2. dubna 2016

Opus One bez ředitele

Robert Roux a David Pearson
V Opus One, top kalifornském vinařství v prémiovém segmentu spoluvlastněném rovným dílem společnostmi Baron Philippe de Rothschild a Constellation Brands, končí na pozici ředitele prodeje a marketingu Robert Roux. Jeho povinnosti zatím převezme David Pearson. Pearson je ve vedení Opus One celá léta, ale vinařství vždy vede dvojice manažerů nominovaných oběma vlastníky.
Opus One založili v roce 1979 Baron Philippe de Rothschild a Robert Mondavi.

Mouton Cadet z impéria Baron Philippe de Rothschild

Bordeaux za dostupnou cenu

Nejeden milovník vína, který si běžně drahé značky z Bordeaux nemůže dovolit, jistě několikrát držel v ruce lahev Mouton Cadet. Pokud byla jeho cena okolo 13 -14 EUR, zajásal nad výhodným nákupem. "Špatně označena cena," plesal. Ovšem zákazníci, kteří se vyznají, vědí, že toto není legendární Château Mouton Rothschild, který pro svou cenu láká i zloděje. Jenže Mouton Cadetu - této celosvětově úspěšné značky - se ročně ve 140 zemích prodá 10 milionů lahví.

Historie kadeta

Jeho historii odstartoval rok 1930 a pojí se se jménem Philippe de Rothschilda (1902-1988) - vyhlášeného playboye a automobilového závodníka, který převzal panství po svém otci v roce 1922. Ve stejné době se ale projevil dnešními slovy jako odborník na marketing. Tento muž "vynalezl" château-bottlings. Nedodával svoje vína v sudech do velkoobchodů, jak tomu v té době bylo zvykem. Byl schopný lépe podnikat bez zprostředkovatelů a zajistil si plnění do lahví přímo na prodejních místech. V roce 1927 se pokusil o výrobu jednoduššího "Carruades de Mouton," který bohužel propadl. Ovšem další pokus z roku 1930 byl již "Mouton Cadet", na kterém tvrdě pracoval a který se pije do dneška. "Kadet" znamená "Junior" nebo "Mladík" - což bylo v rámci rodiny příznačné synonymum pro něho samotného.

Přicházejí změny

Asi před 15 lety se ve vinařství začalo přemýšlet o kvalitě Mouton Cadet, který se díky dominanci Cabernet Sauvignonu jevil jako drsný, ale i proto, že základ pro jeho produkci pocházel z oblastí v blízkosti panství, které byly přikoupeny. Trvalo několik let, než byla jeho nutná konverze dokončena. Hugues Lechanoine, od roku 2001 generální ředitel společnosti Baron Philippe de Rothschild, inicioval oživení cestou kvality. “Dokonce i jednoduché domácí víno musí chutnat,” bylo jeho motto.

Moderní Mouton Cadet

Společnost začala provádět nutné a nezbytné změny, kterým dala zelenou již předchozí majitelka Philippine de Rothschild, zesnulá v srpnu 2014. V té době se 20% hroznů nakupovalo od téměř 400 smluvních pěstitelů. Je to sice poněkud dražší, ale kvalita je velmi dobrá. Kromě toho se změnila radikálně struktura odrůd - od hranatého a ostrého Cabernetu směrem k hladkému, šťavnatému, ovocnému a působivému Merlotu, který má dnes 80% podíl jako základní víno značky a je kromě Cabernetu Sauvignon doplněn i Cabernet Franc. Lechanoine velmi živě komentuje začátky: "V minulosti byli vinaři v regionu Bordeaux málo naklonění dodávat pro základní víno. Dnes je ovšem i jejich postoj jiný, protože i úroveň vlastního vína mají lepší a my také platíme dobré ceny." Změnilo se i osobní nastavení ve společnosti; před 15 lety byli za Mouton Cadet zodpovědní dva lidé, dnes je v týmu sedm profesionálů.
Oblíbeným se od sedmdesátých let plíživě stává i bílý Mouton Cadet, který přichází na trh ve výrazně nižším množství a jehož základem jsou Sauvignon Blanc a Sémillon, poskytující ostré kořeněné víno.

Úspěch v Německu

Německo je pro značku Mouton Cadet na světových trzích jedním z nejvýznamnějších odběratelů a to zejména od té doby co se změnil dovozce z původního Wein Wolf na Eggers & Franke. Například Bremer Haus vzrostl na 650.000 lahví ročně a jen v Duty Free obchodech na německých letištích se prodá 120.000 lahví ročně.
A jakému Mouton Cadetu dává přednost 46-letý Lechanoine, který přišel od Pernod Ricard a studoval obchod v Japonsku? "Rád piju především bílý Mouton Cadet. Také se mi velmi líbí Mouton Cadet Réserve.” Ovšem lahev s velkým jménem Château Mouton Rothschild vezme do ruky osobně asi jen dvacetkrát ročně, "ale nikdy ne sám, byla by škoda se nepodělit."
Château Mouton Rothschild

1. dubna 2016

Chilský gigant Concha y Toro sklízí v Limarí

Limarí jižně od pouště Atacama je jednou z nejsevernějších vinařských oblastí Chile a sklizeň zde začíná mezi prvními v zemi. Concha y Toro, největší světový pěstitel révy vinné, začal sklízet 25. ledna 2016 a sklizeň zde skončí až začátkem května. První sbírané odrůdy jsou Chardonnay a Pinot Noir a následují je Sauvignon Blanc, Pinot Gris, Viognier a Syrah.
Přestože klima v Limarí je suché s nízkou úrovní srážek, asi 100 mm za rok, nádrže v údolí zadržují vodu z hor a zajišťují její dostatek pro zavlažování po celý rok. V letech 2012 až 2014 bylo poměrně sucho, proto se muselo v 2013 až 2015 efektivně využívat zavlažování. Ale El Niño mezi červencem a listopadem 2015 přinesl déšť a sníh a 180 mm srážek, které byly požehnáním pro údolí a zemědělství. Současný stav vinic naznačuje, že ze sklizně 2016 budou vína velmi dobré kvality.

Chytrý telefon a sociální média jsou cestou k mladším konzumentům vína

Patří víno do sklepa nebo na sociální sítě?

Sarah Elliman
V minulém týdnu během Wine Country Hospitality Symposium, které se konalo 22. března v kalifornské Napa Valley College v St. Helena, se Sarah Elliman a Kevin Blum, konzultanti sociálních médií, podělili o své strategie pro marketing vinařských produktů zaměřených na Millennials. Tak jsou obvykle označování lidé narození mezi lety 1980 a 2000, kteří podle nedávné studie Silicon Valley Bank budou tahounem spotřeby vína a příčinou jeho proměn.
"Když slyším producenty říkat ´chci nabízet Millennials,´ překládám si to ve své hlavě ´chci nabízet lidem na sítích,´ říká Elliman, spoluzakladatelka na vinařství specializované ticketingové a rezervační společnosti CellarPass
Počet Američanů ve věku 18 až 34 překonal poprvé v loňském roce Baby Boomers (ročníky 1946 až 1964), uvádí Pew Research. Jako první generace, která plně pracuje s mobilním internetem, sociálními médii a online fotografiemi i videem, mají Millennials vliv, který musí prodejci vína respektovat, uvedl Blum, manažer Yelpu. "Šeptanda byla vždy nejlepším marketingem," řekl. "Dnes jen máme nové nástroje, jak ji šířit."

Zážitky jako reklama zdarma

Ruku v ruce s chytrými telefony mají Millennials rostoucí touhu ne jen popíjet víno na degustaci, ale nasát celé vinařské prostředí, říkají 39-letý Blum a 37-letá Elliman. Degustace, které spolu s vínem nabízejí nezapomenutelné zážitky - živou hudbu, kreativní párování s jídlem, túry v horách, ale i jógu - nejen že lépe podchytí zájem zákazníků, ale poskytnout jim zážitky, které mohou okamžitě sdílet na sociálních sítích, což je efektivní a bezplatná inzerce.
2013 CADE Reserve Cabernet Sauvignon Release Party
Blum se podělil o své zkušenosti ze skupinové exkurze ve vinařství Sequoia Grove v Rutherfordu a jejich "Cabernet Culinary Challenge", což je veselé soutěžení mezi týmy návštěvníků o sestavení nejlepšího párování vína s masem, sýry a dalšími ingrediencemi. "Přivedl jsem asi 50 lidí z mojí strany, 15 se k nám připojilo z jejich vinného klubu a 80% si něco koupilo. A každý o tom napsal na sociálních médiích," uvedl.

Komunikace s mladými a ještě mladšími...

Tyffani Sedgwick, která už rok a půl pracuje jako marketingová manažerka V. Sattui Winery, řekla, že je nezbytné být v kontaktu s mladšími fanoušky vinařství. Pro milovníky vína a své příznivce proto V. Sattui dává denně dva až tři příspěvky na Facebook, pošle jeden nebo dva tweety, na Instagramu zveřejní fotku a vloží článek na blog. Ale Sedgwick i další zaměstnanci vinařství také experimentují se snapchatem. "Chceme, aby i nejmladší generace měla dobrý pocit, že je s námi."
Přechod internetu ze stolních počítačů do kapsy také mění design webu. Podle Sedgwick už v nadcházejících týdnech bude nový web V. Sattui responzivní a přátelský i pro e-shoping. "Lepší mobilní web je klíčový," říká Sedgwick. "Máme tu mobilní svět. Pokud váš web není dobře čitelný na telefonu nebo tabletu, jste v nevýhodě."

...a se staršími...

Stejně jako se chce V. Sattui poprat o mládež díky orientaci na snapchat, musí mít všichni prodejci vína přehled, které kanály je s kým spojí, řekla Elliman a prozradila, že už pomalu opouští Facebook, který je doménou jejich rodičů. "Moje matka je jediný důvod, proč mám stránku na Facebooku - může si na ni prohlédnou fotky mého dítěte," zavtipkovala.

Kdo potáhne za pár let spotřebu vína a co se kvůli tomu změní

Nástup mladých

Nedávná studie Silicon Valley Bank (SVB) potvrzuje, že "generace X", tedy 38-49-letí zkonzumuje 32% vín prodaných ve Spojených státech. Dnes již roste skupina “millenials” - ve věku 21 až 37 let - která zkonzumuje 16% prodaných vín. Možná se zdá toto číslo podezřelé, ale studie ukázala, že spotřeba této skupiny se rychle zvyšuje. Naopak velmi klesá konzumace u skupiny ”matures,” spotřebitelů ve věku nad 68 let, ti jsou ve spotřebě vína na posledním místě.

Jak na millennials

Není pochyb, že millennials jsou klíčoví pro vinařský průmysl a budou spotřebitely budoucnosti. Tomu musí producenti přizpůsobit marketing a uvádění vín na trh. To znamená, že musí kromě jiných faktorů zvážit tvar a barvu lahví a názvy i označení vín. Millennials trvají na klasice, noblese a jedinečnosti - terroir není jejich věc. To s čím si manažeři zejména lámou hlavu je skutečnost, že millennials nejsou věrní. Často mění produkty i značky. Konzumují víno, pivo, lihoviny, koktejly a alkoholické limonády v libovolném pořadí a množství.

Proč se vše (asi) změní

V současné době ve Spojených státech spotřeba vína na jednoho obyvatele klesá. To způsobují millennials, zejména muži, kteří teprve začínají život s vínem a jsou na začátku svých objevů. Slábne také konzumace vín skupinou “boomers” (50-67 letých), kteří dnes dominují se svými 41%, protože přejdou pomalu ale neúprosně do skupiny matures s velmi klesající spotřebou.

Budou novinky v balení i chutích

Obliba Cabernetu Sauvignon a Pinotu Noir stále trvá, ale to neznamená, že ambiciózní vinaři si do budoucna “nepohrají” s hrozny i styly vín. Důležité je vše, vzhled, obal i etiketa, ale hlavní je samozřejmě chuť vína, která musí být vkusem a kvalitou přizpůsobena mladým. Víno pro budoucí spotřebitele bezesporu nemůže být "staré", ale spíše "zralé". 
"V žádném případě není tragické, kdyby americká mládež pila méně, ale zato lepšího vína," zní závěr studie. Toto zjištění je klíčem pro vinařský průmysl, které by mělo být bráno na zřetel.

31. března 2016

Výsledky soutěže FLIWC 2016 v severoamerickém Rochesteru

FLIWC v Rochesteru

Letošního ročníku velké severoamerické soutěže vín i medových a ovocných vín Finger Lakes International Wine Competition 2016 se kromě vinařů ze všech států USA a většiny kanadských provincií zúčastnilo dalších 24 zemí a 916 vinařství. Přihlašovací poplatek za jeden vzorek stojí přibližně 45 EUR a celkem byly přihlášené 3.824 vzorky.

Výsledky

Hodnocení letos probíhalo o víkendu 19. a 20. března v Rochesteru a na jejím hodnocení se podíleli 73 hodnotitelé, po jednom z Bulharska, Francie, Itálie, Chorvatska, Ruska, Jižní Afriky, Španělska, Švédska a Turecka, po dvou z Argentiny, Česka, Maďarska, Izraele a Slovinska a ostatní byli ze Spojených států a Kanady.
Celkem bylo uděleno 3.319 medailí, z toho

Švýcarští vinaři jsou zneklidněni: po octomilce přichází brouk zabiják

Octomilka už Švýcarsko navštívila

Během jarního setkání vinařů v hotelu Krone ve švýcarském městě Lenzburgu ležícím v centrální oblasti kantonu Aargau varoval komisař pro vinnou révu Peter Rey před novými útoky škůdců. Ve své prezentaci nových onemocnění nabádal vinaře ke všímavosti a rychlé výměně informací o vznikajících škodách.
Upozornil na symptomy již známé octomilky projevující se na listech, jejichž kraje se po napadení zabarvují červeno-černě. Octomilka nedávno stála za stažením pěti vín z prodeje jednoho saského vinařství, i když paradoxně příčinou byl insekticid, který proti ní vinařství použilo.

Prevence a odborná kontrola v laboratořích

Další nová nemoc, kdy listy žloutnou, je nemoc Flavescence dorée šířící se již v Ticinu a ve Vaudu, která napadenou révu úplně zničila. Peter Rey všechny zúčastněné vinaře naléhavě vyzval ke spolupráci a také zdůraznil, aby - pokud najdou takto poškozené listy - je okamžitě poslali do laboratoří Agroscope v Changins, protože se “jedná o nebezpečné agresivní onemocnění, které má být vyhodnoceno pouze v laboratoři." Dodal, že jeho případné rozšíření je pouze otázkou času a škody jsou potom obrovské.

Vinaři v Ticinu už klučili vinice

Bakterie Flavescence dorée přenášená brouky o velikosti 4 až 6 milimetrů má na úrodu dramatické důsledky: Spolkový úřad pro zemědělství nařídil v případě zjištění jejího výskytu naprosté vyklučení vinic. Příkladem je Ticino: "Při napadení 15 procent plochy zde musely být zrušeny veškeré vinice ležící v těsné blízkosti napadení," vysvětluje Andreas Meier pěstitel z Wurenlingenu. "Žili jsme tak trochu na sudu se střelným prachem," doplnil dále vinař.Již za starých Římanů byla známa houbová choroba Esca, která se projevuje žloutnutím listů, napadne celý kmínek révy, který potom odumře. Naštěstí jeden biolog našel formu plísně, která zafungovala jako protijed. "Příroda je fenomenální," řekl Rey, a s tím je spojena naděje, že i na škůdce se dá vyzrát.

30. března 2016

Může Champagne zabránit demenci a zlepšit naši paměť?

Červené na srdce, Champagne na demenci

Je známo, že červené víno příznivě působí na činnost srdce. Odborníci z University of Reading a University of East v Anglii ale dospěli k závěru, že také tři sklenky šampaňského týdně by mohly zpozdit až zabránit demenci. Jejich studie byla založena na pokusech s potkany.
Vědci zjistili, že v šampaňském obsažené sloučeniny známé jako flavonoidy, zlepšují výkonnost prostorové paměti. Ta je zodpovědná za ukládání informací, které se po čase vybavují jako vzpomínky. Champagne se vyrábí mimo jiné z modrých hroznů Pinot Noir a Pinot Meunier, které obsahují relativně velký počet těchto flavonoidů.

Další výzkum může závěry potvrdit

Profesor Jeremy Spencer z University of Reading říká: "Tyto vzrušující výsledky poprvé ukazují, že mírná konzumace šampaňského má potenciál pozitivního dopadu na zlepšení paměti. Tyto výsledky byly dříve dosažené pouze s červeným vínem, které obsahuje flavonoidy. "
Webové stránky National Health Services Choices ale kritizovaly, že tato studie byla založena pouze na experimentu se zvířaty, která po aplikaci šampaňského opravdu měla lepší paměť. Bohužel nebylo dokázáno, že by šampaňské mohlo oddálit demenci i u lidí.
Mluvčí britské Alzheimer’s Society řekl časopisu Standard, že tato studie je skutečně “velmi zajímavá", avšak je ještě potřeba projít mnohem větším počtem výzkumů, aby toto zjištění mohlo být potvrzené.

29. března 2016

Švýcarská akvizice v Toskánsku

Švýcarský Schenk koupil za jednociferné miliony eur toskánské vinařství Azienda La Bandita e Lunadoro ve Valiano (Montepulciano). Prostřednictvím italské pobočky Schenk Italia se vinařství přiřadilo k jeho dalším italským značkám Boccantino, sicilskému Gergenti, šumivému La Gondola z Veneta, Prosecco Rivani, Amicone z Veneta, toskánskému Cavatina, Menestrello ze Sardinie, Fonte z Piemontu a I Leveri z Alto Adige. 
Toto vinařství z DOCG Vino Nobile di Montepulciano, které Schenk získal od manželů Daria Cappelliho a Giglioly Cardinali, bylo rozšířeno a moderně přebudováno díky významným investicím. Do týmu se podařilo angažovat mezinárodní vinařské odborníky. Z celkové plochy více než 50 hektarů zaujímají vinice přes 12 hektarů, na kterých se pěstuje zejména Sangiovese. Kromě vinařství Azienda La Bandita poskytuje farma i zážitky z agroturistiky a ubytování Lunadoro v Pienze.
Švýcarský koncern Schenk byl založený v roce 1893 a dnes má pobočky nejen ve Švýcarsku, ale i ve Francii, Itálii, Španělsku, Německu, Beneluxu a ve Spojeném Království.

Možná už Bordeaux, Burgundsko a Champagne nebudou produkovat taková vína, jaká je proslavila.

Výjimečné suché ročníky

Vědci ze Spojených států na datech z Francie a Švýcarska zjistili, že globální oteplování mění podmínky pro výrobu vín špičkových ročníků. Podle studie zveřejněné před týdnem v časopise Nature Climate Change změnilo oteplování čtyři století platnou závislost výjimečných sklizní a pozdních období sucha.
Benjamin Cook, spoluautor studie a klimatolog z NASA a Columbia University, uvedl, že dřívější sklizně byly dlouho spojované s vysoce kvalitními ročníky vín.
Nejlepší ročníky byly definované bohatými jarními dešti následovanými horkým létem a pozdním obdobím sucha, což způsobovalo sklizeň asi o týden dříve než obvykle.

Změna po roce 1980

Ve své studii zjistili dramatickou změnu asi před 35 roky, od kdy již sucho není nutnou podmínkou pro dřívější sklizeň. "Po roce 1980 skutečně signál sucha mizí," říká Cook. "Došlo k zásadnímu posunu v klimatu, který změnil místní faktory."

28. března 2016

Senzory ve vinicích, data v tabletu

IoT ve vinohradech

Zatím jen málo pěstitelů v Německu vyhodnocuje podmínky ve svých vinicích pomocí senzorů. Zatím se museli pěstitelé spoléhat pouze na své znalosti pěstitelství a na své mnohaleté zkušenosti s počasím. Tomu je do budoucna konec. Vinař Reinhold Haart, jeden z pěti vinařů v Německu, tomu s pomocí nového IoT systému přišel na kloub. Na veletrhu CeBIT návštěvníci ochutnávali nejen víno z jeho vinařství, ale mohli se od něho osobně dozvědět, jak díky senzorům a shromažďovaným datům celý proces pěstování révy do budoucna lépe plánovat, jak meziročně zjišťovat rozdíly mezi průměrnou a vynikající úrodou, jak se předem dozvědět více o podmínkách ve své vinici. Suma těchto informací je potom pro vinařství velkou konkurenční výhodou.

Senzorová základna se solárními panely

Tento inteligentní IoT systém TracoVino Vineyards vyvinula pro vinohradnictví německá společnost MyOmega s využitím sensorů Intel. Senzory jsou rozmístěné ve vinicích a čidla měří vlhkost i klimatické podmínky, ale i teplotu ovzduší a vlhkost půdy, intenzitu slunečního svitu a světla a doplňkově také vlhkost vinného listu, pH půdy a její výživové hodnoty.
Všechny tyto senzory mohou být nainstalovány i dodatečně. Energii pro senzory i datové přenosy naměřených hodnot dodávají solární panely. Získaná data jsou šifrovaně odesílána do cloudu Intelu, kde jsou vyhodnocována a pěstitel k nim má přístup i prostřednictvím aplikace v mobilu nebo tabletu. Vyhodnocené údaje patří zcela vinařství.

Přesné zpracování velkých objemů dat

Prostřednictvím aplikace může vinař získat také prognózu stavu svých vinic. Například může předvídat její napadení škůdci a zavést tak předem příslušná opatření. "Užitečná data a jejich vyhodnocení získává pěstitel už po přibližně šesti týdnech měření," říká Christoph von Schierstädt, mluvčí Intelu.
Senzorová jednotka obsáhne až jeden hektar, prozradil Schierstädt, ale dosah je závislý na skutečných podmínkách vinice. Ve výše položených oblastech jsou půdy sušší, v údolí vlhčí, takže podmínky mohou být upravované i díky instalovanému zavlažovacímu systému, který je také možné řídit s TracoVino. "Vinař tak má víc času zaměřit se i na jiné věci," říká.

Budoucnost je zde

Angela Merkelová na CeBIT prohlíží TracoVino
Tento průkopnický systém není žádným virtuálním scénářem budoucnosti, jak mnohdy bývá na veletrzích obvyklé, ale je již otestován a používán v praxi a na veletrhu CeBIT se s ním přišla seznámit i Angela Merkelová. Největší světový veletrh informačních technologií se letos konal od 14. do 18. března v německém Hannoveru.
V Kalifornii pro obdobný sběr dat a jejich vyhodnocování americký telekomunikační operátor Verizone zvolil ne stabilní rozmístění čidel, ale mobilní sběr dat prostřednictvím dronů. Technologie a vyhodnocování dat nemíří jen do vinohradů, má dnes své místo už i v kvasném procesu.

27. března 2016

Slovenský Hrušov s podzemím kdysi plným vína

Zapomenuté Hrušovské vinařské podzemí 

V původní reportáži Zuzany Mitošinkové a Jana Makroczyho pro magazín Egreš navštívíme Hrušov v Hontu, regionu na jihu Slovenska, obec s vinohradnickou tradicí, bohatou lidovou architekturou a kulturním životem - a s opuštěnými vinnými sklepy na každém rohu. V obci, v lese i na loukách jich napočítáte víc než dvě stě a jejich původ sahá až do 16. století. Přestože sklepů je už mnoho zničených a zasypaných, mnohé se dodnes dají prozkoumat.Vinohradnictví má v Hrušově dlouhou tradici, existenci vinohradů dokládá zakládací listina blízkého kláštera v Bzovíku z roku 1135 – a většina sklepů sloužila na výrobu a uskladnění vína. Vinohradnictví samotné ale nikdy nesloužilo jako hlavní zdroj obživy. Kvůli vyšší poloze vinohradů zdejší produkce nikdy nedokázala konkurovat vínům z jižnějších vinic Hontu. Největšího rozmachu zdejší vinařství dosáhlo v 17. století, když Hrušov obsadili Turci. Později sice došlo k úpadku, ale víno se zde vyrábělo ještě celé 19. století. Mšička révokaz ale v osmdesátých letech 19. století zničila i zdejší vinohrady a do začátku 20. století jich přežilo jen pár.
Až do roku 1979 měli v Hrušově obyvatelé soukromá pole a víno pěstovali pro vlastní spotřebu. Poté, kdy přišlo jejich združstevnění, přestalo být vinaření pro většinu obyvatel rentabilní a vinice zanikaly.Nejmladší sklepy pocházejí s 80. a 90. let minulého století a na rozdíl od původních už se úprava stěn dělala kamenickými nástroji. Mnoho mužů tehdy pracovalo v dole ve Veľkom Krtíši a na kopání používali báňskou techniku. Charakter sklepů však zůstal zachovaný. 

  

Ještě dnes je mnoho sklepů funkčních. Mnozí z těch, kteří sklep nemají, si buď koupí starý nebo vykopou sklep nový.

 

Ne všechny sklepy mají víc místností. Některé nemají první část, kde se víno vyrábělo, a druhou, kde se skladovalo, ale mají jen prostor pro uskladnění vína s úzkou vstupní šíjí. Takové sklepy mívaly blízko ve vinohradu vinohradnický altán. V něm se skladovalo nářadí a vyrábělo víno. Až vyzrálé víno se z altánu přesouvalo do sklepů. Altány ale neměly všechny vinohrady, měli je jen větší sedláci. V současnosti už ale v Hrušově skoro žádné altány nejsou.