 3 9
Celkem 73 11 84

O úspěších zemí střední Evropy v podstatě ani nelze hovořit, přihlašovateli těch několika soutěžících vzorků byli jejich ruští importéři. Oproti tomu je na výsledkovou listinu dráždivější pohled geopolitický.

Mezinárodní souvislosti

Obě gruzínské medaile připadly producentovi z Abcházie, obě moldavské získali dva producenti z Podněstří a všechny ukrajinské medaile si odvezli producenti z Krymu včetně vinařství Massandra přímo řízeném ruským prezidentem.
Jean-Maria Aurand se během své návštěvy setkal s náměstkem ministerstva zemědělství Sergeyem Levinem, který mu představil vládou přijatý program rozvoje ruského vinohradnictví. Jeho realizace zdvojnásobí plochy vinohradů do roku 2020 až na celkových 140 tisíc hektarů.

Narozeniny slaví Štěpán Weitosch a Marie Šrůtková

Narozeniny dnes slaví Štěpán Weitosch z Kralup nad Vltavou a Marie Šrůtková z Petrova.

24. listopadu 2015

Nové etikety pro sicilské Siviano

Siviano nově


Pro značku italských sicilských vín Siviano navrhla novou vizuální identitu moldavská agentura Shumi Love Design.Aston Martin prince Charlese jezdí na víno

Motor Aston Martin DB5 prince Charlese běží na bioetanol získaný z vína vyráběného v anglickém Wiltshire. Přebytky britského vinařství jsou prodávány místním výrobcům biopaliv za 1 GBP za litr a jsou převáděny na etanol.
Charlesův Royal blue DB5 nyní pracuje se směsí 85% ethanolu a 15% benzínu a ethanolu a odhaduje se, že emituje o 85% méně oxidu uhličitého, než benzín.
Klasické auto, které Charles dostal od královny ke svým 21. narozeninám, najede asi 300 mil za rok s průměrnou spotřebou asi 28 litrů paliva na sto kilometrů, což se rovná čtyřem a půl láhve vína na jeden kilometr.

Château de Rayne Vigneau prodán

Kontrolní podíl v Château de Rayne Vigneau prodán

Francouzská banka Crédit Agricole prodala svůj kontrolní podíl v Château de Rayne Vigneau v Sauternes, 1er Grand Cru Classé vinařství podle klasifikace z roku 1855.
Château de Rayne Vigneau s 84 hektary pozemků prodávala vinařská součást Credit Agricole společnost CA Grands Crus a kupujícím je společnost Trésor du Patrimoine, která dosahuje ročního obratu 250 milionů EUR.
Mezi další podniky v rámci skupiny Trésor du Patrimoine patří Vignobles Lalande-Moreau v St-Emilion a Traditions du Périgord, největší online obchod s foie gras ve Francii.

Co se změní a co zůstává

Současný tým zůstává na svých místech v čele se Thierry Budinem, který tuto zprávu bez uvedení finančních podrobností oznámil. "Tým odvedl v posledních 10 letech pozoruhodnou práci," řekl Budin. "Ale musíme jít dál a k tomu jsme potřebovali partnera. Trésor du Patrimoine má vynikající distribuční síť."
CA Grands Crus byla většinovým vlastníkem Rayne Vigneau od roku 2004 a i po prodeji v něm stále drží menšinový podíl.
Crédit Agricole také vlastní Chateau Grand-Puy Ducasse v Pauillacu, Château Meyney v St. Estephe a Château Blaignan v Médocu.

23. listopadu 2015

Brazílie hostila 15. latinskoamerický kongres vinohradnictví a vinařství

Ve dne 3. až 7. listopadu hostilo brazilské město Bento Gonçalves 15. ročník latinskoamerického kongresu vinohradnictví a vinařství a 13. brazilský kongres vinohradnictví a vinařství, pořádané brazilskou Asociací vinařství (ABE) a brazilský výzkumnou korporací EMBRAPA.
Více než 500 účastníků z 11 různých zemí se zúčastnilo vědeckých a technických prezentací o nejnovějších vinohradnických inovacích.
V Bento Gonçalves se příští rok uskuteční kongres OIV plánovaný na 23. až 28. října 2016. I proto se v průběhu letošní akce sešel generální ředitel OIV Jean-Marie Aurand s organizátory kongresu i s guvernérem státu Rio Grande do Sul, který při organizaci akce hraje významnou roli.

Conegliano-Valdobbiadene bude Evropské město vína 2016. A Česko?


Evropské město vína 2016

Conegliano-Valdobbiadene bylo jmenováno Evropským městem vína 2016. Jmenování oznámila 18. listopadu 2015 Recevin, Evropská síť vinařských obcí, v sídle parlamentu EU v Bruselu. 
Vlevo prezident Evropského města vína
a starosta hlavního města Conegliano, Floriano Zambon,
napravo starosta Valdobbiadene, Luciano Fregonese
Po portugalském Reguengos de Monsaraz, které bylo Evropským městem vína 2015, putuje prestižní titul zpět do Itálie. Po celý rok se budou konat odborné schůzky, události, kulturní akce a samozřejmě představení vína a jeho snoubení s jídlem, které se budou pořádat v patnácti obcích územního systému Conegliano-Valdobbiadene, oblasti, kde se vyrábí Prosecco Superiore DOCG. Recevin udělení titulu odůvodnila těmito důvody: "Navrhovaný projekt je nejlepší kontinuální událostí, která chce být centrem Evropy a světa v prosazování kultury, identity a krajiny vína."

Titul důsledkem spolupráce

"Titul je důsledkem spolupráce se všemi starosty v Conegliano Valdobbiadene DOCG", řekl prezident Floriano Zambon a starosta Conegliano. Duch spolupráce v tak malém prostoru pouhých 15 obcí také charakterizuje celkový systém hlavního města vína, který může prostřednictvím správných regulačních postupů dosáhnout důležitých cílů. Zejména jsou to městské plánování a propagace vinařské turistiky."
"Získání titulu Evropské město vína 2016 dává prestiž a důležitost všem 15 obcím Conegliano Valdobbiadene Prosecco Superiore DOCG," řekl starosta Valdobbiadene, Luciano Fregonese. "Naše postupy se ukázaly být kompaktní a homogenní navzdory své vnitřní různorodosti."
"Je to jen začátek cesty, která po letech recese napomůže zvýšit kapacitu vinařské turistiky," řekl Benedikt De Pizzol, koordinátor Vinařských měst Veneto.
Patnácti obcemi Evropského města vína 2016 jsou Conegliano, Susegana, San Vendemiano, Colle Umberto, Vittorio Veneto, Tarzo, Cison Valmarino, Follina, Miane, San Pietro di Feletto, Refrontolo, Pieve di Soligo, Farra di Soligo, Vidor a Valdobbiadene.

Cíle Recevin

Jedinečná soutěž s účastí všech evropských vinařských obcí sítě Recevin má za cíl upozornit na vliv kultury vína na krajinu, hospodářství, gastronomii a kulturní dědictví a jeho hodnotu pro celou Evropskou unii. Zejména podporuje iniciativy k posílení povědomí o kultuře a tradici vína a zapojení místních komunit a je odhodlána rozvíjet inovativní událostí a vztahy s ostatními evropskými městy vína. 
Zdroje potřebné pro plánované činnosti kandidátského město hradí vláda.

A Česko?

Česko ani žádná česká vinařská obec členem European Network of Wine Cities Recevin nejsou.

Estonsko je cílem turistických nákůpu alkoholu

Finské nákupy v Estonsku

Estonsko je významným alkoholickým turistickým cílem, třetím na světě. Velkou zásluhu na tom mají Finové.
V roce 2014 dovezli z Estonska 64,4 milionu litrů alkoholu a rok později od podzimu 2014 do srpna 2015 o 1,8 milionů litrů méně. Pokles byl způsobený nižšími nákupy koktejlů a cideru, zatímco nákupy vína a piva se naopak mírně zvýšily. Podle všeho za tím stojí nové celní předpisy, která vstoupily v platnost v posledních letech.

Vinařské rallye

Od listopadu 2013 cestující, kteří cestují lodí bez auta, nesmí vozit alkohol až k lodi. Musí pokračovat pěšky a vzít s sebou alkohol podle principu "kolik uneseš". Kromě toho v červenci loňského roku vstoupily v platnost nové celní předpisy, které omezují množství alkoholu dováženého do Finska pro osobní použití. V případě, že cestující převáží množství vyšší, musí je obhájit před úřady.
Ve Finsku stav, kdy Finové z důvodu vysokých domácích cen nakupují alkohol v sousedních zemích, nazývají "vinařská rallye".
Finové starší patnácti let vypijí na osobu a rok více než 90 litrů piva, 15 litrů vína, 9 litrů koktejlů, 9 litrů cideru a 6 litrů lihovin.

Narozeniny slaví Antonín Lůbal

Narozeniny dnes slaví Antonín Lůbal z Kobylí.

22. listopadu 2015

Film Rodrigueze a Malkoviche, který živí neuvidíme

Film k promítnutí za 100 let

Americký režisér Robert Rodriguez natočil film s Johnem Malkovichem, který současníci neuvidí - poprvé bude promítnutý za 100 let. Film realizovaný na zakázku Cognac Louis XIII ze skupiny Rémy Martin je ukrytý ve Francii v domě Ludvíka XIII.
Režisér ukryl film do kapsle, jejíž otevření je povolené po sto letech, tedy až 18. listopadu 2115.
Film s názvem "100 let - film, který nikdy neuvidíte" si stanovil za cíl vytvořit "umělecké dílo, které bude zkoumat dynamický vztah minulosti, přítomnosti a budoucnosti."

Tři budoucnosti

Na internetu jsou tři teasery filmu, ale žádná z ukázek neodhalí, která přijde budoucnost.
"Existuje několik scénářů - high-tech budoucnost, založená na počítačovém světě. Post-černobylská budoucnost, kdy se vrátíme k přírodě a žijeme v polorozpadlé civilizaci. A retro-budoucnost, jak jsme si představovali budoucnost v letech 1940-1950," řekl k jejich práci Malkovich.