Přeskočit na hlavní obsah

Senzory ve vinicích, data v tabletu

IoT ve vinohradech

Zatím jen málo pěstitelů v Německu vyhodnocuje podmínky ve svých vinicích pomocí senzorů. Zatím se museli pěstitelé spoléhat pouze na své znalosti pěstitelství a na své mnohaleté zkušenosti s počasím. Tomu je do budoucna konec. Vinař Reinhold Haart, jeden z pěti vinařů v Německu, tomu s pomocí nového IoT systému přišel na kloub. Na veletrhu CeBIT návštěvníci ochutnávali nejen víno z jeho vinařství, ale mohli se od něho osobně dozvědět, jak díky senzorům a shromažďovaným datům celý proces pěstování révy do budoucna lépe plánovat, jak meziročně zjišťovat rozdíly mezi průměrnou a vynikající úrodou, jak se předem dozvědět více o podmínkách ve své vinici. Suma těchto informací je potom pro vinařství velkou konkurenční výhodou.

Senzorová základna se solárními panely

Tento inteligentní IoT systém TracoVino Vineyards vyvinula pro vinohradnictví německá společnost MyOmega s využitím sensorů Intel. Senzory jsou rozmístěné ve vinicích a čidla měří vlhkost i klimatické podmínky, ale i teplotu ovzduší a vlhkost půdy, intenzitu slunečního svitu a světla a doplňkově také vlhkost vinného listu, pH půdy a její výživové hodnoty.
Všechny tyto senzory mohou být nainstalovány i dodatečně. Energii pro senzory i datové přenosy naměřených hodnot dodávají solární panely. Získaná data jsou šifrovaně odesílána do cloudu Intelu, kde jsou vyhodnocována a pěstitel k nim má přístup i prostřednictvím aplikace v mobilu nebo tabletu. Vyhodnocené údaje patří zcela vinařství.

Přesné zpracování velkých objemů dat

Prostřednictvím aplikace může vinař získat také prognózu stavu svých vinic. Například může předvídat její napadení škůdci a zavést tak předem příslušná opatření. "Užitečná data a jejich vyhodnocení získává pěstitel už po přibližně šesti týdnech měření," říká Christoph von Schierstädt, mluvčí Intelu.
Senzorová jednotka obsáhne až jeden hektar, prozradil Schierstädt, ale dosah je závislý na skutečných podmínkách vinice. Ve výše položených oblastech jsou půdy sušší, v údolí vlhčí, takže podmínky mohou být upravované i díky instalovanému zavlažovacímu systému, který je také možné řídit s TracoVino. "Vinař tak má víc času zaměřit se i na jiné věci," říká.

Budoucnost je zde

Angela Merkelová na CeBIT prohlíží TracoVino
Tento průkopnický systém není žádným virtuálním scénářem budoucnosti, jak mnohdy bývá na veletrzích obvyklé, ale je již otestován a používán v praxi a na veletrhu CeBIT se s ním přišla seznámit i Angela Merkelová. Největší světový veletrh informačních technologií se letos konal od 14. do 18. března v německém Hannoveru.
V Kalifornii pro obdobný sběr dat a jejich vyhodnocování americký telekomunikační operátor Verizone zvolil ne stabilní rozmístění čidel, ale mobilní sběr dat prostřednictvím dronů. Technologie a vyhodnocování dat nemíří jen do vinohradů, má dnes své místo už i v kvasném procesu.

Populární příspěvky z tohoto blogu

České mezinárodní Oenoforum 2015

Před dvěma týdny začala pod patronací OIV pořádaná česká mezinárodní soutěž Oenoforum 2015. Poplatek za přihlášení vína činil 65 €. Téměř 350 přihlášených vín z jedenácti zemí hodnotilo 36 hodnotitelů, z nichž 75 % bylo z Česka a Slovenska, po dvou z Itálie a Portugalska a po jednom z Rakouska, Bulharska a Moldávie. Celkem byly uděleny 3 Velké zlaté medaile, 66 Zlatých a 36 Stříbrných a z těchto 105 medailí si vinaři ze Střední Evropy rozdělili 93. Čeští a slovenští producenti dosáhli na rovných 90 medailí představujících 86 %, ještě více, než jaké bylo jejich zastoupení mezi hodnotiteli. Celkově středoevropané uspěli takto: Velká zlatá Zlatá Stříbrná Česko 1 47 27 Německo 2 Rumunsko 1 Slovensko 1 10 4 Vína z vinařství prezidenta soutěže si na lahev přilepí 3 medaile a 2 Vítěze kategorie a vína sponzora soutěže získala 7 medailí a 1 Vítěze kategorie. O zbývajících 12 medailí se podělil

Divoké víno, prapředek révy vinné

Vzácná popínavá rostlina I když se postupem času její výskyt snižoval, roste réva divokého vína například u Rýnu, Mohanu i Mosely. V minulosti byla také rozšířena v zátopových oblastech Německa na horním Rýnu jakož i u Darmstadtu dolů k Basileje, ale také v mokřinách Dunaje. Nicméně řeč není o révě jako dnes pěstované rostlině (latinský název Vitis vinifera subsp. vinifera), ale o divoké révě vinné (Vitis vinifera subsp. sylvestris ), o rostlině, ze které dnešní pěstované odrůdy původně vzešly.  Neměla by být zaměňována s tzv divokým vínem, které popíná zdi mnohých domů. To je obvykle buď samo se pnoucí pětilisté tzv. psí víno ( Parthenocissus quinquefolia ) nebo trojlisté ( Parthenocissus tricuspidata ). Obě rostliny jsou z čeledi rodiny révy vinné, původně pocházejí z východní části Severní Ameriky a jsou často používány pro ozelenění obvodových stěn, protože jejich listy neopadávají, naopak na podzim se obarví nádhernou červenou.

Oenoforum: česká mezinárodní soutěž letos v Lednici udělila 137 medailí

Výsledky soutěže Oenoforum 2016 V jubilejním desátém ročníku české mezinárodní soutěže Oenoforum 2016, která přijímá přihlášky vín z celého světa a koná se pod záštitou OIV, se letos poměřilo 456 vín přihlášených z devíti zemí. Přihláška jednoho vína stála 1600 CZK a dvoudenního hodnocení se v Lednici ve dnech 21. až 22.  dubna zúčastnilo celkem třicet sedm hodnotitelů z deseti zemí. Do konečného žebříčku se dostala vinařství z devíti přihlášených zemí oproti loňským osmi , ale letošní součty obsahují jeden nepříjemný diplomatický omyl.