Přeskočit na hlavní obsah

Výsledky soutěže Bacchus 2016

Bacchus 2016 a jeho medailisté

Edita Ďurčová
V Madridu se mezi 17. a 21. březnem hodnotila vína přihlášená do letošního ročníku soutěže Bacchus 2016. Poplatek za přihlášení jednoho vzorku činil 150 EUR pro Španěly, 124 EUR pro vinaře z ostatních zemí Evropy a 106 EUR pro všechny další.
Porota, ve které zasedli Masters of Wine i Masters of Sommelier a mezi nimi i Edita Ďurčová, John Salvi, Pedro Ballesteros Torres, Juan Carlos Rincón, Sarah-Jane Evans a Soley, rozhodla o udělení celkem 556 medailí, z toho 13 Velkých zlatých, 191 Zlatých a 352 Stříbrných.

Medailisté podle jednotlivých zemíBacchus 2016 Double Gold Gold Silver Total
Andorra
1
1
Argentina
3 3 6
Brasil
3 4 7
Czechia 1 5 6 12
France 1 5 3 9
Chile
1 1 2
Mexico
5 2 7
New Zealand

1 1
Peru

1 1
Portugal 1 13 16 30
Slovakia 2 10 31 43
Spain 8 139 281 428
Tunisia
2
2
United States
2 2 4
Uruguay
2 1 3
Total 13 191 352 556

Jedna ze třinácti Velkých zlatých patří Davinus za Superbia Chardonnay 2011 Pozdní sběr. Do Česka přivážejí dalších jedenáct medailí i vinařství Spielberg CZ, Vinařství Ovčáčík, Vinařství Pavlov, Chateau Valtice, Vinařství Dufek a Vinařství U Kapličky.

Populární příspěvky z tohoto blogu

Divoké víno, prapředek révy vinné

Vzácná popínavá rostlina I když se postupem času její výskyt snižoval, roste réva divokého vína například u Rýnu, Mohanu i Mosely. V minulosti byla také rozšířena v zátopových oblastech Německa na horním Rýnu jakož i u Darmstadtu dolů k Basileje, ale také v mokřinách Dunaje. Nicméně řeč není o révě jako dnes pěstované rostlině (latinský název Vitis vinifera subsp. vinifera), ale o divoké révě vinné (Vitis vinifera subsp. sylvestris ), o rostlině, ze které dnešní pěstované odrůdy původně vzešly.  Neměla by být zaměňována s tzv divokým vínem, které popíná zdi mnohých domů. To je obvykle buď samo se pnoucí pětilisté tzv. psí víno ( Parthenocissus quinquefolia ) nebo trojlisté ( Parthenocissus tricuspidata ). Obě rostliny jsou z čeledi rodiny révy vinné, původně pocházejí z východní části Severní Ameriky a jsou často používány pro ozelenění obvodových stěn, protože jejich listy neopadávají, naopak na podzim se obarví nádhernou červenou.

Největší sud na světě je z Francie

Největší vinný sud je z Languedocu Největší sud na světě s kapacitou 300 tisíc litrů vína je dvanáct metrů dlouhý, má průměr šest metrů, váží 40 tun a patří Château Puech-Haut . K jeho výrobě spotřeboval bednář Nousseet 37 tun dubového dřeva. Ačkoli může sud pojmout stovky tisíc litrů vína, nesmí být použit pro tento účel. Gérard Bru, vlastník vinařství, řekl, že obří sud pravděpodobně použije pro nejrůznější aktivity a možná dokonce uvnitř udělá vinotéku. Château Puech-Haut je známé i svým spojením s uměním. Gérard Bru zve různé populární umělce k dekoraci běžných sudů. Mnohé z nich jsou nyní vystaveny v galeriích a soukromých sbírkách po celém světě. Tradice Mercieru Sud z Languedocu není první francouzský obří sud. Například na konci XIX století Eugene Mercier ze stejnojmenného šampaňského domu ukazoval obří sud na různých pařížských výstavách. Jeho první sud byl relativně malý, uchoval asi 75.000 lahví (50 tisíc litrů), ale jeho další a nejznámější sud vyroben

Egyptské vinařství na břehu Rudého moře

Miliardářovo vinařství s libanonským vedením Přestože staří Egypťané vyráběli a rádi konzumovali dobré víno, dnešní Egypt je na vinařské mapě pro příznivce vína bílým místem.  To už ale tak úplně neplatí. V egyptském letovisku El Gouna vzdáleném 22 kilometrů severně od Hurgády je vinařství Kouroum of the Nile, které řídí Libanonka Rania Kallas a o výrobu vína pečuje její manžel Labib Kallas. Cíl je jasný - vyrobit na pobřeží Rudého moře dobré egyptské víno. Kouroum of the Nile Nebe nad El Gouna je dokonce i v zimě bezchybně modré, bez srážek, teploměr i nyní ukazuje příjemných 20 stupňů Celsia. To je sice ideálem pro všechny milovníky slunce, kteří chtějí uniknout evropské zimě a několik dní relaxovat na pobřeží Rudého moře, pro vinice ani víno to ovšem úplně ideální není.  Alkohol je tabu Egypt je nejlidnatější zemí v arabském světě, většina z jeho 85 milionů obyvatel jsou muslimové a islám konzumaci alkoholu zapovídá . "Alkohol je zde stále tabu," říká Rania