Přeskočit na hlavní obsah

Příspěvky

Zobrazují se příspěvky z dubna 12, 2015

Japonský trh s vínem na vzestupu

Obliba vína v Japonsku klesla, píše Rabobank ve své poslední čtvrtletní zprávě, a zase stoupla. Mezitím vyklidily své pozice na japonském trhu mnohé vinařsky proslulé země a uvolnily místo nováčkům. Nejvíce této situace využili chilští producenti a zvýšili svůj podíl na japonském trhu z 7,5 procenta v roce 2007 na více než 25 procent na konci roku 2014 a zcela zastínili i Francii, uvádí senior analytik Marc Soccio. Jako v Číně si tak svou pozornost vysloužily země Nového světa, kdy staré spíše zaspaly. Chilské vinařství s low-end nabídkou rezonovalo s očekáváními japonských spotřebitelů a obchodníků. Bezpochyby tomu přispělo zmírnění celních restrikcí dle dohody o hospodářském partnerství z roku 2007. Víno se stává součástí japonské kultury, k čemuž přispívá obliba a růst spotřeby prémiových šumivých vín, kde svou roli hrají jak oslavy, tak i ženy, míní Marc Soccio.

Ruské víno zdraží

Předpokládá se, že cena ruského vína na domácím trhu stoupne do konce roku o třetinu. Příčinou je růst platů a cen dovážených komponentů potřebných pro výrobu a lahvování vína. I po takovém zvýšení bude cena domácích vín poloviční oproti cenám vín importovaných.

Zemřel Joseph Phelps z Napa Valley

Zakladatel vinařství Joseph Phelps Vineyards ze St. Helena., s vinicemi v Napa Valley a Sonoma Coast, zemřel 15. dubna ve věku 87 let. Spolu se svým vinařem Waltrem Schugem v roce 1974 vyrobili a v roce 1978 uvedli na trh v Kalifornii vůbec první jednoodrůdový Syrah, vlajkové víno Insignia vyrobené zcela v Bordeaux stylu, které tehdy stálo 12 USD. Insignia ročníku 2011 stojí okolo 225 USD. Vzhledem k tomu, že ambiciózní plán výsadby desítek akrů vinic zahájil v roce 1973, první vína vznikala v Heitz Wine Cellars a Souverain Wintry, nyní Rutherford Hill. Joseph Phelps Vineyards jsou ve sporu s producentem luxusních vín a lihovin Moët Hennessy, který v Kalifornii ve svém podniku Chandon od listopadu loňského roku vyrábí šumivá vína Délice. JPV léta produkuje tichá vína Delice, kterých podle vlastního prohlášení prodal za miliony dolarů. Joseph Phelps se tak požadované náhrady škody, soudních poplatků a potvrzení vlastnictví ochranné známky, které konkurence přidala pouze čárku nad e

James Davis MW zpět v Tesco

Po několikaletém působení v  Greene King se do Tesco jako vedoucí týmu nákupu vína vrací James Davis MW . V Tesco již působil do roku 2007, před tím též v Costco Wholesale. Personální změny zatřásly celým oddělením nákupu vína a bezpochyby souvisí s ekonomickými nezdary a skandály, do kterých tento řetězec upadl. Jaká vína nejen pod značkou Tesco Finest nyní zákazníci v obchodech najdou bude tedy spolurozhodovat i tento letos čtyřicetiletý absolvent The Institute of Masters of Wine z roku 2013.

Brangelina rosé Miraval

Brad Pitt a Angelina Jolie si Château Miraval najímali od roku 2008 a v roce 2011 jej koupili za údajných 55 milionů US$. V srpnu 2014 se na tomto zámku za přítomnosti dvaadvaceti blízkých vzali. 500 hektarů pozemků v oblasti Coteaux varois en Provence zahrnuje i 30 hektarů ekologicky obhospodařovaných vinic. Ve spolupráci s vinařem Marcem Perrinem, majitelem Château de Beaucastel v Châteauneuf-du-Pape, připravují z odrůd Grenache, Carignan a Syrah pod značkou Miraval rosé víno, poprvé uvedené v březnu 2013 z ročníku 2012. Tehdejších 6000 lahví za cenu 15 € zmizelo za pět hodin prodeje. Toto prémiové rosé ročníku 2014 je nyní za 18 £ v supermarketech Marks & Spencer a nově i v Číně. Ovšem jako padělek , kde jejich dodavatelé věří, že pod značkou „ Brangelina “ více zpopularizují zatím na místním trhu málo oblíbenou kategorii růžových vín.

11 Frauen und ihre Weine jubilejní

Jutta Ambrositsch, Judith Beck, Birgit Braunstein, Heidi Schröck, Silvia Heinrich, Birgit Eichinger, Michaela Ehn, Ilse Maier (Geyerhof), Marlies Müller (Weingut Müller-Grossmann) a Petra Unger se v roce 2000 spojily coby » 11 Frauen und ihre Weine «. Proto letos 14. dubna, po patnácti  společných letech, v okouzlujícím hotelu Imperial na vídeňské Ringstrasse slavily. Ochutnávaly se pikantní ovocité Veltlíny, elegantní Ryzlinky, krémové Rulandské bílé a silná Chardonnay, plné červené Frankovky, Rulandské modré i Svatovařinecké, ale i sladké pozdní sběry a výběry z hroznů. K tomu přibyly i rarity ze soukromých vinných sklepů. Po šestichodovém menu šéfkuchaře Stefana Speisera se večer završil Ruster Ausbruchem »Auf den Flügeln der Morgenröte« 2002 Heidi Schröck, který zrál 150 měsíců v dřevěných sudech. Patnáct společných let přispělo k sestavení degustačních boxů Classic za 111  € a Exclusiv za 211 €, ale i k aktuální novince 11 Frauen Sekt - Golden Brut 2012 za 16,50 €, cuvée z