26. března 2016

Vinný sklep ve 3000 m.n.m. a poslední Bond

James Bond v Alpách

ice Q á la Spectre
Přestože rakouský třítisícový Sölden ležící v Öetztalském údolí v Tyrolsku a patřící mezi nejoblíbenější lyžařské resorty rozhodně není vinařskou obcí, vyrábí se v něm díky činnosti místního pětihvězdičkového hotelu Central víno. V nadmořské výšce 3000 metrů je v něm zcela jistě nejvýše položený největší vinný sklep na světě, který je součástí prostor přebudované staré horské restaurace na Gaislachkogl. Filmoví fanoušci si při pohledu na zrekonstruovanou restauraci bezpochyby vybaví scény z poslední bondovky Spectre, která se tady natáčela od prosince 2014 do února 2015, i když víno - na rozdíl od scény ve vlaku - si zde nezahrálo.

Gourmetrestaurant ice Q

Za 4,5 milionu EUR zde vznikla zcela moderní a nadčasová gurmánská restaurace "ice Q", kterou navrhlo architektonické studio Obermoser a na jejímž vzhledu na první pohled zaujme spousta oceli (120 tun) a skla (900 metrů čtverečních).

25. března 2016

Vína z Nového Zélandu na čínském trhu

Význam Číny pro novozélandské producenty roste

Čína je v současnosti šestým největším exportním trhem novozélandské produkce vín. Vývoz tímto směrem překročil za poslední finanční rok hodnotu 16,2 milionů EUR, tedy o 10 procent více než v minulých letech. Přesto zůstávají Spojené státy následované Austrálií a Velkou Británií hlavními vývozními destinacemi. 
"Pokud spotřeba našich vín v Číně i nadále poroste, mohlo by se aktuální pořadí změnit ve prospěch Asie," říká Natalie Potts, marketingová manažerka New Zealand Winegrowers.

Změny nákupního chování a konzumace

“Pro náš trh je velice důležité, že se v Číně v poslední době změnil režim spotřeby vína. Dříve se většinou kupovalo pouze jako pozornost k výjimečným příležitostem, nyní, díky růstu střední třídy, se stále více spotřebovává v domácnostech. Kromě toho je běžně ke koupi ve velkých internetových obchodech. Číňané milují pohodlné nakupování on-line, je to pro ně velmi módní a žádaný způsob, jak si obstarat zboží.”
"Naše vinařské regiony se nacházejí ve velice čistém přírodním prostředí a vína, která v nich dozrávají jsou svěží a ovocitá," říká Potts. "A to je pro čínské spotřebitele velmi klíčové, chtějí mít jistotu původu a bezpečnosti vín."

Zvýší se novozélandská produkce?

Do Číny se z Nového Zélandu dováží jen pár prémiových značek. Důvodem je bezesporu i to, že z Nového Zélandu pochází jen velmi malé množství špičkových vín, celosvětově se podílí na jejich produkci méně než jedním procentem. Vinaři na Novém Zélandu ale vytvářejí trvale dobrou a pozoruhodnou kvalitu a to navzdory skutečnosti, že výroba není levná a jednoduchá. "Výzvy jsou s ohledem na životní prostředí spíše malé, i když naše vinice mají rozlohu celkem kolem 1600 kilometrů čtverečních," říká Potts. "Za zmínku stojí naše zeměpisná poloha i to, že naši vinaři jsou orientováni na kvalitu a ne na množství." V posledním desetiletí tomu tak nebylo, to ještě skoro nikdo o Novém Zélandu, natož o jeho vínech nic nevěděl.

Klimatická pestrost a hospodářský význam vína

Nicméně se výrobcům novozélandských vín musí přiznat, že jejich vinice se rozprostírají po celé zemi v délce větší než 1800 kilometrů. Což representuje širokou škálu podnebí a klimatických vlivů a tím vznik i velmi různých stylů a typů vína. V teplejších severních oblastech Nového Zélandu jsou hrozny sklizeny pro směsi ve stylu Bordeaux, kde hraje významnou roli Syrah. V jižních oblastech se daří odrůdám Pinot Noir a Riesling, zejména v nejjižněji položené vinařské oblasti na světě v Central Otago. "Obecně platí, že Sauvignon Blanc je svěží, Pinot Noir je typicky třešeňový a ovocitý - a spotřebitelé v Číně tyto vlastnosti upřednostňují a vína jim chutnají," uzavírá Potts.
Víno patří mezi hlavní vývozní artikly Nového Zélandu, v loňském roce dosáhl jeho export hodnoty cca 843 milionů EUR a podle prognózy by se měl do roku 2020 přiblížit k 1,2 miliardy EUR.

24. března 2016

Bude Sussex anglická apelace?

Sussex zašumí

“Dáte si sklenku Sussexu?” Takhle nějak by mohl znít reklamní slogan v případě, že by se apelace Sussex stala skutečností. Vzhledem ke zpřísňujícím se normám v oblasti vinařství a vinohradnictví i angličtí vinaři usilují o získání chráněného označení původu platícího v Evropské unii a prostřednictvím mezinárodních smluv i ve třetích zemích. V anglickém vinařském regionu Sussex ležícím na jižním pobřeží se rozprostírá největší počet vinic v Británii. Klimatické a půdní podmínky podobné francouzské oblasti Champagne zde předurčují produkci převážně šumivých vín. Postupem času také stále přibývají i vína tichá. 
Vzhledem k rostoucí poptávce po lahvích z Anglie a tím i stoupajícímu vývozu podporuje i vláda požadavek svazu vinařů ustanovit Sussex jako apelaci.

Definice nových standardů

V současné době se vinaři snaží definovat nové standardy, podle nichž by například šumivá vína zrála déle v lahvi - nejméně 15 měsíců. A minimální obsah alkoholu by tak dosáhl vyšší úrovně. Tyto a další opatření je třeba sladit s požadavky oblasti Champagne. "Potřebujeme také přísnější analytické testy k získání chráněného označení původu Sussex. Aby naše vína do budoucna získala kvalitativně lepší hodnocení," vysvětluje Jamie Everett, generální ředitel vinařství Rathfinny Wine Estate, který stojí v čele kampaně pro Sussex.
"Doposud platné normy jsou místními vinaři přijímány v plném rozsahu. Jen někteří z nich vyjádřili do budoucna obavy v souvislosti s financováním, rozmanitostí jednotlivých odrůd a spolu s tím i s nárůstem byrokratických procesů."

Odůdová skladba

Obecně chce Sussex vyžadovat pro výrobu šumivých vín pěstování stejných odrůd jako v oblasti Champagne. Navíc potom bílé odrůdy Arbanne, Pinot Gris a vzácnější odrůdu Petite Meslier, která je někdy používána v malých množstvích k míchání s jinými odrůdami. K révám určeným pro tichá vína jsou na seznamu Pinot Blanc a Pinot Gris, Bacchus a Ortega.
Sam Linter, vinař z Bolney Wine Estate, zatím postrádá pravidlo, které vyloučí vinaře, kterým se nepodaří nové standardy Sussex splnit. "Podle těchto standardů se bude požadovat vysoká kvalita hroznů i produkce a té mohou dosáhnout i menší vinaři, pokud si zajistí dobré podmínky." říká Linter. "Ale nemůže platit, že každý, kdo vyrábí víno v Sussexu, automaticky získává statut chráněného označení původu."
Cesta k vytvoření nové apelace je zatím ve stavu zrodu a tvorby administrativních procesů a podkladů.

Výsledky soutěže Bacchus 2016

Bacchus 2016 a jeho medailisté

Edita Ďurčová
V Madridu se mezi 17. a 21. březnem hodnotila vína přihlášená do letošního ročníku soutěže Bacchus 2016. Poplatek za přihlášení jednoho vzorku činil 150 EUR pro Španěly, 124 EUR pro vinaře z ostatních zemí Evropy a 106 EUR pro všechny další.
Porota, ve které zasedli Masters of Wine i Masters of Sommelier a mezi nimi i Edita Ďurčová, John Salvi, Pedro Ballesteros Torres, Juan Carlos Rincón, Sarah-Jane Evans a Soley, rozhodla o udělení celkem 556 medailí, z toho 13 Velkých zlatých, 191 Zlatých a 352 Stříbrných.

Medailisté podle jednotlivých zemí


22. března 2016

Evropská můra už v kalifornském Napa neškodí a nestraší

7 let Evropské můry v amerických vinohradech

Larva Lobesia botrana
Můra Lobesia botrana z čeledi malých motýlů Obalečovití (Tortricidae) a s americkým názvem European Grapevine Moth se objevila na vinohradech v Napa Valley v říjnu 2009. V roce 2010 byl zahájený program lovu, prevenčních procedur a karanténích omezení. 
Už v roce 2010 se do nastražených pastí chytilo víc než 100.000 můr, ale v dalších letech byl její výskyt zjištěný v dalších devíti kalifornských okresech.
Přerušením jejího páření, cíleným ošetřováním insekticidy a dodržováním sanitárních postupů počty můr zachycených v pastích trvale klesaly: 113 v roce 2011, 77 v roce 2012 a 40 v roce 2013. V letech 2014 a 2015 se do pastí nechytila ani jedna můra.

Úspěchy karantény

Do roku 2012 skončila karanténa v sedmi okresech a v roce 2014 v Solano County. Do roku 2016 tak zůstávají v karanténě už jen části okresů Napa a Sonoma.
V roce 2016 budou pasti na můry umístěné v Napa County, ale vzhledem k úspěchu programu už nejsou doporučená žádná zvláštní ošetření hroznů. Pokud nedojde k výskytu můry ani v roce 2016, bude pravděpodobně zrušena v období sklizně 2016 i karanténa v Napa.
Za likvidací European Grapevine Moth stojí úspěšná spolupráce pěstitelského průmyslu, okresů, státu Kalifornie, federálního zemědělského resortu a University of California. Podrobné informace k programu její likvidace lze najít v powerpointové prezentaci zde.

Sucho a nízké výnosy zpomalují moldavskou expanzi

Nižší produkce hroznů znamená méně vína

Moldavské Château Purcari
Produkce vína může podle moldavského Národního úřadu pro vinohradnictví a vinařství v letošním roce výrazně klesnout v důsledku špatné sklizně v roce 2015. Loňská sklizeň révy vinné klesla o 30% oproti roku 2014, kdy bylo na úrovni 250.000 tun, hlavně kvůli suchu.
Podle Ion Suly, ministra zemědělství, výroba vína v Moldavsku vzrostla v roce 2015 o 11,3% ve srovnání s rokem 2014 a zvýšila se na 73 milionů litrů. Očekává se, že tato čísla mohou letos klesnout až o 20%. 
Rozloha moldavských vinic je v současnosti více než 75.000 hektarů a chudší sklizeň může zpozdit další expanzi, původně plánovanou na rok 2016.

Moldavsko už není závislé na Rusku

Hlavním trhem pro moldavská vína bylo Rusko, dokonce i ruští carové měli kdysi vlastní moldavské vinice. Ale Rusko zakázalo z politických důvodů dovoz moldavských vín v roce 2006, v době, kdy ruský trh absorboval až 60% moldavské produkce. Do roku 2013, kdy Rusko zakázalo moldavská vína podruhé, moldavští vinaři už vyváželi na další trhu a tržby v Rusku tvořily pouze 29% vývozu. V současné době Rusko představuje pouze 12% exportu, přičemž EU se podílí 39%.
Z finančních i politických důvodů potřebuje Moldavsko zvýšit svou produkci. Podpis dohody o přidružení s Evropskou unií v červnu 2014 vyvolal u moldavských vinařů obavy z přílivu laciného vína z Evropy, který by mohl utlumit domácí poptávku po místních vínech.

21. března 2016

Adelaide se zapojuje do projektu Great Wine Capitals

Great Wine Capitals Global Network (GWCGN), mezinárodní sdružení měst usilujících o propagaci vinařské turistiky ve svých regionech, dnes oznámila, že australské Adelaide je jejím nejnovějším členem.
Síť GWCGN každoročně vyhlašuje ceny International Best of Wine Tourism, jejíž držitele pro letošní rok najdete zde. Tyto ceny slouží jako měřítko pro vinařský průmysl a jeho spojení s cestovním ruchem.

Němečtí vinaři méně vyvezli než importéři dovezli

Loňská změna v poměru import export

Na webu Verband Deutscher Weinexporteure se lze dočíst "Německo patří hned po Francii, Itálii a Španělsku mezi největší vývozce vína v Evropě a na světě zaujímá významné osmé místo." Hodnocení minulého roku však ukazuje poněkud jiný poměr.
Čísla hovoří jasně. Podle Spolkového statistického úřadu ve Wiesbadenu převažoval v loňském roce import nad exportem. V roce 2015 bylo dovezeno zhruba 1,4 miliardy litrů vína v hodnotě 2 miliardy EUR, což je zhruba o 14 milionů litrů a přibližně o 64 milionů EUR méně než v roce 2014. Ještě větší pokles zaznamenal vývoz německých vín, který klesl o téměř 23 milionů litrů v hodnotě kolem 15 milionů EUR.

Země dominující importu a exportu

K největším dovozcům vín do Německa se řadí stejně jako v minulosti Itálie s 480 miliony litrů (pokles o 1,5%) následována Španělskem s 364 milionů litrů (růst o 7,1%). Na třetím místě je Francie s 206 miliony litrů (pokles o 14,6%). Beze změny zůstalo zachováno i pořadí hlavních odběratelů německých vín. Byly jimi opět Nizozemsko, Velká Británie a Švédsko.
Některé studie se zabývaly příčinami snížení exportu. Výsledkem bylo konstatování, že mezi hlavní důvody patří produkční možnosti německých vinařů spolu s vyšší poptávkou domácích spotřebitelů po tuzemských vínech své země. Což je velmi pozoruhodné.

Narozeniny slaví Josef Šebesta a Stanislav Zůl

Narozeniny dnes slaví Josef Šebesta z Ratíškovic a Stanislav Zůl ze Strachotína.

20. března 2016

Česko-rakouská a francouzská stopa v bulharském vinařství

Vinařství Bessa Valey

I ve východní Evropě je velký potenciál pro špičková vína. Na počátku je však třeba, aby se objevil odvážný investor a renomovaný vinař, který rozpozná správný terroir. Tato dobrá kombinace se povedla v případě bulharského vinařství Bessa Valley, kdy se spojil Karl-Heinz Hauptmann s dobrým citem pro investice s vinařem Stephanem Graf von Neipperg. Vína tohoto vinařství mohou být směle postavena v konkurenci proti velkým francouzským, poukazuje i Robert Parker. Pravidelně dosahují kolem 90 ze 100 bodů - i proto jsou považována za vynikající.
Po pádu železné opony byli první, kteří přišli do Bulharska pěstovat víno. Když měli úspěch, přilákalo to i další. A to i vinaře s velmi dobrou pověstí jako například Francouze Michela Rollanda z vinařství Château Le Bon Pasteur v Pomerolu. Jednoho z nejlepších a nejvíce kreativních na vinařské scéně. Některá z nejdražších vín (i 400 EUR za láhev) pocházejí právě od něho.

Trákie, kolébka bulharského vinařství

Za kolébku vinařství v Bulharsku je považována Trákie, krajina na východě, těsně hraničící s Tureckem a Řeckem. Hrozny se zde pěstovaly už před 3500 roky. Bulharsko bylo ještě v první polovině 20. století čtvrtým největším výrobcem vín ve světě a v sedmdesátých letech dokonce druhým. Bohužel na sklonku komunistické nadvlády zde vinařství i vinohradnictví totálně zakrnělo. V roce 1986 nechala vláda většinu vinné révy vymýtit. Pro nová současná vinařství to bylo svým způsobem štěstí, půda byla ponechána ladem a mezitím se zotavila a s vymýcením vinohradů byly zničeni i škůdci.

Hauptmann a jeho vinařská zkušenost

Hlavním motorem vinařství Bessa Valley je dnes 55 letý pan Hauptmann, který objevil lásku k vínu někdy začátkem 90. let, kdy působil jako investiční bankéř v Merrill Lynch v Londýně, víno ho velmi oslovilo a začalo inspirovat prý během večeře s japonským partnerem. Jeho vlastní vinný sklep obsahuje 16.000 lahví a každý rok dokoupí až 1000 dalších. Většinou se jedná o vína druhých řad z prvotřídních Château. Nebo vína neznámých vinařů, jejichž vinice jsou v těsné blízkosti velkých a úspěšných vinařství. "Stejné místo, stejná půda, ale levnější," doplňuje Hauptmann. Vše za ceny nižší něž 100 EUR.
Hauptmann je v jednom kole. Kolem poledne přijede například z Vídně a druhý den ráno už letí do Prahy. Střídavě pobývá v obou městech. Má také domy v Izraeli a Argentině, kde žije se svou ženou a čtyřmi dětmi. Uprostřed 90. let si uvědomil potenciál Balkánu. "Mnoho prostoru za málo peněz. Levná pracovní síla. Optimální i pro hromadnou výrobu. Vše hlasovalo pro,” říká investor. Koupil počátečních 18.000 hektarů pozemků a začal pěstovat pšenici, účastnil se na projektech v továrnách a dokonce i ve vinařstvích. "Ale můj bulharský partner mě podvedl, naplnil si vlastní kapsy. A já se nikam neposunul."

Další investice po celém světě

Tato zkušenost mu však, obrazně řečeno, nabila zbraň a začal mířit krátce, přesně a rovně. Po celém světě investuje. V Praze vlastní administrativní centrum Biskupský dvůr s největší zahradní pivnicí ve městě, pěstuje tisíce skotu v Argentině, má podíly i ve farmaceutické společnosti v Nizozemsku, která se specializuje na konopné produkty. A se dvěma partnery dodává designovému hotelu Zoo na berlínské Kurfürstendamm nový lesk. Ten roku 2015 obdržel cenu “Hotel of the Year”. A pak je tu samozřejmě opět víno.

Bulharské začátky

V roce 1999 cestoval Hauptmann s hrabětem von Neipperg Bulharskem a hledali optimální místo pro révu. Asi 130 kilometrů jihovýchodně od Sofie byli úspěšní. Údolí Bessa bylo velmi vhodné. Mírné svahy nedaleko řek obklopené horami i dostatek srážek. Kvůli zdějšímu klima zde hrozny zrají o dva až tři týdny déle než v Bordeaux.
Neipperg byl nadšen. Odebral vzorky půdy a nechal je analyzovat. Písčito kamenité jílovité podloží smíchané s vápencem. Perfektní terroir podobný oblasti Bordeaux. Dokonalé.
V roce 2001 investovali téměř 16 milionů EUR do vinic. Další 2 miliony reprezentovala dotace z evropských fondů, protože bylo vytvořeno více než 40 pracovních míst.
Skoupili 300 hektarů od zhruba 1.000 vlastníků pozemků. 134 hektarů osázeli vinnou révou, kterou dovezli z Francie. 700.000 hlav, 5.000 na každý hektar, o něco méně než v oblasti Bordeaux, neboť teploty se vyšplhají v Bulharsku v létě až na 40 stupňů. Tři roky nechali révu růst. Potom postavili vinařství, rozsáhlý komplex ze světlých kamenů, který se rozprostírá nad vinicemi u Černého moře. Dali mu jméno Bessa Valley. K němu pochopitelně náleží sklep, který pojme 105 tanků, každý o objemu deseti tisíc litrů a v téměř tisíci sudech z francouzského dubu zrají i ostatní vína.

Obchodní úspěchy 

Dnešní odrůdy tvoří z poloviny Merlot, čtvrtina Syrah a zbytek pak Petit Verdot a Cabernet Sauvignon. Na trhu se jejich vína prodávají pod názvem Enira. A to v různých kombinacích pěstovaných druhů. Produkce 650 000 lahví ročně, to je Bessa Valley. Brzy určitě stoupne. Chtěji to zkusit i s bílým vínem.
Několikrát do roka cestuje hrabě von Neipperg do Bulharska a je téměř v každodenním kontaktu s vrchním sklepmistrem Svetlozarem Dzhurovem, nechává si posílat vzorky vín z různých sudů, aby mohl tvořit cesty další expanze vinařství.
Většinu lahví prodá Bessa Valley v Bulharsku, přestože vína jsou na bulharské poměry velmi drahá. Standardní víno Enira stojí v obchodě téměř 10 EUR, Reserva 20 a Grande Cuvée bude stát kolem 30 EUR.
Největším odběratelem ve světě je Japonsko, odebere víc než 100.000 lahví každý rok. Následují ho Čína a Hong Kong. Hauptmann má jednoduché vysvětlení. "V Japonsku nakupují výhradně ženy," říká. A vybírají ne podle etikety, ale podle chuti. Běžně si zákazníci víno ochutnají dřív, než si láhev koupí.
Dalším z větších odběratelů je i letecká společnost Lufthansa. Pro svoji business class objednala 88.000 lahví. A vína jsou už po devíti měsících téměř vypitá. Vína z Bessa Valley patří i na palubě letadel k nejoblíbenějším.