Přeskočit na hlavní obsah

Bude Sussex anglická apelace?

Sussex zašumí

“Dáte si sklenku Sussexu?” Takhle nějak by mohl znít reklamní slogan v případě, že by se apelace Sussex stala skutečností. Vzhledem ke zpřísňujícím se normám v oblasti vinařství a vinohradnictví i angličtí vinaři usilují o získání chráněného označení původu platícího v Evropské unii a prostřednictvím mezinárodních smluv i ve třetích zemích. V anglickém vinařském regionu Sussex ležícím na jižním pobřeží se rozprostírá největší počet vinic v Británii. Klimatické a půdní podmínky podobné francouzské oblasti Champagne zde předurčují produkci převážně šumivých vín. Postupem času také stále přibývají i vína tichá. 
Vzhledem k rostoucí poptávce po lahvích z Anglie a tím i stoupajícímu vývozu podporuje i vláda požadavek svazu vinařů ustanovit Sussex jako apelaci.

Definice nových standardů

V současné době se vinaři snaží definovat nové standardy, podle nichž by například šumivá vína zrála déle v lahvi - nejméně 15 měsíců. A minimální obsah alkoholu by tak dosáhl vyšší úrovně. Tyto a další opatření je třeba sladit s požadavky oblasti Champagne. "Potřebujeme také přísnější analytické testy k získání chráněného označení původu Sussex. Aby naše vína do budoucna získala kvalitativně lepší hodnocení," vysvětluje Jamie Everett, generální ředitel vinařství Rathfinny Wine Estate, který stojí v čele kampaně pro Sussex.
"Doposud platné normy jsou místními vinaři přijímány v plném rozsahu. Jen někteří z nich vyjádřili do budoucna obavy v souvislosti s financováním, rozmanitostí jednotlivých odrůd a spolu s tím i s nárůstem byrokratických procesů."

Odůdová skladba

Obecně chce Sussex vyžadovat pro výrobu šumivých vín pěstování stejných odrůd jako v oblasti Champagne. Navíc potom bílé odrůdy Arbanne, Pinot Gris a vzácnější odrůdu Petite Meslier, která je někdy používána v malých množstvích k míchání s jinými odrůdami. K révám určeným pro tichá vína jsou na seznamu Pinot Blanc a Pinot Gris, Bacchus a Ortega.
Sam Linter, vinař z Bolney Wine Estate, zatím postrádá pravidlo, které vyloučí vinaře, kterým se nepodaří nové standardy Sussex splnit. "Podle těchto standardů se bude požadovat vysoká kvalita hroznů i produkce a té mohou dosáhnout i menší vinaři, pokud si zajistí dobré podmínky." říká Linter. "Ale nemůže platit, že každý, kdo vyrábí víno v Sussexu, automaticky získává statut chráněného označení původu."
Cesta k vytvoření nové apelace je zatím ve stavu zrodu a tvorby administrativních procesů a podkladů.

Populární příspěvky z tohoto blogu

České mezinárodní Oenoforum 2015

Před dvěma týdny začala pod patronací OIV pořádaná česká mezinárodní soutěž Oenoforum 2015. Poplatek za přihlášení vína činil 65 €. Téměř 350 přihlášených vín z jedenácti zemí hodnotilo 36 hodnotitelů, z nichž 75 % bylo z Česka a Slovenska, po dvou z Itálie a Portugalska a po jednom z Rakouska, Bulharska a Moldávie. Celkem byly uděleny 3 Velké zlaté medaile, 66 Zlatých a 36 Stříbrných a z těchto 105 medailí si vinaři ze Střední Evropy rozdělili 93. Čeští a slovenští producenti dosáhli na rovných 90 medailí představujících 86 %, ještě více, než jaké bylo jejich zastoupení mezi hodnotiteli. Celkově středoevropané uspěli takto: Velká zlatá Zlatá Stříbrná Česko 1 47 27 Německo 2 Rumunsko 1 Slovensko 1 10 4 Vína z vinařství prezidenta soutěže si na lahev přilepí 3 medaile a 2 Vítěze kategorie a vína sponzora soutěže získala 7 medailí a 1 Vítěze kategorie. O zbývajících 12 medailí se podělil

Největší američtí pijani

Spotřeba alkoholu od nízké (modrá) po vysokou (červená) Podle průzkumu Institute for Health Metrics and Evaluation (IHME) z University of Washington, stojí za nárůstem spotřeby alkoholu jeho zvýšená obliba mezi ženami, i když procento konzumentů alkoholu se v průběhu času nijak nemění. V American Journal of Public Health publikovaná studie je vůbec první studií, která sledovala trendy v konzumaci alkoholu v jednotlivých okresech USA mezi lety 2002-2012. Počet těžkých pijanů, definovaných spotřebou jednoho drinku denně v případě žen a dvou drinků denně v případě mužů, od roku 2005 prudce vzrostl až o 17,2%. V roce 2012 bylo možné považovat 8,2% Američanů za těžké pijany a 18,3% za nadměrné pijany, konzumující během jedné příležitosti alespoň jedenkrát v uplynulém měsíci čtyři a více drinků v případě žen a pět a více v případě mužů. Celostátní trendy ukazují mnohem rychlejší eskalaci nadměrného pití žen než mužů s nárůstem o 17,5% mezi lety 2005 a 2012, zatímco počty nadměrný