Přeskočit na hlavní obsah

Potenciál australského vína v Číně

Změny na čínském trhu

Po zavedení úsporných opatření zaměřených na nákladné dary a korupci mezi čínskými státními úředníky se prudce změnil čínský trh s luxusním zbožím i alkoholem. Čínský trh není zkreslovaný těmito "darovanými" luxusními alkoholickými nápoji a je v podstatě normální jako v každé jiné zemi.
Podpis dohody o volném obchodu mezi Austrálií a Čínou letos v červnu znamená, že 85% australského zboží vyváženého do Číny není zatíženo žádnými tarify a v průběhu příštích čtyř let se zvýší na 95%.

Růst australského vinařského exportu

I před jejím podpisem se australskému vinařskému průmyslu v exportu do Číny dařilo. Za 12 měsíců do června 2015 se vývoz australského vína do Asie zvýšil podle hodnoty o 26% na rekordních 600 milionů AUD. Čína je v současné době největším australským exportním trhem s nárůstem o 32,1%, následovaným Spojenými státy s objemem 415 milionů AUD a Spojeným královstvím s 369 miliony AUD.
Měsíční objem exportu alkoholických nápojů (mil. AUD)


Populární příspěvky z tohoto blogu

České mezinárodní Oenoforum 2015

Před dvěma týdny začala pod patronací OIV pořádaná česká mezinárodní soutěž Oenoforum 2015. Poplatek za přihlášení vína činil 65 €. Téměř 350 přihlášených vín z jedenácti zemí hodnotilo 36 hodnotitelů, z nichž 75 % bylo z Česka a Slovenska, po dvou z Itálie a Portugalska a po jednom z Rakouska, Bulharska a Moldávie.
Celkem byly uděleny 3 Velké zlaté medaile, 66 Zlatých a 36 Stříbrných a z těchto 105 medailí si vinaři ze Střední Evropy rozdělili 93. Čeští a slovenští producenti dosáhli na rovných 90 medailí představujících 86 %, ještě více, než jaké bylo jejich zastoupení mezi hodnotiteli. Celkově středoevropané uspěli takto:

Velká zlatáZlatáStříbrnáČesko14727Německo2Rumunsko1Slovensko1104
Vína z vinařství prezidenta soutěže si na lahev přilepí 3 medaile a 2 Vítěze kategorie a vína sponzora soutěže získala 7 medailí a 1 Vítěze kategorie. O zbývajících 12 medailí se podělila vinařství z Francie, Španělska, Chile a Nového Zélandu; vína ze tří zemí na žádnou medaili nestačila. Generální ř…

Největší američtí pijani

Podle průzkumu Institute for Health Metrics and Evaluation (IHME) z University of Washington, stojí za nárůstem spotřeby alkoholu jeho zvýšená obliba mezi ženami, i když procento konzumentů alkoholu se v průběhu času nijak nemění. V American Journal of Public Health publikovaná studie je vůbec první studií, která sledovala trendy v konzumaci alkoholu v jednotlivých okresech USA mezi lety 2002-2012. Počet těžkých pijanů, definovaných spotřebou jednoho drinku denně v případě žen a dvou drinků denně v případě mužů, od roku 2005 prudce vzrostl až o 17,2%. V roce 2012 bylo možné považovat 8,2% Američanů za těžké pijany a 18,3% za nadměrné pijany, konzumující během jedné příležitosti alespoň jedenkrát v uplynulém měsíci čtyři a více drinků v případě žen a pět a více v případě mužů. Celostátní trendy ukazují mnohem rychlejší eskalaci nadměrného pití žen než mužů s nárůstem o 17,5% mezi lety 2005 a 2012, zatímco počty nadměrných mužských pijanů se zvýšily o 4,9%. "Jsme svědky velmi znep…