20. února 2016

Sting a jeho Sister Moon patří ve Státech mezi nejlepší italská vína

Sting s manželkou Trudie Styler ve svém vinařství
Červené víno Sister Moon z produkce toskánského vinařství patřícího Stingovi, britskému zpěvákovi a bývalému frontmanovi Police, zařadil americký vinařský magazín Wine Spectator mezi 101 nejlepších italských vín.
Vinařství Tenuta il Palagio s na 350 hektary pozemků, které Sting a jeho manželka Trudie Styler koupili před 16 lety, produkuje čtyři červená vína. Sister Moon je první IGT Toscano vyrobené na Il Palagio. Zrálo 24 měsíců v nových francouzských sudech, má obsah alkoholu 14,9% obj. a ročník 2008 z s 40% Sangiovese, 30% Merlot 30% a 30% Cabernet Sauvignon se prodává za 36 GBP. V Česku lze pořídit ročník 2010 za 1.400 CZK.

Vinařství d'Arenberg způsobilo svou etiketou poprask

d'Arenberg obviněn ze sexismu

Populární jihoasutralské vinařství bylo obviněné ze sexismu kvůli nové etiketě, která ve svém názvu odkazuje na "tři mladé blondýny", ale vinař říká, že je to jen vtipný marketing.
Na trh uvedené červené The Old Bloke & The Three Young Blondes 2011 za 200 AUD poukazuje svým názvem na původ hroznů v cuvée. Shiraz pochází ze starých vinic a tři bílé odrůdy Roussanne, Viognier and Marsanne byly vysázené v devadesátých letech v McLaren Vale.
Jak sám vlastník vinařství Chester Osborn uvádí "Někdo by mohl žertovat, že starý chlap je Chester a tři mladé blondýnky jsou jeho dcery, už pátá generace, který navazuje na tradici d'Arenberg. Každá z těchto charakteristik je zastoupená na etiketě jako vystřižená silueta. Stejně jako samotné víno se i čtyři osobnosti "mísí" dohromady."

Reakce dámské společnosti

Jane Thomson, tato zakladatelka téměř pětisetčlenné skupiny Fabulous Ladies Wine Society po získání informací o novém víně ve středu komentovala: "Prostě si myslím, že je to další případ každodenního sexismu v praxi."
Později doplnila, že ví na co název odkazuje a ze strany vinařství se zdá všechno velmi nevinné, ale musíte to předem vědět. "Musela jsem se sama sebe ptát, co by to znamenalo, kdybychom neznali pozadí."
Chester Osborn a jeho společnost McLaren Vale nejsou novým sporem ani překvapení, protože už museli změnit název svého šumivého vína DADD, neboť bylo podobné Champagne MUMM. Toto šumivé se nyní jmenuje Pollyanna Polly.
Vždy osobitý Osborn reagoval svým obvyklým uvolněným způsobem a prohlašoval, že nikdy nedošlo k úmyslu někoho názvem vína urazit a odkázal i na historii označování dalších vín jeho společnosti.
"Většina našich názvů na etiketách je docela šílená a je v nich nějaký humor. Tento název je stejného druhu."

Narozeniny slaví Hynek Holánek

Narozeniny dnes slaví Hynek Holánek z Ivaně.

19. února 2016

Octomilka škodí: pět saských vín musí být staženo z prodeje

Saské vinařské družstvo stahuje z prodeje vína

Drosophila suzukii
Pět vín ročníku 2014 saské vinařské družstvo Winzergenossenschaft Meißen stahuje z prodeje. Podle kontrolních zjištění obsahují předmětná vína pozůstatky insekticidu Dimethoat. Jed pravděpodobně nesprávně aplikovali dva pěstitelé, aby získali kontrolu nad nebezpečnou octomilkou Drosophila suzukii. Jejíž výskyt se nevyhýbá ani Česku a biologická ochrana před jejím působením zatím není. Organizace EPPO doporučuje členským státům regulovat ji jako karanténní škodlivý organismus.
 
"Toto rozhodnutí jsme učinili ve spolupráci a po konzultaci s příslušnými orgány v souladu s naším systémem řízení jakosti, abychom preventivně chránili spotřebitele," uvedl ředitel saského vinařského družstva Lutz Krüger.
Ředitel družstva Lutz Krüger
Z oběhu se stahují následující vína:
  • 2014 Muller Thurgau (litrová láhev - A.P.-Nr. 01 43 15)
  • 2014 Morio Muscat (A.P.-Nr. 01 18 15)
  • 2014 Scheurebe (A.P.-Nr. 01 48 15)
  • Polosuché zemské víno Bennoschoppen (L. 01 615)
  • Suché červené zemské víno Bennoschoppen (L. 01 115)
Před skončením probíhající jakostní kontroly se nebudou prodávat ani vína ročníku 2015.

Aplikace, která racionalizuje postup sklizně

Alikace sleduje zralost a zdraví hroznů

Také vinařství De Bortoli Wines se připojilo k využívání webové aplikace VineAccess, která umožňuje testovat hrozny pěstitelů, dokud jsou ještě ve vinicích. Všichni mají možnost nahrávat své údaje o produkci, jako je kvalita plodů, rychlost zrání nebo postup postřiků.
Dříve musel malý tým De Bortoli testovat mnoho vinic během všech fází zrání, což komplikovalo proces sklizně a dodávání hroznů do výroby. To také znamenalo zvýšení rizika přezrání hroznů nebo hromadění nákladních vozů před váhou vinařství, když na vrcholu sklizně není ani dostatek personálu ke kontrole hroznů, ani produkční kapacity.

Ukládání pěstitelských postupů

"Hrozny jsme sklízeli příliš brzy, jindy příliš pozdě, případně jsme nedokázali reagovat na choroby nebo na nezbytnou dobu degradace používaných postřiků," potvrzuje manažer Bill Robertson.
"VineAccess umožňuje našim pěstitelům uložit své postřikové deníky online a my můžeme spolu s nimi sledovat jejich činnost a vliv na dodávky hroznů, které máme nasmlouvané. S těmito znalostmi můžeme předpovídat optimální dobu sklizně i nárůst případných rizik onemocnění a přijmout příslušná opatření mnohem dříve, než bychom toho byli jinak schopní."

Hladký průběh sklizně

Před zavedením tohoto přístupu přiváželi pěstitelé hrozny až do vinařství De Bortoli, kde teprve probíhala kontrola hroznů a na vrcholu sezóny to také znamenalo hodiny stání ve frontě na výkup hroznů. Nyní může vinařství plánovat příjezd vozů s úrodou s patnáctiminutovou přesností.
"To nám dostatečně stačí na testy hroznů, kontrolu dokladů a zvážení dodávky, což odstranilo tlak na mnoha úzkých místech v celém procesu," potvrzuje Robertson.
Třetí generace vlastníků rodinného vinařství De Bortoli, založeného Vittoriem a Giuseppinou De Bortoli v roce 1928

Narozeniny slaví Josef Koníček

Narozeniny dnes slaví Josef Koníček z Vlčnova.

18. února 2016

Bude novozélandský Pinot Gris dohánět pověst a produkci Sauvignonu?

Prosadí se na mezinárodním trhu další novozélandský objev?

Novozélandští producenti hledají "druhou" bílou odrůdu, která by se mohla vyrovnat pověsti Sauvignonu. Po letech se zdá, že by to mohl Pinot Gris.
Jeho výsadba se v posledních sedmi letech zdvojnásobila na zhruba 2.700 hektarů, což z něj činí čtvrtou nejrozšířenější odrůdu po Sauvignon Blanc, Chardonnay a Pinot Noir.
V kontrastu s tím klesá výsadba Rieslingu, o kterém se předpokládalo, že právě on by mohl být tou "druhou" novozélandskou odrůdou. I Chardonnay je v mírném poklesu.

Zatím jen desetina Sauvignonu, ale záleží na spotřebitelích

"Je to kategorie, která je na vzestupu - nemůžeme se jí nabažit ani doma," říká Simon Kelly, evropský ředitel prodeje vinařství Yealands.
Už dříve se vinaři snažili najít správný novozálandský styl Pinot Gris. "Produkovali jsme vína se 14% alc. a 10 gramy zbytkového cukru," říká Kelly. "Ale vyšší obsah kyselin nám pomáhá udržet sušší styl. Nelze zatím říci, že je to naše velká bílá naděje, ale je to určitě vynikající styl. Řekl bych, že je to největší výzva a alternativa k našemu Sauvignon Blanc," uzavírá Kelly.
Produkce Pinot Gris se v současnosti pohybuje kolem 7% z veškeré produkce vín Nového Zélandu, který je ze 70% zcela ovládaný Sauvignon Blanc.

Narozeniny slaví Martin Markel

Narozeniny dnes slaví Martin Markel z Jaroslavic.

17. února 2016

Rioja DOCa v přestřelce s vinařstvím Artadi


Rioja reaguje na vystoupení vinařství Artadi

Consejo Regulador de la Denominación de Origen Rioja, regulační orgán španělské prestižní vinařské oblasti, veřejně komentuje prosincové rozhodnutí Juana Carlos López de la Calle, vlastníka a vinaře vinařství Bodegas y Viñedos Artadi, vystoupit z DOCa Rioja.
"Jsme překvapeni, že poté, když Artadi získalo proslulost díky vlastní práci i diky příslušnosti k Rioja DOCa, ztratilo o tento projekt zájem," píše regulační rada.
"Je s podivem, že ve stejné době, kdy se Consejo snaží popsat jednotlivé vinice podle jejich původu, se Artadi nechtělo podílet na diskusi ani čekat na výsledky této snahy," uvedla rada.

Francouzský vinařský export vzrostl v roce 2015 na 11,7 miliardy EUR

Úspěšný rok 2015

Francouzští výrobci vína a brandy exportovali v roce 2015 o 8,7% více než v roce 2014 a v celkové hodnotě export dosáhl 11,7 miliard EUR.
Čísla potvrzená Fédération des Exportateurs de Vins & Spiritueux de France (FEVS) přicházejí po dvou letech poklesu.
Prodeje v Číně v roce 2015 vzrostly o 23% na 830 milionů EUR, což je po ztrátách, které producenti jako Rémy Cointreau, Pernod Ricard nebo LVMH utrpěli v posledních letech, úleva.
Čína je čtvrtým největším exportním trhem francouzských nápojů po Spojených státech, Spojeném království a Německu. Tržby ve Spojených státech také vzrostly o 28,1% a dosáhly 2,6 miliardy EUR.

Vyrovnávání ztrát

Za posledních 15 let podíl francouzských vín na mezinárodním trhu klesl téměř o polovinu a to zejména v důsledku snížení prodejů šampaňského a koňaku. Nicméně v roce 2015 tržby z prodeje francouzského koňaku vzrostly o 19,6% na 2,6 miliardy EUR a šampaňského o 12,1% na 2,7 miliardy EUR.

Narozeniny slaví Josef Pivoda

Narozeniny dnes slaví Josef Pivoda ze Sedlece.

16. února 2016

Bulharský vinařský export roste

Ztráty na ruském trhu

Doby, kdy bylo Bulharsko druhým největším producentem vína na světě, jsou pryč ale budoucnost bulharského vinařského průmyslu je světlá.
Ze 130 milionů litrů vína celkem vyprodukovaných v Bulharsku v roce 2015 půjde na export více než 50 milionů litrů, řekla v neděli Dessislava Taneva, bulharská ministryně zemědělství.
Taneva se na tradiční bulharský vinařský svátek Trifon Zarezan připadající na 14. února účastnila rituálu řezu révy ve vinařství Bessa Valley v obci Ognianovo v regionu Pazardjik.
Řekla, že této úrovně vývozu bylo dosaženo navzdory omezením na ruském trhu a dodala, že Bulharsko zaznamenalo rekordní nárůst exportu do Číny, Velké Británie a Německa.

Kapacity pro další růst

"Jsou to země, jejichž spotřebitelé mají vysoké nároky, a skutečnost, že jsme s vývozem uspěli na takových trzích ukazuje, že Bulharsko produkuje výjimečně kvalitní vína a potvrzuje profesionalitu všech, ktěří pracují ve vinohradnictví a vinařství," řekla Taneva. Vyzvala všech 262 bulharských vinařských firem k produkci vína, které bude i nadále inovativní.
"Vinařský průmysl je rozhodně jedním z odvětví, které je konkurenceschopné, high-tech, exportně orientované a známé na zahraničních trzích a má vyhlídky na silný růst," doplnila Taneva.
Podle ministryně disponuje Bulharsko modernizovanými zařízeními a technologickými kapacitami k produkci téměř 200 milionů litrů vína. Významným trendem je, že se mnoho vinařství orientuje na výrobu a export vína té nejvyšší třídy.

Pražská spojka k Bessa Valley

K vlastníkům vinařství Bessa Valey patří Karl-Heinz Hauptmann, jehož společnost Europe Capital Management sídlila v Praze, a hrabě Stephan von Neipperg, kterému patří šest vinařství v Bordeaux: Chateau Canon La Gaffeliere, La Mondotte, Chateau Clos de l'Oratoire, Chateau Peyreau, Chateau d'Aiguilhe a Clos Marsalette.

Dvě ze tří pozvání na první rande míří do baru nebo restaurace

První rande 2.0

Agentura TNS Sofres provedla ve Francii, Německu, Spojeném království, Španělsku, Polsku a Finsku mezi 14. a 18. lednem 2016 pro Pernod Ricard průzkum o seznamování a organizaci prvních schůzek párů na námluvách.
  • Dvě třetiny Evropanů domlouvají své první rande v baru nebo restauraci, protože tam hledají příjemnou a přátelskou atmosféru a zároveň i bezpečné prostředí. Další lokality pro první rande jsou parky (18%) a návštěvy doma (10%).
  • Devět z deseti rande sjednaných prostřednictvím online aplikací si domluvili partneři, kteří se minimálně jednou setkali v "reálném životě". Z toho ve Spojeném království jich bylo 91%, ve Francii 89% a 86% v Německu.
  • 30% evropských randilů potvrdilo, že ke sjednání rande se spřízněnou duší využívají online seznamky a aplikace, z toho Španělé 38% a Francouzi 26%. Přitom nejvíc využívá takové aplikace věková skupina 25-34 let.
  • Alkohol je preferovaný nápoj pro téměř polovinu párů na prvním rande sjednaném online. Pořadí všech oblíbených nápojů je: víno (15%) a pivo (14%), šampaňské (5%), koktejly (5%) a ostatní lihoviny jako jsou whisky nebo brandy (2%).

Narozeniny slaví Miroslav Kurka, Antonín Koníček, Tomáš Cícha, Miroslav Habřina a Luděk Košut

Narozeniny dnes slaví Miroslav Kurka z Prahy, Antonín Koníček ze Znojma, Tomáš Cícha z Blatnice pod Svatým Antonínkem, Miroslav Habřina z Bořetic a Luděk Košut z Prušánek.

15. února 2016

Móda ve vinicích na Novém Zélandu

Fashion in the Vines

Lidé na letošním Marlborough Wine and Food Festival, který se ve vinařství Brancott Estate v Blenheimu na Novém Zélandu konal tuto sobotu, byli lépe oblečení než dříve, říká Samantha Young, organizátorka této události.
Loni poprvé se módní soutěž Fashion in the Vines hodnotila s pomocí Instagramu. Young řekla, že tak chtěli povzbudit víc lidí k účasti v soutěži, která obsahuje kategorie pro nejlépe oblečené mladé, nejlépe oblečené nápadníky a nejlépe oblečený pár.
"The Pink Ladies" z Aucklandu, Angela Stanisich a Lisa Lightfoot

Ceny pro vítěze

Své fotografie z festivalu mohou účastníci soutěže nahrávat s hashtagy #marlwinefest a #fashioninthevines do dvou hodin dnešního dne a následně je vyhodnotí novozélandská módní návrhářka Annah Stretton a novozélandská držitelka titulu Miss Universe Sammie McClung. Ceny pro vítěze jsou volné vstupenky na příští ročník festivalu, vouchery na nákup oblečení nebo masáže.

Loňská vítězka je zpět

Loňská vítězka Louise Collins z Hertfordshire v Anglii byla na festivalu i letos v oblečení, které popsala jako svobodomyslné a bohémské. "Musím korunu získat opět," řekla. Druhou z volných vstupenek, které Collins v loňském roce vyhrála, využila její švagrová Anneka Rae z Wellingtonu, která se soutěže také účastnila. Rae na sobě měla květinové maxi šaty a řekla, že miluje festival, protože na něm lze snadno porovnat různé nabídky jídla a vína.
Nastávající nevěsta Alana Pottinger z Christchurch řekla, že před příjezdem do Marlborough neměla tušení, na jakou akci jede ani o co se jedná. Její snoubenec a jeho přátelé tady nebyli, protože se vydali na bungee jumping, ale Pottinger řekla, že si rozhodně zvolila lepší party.
Kamarádky z Christchurch, Alana Pottinger v černém uprostřed
Kromě tradičního oblečení se objevily některé další poutavé kostýmy.
Sonia Wilson a Gregor Lang z Motueka vzdávají hold Spojenému království

Budou už francouzská vína "přírodní"?

Diskuse je zahájená

Francouzský Institut national de l'origine et de la qualité (INAO), odpovědný za osvědčení původu u potravinářských výrobků a vín (včetně uznání AOC) otevřel diskusi o ekologické výrobě vína.
Domnívá se, že termín "přírodní víno" (vin nature nebo vin naturel) je nadužívaný, říká Eric Rosaz, vedoucí oddělení "vína, cidery a lihoviny" v INAO.
Padesát vinařů sdružených v Asociaci přírodních vín, Association des Vins Naturels (AVN) a přijalo v roce 2011 "závazek vinaře". "Takových vinařů je mnohem víc, ale nemáme žádné představy ani o jejich počtu ani o objemu produkce," připouští Rosaz.

Přírodní vína ještě stále proti proudu

Přírodní víno, jak stanovuje AVN, pochází z vinic pěstovaných v organickém nebo biodynamickém režimu. Sklizeň je povinně manuální. Pro fermentaci jsou povoleny pouze přírodní kvasinky a vinař nesmí dodat další vstupy, jsou tolerovány pouze malé dávky síry, přirozeně vznikající při kvašení.
Označení "přírodní víno" někdy vadí konvenčním vianřům, protože využití termínu "přírodní" navozuje dojem, že ostatní vína přírodní nejsou.

Označení pro "přírodní víno"

"Diskuse bude dlouhá a citlivá," předpovídá Eric Rosaz. Cílem je především zaplnit právní vakuum, neboť tento trh se vyvíjí, a takto označovaná vína jsou v módě zejména v restauracích mladých kuchařů v Itálii a trend se šíří i ve Spojených státech, například v Oregonu.
Předběžný návrh zní označovat tato vína na etiketách "issue d'une vinification naturelle", které by nahradilo poptávku po využití termínů "naturel" nebo "naturele", které jsou nyní zakázané.

V Jižní Africe je diskuse ukončená

Stejná diskuse proběhla v Jižní Africe a regulační orgány už poptávce po speciálním označení těchto "přírodních vín" v srpnu loňského roku vyhověly a pro několik nových označení ustanovily pravidla. Důvodem byl tlak několika malých výrobců, kteří registrovali velkou poptávku po svých odlišných vínech, ale nemohli je označit textem na etiketě. V tomto tedy jihoafričtí vinaři své francouzské kolegy předběhli.

14. února 2016

Podvodné obchody s vínem vyšetřuje FBI

Milionové dluhy Premier Cru

Vinotéka Premier Cru zkrachovala minulý měsíc s dluhy více než 70 milionů USD a několika nevyřešenými soudními spory s klienty, kterým nedodala vína, které zaplatili.
Vyšetřování obchodu rychle převzala FBI a Wine Spectator nedávno potvrdil, že vyšetřování pracuje s tezí, že maloobchodník provozoval Ponziho schéma.
Po podání návrhu na konkurz minulý měsíc měl pravděpodobně Premier Cru 6,8 milionů USD ve vinných zásobách. Právník jednoho z žalobců řekl Wine Spectator: "Kdyby Premier Cru koupil víno, pro které měl finanční prostředky zákazníků, pak by musel mít 70 milionů USD v zásobách. Ale ve víně má jen 6,8 milionů. Kde je těch zbylých 63,2 milionů? Na Kajmanských ostrovech?"

Dluhy Private Finance Partners

Nedávno bylo oznámeno, že sebevražda Benoît Violiera, jednoho z předních francouzských michelinských šéfkuchařů, byla spojena s dluhy za vína od švýcarského obchodníka s vínem Private Finance Partners, který do restaurací prodával luxusní vína, ale nikdy je nedodal. Obchodník vyhlásil bankrot vloni v listopadu.

Zvěř ve službách vinařů

Zvířata ve vinohradu

Rostoucí počet vinařství na světě přechází na organické a biodynamické pěstitelství a někteří pro kontrolu plevele a dalších škůdců bez využití chemických látek využívají zvířata.

Ovce

Nyetimber-sheep-630x417
Ovce pomáhají s pletím vinic. Na konci ledna anglický výrobce sektů Nyetimber poslal 400 ovcí na své vinohrady v západním Sussexu a dalších 200 na vinice v Hampshire. Ve vinicích se budou pást do konce února a pak se vrátí na své farmy.

Prasata

Yealands-KuneKune-630x417
Peter Yealand ve svém novozélandském vinařství Yealands Wine experimentuje s různými zvířaty. Tyto prasátka používá pro pletí. Na rozdíl od jiných druhů prasat tato žerou plevel, ale nerozryjí okolní půdu.

Ovce Babydoll

Yealands_babydoll-Sheep_004-630x417
Ovce Olde English Babydoll Southdown Sheep také pracují u Yealanda, jejich výhodou je nízký vzrůst a proto nedosahují na hrozny. Dříve se Peter Yelaand snažil využít i obří morčata, ale bohužel je lovili místní jestřábi.

Psi

Dogs-vineyards-630x417
Kde jsou ovce, musí být ovčáci. V Navarro Vineyards mají psy, kteří ovce organizují a chrání je před predátory.

Husygeese-Navvarra-630x417

Husy lze nalézt ve vinicích od Velké Británie přes Kalifornii až k Chile. Také pomáhají s regulací plevele

Slepice

Chicken-vineyards-WI-630x417
Využívají se v mnoha vinohradech pro regulaci plevele a škůdců. Kromě toho je slepičí hnůj někdy používán v kompostu.

JestřábiFalcon-vineyards-630x417

Tito predátoři odhánějí nálety ptáků na zrající hrozny. 

Rys

Bobcat-630x417
Rys také pomáhá při odpuzování škůdců - zejména zajíců a zemních veverek - kteří žerou hrozny nebo poškozují révu.

Narozeniny slaví Vladimír Hnidák a Zdeněk Forman

Narozeniny dnes slaví Vladimír Hnidák z Čejkovic a Zdeněk Forman z Nových Bránic.