Přeskočit na hlavní obsah

Bude Sussex anglická apelace?

Sussex zašumí

“Dáte si sklenku Sussexu?” Takhle nějak by mohl znít reklamní slogan v případě, že by se apelace Sussex stala skutečností. Vzhledem ke zpřísňujícím se normám v oblasti vinařství a vinohradnictví i angličtí vinaři usilují o získání chráněného označení původu platícího v Evropské unii a prostřednictvím mezinárodních smluv i ve třetích zemích. V anglickém vinařském regionu Sussex ležícím na jižním pobřeží se rozprostírá největší počet vinic v Británii. Klimatické a půdní podmínky podobné francouzské oblasti Champagne zde předurčují produkci převážně šumivých vín. Postupem času také stále přibývají i vína tichá. 
Vzhledem k rostoucí poptávce po lahvích z Anglie a tím i stoupajícímu vývozu podporuje i vláda požadavek svazu vinařů ustanovit Sussex jako apelaci.

Definice nových standardů

V současné době se vinaři snaží definovat nové standardy, podle nichž by například šumivá vína zrála déle v lahvi - nejméně 15 měsíců. A minimální obsah alkoholu by tak dosáhl vyšší úrovně. Tyto a další opatření je třeba sladit s požadavky oblasti Champagne. "Potřebujeme také přísnější analytické testy k získání chráněného označení původu Sussex. Aby naše vína do budoucna získala kvalitativně lepší hodnocení," vysvětluje Jamie Everett, generální ředitel vinařství Rathfinny Wine Estate, který stojí v čele kampaně pro Sussex.
"Doposud platné normy jsou místními vinaři přijímány v plném rozsahu. Jen někteří z nich vyjádřili do budoucna obavy v souvislosti s financováním, rozmanitostí jednotlivých odrůd a spolu s tím i s nárůstem byrokratických procesů."

Odůdová skladba

Obecně chce Sussex vyžadovat pro výrobu šumivých vín pěstování stejných odrůd jako v oblasti Champagne. Navíc potom bílé odrůdy Arbanne, Pinot Gris a vzácnější odrůdu Petite Meslier, která je někdy používána v malých množstvích k míchání s jinými odrůdami. K révám určeným pro tichá vína jsou na seznamu Pinot Blanc a Pinot Gris, Bacchus a Ortega.
Sam Linter, vinař z Bolney Wine Estate, zatím postrádá pravidlo, které vyloučí vinaře, kterým se nepodaří nové standardy Sussex splnit. "Podle těchto standardů se bude požadovat vysoká kvalita hroznů i produkce a té mohou dosáhnout i menší vinaři, pokud si zajistí dobré podmínky." říká Linter. "Ale nemůže platit, že každý, kdo vyrábí víno v Sussexu, automaticky získává statut chráněného označení původu."
Cesta k vytvoření nové apelace je zatím ve stavu zrodu a tvorby administrativních procesů a podkladů.

Populární příspěvky z tohoto blogu

České mezinárodní Oenoforum 2015

Před dvěma týdny začala pod patronací OIV pořádaná česká mezinárodní soutěž Oenoforum 2015. Poplatek za přihlášení vína činil 65 €. Téměř 350 přihlášených vín z jedenácti zemí hodnotilo 36 hodnotitelů, z nichž 75 % bylo z Česka a Slovenska, po dvou z Itálie a Portugalska a po jednom z Rakouska, Bulharska a Moldávie. Celkem byly uděleny 3 Velké zlaté medaile, 66 Zlatých a 36 Stříbrných a z těchto 105 medailí si vinaři ze Střední Evropy rozdělili 93. Čeští a slovenští producenti dosáhli na rovných 90 medailí představujících 86 %, ještě více, než jaké bylo jejich zastoupení mezi hodnotiteli. Celkově středoevropané uspěli takto: Velká zlatá Zlatá Stříbrná Česko 1 47 27 Německo 2 Rumunsko 1 Slovensko 1 10 4 Vína z vinařství prezidenta soutěže si na lahev přilepí 3 medaile a 2 Vítěze kategorie a vína sponzora soutěže získala 7 medailí a 1 Vítěze kategorie. O zbývajících 12 medailí se podělil

Port Wine day 2016: více na síti

Víno na síti Letošní Port Wine day se koná 10. září a spolu s ochutnávkami a prohlídkami muzeí je - a pro čtenáře magazínu WA9 zejména - zajímavá teoretická část. Témata, která se budou za týden diskutovat, jsou "jak sestavit správného interaktivního turistického průvodce, který bude komunikovat mezi čtenářem a vinařem" nebo "internet je vlastně šestý smysl, víno a sociální média," "jak se hledá a koupí víno dnes a zítra," ale také "aplikace jsou nové nástroje, kterými vnímáme svět, jsou cestou ke konzumentovi?" Na seznamu přednášejících jsou proto lidé jako Ryan Opaz, bloger na Catavino a pořadatel European Wine Bloggers Conference, Heini Zachariassen, zakladatel aplikace Vivino nebo blogerka Janna Rijpma Meppelink z NOMOh . O loňském Port Wine day píšeme zde .

Oenoforum: česká mezinárodní soutěž letos v Lednici udělila 137 medailí

Výsledky soutěže Oenoforum 2016 V jubilejním desátém ročníku české mezinárodní soutěže Oenoforum 2016, která přijímá přihlášky vín z celého světa a koná se pod záštitou OIV, se letos poměřilo 456 vín přihlášených z devíti zemí. Přihláška jednoho vína stála 1600 CZK a dvoudenního hodnocení se v Lednici ve dnech 21. až 22.  dubna zúčastnilo celkem třicet sedm hodnotitelů z deseti zemí. Do konečného žebříčku se dostala vinařství z devíti přihlášených zemí oproti loňským osmi , ale letošní součty obsahují jeden nepříjemný diplomatický omyl.