Přeskočit na hlavní obsah

Výsledky řecké soutěže TIWC 2015 a výhledy domácích producentů

Thessaloniki International Wine Competition

Řecko neopouští obrazovky a titulní stránky deníků a abychom téma neviděli jen z úhlů agenturních politických zpráv, vracíme se k letošnímu už patnáctému ročníku soutěže Thessaloniki International Wine Competition 2015, která proběhla 24. až 26. února pod záštitou OIV v Ioannis Vellidis Congress Centre a českou stopu zde zanechal Luboš Bárta coby jeden z hodnotitelů třiceti šesti členné poroty.
Účastnický poplatek činil 75 € za každý přihlášený vzorek a klání se účastnilo okolo pěti set vín, kterým bylo uděleno 157 medailí, z nichž byla 1 Velká zlatá, 81 Zlatá a 75 Stříbrných.

Výsledky

Protože zemí, jejichž vinaři byli oceněni, bylo jako šafránu, uvádíme tentokrát úplný přehled:


Velká zlatá Zlatá Stříbrná Celkem
Brazílie 1 1
Kypr 8 5 13
Německo 1 1 2
Řecko 1 72 67 140
Slovensko 1 1
Celkem 1 81 75

Vína domácích producentů si odnesla 89 % všech medailí a vína blízkých kyperský sousedů dalších 8 %.

Jak ceny pomohou místním producentům

V únoru se jistě zdálo, že udělené ceny pomohou uhájit ceny. Současné řecké události spíše naznačují, že budoucí vývoj by se mohl ubírat spíše argentinským směrem v dobách krize 1998 až 2002. Byla bolestivá, ale argentinští vinaři na ni s odstupem vzpomínají v dobrém, ceny jejich vín se opět staly konkurenceschopnými a nastartovaly růst, který trvá dodnes.
Není to radostné, ale i dnes budeme moci pozorovat, jak se s čerstvou krizí vyrovnají vinaři další země.

Populární příspěvky z tohoto blogu

České mezinárodní Oenoforum 2015

Před dvěma týdny začala pod patronací OIV pořádaná česká mezinárodní soutěž Oenoforum 2015. Poplatek za přihlášení vína činil 65 €. Téměř 350 přihlášených vín z jedenácti zemí hodnotilo 36 hodnotitelů, z nichž 75 % bylo z Česka a Slovenska, po dvou z Itálie a Portugalska a po jednom z Rakouska, Bulharska a Moldávie. Celkem byly uděleny 3 Velké zlaté medaile, 66 Zlatých a 36 Stříbrných a z těchto 105 medailí si vinaři ze Střední Evropy rozdělili 93. Čeští a slovenští producenti dosáhli na rovných 90 medailí představujících 86 %, ještě více, než jaké bylo jejich zastoupení mezi hodnotiteli. Celkově středoevropané uspěli takto: Velká zlatá Zlatá Stříbrná Česko 1 47 27 Německo 2 Rumunsko 1 Slovensko 1 10 4 Vína z vinařství prezidenta soutěže si na lahev přilepí 3 medaile a 2 Vítěze kategorie a vína sponzora soutěže získala 7 medailí a 1 Vítěze kategorie. O zbývajících 12 medailí se podělil

Oenoforum: česká mezinárodní soutěž letos v Lednici udělila 137 medailí

Výsledky soutěže Oenoforum 2016 V jubilejním desátém ročníku české mezinárodní soutěže Oenoforum 2016, která přijímá přihlášky vín z celého světa a koná se pod záštitou OIV, se letos poměřilo 456 vín přihlášených z devíti zemí. Přihláška jednoho vína stála 1600 CZK a dvoudenního hodnocení se v Lednici ve dnech 21. až 22.  dubna zúčastnilo celkem třicet sedm hodnotitelů z deseti zemí. Do konečného žebříčku se dostala vinařství z devíti přihlášených zemí oproti loňským osmi , ale letošní součty obsahují jeden nepříjemný diplomatický omyl.

Divoké víno, prapředek révy vinné

Vzácná popínavá rostlina I když se postupem času její výskyt snižoval, roste réva divokého vína například u Rýnu, Mohanu i Mosely. V minulosti byla také rozšířena v zátopových oblastech Německa na horním Rýnu jakož i u Darmstadtu dolů k Basileje, ale také v mokřinách Dunaje. Nicméně řeč není o révě jako dnes pěstované rostlině (latinský název Vitis vinifera subsp. vinifera), ale o divoké révě vinné (Vitis vinifera subsp. sylvestris ), o rostlině, ze které dnešní pěstované odrůdy původně vzešly.  Neměla by být zaměňována s tzv divokým vínem, které popíná zdi mnohých domů. To je obvykle buď samo se pnoucí pětilisté tzv. psí víno ( Parthenocissus quinquefolia ) nebo trojlisté ( Parthenocissus tricuspidata ). Obě rostliny jsou z čeledi rodiny révy vinné, původně pocházejí z východní části Severní Ameriky a jsou často používány pro ozelenění obvodových stěn, protože jejich listy neopadávají, naopak na podzim se obarví nádhernou červenou.