Přeskočit na hlavní obsah

Příspěvky

Zobrazují se příspěvky z srpna 14, 2016

Poněkud větší vývrtka na víno za 20 tisíc liber

Vývrtka pro snadné otevření vína V aukci Christie’s bude prodáváné obří zařízení, které umí otevřít a nalít víno. Toto zařízení vyrobil v roce 2006 Rob Higgs z 300 kusů šrotu, jako jsou vrtáky, klíče nebo pružiny z hodin a jeho hmotnost je půl tuny. Obří výtvor byl po svém sestavení prezentován v televizním programu The One Show v BBC. Umělec a jeho práce se stali ztělesněním příliš industrializované společnosti, v níž žijeme. Higgs už vyrobil a prodal několik verzí tohoto stroje, ale původní bronzový prototyp je na prodej právě teď. Očekává se, že bude prodán za 15 až 21 tisíc GBP.

Ceny OIV pro publikace o víně

Grand Prix OIV Dne 6. července v Paříži představila porota OIV seznam oceněných publikací pro letošní rok. Celkem bylo rozdáno dvanáct ocenění a třináct zvláštních uznání z 40 nominovaných knih z celkem 76 žádostí ze 27 zemí. Tyto rekordní údaje porota přivítala a současně v tomto roce přidala cenu OIV Grand Prix. Toto ocenění získali společně ampelograf Pierre Galet a britská novinářka Jancis Robinson MW jako uznání jejich "příspěvku k šíření znalostí o odvětví vína s vědomím jejich mezinárodně uznanávané práce," jak odůvodnila OIV. Cenu získali za své nejnovější knihy: Pierre Galet za jeho 1200. stránkový slovník 'Dictionnaire encyclopédique des cépages et de leurs synonymes! a Jancis Robinson MW za 908. stránkové čtvrté vydání Oxford Companion to Wine. Další ceny Zvláštní uznáními v kategorii Víno a gastronomie získala česká kniha 'Božská Réva - Kniha plná vína' autorky Barbary Myšičkové a v kategorii 'Víno a apelace' slovenská kniha 'S

Francouzská sklizeň v okoli Limoux se opožďuje

Předpovědi italských vinařů francouzští producenti potvrdili. Sdružení vinařů AOC Limoux ohlašuje pozdnější dozrávání odrůd. Kontroly se týkaly zralosti odrůd Chardonnay a Pinot noir pro výrobu šumivých vín AOC, tyto první testy ukázaly pozdější vyzrávání v porovnání s předchozími dvěma lety. Značný vliv mají velké deště.  Nadcházející počasí bude rozhodující pro vývoj dozrávání hroznů. Zatím je velmi obtížené s jistotou předpovědět datum začátku sklizně. Kontroly ukazují přítomnost padlí, čemuž napomohly červencové srážky. Další kontrola v tomto týdnu má přesněji určit čas sklizně. Problémy s deštěm provázejí i německé pěstitele a jejich odhady jsou pro letošek skeptické.

V Itálii začalo vinobraní

V Itálii byla zahájená vendemmia, sklizeň. Podle Confederazione Nazionale Coltivatori Diretti (Coldiretti) bude letošní úroda o 5% vyšší ve srovnání s předchozím rokem, a to přesto že letošní sběr začal o týden později. Itálie se vloni stala s produkcí 49,5 milionů.hektolitrů největším světovým prodcentem vína a překonala sousední Francii. Je pravděpodobné, že Itálie předežene Francii i letos, kde se podle odhadů Coldiretti očekává vzhledem k jarním mrazům a rozšíření plísňových chorob nižší sklizeň, než v roce 2015. Italská sklizeň proběhne na více než 650 tisících hektarů vinic.

Výsledky San Francisco International Wine Competition 2016

Letošní SFIWC Do knihovničky výsledků významných světových mezinárodních vinařských soutěží patří ještě San Francisco International Wine Competition 2016, která se letos konala 9. až 12. června v sanfranciském hotelu Nikko. Už proto, že účast a medaile producentů z Česka byly opravdu hojné. Do soutěže se přihlásilo celkem 4.618 vín, které si odvezly celkem 3.965 medailí, z toho 239 Velkých zlatých, 567 Zlatých, 1.807 Stříbrných a 1.352 Bronzové. Výsledky

Drsné metody protestů vinařů z Languedocu

Teror na jihu Francie I vinařský průmysl má teroristy. Comité Régional d’Action Viticole, CRAV, je skupina okcitánských radikálních producentů vína a jednou z vojenských částí hnutí l'Òc Per Autonomia. Provádí pravidelné vlny útoků v obdobích napětí ve vinařském průmyslu nebo v souvislosti s Okcitánií. CRAV provedla několik akcí namířených proti dováženým zahraničním vínům zejména z Itálie a Španělska, ale i ze Spojených států a Austrálie. "Každá láhev amerického a australského vína, která se doveze do Evropy, je bomba namířená do srdce naší bohaté evropské kultury," říká francouzský pěstitel Aime Guibert. Sylvain Removille, francouzský manažer E. & J. Gallo, potvrdil, že on i jeho zaměstnanci byli již několikrát fyzicky napadeni.

Drony nad vinohrady přilétnout ze Schwechatu

Přesné zemědělství i do vinic Dron nad vinicemi v Kamptalu Ve vinohradnictví se jako nový trend stále rozšiřuje využití dronů, které získávají data a jejich vyhodnocením se snadno shromažďují údaje například o obsahu kyselin v hroznech, ošetření hnojivy, zavlažování i sklizni. Ve Schwechatu v okolí Vídně má sídlo společnost Bladescape, která tyto inovační metody provádí. Její drony jsou vybaveny multispektrálními kamerami a multisenzory, které zkoumají vinohrady díky infračervenému spektru na milimetr přesně. Dále se z nich propočítává diagnostický obraz odpovídající vinařské oblasti, který je potom konzultován s vinaři. "Přesné zemědělství je již etablováno ve velkých zemědělských podnicích a nyní se tato nová metoda pomalu prosazuje i ve vinařství, které šlo většinou tradiční cestou," prohlašují v Bladescape.