Přeskočit na hlavní obsah

Senzory ve vinicích, data v tabletu

IoT ve vinohradech

Zatím jen málo pěstitelů v Německu vyhodnocuje podmínky ve svých vinicích pomocí senzorů. Zatím se museli pěstitelé spoléhat pouze na své znalosti pěstitelství a na své mnohaleté zkušenosti s počasím. Tomu je do budoucna konec. Vinař Reinhold Haart, jeden z pěti vinařů v Německu, tomu s pomocí nového IoT systému přišel na kloub. Na veletrhu CeBIT návštěvníci ochutnávali nejen víno z jeho vinařství, ale mohli se od něho osobně dozvědět, jak díky senzorům a shromažďovaným datům celý proces pěstování révy do budoucna lépe plánovat, jak meziročně zjišťovat rozdíly mezi průměrnou a vynikající úrodou, jak se předem dozvědět více o podmínkách ve své vinici. Suma těchto informací je potom pro vinařství velkou konkurenční výhodou.

Senzorová základna se solárními panely

Tento inteligentní IoT systém TracoVino Vineyards vyvinula pro vinohradnictví německá společnost MyOmega s využitím sensorů Intel. Senzory jsou rozmístěné ve vinicích a čidla měří vlhkost i klimatické podmínky, ale i teplotu ovzduší a vlhkost půdy, intenzitu slunečního svitu a světla a doplňkově také vlhkost vinného listu, pH půdy a její výživové hodnoty.
Všechny tyto senzory mohou být nainstalovány i dodatečně. Energii pro senzory i datové přenosy naměřených hodnot dodávají solární panely. Získaná data jsou šifrovaně odesílána do cloudu Intelu, kde jsou vyhodnocována a pěstitel k nim má přístup i prostřednictvím aplikace v mobilu nebo tabletu. Vyhodnocené údaje patří zcela vinařství.

Přesné zpracování velkých objemů dat

Prostřednictvím aplikace může vinař získat také prognózu stavu svých vinic. Například může předvídat její napadení škůdci a zavést tak předem příslušná opatření. "Užitečná data a jejich vyhodnocení získává pěstitel už po přibližně šesti týdnech měření," říká Christoph von Schierstädt, mluvčí Intelu.
Senzorová jednotka obsáhne až jeden hektar, prozradil Schierstädt, ale dosah je závislý na skutečných podmínkách vinice. Ve výše položených oblastech jsou půdy sušší, v údolí vlhčí, takže podmínky mohou být upravované i díky instalovanému zavlažovacímu systému, který je také možné řídit s TracoVino. "Vinař tak má víc času zaměřit se i na jiné věci," říká.

Budoucnost je zde

Angela Merkelová na CeBIT prohlíží TracoVino
Tento průkopnický systém není žádným virtuálním scénářem budoucnosti, jak mnohdy bývá na veletrzích obvyklé, ale je již otestován a používán v praxi a na veletrhu CeBIT se s ním přišla seznámit i Angela Merkelová. Největší světový veletrh informačních technologií se letos konal od 14. do 18. března v německém Hannoveru.
V Kalifornii pro obdobný sběr dat a jejich vyhodnocování americký telekomunikační operátor Verizone zvolil ne stabilní rozmístění čidel, ale mobilní sběr dat prostřednictvím dronů. Technologie a vyhodnocování dat nemíří jen do vinohradů, má dnes své místo už i v kvasném procesu.

Populární příspěvky z tohoto blogu

Divoké víno, prapředek révy vinné

Vzácná popínavá rostlina I když se postupem času její výskyt snižoval, roste réva divokého vína například u Rýnu, Mohanu i Mosely. V minulosti byla také rozšířena v zátopových oblastech Německa na horním Rýnu jakož i u Darmstadtu dolů k Basileje, ale také v mokřinách Dunaje. Nicméně řeč není o révě jako dnes pěstované rostlině (latinský název Vitis vinifera subsp. vinifera), ale o divoké révě vinné (Vitis vinifera subsp. sylvestris ), o rostlině, ze které dnešní pěstované odrůdy původně vzešly.  Neměla by být zaměňována s tzv divokým vínem, které popíná zdi mnohých domů. To je obvykle buď samo se pnoucí pětilisté tzv. psí víno ( Parthenocissus quinquefolia ) nebo trojlisté ( Parthenocissus tricuspidata ). Obě rostliny jsou z čeledi rodiny révy vinné, původně pocházejí z východní části Severní Ameriky a jsou často používány pro ozelenění obvodových stěn, protože jejich listy neopadávají, naopak na podzim se obarví nádhernou červenou.

Největší sud na světě je z Francie

Největší vinný sud je z Languedocu Největší sud na světě s kapacitou 300 tisíc litrů vína je dvanáct metrů dlouhý, má průměr šest metrů, váží 40 tun a patří Château Puech-Haut . K jeho výrobě spotřeboval bednář Nousseet 37 tun dubového dřeva. Ačkoli může sud pojmout stovky tisíc litrů vína, nesmí být použit pro tento účel. Gérard Bru, vlastník vinařství, řekl, že obří sud pravděpodobně použije pro nejrůznější aktivity a možná dokonce uvnitř udělá vinotéku. Château Puech-Haut je známé i svým spojením s uměním. Gérard Bru zve různé populární umělce k dekoraci běžných sudů. Mnohé z nich jsou nyní vystaveny v galeriích a soukromých sbírkách po celém světě. Tradice Mercieru Sud z Languedocu není první francouzský obří sud. Například na konci XIX století Eugene Mercier ze stejnojmenného šampaňského domu ukazoval obří sud na různých pařížských výstavách. Jeho první sud byl relativně malý, uchoval asi 75.000 lahví (50 tisíc litrů), ale jeho další a nejznámější sud vyroben

Egyptské vinařství na břehu Rudého moře

Miliardářovo vinařství s libanonským vedením Přestože staří Egypťané vyráběli a rádi konzumovali dobré víno, dnešní Egypt je na vinařské mapě pro příznivce vína bílým místem.  To už ale tak úplně neplatí. V egyptském letovisku El Gouna vzdáleném 22 kilometrů severně od Hurgády je vinařství Kouroum of the Nile, které řídí Libanonka Rania Kallas a o výrobu vína pečuje její manžel Labib Kallas. Cíl je jasný - vyrobit na pobřeží Rudého moře dobré egyptské víno. Kouroum of the Nile Nebe nad El Gouna je dokonce i v zimě bezchybně modré, bez srážek, teploměr i nyní ukazuje příjemných 20 stupňů Celsia. To je sice ideálem pro všechny milovníky slunce, kteří chtějí uniknout evropské zimě a několik dní relaxovat na pobřeží Rudého moře, pro vinice ani víno to ovšem úplně ideální není.  Alkohol je tabu Egypt je nejlidnatější zemí v arabském světě, většina z jeho 85 milionů obyvatel jsou muslimové a islám konzumaci alkoholu zapovídá . "Alkohol je zde stále tabu," říká Rania