Přeskočit na hlavní obsah

Příspěvky

Zobrazují se příspěvky z února 5, 2017

Pijí přistěhovalci víno? Konzumace v Německu mírně vzrostla - jako počet obyvatel

Mírný nárůst spotřeby Podle roční bilance spotřeby vína všech německých vinařských svazů v hospodářském roce 2015/2016 od 1. srpna 2015 do 31. července 2016 vzrostla spotřeba tichých a šumivých vín ve srovnání se předchozím obdobím o 1,2%. Fakt, že průměrná spotřeba vína na obyvatele zůstala ve srovnání s loňským rokem beze změny, i když domácí poptávka o 1,2% vzrostla, lze vysvětlit mírným nárůstem počtu obyvatel Německa. Domácí vinaři prodali méně Celková spotřeba vína byla vloni v Německu 19,8 milionů hektolitrů, což odpovídá průměrné konzumaci 24,1 litrů tichých i šumivých vín na obyvatele. Z toho 8,5 litru připadá na tichá domácí vína, 12,1 litrů na tichá zahraniční vína a 3,5 litru na šumivá vína. Ve srovnání s loňským rokem vzrostla o 1,8% konzumace tichých vín a konzumace šumivých naopak o 2,6% klesla. Na spotřebě tichých vín se tedy domácí produkce podílí 41% a dovážená vína 59%. Prodej německých vín o 0,2% klesl a konzumace dovážených vín o 3,3% stoupla.

Německá Rotkäppchen koupila producenta Prosecco

Červená Karkulka mezinárodně Němcký producent šumivých a tichých vín a lihovin Rotkäppchen-Mumm Sektkellereien oznámil koupi významného producenta Prosecco z Valdobbiadene, vinařství Ruggeri. Touto akvizicí potvrzuje, co skupina oznámila v dubnu 2014: svou internacionalizaci. Koupí vinařství a ochranné známky tohoto prestižního producenta rozšíří Rotkäppchen své portfolio o aktuálně nejatraktivnější kategorii šumivých vín na trhu.

O víkendu na letní vinařský festival v Marlborough

Festival vína, jídla i hezkého oblečení Už tuto sobotu se ve vinařství Brancott Estate v Blenheimu uprostřed novozélandského léta koná Marlborough Wine and Food Festival. Jako každý rok nepůjde jen o víno a jídlo, ale i o výbornou zábavu.  Podcenit se nesmí ani oblečení, v rámci festivalu se koná akce #FashionintheVine , na které módní návrhářka a top modelka hodnotí outfity soutěživých návštěvníků v kategoriích nejlépe oblečení mladí, nejlépe oblečení nápadníci a nejlépe oblečený pár. Na pódiu se také vystřídá několik kapel, mezi nimi Hollie Smith a Supergroove. Pokud si chcete uprostřed zimy vychutnat atmosféru letního festivalu, jeďte do Blenheimu nebo si pusťte video.

Česko je třetím nejvýznamějším evropským zákazníkem bulharských vinařů

Export 2011 až 2015 Nejlepšími zahraničními zákazníky bulharských vinařů jsou v EU Polsko a mimo EU Austrálie. Vyplývá to z údajů bulharského Národního statistického úřadu za leta 2011 až 2015. Do Polska se v tomto období vyvezlo více než 70 milionů litrů vína. Ze zemí EU bylo na druhém místě Rumunsko s téměř 25 miliony litrů, následované Českem s 15 miliony litrů. Ze států mimo EU nejvíce bulharského vína dovezla Austrálie - asi 65 milionů litrů. Na druhou stranu se do Bulharska dovezlo 14 milionů litrů vína z Itálie, 4 miliony z Francie a asi 3 miliony ze Španělska. Ze zemí mimo EU se dovezlo přibližně 1,5 milionu litrů vína z Chile, 0,8 milionů litrů z Nového Zélandu a o něco méně než 0,8 milionu litrů ze sousední Makedonie. Export bulharského vína tak daleko překročil dovoz, ale klesl - z téměř 60 milionů litrů v roce 2011 na méně než 40 milionů litrů v roce 2015. Ve stejném období se dovoz jen mírně zvýšil.

Maroko se za měsíc dočká prvního australského vína

V hledáčku budou turisté Gavin Hogg Zatímco maročtí vinaři hledají cesty ke zvýšení exportu svých vín , aby si zajistili vyšší odbyt pro svou produkci, vína naopak začne do Maroka dovážet vinařství Hoggies Estate Wines australského vinaře Gavina Hogga. Maroko je islámská země s 35 miliony lidí, z nichž asi 95% jsou muslimové. "Je to pravděpodobně nejvíce liberální islámská země na světě, jsou zde bary a hotely, obchody s lihovinami, ale také 10 milionů turistů, kteří každoročně Maroko navštíví a 80% z nich pije," říká Hogg. "Počítáme, že je v Maroku kolem 10 milionů lidí, kteří se chtějí napít, takže doufáme, že když se nám podaří získat na tomto trhu 5%, půjde nám to docela dobře. Současná nabídka vín na trhu je poměrně omezená - jsou tu jen francouzská, francouzská a francouzská vína, tak si myslíme, že budeme zpestřením."

Irsko má prvního vinaře. Vyučil se na cidrech

Desítky lahví prvního vína Nejen Guinness, whisky a cider jsou synonymem Irska. Díky Davidu Llewellynovi to může být i víno. Na své farmě pěstuje hlavně ovoce a z něj vyrábí vyhlášené džusy a cidery, ale v roce 2002 vysadil i vinice a pod značkou Lusca, galsky Lusk, z nich vyrábí první irské víno. Díky němu se tak Irsko zařadilo mezi vinařské země.  Llewellyn říká: "Pokud vím, jsem v zemi jediný, kdo prodává své víno, ale už jsem slyšel, že v poslední době byly vysazeny další dva vinohrady. Pomáhá nám změna klimatu a výběr odrůd, které před sto lety neexistovaly. Otepluje se a to v posledním půlstoletí způsobilo výrazné změny." V jeho vinicích najdeme modré odrůdy Cabernet Sauvignon, Merlot, Dunkelfelder a Rondo a Chardonnay, Sauvignon Blanc, Schoenburger a Gewuerztraminer pro bílá vína. Název Lusca nebo Lusk znamená původně “jeskyně” a protože z Llewellynova vinohradu je výhled na historickou věž Round Tower of Lusk, je tato věž i na etiketách jeho vín.