13. června 2015

Tržby z údolí řeky Douro a změny, které z toho plynou

Nejen fortifikovaná Madeira dozná změn.

Údaje Instituto dos Vinhos do Douro e Porto (IVDP) uvádějí za rok 2014 tržby 366 milionů € za Porto DOC a 114 milionů €  za Douro DOC.
Prezident IVDP Manuel de Novaes Cabral poznamenal, že trh s Douro DOC "stoupá velmi rychle", a předpovídá: "Pokud angolský trh nebude mít v letošním roce žádné velké problémy, pak za rok 2015 očekáváme, že se tržby za Douro zvýší na jednu třetinu portského."

Produkce portského limitovaná

Na rozdíl od Douro DOC vín, portské nadále podléhá omezení objemu roční produkce - beneficio - a omezení prodeje na nejvíce třetinu zásob každého producenta v jednom roce. Opatření Beneficio je v některých kruzích silně kritizováno jako nespravedlivě omezující, zejména od vzniku Douro DOC v posledních 25 letech. Cabral zdůraznil, že produkční kvóta měla hrát důležitou roli v preferencích růstu hodnoty prodejů před růstem objemu prodejů.
"Trh fortifikovaných vín není obrovský trh, takže pokud máte hodně produkce, pak cena produktu bude klesat," řekl. "Nejsem pro ani proti; ať rozhodne celé odvětví, ale neměli bychom to dělat bez rozmyslu a z náhlého popudu."

Speciální kategorie jsou dražší

V této souvislosti Cabral poznamenal, že prodeje speciálních kategorií portského, zahrnující styly, jako je Late Bottle Vintage, Tawny a Vintage, představují pouze 20% celkového objemu prodeje, ale 40% jeho hodnoty. Proto je podle Cabrala hlavní úlohou IVDP udržovat a zvyšovat cenu právě těchto speciálních kategorií. Prodeje také dokáže velmi dobře podpořit cestovní ruch, kterému se v posledních letech věnují mnohá vinařství v údolí řeky Douro soustavněji.
Cabral potvrdil, že největší trh pro Douro DOC vína byla v roce 2014 Angola, následovaná Kanadou, Spojenými státy a Brazílií. Oproti tomu portské vede ve Francii, přestože tento trh má velmi nízkou průměrnou vývozní cenu jen 3,63 € za litr. Británie je v současné době čtvrtým největším trhem Porta, vývoz v loňském roce dosáhl 45 milionů € s podstatně vyšší průměrnou vývozní cenou 5,21 € za litr. Vývoz Douro DOC vína do Británie zůstává na podstatně menší úrovni 2,5 milionu €.

Porto a Douro ve světě

V současné době je Porto exportováno asi na 120 trhů a na export připadá asi 85% celkového prodeje dané kategorie. Douro DOC víno je v současné době k dispozici ve více než 100 zemích, zatímco vývoz tvoří jen něco málo přes 40% celkového obchodu.
"Prvních 10 trhů portského vína představuje 93% všech prodejů," oznámil Cabral.
"Pro Douro vína je to téměř opak, není tak koncentrované, a prvních 10 trhů je téměř bez výjimky mimo evropských.
Obě linie mají odlišné strategie, zdůraznil Cabral: "Pro portské víno není naším cílem růst objemu prodejů, ale růst střední ceny, podpora výjimečných kategorii a jejich hodnoty. Strategie pro Douro DOC vína je nárůst obojího, jak prodaného množství, tak ceny."

Narozeniny slaví Lukáš Hlinecký

Narozeniny dnes slaví Lukáš Hlinecký z Čejkovic.

12. června 2015

Chakasští zápasí s alkoholem na mnoha frontách

Chakasie, malé republiky Ruské federace s půl milionem obyvatel, z nichž je téměř sedminásobně více Rusů než původních obyvatel, se dotkly změny zákona "O státní regulaci výroby a prodeje lihu a alkoholických produktů na území Chakaské republiky".

Konec alkoenergetik

Od konce května je zcela zakázán prodej energetických nápojů s nízkým obsahem alkoholu. "Během rozhovorů s mnoha dětmi jsme zjistili, že začaly svou cestu k silnějším alkoholickým nápojům právě přes nergetické nápoje. Máme navíc pacienty, kteří se sice vzdali drog a alkoholu, ale i nadále konzumují energetické nápoje," říká psychiatr Michail Muzikantov. Chakasie je jedním z 27 regionů Ruska, který zakázal prodej těchto nápojů.

Žádný noční prodej

Podle uvedeného zákona je také zakázán maloobchodní prodej alkoholu od 23 do 8 hodin v obchodech a kavárnách v obytných budovách. Nepřekvapí proto, že prodavači obchodu "Div" chycení při prodeji alkoholu po jedenácté večerní, dostanou nejen pokutu ve výši 10 tisíc rublů, ale ještě jim bylo i bez rozhodnutí soudu zkonfiskováno objevených 300 litrů piva.

Ne blízko škol a nemocnic

Kromě toho byla dříve stanovena minimální vzdálenost prodejen alkoholu od škol, dětských hřišť a parků.
"Původní pravidlo vymezovalo vzdálenosti prodejen na nejméně 80 metrů od vzdělávacích institucí, 50 metrů od dětských zařízení a 20 metrů od zdravotnických zařízeních," říká politik Albert Tupikin. A tyto vzdálenosti skutečně kontrolovala policie.
Od 2. června se nezměnily stanovené minimální vzdálenosti, změnil se ale způsob jejích určení. Původně se měřilo vzdušnou čarou, nyní již ne přímo přes ulici a dvojitou čáru, ale k nejbližšímu přechodu, přes silnici a zase zpět. Ti, kdo dříve testem vzdálenosti neprošli, jsou nyní mimo nebezpečí.
Minulé kontroly odhalily za rok a půl více než sto porušení. "Nejčastěji se proti pokutám za tato porušení ohrazovaly prodejny "Chmel a slad", síť prodejen" Stříbrný míč" a "Vlasta" a kavárny "0,6 promile", říká mluvčí Ministerstva vnitra Irina Poležajeva.
Kontroly nalévání a prodeje alkoholu nezletilým jsou však velmi sporadické.

Georgia International Wine Competition

Ve dnech 5. a 6. června proběhlo hodnocení soutěžních vín sedmého ročníku Georgia International Wine Competition, které každoročně pořádá WinExpo Georgia v rámci veletrhu International Wine and Spirits Exhibition.

Hodnocení

Šest porotců pod vedením Tima Atkina MW z Británie hodnotilo více než sto vzorků z pěti zemí v pěti kategoriích suché bílé kvevri, suché červené kvevri, suché bílé, suché červené a červené polosladké. Slavnostního večera spojeného s vyhlášením výsledků a předáním deseti zlatých a dvaceti stříbrných medailí se dne 7. června účastnil i Jean-Marie Aurand, generální ředitel OIV.

Středoevropská stopa

Středoevropskou stopu ve výsledkové listině nenajdeme. Výjimkou jsou dvě ocenění pro Německo, doplněné jednou medailí pro Francii, zbylých 27 medailí si odnesla vinařství gruzínská.
Mezi porotci vládlo pestřejší zastoupení: John Salvi MW, Francie; Adam Lechmere, Británie; Felicity Carter, Německo; Leslie Gevitz, Spojené státy; Giorgi Dakishvili a Levan Mekhuzla, Gruzie.

11. června 2015

Spojení alkohol a F1 přerušeno a kam to třeba povede

Paul Walsh, v letech 2000 až 2013 výkonný ředitel nápojové skupiny Diageo, ztratil své v prosinci oznámené postavení v F1.

Zklamal investora?

Původně s očekávalo, že se od 1. ledna stane nevýkonným ředitelem F1 v dresu CVC Capital, největšího sportovního private equity investora, který v F1 vlastní 35,5% podíl. CVC to odmítla komentovat, nicméně z jejich webových stránek toto tvrzení zmizelo.
Tato zpráva přichází pár týdnů poté, kdy zanikla Walshova nominace do čela CBI, vlivné britské lobbistické organizace, reprezentující zájmy velkých zaměstnavatelů. CBI to tehdy stručně komentovala, že je "politicky neutrální organizace."

Potíže Diagea?

Proslýchá se, že i následník Paula Walshe ve funkci výkonného ředitele Diagea Ivan Menezes má potíže. Stojí za nimi nepřesvědčivé ekonomické výsledky, způsobené převzetím největší indické nápojové skupiny United Spirits, významného producenta místní whisky.
Proto si podle všeho na Diageo brousí zuby 3G Capital brazilského podnikatele Jorge Paulo Lemanna, v partnerství s Berkshire Hathaway Warrena Buffeta. Oba již spolupracovali na akvizicích Burger King, H.J. Heinz a Kraft Heinz.

57. ročník Vino Ljubljana skončil

Oproti loňským 311 vzorkům z 19 zemí se letošní Vino Ljubljana, nejstarší soutěže na světě, zúčastnilo 358 soutěžících vín od vinařů z 21 zemí včetně Japonska, Uruguaye, Nového Zélandu či Argentiny.
40 hodnotitelů z 11 zemí rozhodlo ve dnech 29. až 31. května o těchto vítězích:

Kategorie Světová vína
Bílá suchá vína
Chardonnay Bagueri, 2011
Vinska klet Goriška Brda, Slovinsko

Růžová vína
Cabernet Sauvignon Rosé, 2014
Víno Mrva & Stanko, Slovensko

Červená suchá vína
Otazu Premium Cuvée, 2011
Bodega Otazu, Španělsko

Šumivá vína
Penina Kappelman ZGP, 2006
Vinska klet Frelih, Slovinsko

Přírodně sladká vína
Modra Frankinja Sušeno grozdje, 2010
Vinska Klet Prus – Jožef Prus, Slovinsko

Kategorie Slovinská vína
Steyer Vaneja Dišeči Traminec, 2007
Steyer Vina, Slovinsko

Tsukamoto Trophy
Otazu Premium Cuvée, 2011
Bodega Otazu, Španělsko

Vinofed Trophy
Cabernet Sauvignon Bagueri, 2011
Vinska klet Goriška Brda, Slovinsko

Šampioni slovinských odrůd
Chardonnay
Chardonnay Bagueri, 2011
Vinska klet Goriška Brda, Slovinsko

Refošk
Refošk Kocinski, 2011
Steras, Slovinsko

Šampioni slovinských vinařských oblastí
Štajerska Slovenija
Steyer Vaneja Dišeči Traminec, 2007
Steyer Vina

Goriška Brda
Pikolit, 2011
Vinska Klet Goriška Brda


Národní šampioni
Slovinsko
Steyer Vaneja Dišeči Traminec, 2007
Steyer Vina

Chorvatsko
Graševina - Ledeno vino, 2012
Podrumarstvo i vinogradarstvo Cmrečnjak

Rakousko
Praittenbrunn, 2011
Weingut Scheiblhofer

Makedonie
Cabernet Sauvignon, 2012
Stobi Winery

Slovensko
Cabernet Sauvignon Ľadové víno, 2011
Château Belá

Rumunsko
Feteasca Alba, 2014
Compania Cotnari

V hodnotitelských komisích zasedali i Josef Valihrach, Fedor Málik nebo Ruth Anselman.

Narozeniny slaví Radovan Foukal, Libor Průdek a Vojtěch Hradil

Narozeniny dnes slaví Radovan Foukal z Rakvic, Libor Průdek z Rakvic a Vojtěch Hradil z Čejkovic.

10. června 2015

Středoevropské úspěchy na Sélections Mondiales des Vins Canada

Claudia Quini a Jean-Marie Aurand OIV
Před pár dny skončila Sélections Mondiales des Vins Canada a ze zúčastněných 2151 vín z 35 ti zemí bylo oceněno 645 vín, z toho Velkou zlatou medaili získalo 13 vín za minimálně 92 body, Zlatou 369 za minimálně 85 bodů a Stříbrnou 263 za hodnocení minimálně 82 body.
Mezi medailisty uspěli vinaři deseti zemí Střední Evropy takto:


Velká zlatá Zlatá Stříbrná
Bulharsko 15 21
Česko 2 3
Chorvatsko 2
Luxemburgsko 1
Maďarsko 1
Makedonie 1
Německo 2 3
Rumunsko 5
Slovensko 1 1 2
Švýcarsko 4 2

Ocenění z La Selezione del Sindaco

Letošní ročník La Selezione del Sindaco organizovaný Città del Vino a Recevin, proběhl v Lisabonu. Více než tisíc sto vín hodnocených vín - téměř 700 italských, 400 portugalských a padesát z dalších zemí - hodnotilo 10 porotců pod vedením v Angole narozeného Portugalce Osvalda Amado, držitele titulu Enólogo do Ano, v průběhu 29. až 31. května.
Pokud pracovali ve dvou komisích, pak na jeden den na každého hodnotitele vycházelo téměř dvěstě vzorků.
Celkem hodnotitelé rozhodli udělilit 27 Velkých zlatých medailí, 141 Zlatou medaili a 129 Stříbrných medailí, vůbec poprvé více zlatých než stříbrných.
Nejlépe hodnocené bylo ledové víno z hroznů Muškátu vyprodukovaných v Moldavsku (95 bodů), následované sladkým kalábrijským Greco di Bianco z Azienda agricola Baccellieri (94,25).
Absolutně nejlepší červené pochází z portugalské Adega de Cantanhede z odrůdy Baga (93,8), následoval Avvoltore na bázi Sangiovese z maremmské Moris Farms (92,8), první italské červené víno. Nejlepší bílé pochází z Trentina z hroznů Nosiolo z Cantina Toblino (92,75).
Nejlepší šumivé je Brut Aveiro z hroznů Baga z portugalské Casa de Sarmento (90,75).

Narozeniny slaví Ladislav Langr a Miloš Šustr

Narozeniny dnes slaví Ladislav Langr z Dolních Věstonic a Miloš Šustr z Dolních Dunajovic.

9. června 2015

V Sasku objevili Hitlerovy Champagne a Cognacy

Sbírka Champagne a Cognaců, uloupená nacisty za války z okupované Francie, byla objevena v Sasku severně od Drážďan na vodním zámku Moritzburg ve vile Marcolinipalais, ve které je dnes restaurace.
Uloupené nápoje byly nalezeny během rekonstrukčních prací v zahradách vily slavným německým restauratérem Silvio Stelzerem.
Součástí objevu byla kniha, patřící princi Ernstu Heinrichu Saskému, jehož rodina panství vlastnila.V knize je popsáno, že v roce 1944 zde SS na rozkaz Adolfa Hitlera skladovala velké množství Champagne, Cognacu, dobrého jídla a cigaret, protože Berlín byl tou dobou pod spojeneckým bombardováním.
"Vozilo to sem po nocích ve stovkách krabic," řekl Stelzer. "Spolu s alkoholem přiváželi sýry, sušenky, konzervy, máslo, salámy, klobásy, kávu, čokolády a cigarety - vše, co nebylo ve válečném Německu k dostání."
Nebylo zveřejněno, kolik lahví bylo nalezeno, ale Stelzer konstatuje, že: "žádné jídlo nezůstalo, po 8, květnu 1945 Rusové všechno vyplenili".
Ačkoli byl nález popisován jako "Hitlerův sklep", je stejně tak pravděpodobné, že úkryt patřil úředníkům a vysoce postaveným nacistickým důstojníkům SS, kteří se vždy zásobili přepychovou kořistí z okupované Evropy.
Hitler sám sice nebyl oddán pouze čaji, občas pil víno i pivo, ale i když během války jedl maso, byl do značné míry vegetariánem; nesnášel ale kouření.

Indické Charosa Vineyards

Charosa Vineyards leží v obci Charosa, v okrese Dindori, v indickém státu Madhjapradéš, asi 55 km severně od Nashiku. Velké moderní vinařství s téměř 100 hektary vinohradů v krajině podobné Toskánsku bylo postaveno s množstvím energie a investic, což je patrné na každém kroku - od výběru poloh k výsadbě vinic, přes výrobu vína až po proces zrání. Součástí komplexu je také meteorologické stanice, aby bylo možné pružně reagovat na vývoj počasí a včas přijímat preventivní opatření na ochranu vinic.
Produkce sedmi značek vín ve třech kategoriích - prémiová Reserve zraje v dubových sudech, Selections pro lehké popíjení a Pleasures jako základní - zahrnuje v současné době hrozny pěti odrůd. Charosa Reserve Tempranillo je prvním a jediným indickým 100% Tempranillem; Charosa Reserve Cabernet Sauvignon; Charosa Selections Sauvignon Blanc; Charosa Selections Shiraz; Charosa Selections Viognier; Charosa Pleasures Sauvignon Blanc a cuvée Charosa Pleasures Cabernet Shiraz.
Cesta z Nashsiku trvá asi 60 minut a prohlídku domlouvejte s vinařem Ashokem Patilou v dostatečném předstihu.

Narozeniny slaví Zdenek Polach a Petr Marcinčák

Narozeniny dnes slaví Zdenek Polach z Velkých Bílovic a Petr Marcinčák z Mikulova.

8. června 2015

24. Concours des Crémants de France et de Luxembourg

Fédération Nationale des Producteurs et Élaborateurs de Crémant zorganizovala 29. května 24. ročník Concours des Crémants de France et de Luxembourg, kterého se zúčastnili producenti sedmi francouzských apelací a jedné lucemburské.
Celkově porota udělila 102 Zlatých medailí, 84 Stříbrných a 14 Bronzových a zástupci tisku udělili letos poprvé cenu Coup de Cœur presse.
Zde jsou podíly medailistů po jednotlivých apelacích:

Zlatá Stříbrná Bronzová
Crémant d'Alsace 19 17 3
Crémant de Bordeaux 8 4 1
Crémant de Bourgogne 21 21 5
Crémant de Die 1 2 1
Crémant de Limoux 6 4 1
Crémant de Loire 15 14 1
Crémant de Luxembourg 22 12 -
Crémant du Jura 10 10 2


Označení Crémant může být použito pouze pro bílá nebo růžová jakostní šumivá vína s chráněným označením původu nebo zeměpisným označením třetí země, pokud hrozny byly sklizeny ručně; víno je vyrobeno z moštu získaného lisováním celých hroznů nebo hroznů bez stopek, množství moštu získaného ze 150 kg hroznů nesmí přesáhnout 100 litrů; maximální obsah oxidu siřičitého nepřesahuje 150 mg/l; obsah cukru je do 50 g/l a výraz "Crémant" je uveden na etiketách jakostních šumivých vín ve spojení s názvem zeměpisné jednotky ve vymezené základní oblasti pro chráněné označení původu nebo zeměpisné označení dotyčné třetí země.

Středoevropané na International Wine Contest Bucharest

V Bukurešti se 21. až 24. května soutěžilo na International Wine Contest Bucharest. Jeden soutěžní vzorek bylo možné přihlásit za 70 €, na poslední chvíli pak již za 100 € a vzorků k hodnocení se sešlo přes 1000.

Vinařství ze zemí Střední Evropy uspěla takto.


Zlatá Stříbrná
Rakousko - -
Bulharsko 2 1
Česko - -
Maďarsko 1 -
Makedonie 6 3
Moldavsko 23 20
Rumunsko 71 46
Srbsko 7 2
Slovensko 2 -
Ukrajina 3 1


Narozeniny slaví Miroslav Olbrecht

Narozeniny dnes slaví Miroslav Olbrecht z Uherského Hradiště.

7. června 2015

Německá Portugal Troféu de Vinho skončila před týdnem v Portu

Ve dnech 28. až 31. května proběhl druhý ročník Portugal Troféu de Vinho pořádaný německou společností Deutsche Wein Marketing pod záštitou OIV a s podporou Quinta da Boeira, tentokrát přímo v portugalském Portu.
Soutěže se zúčastnilo kolem 1200 vín z 21 zemí, vstupní poplatek byl 135 € za každé přihlášené víno.
Nejlepším vinařem nad 25 akrů se stala Cooperativa Agrícola Santo Isidro de Pegões a nejlepším vinařem do 25 akrů se stala Quinta da Raz.
Samotným portugalským vínům bylo uděleno 108 ocenění, z nichž sedm dosáhlo na Velkou medaili a čtyři z nich náleží vinařstvím z oblasti Douro.
Výsledky budou oznámeny v polovině června

Narozeniny slaví Marek Lacina, Nataša Bartizalová a Jan Lekavý

Narozeniny dnes slaví Marek Lacina z Velkých Pavlovic, Nataša Bartizalová z Brna, Božena Střítecká z Čejkovic a Jan Lekavý z Dolních Bojanovic.