Přeskočit na hlavní obsah

Bude Sussex anglická apelace?

Sussex zašumí

“Dáte si sklenku Sussexu?” Takhle nějak by mohl znít reklamní slogan v případě, že by se apelace Sussex stala skutečností. Vzhledem ke zpřísňujícím se normám v oblasti vinařství a vinohradnictví i angličtí vinaři usilují o získání chráněného označení původu platícího v Evropské unii a prostřednictvím mezinárodních smluv i ve třetích zemích. V anglickém vinařském regionu Sussex ležícím na jižním pobřeží se rozprostírá největší počet vinic v Británii. Klimatické a půdní podmínky podobné francouzské oblasti Champagne zde předurčují produkci převážně šumivých vín. Postupem času také stále přibývají i vína tichá. 
Vzhledem k rostoucí poptávce po lahvích z Anglie a tím i stoupajícímu vývozu podporuje i vláda požadavek svazu vinařů ustanovit Sussex jako apelaci.

Definice nových standardů

V současné době se vinaři snaží definovat nové standardy, podle nichž by například šumivá vína zrála déle v lahvi - nejméně 15 měsíců. A minimální obsah alkoholu by tak dosáhl vyšší úrovně. Tyto a další opatření je třeba sladit s požadavky oblasti Champagne. "Potřebujeme také přísnější analytické testy k získání chráněného označení původu Sussex. Aby naše vína do budoucna získala kvalitativně lepší hodnocení," vysvětluje Jamie Everett, generální ředitel vinařství Rathfinny Wine Estate, který stojí v čele kampaně pro Sussex.
"Doposud platné normy jsou místními vinaři přijímány v plném rozsahu. Jen někteří z nich vyjádřili do budoucna obavy v souvislosti s financováním, rozmanitostí jednotlivých odrůd a spolu s tím i s nárůstem byrokratických procesů."

Odůdová skladba

Obecně chce Sussex vyžadovat pro výrobu šumivých vín pěstování stejných odrůd jako v oblasti Champagne. Navíc potom bílé odrůdy Arbanne, Pinot Gris a vzácnější odrůdu Petite Meslier, která je někdy používána v malých množstvích k míchání s jinými odrůdami. K révám určeným pro tichá vína jsou na seznamu Pinot Blanc a Pinot Gris, Bacchus a Ortega.
Sam Linter, vinař z Bolney Wine Estate, zatím postrádá pravidlo, které vyloučí vinaře, kterým se nepodaří nové standardy Sussex splnit. "Podle těchto standardů se bude požadovat vysoká kvalita hroznů i produkce a té mohou dosáhnout i menší vinaři, pokud si zajistí dobré podmínky." říká Linter. "Ale nemůže platit, že každý, kdo vyrábí víno v Sussexu, automaticky získává statut chráněného označení původu."
Cesta k vytvoření nové apelace je zatím ve stavu zrodu a tvorby administrativních procesů a podkladů.

Populární příspěvky z tohoto blogu

Divoké víno, prapředek révy vinné

Vzácná popínavá rostlina I když se postupem času její výskyt snižoval, roste réva divokého vína například u Rýnu, Mohanu i Mosely. V minulosti byla také rozšířena v zátopových oblastech Německa na horním Rýnu jakož i u Darmstadtu dolů k Basileje, ale také v mokřinách Dunaje. Nicméně řeč není o révě jako dnes pěstované rostlině (latinský název Vitis vinifera subsp. vinifera), ale o divoké révě vinné (Vitis vinifera subsp. sylvestris ), o rostlině, ze které dnešní pěstované odrůdy původně vzešly.  Neměla by být zaměňována s tzv divokým vínem, které popíná zdi mnohých domů. To je obvykle buď samo se pnoucí pětilisté tzv. psí víno ( Parthenocissus quinquefolia ) nebo trojlisté ( Parthenocissus tricuspidata ). Obě rostliny jsou z čeledi rodiny révy vinné, původně pocházejí z východní části Severní Ameriky a jsou často používány pro ozelenění obvodových stěn, protože jejich listy neopadávají, naopak na podzim se obarví nádhernou červenou.

Největší sud na světě je z Francie

Největší vinný sud je z Languedocu Největší sud na světě s kapacitou 300 tisíc litrů vína je dvanáct metrů dlouhý, má průměr šest metrů, váží 40 tun a patří Château Puech-Haut . K jeho výrobě spotřeboval bednář Nousseet 37 tun dubového dřeva. Ačkoli může sud pojmout stovky tisíc litrů vína, nesmí být použit pro tento účel. Gérard Bru, vlastník vinařství, řekl, že obří sud pravděpodobně použije pro nejrůznější aktivity a možná dokonce uvnitř udělá vinotéku. Château Puech-Haut je známé i svým spojením s uměním. Gérard Bru zve různé populární umělce k dekoraci běžných sudů. Mnohé z nich jsou nyní vystaveny v galeriích a soukromých sbírkách po celém světě. Tradice Mercieru Sud z Languedocu není první francouzský obří sud. Například na konci XIX století Eugene Mercier ze stejnojmenného šampaňského domu ukazoval obří sud na různých pařížských výstavách. Jeho první sud byl relativně malý, uchoval asi 75.000 lahví (50 tisíc litrů), ale jeho další a nejznámější sud vyroben

Egyptské vinařství na břehu Rudého moře

Miliardářovo vinařství s libanonským vedením Přestože staří Egypťané vyráběli a rádi konzumovali dobré víno, dnešní Egypt je na vinařské mapě pro příznivce vína bílým místem.  To už ale tak úplně neplatí. V egyptském letovisku El Gouna vzdáleném 22 kilometrů severně od Hurgády je vinařství Kouroum of the Nile, které řídí Libanonka Rania Kallas a o výrobu vína pečuje její manžel Labib Kallas. Cíl je jasný - vyrobit na pobřeží Rudého moře dobré egyptské víno. Kouroum of the Nile Nebe nad El Gouna je dokonce i v zimě bezchybně modré, bez srážek, teploměr i nyní ukazuje příjemných 20 stupňů Celsia. To je sice ideálem pro všechny milovníky slunce, kteří chtějí uniknout evropské zimě a několik dní relaxovat na pobřeží Rudého moře, pro vinice ani víno to ovšem úplně ideální není.  Alkohol je tabu Egypt je nejlidnatější zemí v arabském světě, většina z jeho 85 milionů obyvatel jsou muslimové a islám konzumaci alkoholu zapovídá . "Alkohol je zde stále tabu," říká Rania