Přeskočit na hlavní obsah

Mouton Cadet z impéria Baron Philippe de Rothschild

Bordeaux za dostupnou cenu

Nejeden milovník vína, který si běžně drahé značky z Bordeaux nemůže dovolit, jistě několikrát držel v ruce lahev Mouton Cadet. Pokud byla jeho cena okolo 13 -14 EUR, zajásal nad výhodným nákupem. "Špatně označena cena," plesal. Ovšem zákazníci, kteří se vyznají, vědí, že toto není legendární Château Mouton Rothschild, který pro svou cenu láká i zloděje. Jenže Mouton Cadetu - této celosvětově úspěšné značky - se ročně ve 140 zemích prodá 10 milionů lahví.

Historie kadeta

Jeho historii odstartoval rok 1930 a pojí se se jménem Philippe de Rothschilda (1902-1988) - vyhlášeného playboye a automobilového závodníka, který převzal panství po svém otci v roce 1922. Ve stejné době se ale projevil dnešními slovy jako odborník na marketing. Tento muž "vynalezl" château-bottlings. Nedodával svoje vína v sudech do velkoobchodů, jak tomu v té době bylo zvykem. Byl schopný lépe podnikat bez zprostředkovatelů a zajistil si plnění do lahví přímo na prodejních místech. V roce 1927 se pokusil o výrobu jednoduššího "Carruades de Mouton," který bohužel propadl. Ovšem další pokus z roku 1930 byl již "Mouton Cadet", na kterém tvrdě pracoval a který se pije do dneška. "Kadet" znamená "Junior" nebo "Mladík" - což bylo v rámci rodiny příznačné synonymum pro něho samotného.

Přicházejí změny

Asi před 15 lety se ve vinařství začalo přemýšlet o kvalitě Mouton Cadet, který se díky dominanci Cabernet Sauvignonu jevil jako drsný, ale i proto, že základ pro jeho produkci pocházel z oblastí v blízkosti panství, které byly přikoupeny. Trvalo několik let, než byla jeho nutná konverze dokončena. Hugues Lechanoine, od roku 2001 generální ředitel společnosti Baron Philippe de Rothschild, inicioval oživení cestou kvality. “Dokonce i jednoduché domácí víno musí chutnat,” bylo jeho motto.

Moderní Mouton Cadet

Společnost začala provádět nutné a nezbytné změny, kterým dala zelenou již předchozí majitelka Philippine de Rothschild, zesnulá v srpnu 2014. V té době se 20% hroznů nakupovalo od téměř 400 smluvních pěstitelů. Je to sice poněkud dražší, ale kvalita je velmi dobrá. Kromě toho se změnila radikálně struktura odrůd - od hranatého a ostrého Cabernetu směrem k hladkému, šťavnatému, ovocnému a působivému Merlotu, který má dnes 80% podíl jako základní víno značky a je kromě Cabernetu Sauvignon doplněn i Cabernet Franc. Lechanoine velmi živě komentuje začátky: "V minulosti byli vinaři v regionu Bordeaux málo naklonění dodávat pro základní víno. Dnes je ovšem i jejich postoj jiný, protože i úroveň vlastního vína mají lepší a my také platíme dobré ceny." Změnilo se i osobní nastavení ve společnosti; před 15 lety byli za Mouton Cadet zodpovědní dva lidé, dnes je v týmu sedm profesionálů.
Oblíbeným se od sedmdesátých let plíživě stává i bílý Mouton Cadet, který přichází na trh ve výrazně nižším množství a jehož základem jsou Sauvignon Blanc a Sémillon, poskytující ostré kořeněné víno.

Úspěch v Německu

Německo je pro značku Mouton Cadet na světových trzích jedním z nejvýznamnějších odběratelů a to zejména od té doby co se změnil dovozce z původního Wein Wolf na Eggers & Franke. Například Bremer Haus vzrostl na 650.000 lahví ročně a jen v Duty Free obchodech na německých letištích se prodá 120.000 lahví ročně.
A jakému Mouton Cadetu dává přednost 46-letý Lechanoine, který přišel od Pernod Ricard a studoval obchod v Japonsku? "Rád piju především bílý Mouton Cadet. Také se mi velmi líbí Mouton Cadet Réserve.” Ovšem lahev s velkým jménem Château Mouton Rothschild vezme do ruky osobně asi jen dvacetkrát ročně, "ale nikdy ne sám, byla by škoda se nepodělit."
Château Mouton Rothschild

Populární příspěvky z tohoto blogu

České mezinárodní Oenoforum 2015

Před dvěma týdny začala pod patronací OIV pořádaná česká mezinárodní soutěž Oenoforum 2015. Poplatek za přihlášení vína činil 65 €. Téměř 350 přihlášených vín z jedenácti zemí hodnotilo 36 hodnotitelů, z nichž 75 % bylo z Česka a Slovenska, po dvou z Itálie a Portugalska a po jednom z Rakouska, Bulharska a Moldávie. Celkem byly uděleny 3 Velké zlaté medaile, 66 Zlatých a 36 Stříbrných a z těchto 105 medailí si vinaři ze Střední Evropy rozdělili 93. Čeští a slovenští producenti dosáhli na rovných 90 medailí představujících 86 %, ještě více, než jaké bylo jejich zastoupení mezi hodnotiteli. Celkově středoevropané uspěli takto: Velká zlatá Zlatá Stříbrná Česko 1 47 27 Německo 2 Rumunsko 1 Slovensko 1 10 4 Vína z vinařství prezidenta soutěže si na lahev přilepí 3 medaile a 2 Vítěze kategorie a vína sponzora soutěže získala 7 medailí a 1 Vítěze kategorie. O zbývajících 12 medailí se podělil

Největší američtí pijani

Spotřeba alkoholu od nízké (modrá) po vysokou (červená) Podle průzkumu Institute for Health Metrics and Evaluation (IHME) z University of Washington, stojí za nárůstem spotřeby alkoholu jeho zvýšená obliba mezi ženami, i když procento konzumentů alkoholu se v průběhu času nijak nemění. V American Journal of Public Health publikovaná studie je vůbec první studií, která sledovala trendy v konzumaci alkoholu v jednotlivých okresech USA mezi lety 2002-2012. Počet těžkých pijanů, definovaných spotřebou jednoho drinku denně v případě žen a dvou drinků denně v případě mužů, od roku 2005 prudce vzrostl až o 17,2%. V roce 2012 bylo možné považovat 8,2% Američanů za těžké pijany a 18,3% za nadměrné pijany, konzumující během jedné příležitosti alespoň jedenkrát v uplynulém měsíci čtyři a více drinků v případě žen a pět a více v případě mužů. Celostátní trendy ukazují mnohem rychlejší eskalaci nadměrného pití žen než mužů s nárůstem o 17,5% mezi lety 2005 a 2012, zatímco počty nadměrný