11. července 2015

Tresčí játra? Zde na wa9? Když jsou z Lotyšska, pak ano.

Obchodní vztahy

Nedávno jsme zde glosovali paralelu mezi ruskou vodkou, lotyšskou rybou a gruzínským vínem. Lotyšům tento stav jistě nevyhovuje, otázkou je, jak v houstnoucí atmosféře politických a tím i obchodních vztahů vyhovuje ruské straně.

Tresčí játra


Māris Balodis, generální ředitel Potravinové a veterinární služby Lotyšska, informoval vedení ruské Federální služby pro veterinární a fytosanitární dozor (Rosselkhoznadzor), že Německá veterinární služba zjistila dioxin v konzervovaných tresčích játrech vyrobených lotyšskou provozovnou Kolumbija LTD ze surovin norského původu. Obsah dioxinů byl čtyřikrát vyšší, než maximální přípustná úroveň.
Rosselkhoznadzor od 4. června 2015 omezil export šprotů z Lotyšska a Estonska do Ruské federace právě kvůli vysoké hladině dioxinů.
A některé vinaře z Ruské federace zase trápí restrikce na dovoz jejich vín do Evropské unie.

10. července 2015

Když Řecko, tak i Kypr: Cyprus Wine Competition 2015

Cyprus Wine Competition

Nedávno jsme se věnovali řecké vinařské soutěži a i pro jazykovou, kulturní a geografickou blízkost nemíníme přehlédnout kyperskou soutěž Cyprus Wine Competition 2015, zvlášť když aktuální osmý ročník dělí od předchozího sedmého tříletá přestávka. 
V Limassolu, druhém největším městě jižní části rozděleného Kypru, se soutěž konala 25. dubna a přihlášená vína hodnotilo sedm porotců. Mezi přihlášenými a oceněnými víny evropská stopa není, ale právě mezi porotci ano. Účast Alissy Gortsinske, držitelky ocenění “Cyprus Best Sommelier 2012, a Denise Rudenka, ruského blogera, naznačují vliv východoevropských nových Kypřanů na kyperské vinařství.
Porotci udělili 16 Zlatých medailí, 25 Stříbrných a 3 Diplomy, všechny kyperským vínům. Reciproční účast řeckých vinařů a řeckých ocenění jako na TIWC 2015 zde nenalezneme.

Porovnání

Kyperská vinařství, která byla oceněna, zde neuvádíme ale připomeneme, že Kypr oproti českým 17 tis. hektarů vinohradů má 9 tis. ha a produkce kyperských vín dosáhla objemu 86 tis. hl a českých 650 tis. hl. Vína Kypřané zkonzumují 174 tis. hl oproti českým 2 mil. hl, což je 15 l/obyvatele na Kypru a 19 l/obyvatele v Česku. 

Vinice Champagne a Burgundska zapsány na seznam Unesco.

Víkendové setkání UNESCO přineslo zapsání vinic Champagne a Burgundska na seznam Unesco.
Z Champagne byly na seznam přidány vinice kolem Hautvilliers, Aÿ a Mareuil-sur-Aÿ, stejně jako Sainte-Nicaise v Reims a Avenue de Champagne a Fort Chabrol v Epernay. Tato místa zahrnují klíčové viniční tratě v regionu, síť podzemních sklepů i domů, kde se produkuje i prodává šampaňské.
V Burgundsku je na seznam zapsáno 1247 "climats", charakteristicky vymezených vinic, lemujících svahy Côte de Nuits a Côte de Beaune. Uznané jsou i vesnice a město Beaune, které hrají ústřední roli v oblasti výroby a prodeje těchto vín, jakož i historické centrum Dijonu, představující politický regulační impuls, který dal vzniknout systému climats.
Už dříve přibyly na seznam Unesco vinařské regiony italský Piedmont, německá Mosela, Tokaj v Maďarsku a oblast Wachau v Rakousku.

Narozeniny slaví Milan Nestarec

Narozeniny dnes slaví Milan Nestarec z Moravského Žižkova.

9. července 2015

Google Street View navštěvuje kalifornská vinařství

Kalifornská IT firma přidala do svých map prohlídky desítek kalifornských vinařství prostřednictvím Street View v Mapách Google. Tato 360-stupňová panoramata jsou k dispozici pro více než 80 z přibližně tisíce kalifornských vinařství.
Prostřednictvím tlačítka "Prohlédnout interiér" můžete nyní navštívit objekty mnoha předních výrobců včetně Artesa Vineyards & Winery, Dry Creek Vineyard, Frog Leap nebo Schramsberg.
Šestý největší novozélandský producent Yealands Family Wines na google nespoléhá a zařídil si vlastní virtuální tour.

O růžovém zatím stručně z Mainzu: na celosvětové spotřebě se podílí 10 %

Generální ředitel OIV Jean-Marie Aurand dostál anoncovanému tématu na 38. World Congress of Vine and Wine v německém Mainzu. Přestože celková zpráva o růžovém víně má být představena až v závěru roku, několik faktů z ní ve své prezentaci představil.
Po připomenutí základních letos již zveřejněných údajů o produkci a spotřebě vína, obhospodařovaných plochách vinic, exportu a importu do tohoto kontextu zasadil údaje o růžovém víně.
Mezi lety 2002 až 2013

  • vzrostl podíl spotřeby růžového na celkové spotřebě z 8,3% na 9,8%
  • vzrostla produkce růžového z 19 milionů hl na 24 milionů hl
  • vzrostl podíl Francie na jeho konzumaci z 29% na 37%
  • byla tahounem spotřeby růžového Evropa
  • jediné země, kde spotřeba růžového poklesla, byly Spojené státy, Itálie, Španělsko a Portugalsko

Podle Auranda z toho plyne, že rosé je i mimo Evropu na vzestupu.

8. července 2015

Jedinečná "Collection du Chef de Caves" Champagne Mumm

Nová kolekce Cordon Rouge Magnum

Champagne G.H. Mumm et Cie ze skupiny Pernod-Ricard vydala nové "Collection du Chef de Caves" v lahvích Magnum svých ročníkových Cordon Rouge 1985, 1990 a 1996. Každá lahev magnum je balena jednotlivě a podepsána sklepmistrem Didierem Mariottim. Tyto tři ročníky představují jedny z nejlepších ročníků posledních třiceti let.
Ročník 1985 byl ceněn jako jeden z nejlepších ročníků '80 let a základní víno obsahuje 75% Pinot Noir.
Ročník 1990 obsahuje dominantní Pinot Noir 81% a pouhých 19% Chardonnay.
Ročník 1996 byl sestaven pečlivým výběrem, aby čelil extrémně vysoké kyselosti tohoto ročníku, s vysokým podílem ovocné chuti do značné míry Pinot Noir z vinic Bouzy, Ambonnay a Aÿ. Tento ročník se velmi podobá aktuálnímu ročníku 2006 s 64% Pinot Noir dříve a 63% nyní, doplněný potřebným množstvím Chardonnay.
Champagne ročníků 2006 a předcházejících, známých bohatou úrodou, jsou však propagována i proto, že jejich zásoby v champaňských sklepích ještě nejsou prodané.

Cordon Rouge a F1 

Příznivci na okruzích soupeřících rychlých vozů znají Cordon Rouge F1 Range a No 1 Gold, No 1 Black a No 1 Pink. Do světa F1 ale nemíří jen produkty nápojových výrobců, ale i jejich ředitelé.

Výsledky řecké soutěže TIWC 2015 a výhledy domácích producentů

Thessaloniki International Wine Competition

Řecko neopouští obrazovky a titulní stránky deníků a abychom téma neviděli jen z úhlů agenturních politických zpráv, vracíme se k letošnímu už patnáctému ročníku soutěže Thessaloniki International Wine Competition 2015, která proběhla 24. až 26. února pod záštitou OIV v Ioannis Vellidis Congress Centre a českou stopu zde zanechal Luboš Bárta coby jeden z hodnotitelů třiceti šesti členné poroty.
Účastnický poplatek činil 75 € za každý přihlášený vzorek a klání se účastnilo okolo pěti set vín, kterým bylo uděleno 157 medailí, z nichž byla 1 Velká zlatá, 81 Zlatá a 75 Stříbrných.

Výsledky

Protože zemí, jejichž vinaři byli oceněni, bylo jako šafránu, uvádíme tentokrát úplný přehled:


Velká zlatá Zlatá Stříbrná Celkem
Brazílie 1 1
Kypr 8 5 13
Německo 1 1 2
Řecko 1 72 67 140
Slovensko 1 1
Celkem 1 81 75

Vína domácích producentů si odnesla 89 % všech medailí a vína blízkých kyperský sousedů dalších 8 %.

Jak ceny pomohou místním producentům

V únoru se jistě zdálo, že udělené ceny pomohou uhájit ceny. Současné řecké události spíše naznačují, že budoucí vývoj by se mohl ubírat spíše argentinským směrem v dobách krize 1998 až 2002. Byla bolestivá, ale argentinští vinaři na ni s odstupem vzpomínají v dobrém, ceny jejich vín se opět staly konkurenceschopnými a nastartovaly růst, který trvá dodnes.
Není to radostné, ale i dnes budeme moci pozorovat, jak se s čerstvou krizí vyrovnají vinaři další země.

Narozeniny slaví Ludvík Maděřič, Pavel Hořák, Blanka Ďurinová, Štepán Maňák a Jan Dienstl

Narozeniny dnes slaví Ludvík Maděřič z Moravského Žižkova, Pavel Hořák ze Strážnice, Blanka Ďurinová z Bzence, Štepán Maňák z Žádovic a Jan Dienstl z Ústí nad Labem.

7. července 2015

Diageo zasaženo čínským zpomalením růstu

Odložení stavby 

Sichuan Swellfun Co. Ltd. odložila výstavbu projektu za 237 milionů £ v Čcheng-tu.
Tuto společnost Diageo převzalo v roce 2013 s cílem postavit "Chinese liquor brand industrial park".
Podle v dubnu oznámených finančních výsledků Diageo vykazuje pokles tržeb v asijsko-tichomořské oblasti v prvním čtvrtletí roku 2015 o 6%. V roce 2014 tržby Diageo na čínském trhu prudce klesly o 14% a její vlajková loď kategorie, Scotch, poklesla o 22% v období šesti měsíců do 31. prosince 2014, a to navzdory trháku Haig Club, nové Scotch Whisky, uvedeném na trh v listopadu v partnerství s Davidem Beckhamem a Simonem Fullerem.

Příčiny poklesu

Aktuální pokles čínských akcií, kterých se investoři oproti polovině června zbavují i o 30% levněji, signalizuje změny, které mohou mít hlubší příčiny a závažnější důsledky.
Společnost trpí v "těžkých podmínkách na rozvíjejících se trzích" jako je Čína, stejně jako "vlivem utlumené spotřebitelské poptávky na některých vyspělých trzích," řekl dříve Ivan Menezes, generální ředitel Diageo.
Důsledky restrikcí vedení Číny na trend obdarovávání úředníků a místních i vládních představitelů drahým značkovým alkoholem jsou patrné a zasahují producenty i distributory alkoholických nápojů.

Skončilo druhé Černomořské vinařské forum 2015

Forum o vínech a vinařích Černého moře

Druhé Černomořské vinařské forum proběhlo 2. a 3. července v business centru hotelu Intourist v Krasnodaru. První Černomořské vinařské forum se konalo v Gagauzii, autonomní oblasti v Moldavsku, vinařské oblasti s nejvyšší hustotou vinic na obyvatele ve Střední a Východní Evropě a proto silně závislé na vinařském průmyslu.

Cíle

Forum si klade za cíl podpořit komunikaci B2B a přispět mj. ke zvýšení spotřeby vína. V současnosti činí spotřeba tichých vín v Euroasijské hospodářská unii (EAEU) 4 litry na obyvatele a rok, což je třikrát méně, než tomu bylo ve stejném republikách v dobách Sovětského svazu a desetkrátkrát méně, než je současná spotřeba v Itálii a ve Francii.

Souvislosti

Forum se koná v době dramatického poklesu spotřeby zahraničních vín, které však chtějí využít jak výrobci z Moldavska, Bulharska nebo Gruzie, tak zejména domácí výrobci. Se svými požadavky vystoupili i krymští nedávno ještě ukrajinští producenti, kdy se předsedkyně v květnu 2014 založeného Krymského úřadu pro révu a víno Janina Pavlenko obrátila na vedení Ruské federace, aby došlo k zákazu dovozu evropských vín na ruský trh. S tímto kategorickým požadavkem ale představitelé Svazu pěstitelů a vinařů Ruska, organizace založené v roce 2001, nesouhlasili.

Narozeniny slaví Václav Cícha

Narozeniny dnes slaví Václav Cícha z Blatnice pod Svatým Antonínkem.

6. července 2015

Cider roste a poroste

Trendy 


V průběhu příštích pěti let se vypije ročně 640.000.000 litrů jablečného vína na celém světě a přestože si Británie bude držet pozici lídra v jeho spotřebě, ​​podíl země na světovém trhu cideru se zmenší.
Očekává se, že podíl Velké Británii poklesne z 41% v roce 2015 na 33% v roce 2020 kvůli růstu Spojených států, Austrálie a Jižní Afriky, kde se vypije téměř 70% z 640 milionů litrů cideru.
Trh cideru ve Spojených státech - třetí největší na světě - poroste mezi roky 2015 a 2020 průměrným ročním tempem 12%, když průměrné tempo světového růstu bude 5%. Růst bude také silný na australském trhu s předpokládaným průměrným ročním tempem růstu ve stejném období 12%.

Příčiny

Příčinou tohoto růstu má být uvádění nových a inovativních ciderů, které k nim přivedou spotřebitele dosud konzumující pivo i další ochucené alkoholické nápoje. I to je důvodem, proč mnoho značek cideru produkují pivovary.
Za růstem stojí jak prémiové ciderové značky jako Kopperberg, Rekorderlig nebo Blind Pig, tak uvádění mnohem levnějších masových značek jako Somersby.
Na popularitě získávají i značky, vyráběné v malém měřítku řemeslně.

5. července 2015

V Mainzu začíná 38. světový kongres vína a vinné révy. Kdo bude vidět?


Kongres

Dnes večer v pět začíná registrací a slavnostní recepcí 38. ročník World Congress of Vine and Wine. Koná se v německé Mohuči, Porýní-Falc, Rheinland-Pfalz a potrvá až do 10. července.
Kongres zahájí 6. července v 11:00 Jean-Marie Aurand, generální ředitel OIV, a po něm již budou následovat příspěvky vystupujících rozdělené do čtyř kategorií: Pěstitelství, Vinařství, Ekonomika a Právo, Bezpečnost a Zdraví.

Neformální večery

Kromě přednášených příspěvků je zaznamenáníhodný úterní večer „Sparkling wine made in Germany“, pořádaný producentem Henkell & Co.-Gruppe v jejich sklepích ve Wiesbadenu, který má svou nepřehédnutelnou produkci šumivých i tichých vín také v Česku. Následující večer prožijí účastníci v Kloster Eberbach v Eltville a večer předcházející v Alte Lokhalle Mainz.

Příspěvky a jejich autoři

Během kongresu zazní 133 deseti- až dvacetiminutových odborných příspěvků, na kterých se podílejí autoři z 23 zemí. Mnoho témat je lákavých i z pohledu producentů a obchodníků Střední a Východní Evropy, porovnejme však jejich schopnost rozšířit témata o příspěvky vlastní:


Viticulture  Oenology Economy and Law Safety and Health Celkem
Německo 11 15 10 4 40
Itálie 3 4 8 4 19
Turecko 7 1 2 10
Francie 2 3 4 1 10
Španělsko 3 4 3 10
Brazílie 3 2 3 8
Argentina 3 1 4
Arménie 1 1 2 4
Portugalsko 2 1 1 4
Rumunsko 3 1 4
Gruzie 2 1 3
Rakousko 1 2 3
Čína 1 1 2
Peru 1 1 2
Švýcarsko 2 2
Austrálie 1 1
Belgie 1 1
Nizozemsko 1 1
Japonsko 1 1
Polsko 1 1
Rusko 1 1
Řecko 1 1
Spojené státy 1 1
Celkem 40 43 38 12

Členy OIV je 46 zemí včetně Česka nebo Slovenska a do diskuse jich tedy přispěje polovina. Z přehledu je však zřejmé, že svá témata nacházejí a zde prezentují i menší a malé vinařské země.
Gruzie například referuje o tématu Biologické a technologické charakteristiky gruzínských vín a odrůd, Arménie Posouzení vzdělávacích potřeb vinařů a systémů řízení vinařství v Arménii, nizozemský příspěvek nese název Úloha degustace v nákupním procesu a z Polska se nese téma Sociálně-ekonomický význam neziskových organizací v rozvoji vinařství - případ Polska.
Odborná stopa zanechaná zde Čechy, Slováky, Maďary nebo Slovinci je krapet menší, než stopa Belgičanů, Japonců nebo Rusů. Nula.
Možná to všechno souvisí.

Narozeniny slaví Pavel Pospíšil, Ivan Bilkovič a Pavel Springer

Narozeniny dnes slaví Pavel Pospíšil z Brna, Ivan Bilkovič z Valtic a Pavel Springer z Bořetic.