Přeskočit na hlavní obsah

Senzory ve vinicích, data v tabletu

IoT ve vinohradech

Zatím jen málo pěstitelů v Německu vyhodnocuje podmínky ve svých vinicích pomocí senzorů. Zatím se museli pěstitelé spoléhat pouze na své znalosti pěstitelství a na své mnohaleté zkušenosti s počasím. Tomu je do budoucna konec. Vinař Reinhold Haart, jeden z pěti vinařů v Německu, tomu s pomocí nového IoT systému přišel na kloub. Na veletrhu CeBIT návštěvníci ochutnávali nejen víno z jeho vinařství, ale mohli se od něho osobně dozvědět, jak díky senzorům a shromažďovaným datům celý proces pěstování révy do budoucna lépe plánovat, jak meziročně zjišťovat rozdíly mezi průměrnou a vynikající úrodou, jak se předem dozvědět více o podmínkách ve své vinici. Suma těchto informací je potom pro vinařství velkou konkurenční výhodou.

Senzorová základna se solárními panely

Tento inteligentní IoT systém TracoVino Vineyards vyvinula pro vinohradnictví německá společnost MyOmega s využitím sensorů Intel. Senzory jsou rozmístěné ve vinicích a čidla měří vlhkost i klimatické podmínky, ale i teplotu ovzduší a vlhkost půdy, intenzitu slunečního svitu a světla a doplňkově také vlhkost vinného listu, pH půdy a její výživové hodnoty.
Všechny tyto senzory mohou být nainstalovány i dodatečně. Energii pro senzory i datové přenosy naměřených hodnot dodávají solární panely. Získaná data jsou šifrovaně odesílána do cloudu Intelu, kde jsou vyhodnocována a pěstitel k nim má přístup i prostřednictvím aplikace v mobilu nebo tabletu. Vyhodnocené údaje patří zcela vinařství.

Přesné zpracování velkých objemů dat

Prostřednictvím aplikace může vinař získat také prognózu stavu svých vinic. Například může předvídat její napadení škůdci a zavést tak předem příslušná opatření. "Užitečná data a jejich vyhodnocení získává pěstitel už po přibližně šesti týdnech měření," říká Christoph von Schierstädt, mluvčí Intelu.
Senzorová jednotka obsáhne až jeden hektar, prozradil Schierstädt, ale dosah je závislý na skutečných podmínkách vinice. Ve výše položených oblastech jsou půdy sušší, v údolí vlhčí, takže podmínky mohou být upravované i díky instalovanému zavlažovacímu systému, který je také možné řídit s TracoVino. "Vinař tak má víc času zaměřit se i na jiné věci," říká.

Budoucnost je zde

Angela Merkelová na CeBIT prohlíží TracoVino
Tento průkopnický systém není žádným virtuálním scénářem budoucnosti, jak mnohdy bývá na veletrzích obvyklé, ale je již otestován a používán v praxi a na veletrhu CeBIT se s ním přišla seznámit i Angela Merkelová. Největší světový veletrh informačních technologií se letos konal od 14. do 18. března v německém Hannoveru.
V Kalifornii pro obdobný sběr dat a jejich vyhodnocování americký telekomunikační operátor Verizone zvolil ne stabilní rozmístění čidel, ale mobilní sběr dat prostřednictvím dronů. Technologie a vyhodnocování dat nemíří jen do vinohradů, má dnes své místo už i v kvasném procesu.

Populární příspěvky z tohoto blogu

České mezinárodní Oenoforum 2015

Před dvěma týdny začala pod patronací OIV pořádaná česká mezinárodní soutěž Oenoforum 2015. Poplatek za přihlášení vína činil 65 €. Téměř 350 přihlášených vín z jedenácti zemí hodnotilo 36 hodnotitelů, z nichž 75 % bylo z Česka a Slovenska, po dvou z Itálie a Portugalska a po jednom z Rakouska, Bulharska a Moldávie. Celkem byly uděleny 3 Velké zlaté medaile, 66 Zlatých a 36 Stříbrných a z těchto 105 medailí si vinaři ze Střední Evropy rozdělili 93. Čeští a slovenští producenti dosáhli na rovných 90 medailí představujících 86 %, ještě více, než jaké bylo jejich zastoupení mezi hodnotiteli. Celkově středoevropané uspěli takto: Velká zlatá Zlatá Stříbrná Česko 1 47 27 Německo 2 Rumunsko 1 Slovensko 1 10 4 Vína z vinařství prezidenta soutěže si na lahev přilepí 3 medaile a 2 Vítěze kategorie a vína sponzora soutěže získala 7 medailí a 1 Vítěze kategorie. O zbývajících 12 medailí se podělil

Největší američtí pijani

Spotřeba alkoholu od nízké (modrá) po vysokou (červená) Podle průzkumu Institute for Health Metrics and Evaluation (IHME) z University of Washington, stojí za nárůstem spotřeby alkoholu jeho zvýšená obliba mezi ženami, i když procento konzumentů alkoholu se v průběhu času nijak nemění. V American Journal of Public Health publikovaná studie je vůbec první studií, která sledovala trendy v konzumaci alkoholu v jednotlivých okresech USA mezi lety 2002-2012. Počet těžkých pijanů, definovaných spotřebou jednoho drinku denně v případě žen a dvou drinků denně v případě mužů, od roku 2005 prudce vzrostl až o 17,2%. V roce 2012 bylo možné považovat 8,2% Američanů za těžké pijany a 18,3% za nadměrné pijany, konzumující během jedné příležitosti alespoň jedenkrát v uplynulém měsíci čtyři a více drinků v případě žen a pět a více v případě mužů. Celostátní trendy ukazují mnohem rychlejší eskalaci nadměrného pití žen než mužů s nárůstem o 17,5% mezi lety 2005 a 2012, zatímco počty nadměrný