Přeskočit na hlavní obsah

Evropská můra už v kalifornském Napa neškodí a nestraší

7 let Evropské můry v amerických vinohradech

Larva Lobesia botrana
Můra Lobesia botrana z čeledi malých motýlů Obalečovití (Tortricidae) a s americkým názvem European Grapevine Moth se objevila na vinohradech v Napa Valley v říjnu 2009. V roce 2010 byl zahájený program lovu, prevenčních procedur a karanténích omezení. 
Už v roce 2010 se do nastražených pastí chytilo víc než 100.000 můr, ale v dalších letech byl její výskyt zjištěný v dalších devíti kalifornských okresech.
Přerušením jejího páření, cíleným ošetřováním insekticidy a dodržováním sanitárních postupů počty můr zachycených v pastích trvale klesaly: 113 v roce 2011, 77 v roce 2012 a 40 v roce 2013. V letech 2014 a 2015 se do pastí nechytila ani jedna můra.

Úspěchy karantény

Do roku 2012 skončila karanténa v sedmi okresech a v roce 2014 v Solano County. Do roku 2016 tak zůstávají v karanténě už jen části okresů Napa a Sonoma.
V roce 2016 budou pasti na můry umístěné v Napa County, ale vzhledem k úspěchu programu už nejsou doporučená žádná zvláštní ošetření hroznů. Pokud nedojde k výskytu můry ani v roce 2016, bude pravděpodobně zrušena v období sklizně 2016 i karanténa v Napa.
Za likvidací European Grapevine Moth stojí úspěšná spolupráce pěstitelského průmyslu, okresů, státu Kalifornie, federálního zemědělského resortu a University of California. Podrobné informace k programu její likvidace lze najít v powerpointové prezentaci zde.

Populární příspěvky z tohoto blogu

České mezinárodní Oenoforum 2015

Před dvěma týdny začala pod patronací OIV pořádaná česká mezinárodní soutěž Oenoforum 2015. Poplatek za přihlášení vína činil 65 €. Téměř 350 přihlášených vín z jedenácti zemí hodnotilo 36 hodnotitelů, z nichž 75 % bylo z Česka a Slovenska, po dvou z Itálie a Portugalska a po jednom z Rakouska, Bulharska a Moldávie. Celkem byly uděleny 3 Velké zlaté medaile, 66 Zlatých a 36 Stříbrných a z těchto 105 medailí si vinaři ze Střední Evropy rozdělili 93. Čeští a slovenští producenti dosáhli na rovných 90 medailí představujících 86 %, ještě více, než jaké bylo jejich zastoupení mezi hodnotiteli. Celkově středoevropané uspěli takto: Velká zlatá Zlatá Stříbrná Česko 1 47 27 Německo 2 Rumunsko 1 Slovensko 1 10 4 Vína z vinařství prezidenta soutěže si na lahev přilepí 3 medaile a 2 Vítěze kategorie a vína sponzora soutěže získala 7 medailí a 1 Vítěze kategorie. O zbývajících 12 medailí se podělil

Divoké víno, prapředek révy vinné

Vzácná popínavá rostlina I když se postupem času její výskyt snižoval, roste réva divokého vína například u Rýnu, Mohanu i Mosely. V minulosti byla také rozšířena v zátopových oblastech Německa na horním Rýnu jakož i u Darmstadtu dolů k Basileje, ale také v mokřinách Dunaje. Nicméně řeč není o révě jako dnes pěstované rostlině (latinský název Vitis vinifera subsp. vinifera), ale o divoké révě vinné (Vitis vinifera subsp. sylvestris ), o rostlině, ze které dnešní pěstované odrůdy původně vzešly.  Neměla by být zaměňována s tzv divokým vínem, které popíná zdi mnohých domů. To je obvykle buď samo se pnoucí pětilisté tzv. psí víno ( Parthenocissus quinquefolia ) nebo trojlisté ( Parthenocissus tricuspidata ). Obě rostliny jsou z čeledi rodiny révy vinné, původně pocházejí z východní části Severní Ameriky a jsou často používány pro ozelenění obvodových stěn, protože jejich listy neopadávají, naopak na podzim se obarví nádhernou červenou.

Oenoforum: česká mezinárodní soutěž letos v Lednici udělila 137 medailí

Výsledky soutěže Oenoforum 2016 V jubilejním desátém ročníku české mezinárodní soutěže Oenoforum 2016, která přijímá přihlášky vín z celého světa a koná se pod záštitou OIV, se letos poměřilo 456 vín přihlášených z devíti zemí. Přihláška jednoho vína stála 1600 CZK a dvoudenního hodnocení se v Lednici ve dnech 21. až 22.  dubna zúčastnilo celkem třicet sedm hodnotitelů z deseti zemí. Do konečného žebříčku se dostala vinařství z devíti přihlášených zemí oproti loňským osmi , ale letošní součty obsahují jeden nepříjemný diplomatický omyl.